info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل و کار در رشته هوش مصنوعی

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

رشته هوش مصنوعی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند کشورهای آسیایی و افریقایی و حتی شرق اروپا و در بسیاری از کشورهای توسعه یافته که در آنها دولت توجه خاصی به پیشرفت علم و صنعت و چگونگی ساخت سیستم های پیشرفته نموده است نظیر کشورهای انگلستان، سوئد، آمریکا از جایگاه ویژه ای در میان مشاغل برخوردار است.

چه افرادی می توانند برای رشته هوش مصنوعی اقدام نمایند؟ برترین گرایش های تحصیلی این رشته کدام اند؟ بازار کار هوش مصنوعی در کدام کشور مناسب است؟ برترین دانشگاه های جهان در رشته هوش مصنوعی مختص به کدام کشور است؟ با مطالعه این مقاله می توان به سوالات مطرح شده، پاسخ صحیحی را داد، با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

اصطلاح هوش مصنوعی برای اولین بار توسط جان کارتی پدر علم و دانش تولید ماشین های هوشمند استفاده گردید. هوش مصنوعی توسط فلاسفه قرن ۱۹ و ریاضی دانانی نظیر بول که اقدام به ارائه قوانین و نظریه هایی در مورد منطق نمودند، مطرح شده بود. در سال ۱۹۴۳ با اختراع رایانه های الکترونیکی، دانشمندان آن زمان را به چالشی بزرگ فراخواند. هوش مصنوعی علمی نوپا و کاملا جوان می باشد. در واقع بسیاری شروع هوش مصنوعی را ۱۹۵۰ میلادی می دانند، زمانی که آلن تورینگ مقاله دوران ساز خود را در باب چگونگی ساخت ماشین هوشمند نوشت که بعد ها به تست تورینگ مشهور شد.

از گذشته طراحان کامپیوتر رویای ساخت ماشین هایی را در سر داشتند که بتوانند رفتاری شبیه به انسان داشته باشد و واکنشی منطقی و معقول در برابر اتفاقات به نمایش بگذارند. این رویا با ساخت کامپیوتر تا حدودی به حقیقت تبدیل شد. هوش مصنوعی مطالعه روش هایی است برای تبدیل کامپیوتر به ماشینی که بتواند اعمال انجام شده توسط انسان را انجام دهد. در ساخت هوش مصنوعی علوم زیادی کاربرد دارد.

رشته مهندسی کامپیوتر به طراحی و ساخت روش های مختلف جهت استفاده مناسب و کارها از کامپیوتر می پردازند و در دنیای امروز از اهمیت زیادی برخوردار است. هدف از طی این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه تحلیل و طراحی، ساخت و راه اندازی دستگاه ها و مجموعه های سخت افزاری و نرم افزاری جدید، نگهداری، عیب یابی، تعمیر و اصلاح و توسعه روش ها و تکنولوژی فعالیت کنند.

شاخه های تحصیلی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی علم تشخیص، استدلال و عمل رایانه ای است. این همه چیز در مورد اعطای ماشین به قدرت شبیه سازی رفتار انسان، به ویژه ظرفیت شناختی است. با این حال، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و علم داده همه با هم مرتبط هستند. مجموعه گسترده ای از تکنیک ها در حوزه هوش مصنوعی مانند زبان شناسی، بینایی، رباتیک، برنامه ریزی، پردازش زبان طبیعی، علم تصمیم گیری و غیره وجود دارد. در ادامه به شاخه های تحصیلی هوش مصنوعی اشاره می شود.

یادگیری ماشین

از نظر فن آوری پیشرفته، یکی از مهم ترین زمینه های تحصیلی رشته هوش مصنوعی، یادگیری ماشین است. یادگیری ماشین علمی است که ماشین آلات را قادر می سازد داده ها را برای حل مشکلات دنیای واقعی آماده نمایند. الگوریتم های ML توسط مهارت های پیچیده ریاضی ایجاد می شوند که برای ایجاد یک سیستم کامل ML در یک زبان ماشین کد گذاری می شوند. ML افراد را قادر می سازد تا وظایفی را برای دسته بندی، رمزگشایی و برآورد داده ها از یک مجموعه داده مشخص، انجام دهند.

شبکه عصبی

با استفاده از علوم شناختی و ماشین آلات برای انجام وظایف ، شبکه عصبی شاخه ای از هوش مصنوعی است که از نورولوژی استفاده می کند. همانند سازی مغز انسان در جایی که مغز انسان شامل تعداد بی نهایت نورون است و رمز گذاری نورون مغز در یک سیستم یا ماشین همان چیزی است که شبکه عصبی کار می کند. شبکه عصبی و یادگیری ماشین در کنار هم بسیاری از کارهای پیچیده را به راحتی حل می کنند در حالی که بسیاری از این کارها می توانند خودکار باشند.

رباتیک

رباتیک به عنوان یک زمینه بسیار جدی هوش مصنوعی ظهور کرده است. یک زمینه جالب تحقیق و توسعه عمدتا بر طراحی و ساخت ربات ها تمرکز دارد. رباتیک یک رشته میان رشته ای از علوم و مهندسی است که با مهندسی مکانیک، مهندسی برق، علوم کامپیوتر و بسیاری دیگر ترکیب شده است. 

شاخه رباتیک طراحی، تولید، بهره برداری و استفاده از ربات ها را تعیین می کند. این سیستم برای کنترل، نتایج هوشمندانه و تحول اطلاعات با سیستم های رایانه ای سروکار دارد. ربات ها اغلب برای انجام وظایفی استفاده می شوند که انجام پیوسته آنها برای انسان دشوار است. محققان هوش مصنوعی همچنین در حال تولید ربات هایی با استفاده از یادگیری ماشین برای تنظیم تعامل در سطوح اجتماعی هستند.

سیستم های خبره

سیستم های خبره در میان اولین مدل موفق نرم افزار AI در نظر گرفته شدند. برای اولین بار، آنها در دهه ۱۹۷۰ طراحی شدند و پس از آن در دهه ۱۹۸۰ افزایش یافت. یک سیستم خبره به یک سیستم رایانه ای اشاره دارد که از هوش تصمیم گیری یک متخصص انسانی تقلید می کند. سیستم های خبره برای مقابله با مشکلات پیچیده از طریق استدلال از طریق بخش های مهارت ساخته شده اند.

منطق فازی

در دنیای واقعی، گاهی اوقات با شرایطی روبرو می شویم که تشخیص درست بودن یا نبودن شرایط دشوار است، منطق فازی آنها انعطاف پذیری مناسبی را برای استدلال فراهم می کند که منجر به عدم دقت و عدم اطمینان هر شرایطی می شود. منطق فازی تکنیکی است که اطلاعات نامشخص را با اندازه گیری درجه صحیح فرضیه نشان می دهد و اصلاح می کند. از منطق فازی نیز برای استدلال در مورد مفاهیم طبیعی نامطمئن استفاده می شود.

پردازش زبان طبیعی  

از دیگر شاخه های هوش مصنوعی می توان به پردازش زبان طبیعی اشاره کرد. پردازش زبان طبیعی روش های در حال توسعه را نشان می دهد که به برقراری ارتباط با ماشین آلات با استفاده از زبان های انسانی مانند انگلیسی کمک می کند. NLP پردازش زبان انسان توسط برنامه های رایانه ای است. وظایف NLP ترجمه متن، تحلیل احساسات و تشخیص گفتار می باشد.

برترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته هوش مصنوعی

رشته هوش مصنوعی یکی از پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در ایران به حساب می آبد. این رشته به عنوان یکی از گرایش های مهندسی کامپیوتر محسوب می شود. از آن جایی که این گرایش با علوم زیادی سروکار دارد، تحصیل در آن فقط مختص به دانشجویان کامپیوتر نبوده بلکه فارغ التحصیلان رشته های برق، الکترونیک، زیست شناسی و مکانیک و … نیز قادر خواهند بود برای ادامه تحصیل در رشته هوش مصنوعی اقدام نمایند. در ادامه به برترین دانشگاه های ایران برای تحصیل در رشته هوش مصنوعی اشاره می شود.

 • دانشگاه صنعتی شریف
 • دانشگاه امیرکبیر
 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه علم و صنعت
 • دانشگاه شهید بهشتی
 • دانشگاه خواجه نصیر
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه شیراز
 • دانشگاه فردوسی مشهد
 • دانشگاه اصفهان

برترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در رشته هوش مصنوعی

برترین دانشگاه های دنیا در رشته هوش مصنوعی در کشور آمریکا واقع شده اند. در میان ۱۰ دانشگاه برتر دنیا، کشور آمریکا با هفت نماینده، بیشترین میزان دانشگاه را به خود اختصاص داده است. از همین رو این کشور را می توان به عنوان برترین کشور برای تحصیل قلمداد کرد. در این میان سنگاپور به عنوان تنها نماینده آسیا در رتبه پنجم قرار دارد. در ادامه به برترین دانشگاه های جهان جهت تحصیل در رشته هوش مصنوعی اشاره می شود.

 1. Massachusetts Institute of Technology, USA
 2. Carnegie Mellon University, USA
 3. Stanford University, USA
 4. University of California, Berkeley, USA
 5. Nanyang Technological University, Singapore
 6. Harvard University, USA
 7. University of Edinburgh, UK
 8. University of Amsterdam
 9. Cornell University
 10. University of Washington

کم هزینه ترین کشورها جهت تحصیل در رشته هوش مصنوعی

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای انتخاب یک کشور، هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر می باشد. کشورهای زیادی دوره های هوش مصنوعی را در خارج از ایران ارائه می دهند. کشورهایی همچون آلمان، ایتالیا، روسیه، چین از جمله کشورهایی می باشند که دوره های هوش مصنوعی را با کم ترین هزینه ارائه می دهند.

تحصیل در رشته هوش مصنوعی در آلمان

تحصیلات در کشور آلمان به صورت رایگان و یا هزینه بسیار ناچیز به دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز قادر خواهند بود تا شانس خود را برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان امتحان نمایند. دوره های تحصیلی در کشور آلمان به زبان انگلیسی ارائه می گردد.

 • هزینه های تحصیل: ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو سالانه
 • هزینه های زندگی: ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو ماهانه

تحصیل در رشته هوش مصنوعی در ایتالیا

کشور ایتالیا با ارائه بورسیه DSU، به عنوان هدفی ایده آل برای تحصیل در رشته هوش مصنوعی شناخته می شود. دانشجویان در صورت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی قادر خواهند بود برای دانشگاه های برتر این کشور اقدام نمایند.

 • هزینه های تحصیل: رایگان(در صورت اخذ بورسیه)
 • هزینه های زندگی: ۶۵۰ تا ۸۵۰ یورو ماهانه

تحصیل در رشته هوش مصنوعی در روسیه

روسیه از جمله کشورهایی می باشد که دوره های هوش مصنوعی را با کم ترین میزان هزینه به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه در مقابل سایر کشورهای عنوان شده، راحت تر می باشد و دانشجویان با شانس بیشتری می توانند برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

 • هزینه های تحصیل: ۲ تا ۴ هزار دلار سالانه
 • هزینه های زندگی: ۳۵۰ تا ۵۰۰ دلار ماهانه

بهترین کشورها برای کار در رشته هوش مصنوعی

هوش مصنوعی قدرت تشخیص چهره، اداره اتومبیل های خود مختار، ارائه نتایج آنلاین بهتر و تقویت تجارت در صنایع مختلف را دارد. همه کشورها از جمله کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به دنبال ارتقا در این صنعت می باشند. بسیاری از قدرت های دنیا بزرگ جهان به دنبال پیروزی در این رقابت می باشند. در ادامه به پنج کشور برتر جهان برای مهاجرت کاری در زمینه هوش مصنوعی برای کار اشاره می شود.

 • کشور چین: شورای دولتی جمهوری خلق چین اعلام کرده است که تا سال ۲۰۳۰ به یک رهبر جهانی ۱۵۰ میلیارد دلاری هوش مصنوعی تبدیل خواهد شد. از همین رو فرصت های شغلی بیشماری در اختیار متخصصان این رشته قرار می گیرد.
 • کشور آمریکا: آمریکا از نظر تبدیل شدن به ابر قدرت هوش مصنوعی رقابت سختی با چین دارد. کشور آمریکا به عنوان یکی از برترین کشورهای دنیا برای کار در زمینه هوش مصنوعی به شمار می رود.
 • کشور انگلستان: انگلستان در قاره اروپا به عنوان قدرت اصلی در زمینه هوش مصنوعی می باشد و در حدود ۳۳ درصد سرمایه خود را به گسترش این حرفه اختصاص داده است.
 • کشور کانادا: دولت کانادا نقش مهمی در سرمایه گذاری در پروژه های هوش مصنوعی دارد. این گروه از متخصصان با شانس بسیار بالایی وارد بازار کار کانادا می شوند.
 • کشور روسیه: این کشور سالانه ۱۲٫۵ میلیون دلار برای هوش مصنوعی سرمایه گذاری می کند. از همین رو فرصت های شغلی بیشماری در این زمینه برای علاقه مندان به کار وجود دارد.

نتیجه گیری

انتخاب کشور مورد نظر به عنوان مهم ترین اقدام برای مهاجرت و زندگی می باشد. افراد متناسب با دلایل مختلف قادر خواهند بود تا یک کشور را در میان طیف وسیعی از کشورهای دنیا برای زندگی انتخاب نمایند. دلایلی همانند شرایط تحصیل مناسب، کم بودن هزینه های زندگی، فرصت های شغلی پس از تحصیل را می توان به عنوان مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار برای انتخاب کشور تعیین نمود.

همانطور که عنوان شد، برترین دانشگاه های ارائه دهنده دوره های هوش مصنوعی در آمریکا حضور دارند و یا برترین کشورهای دنیا برای کار در زمینه هوش مصنوعی معطوف به کشورهای آمریکا، چین، انگلستان و کانادا می شود. علاقه مندان به تحصیل قادر خواهند بود در کشورهای ایتالیا، آلمان و روسیه با کم ترین هزینه ممکن به تحصیل بپردازند.

دلایل شما برای انتخاب یک کشور چیست؟ نظرات و پیشنهادات خود را از طریق دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید برای کسب مشاوره رایگان و بررسی شرایط موجود و انتخاب کشور صحیح با مشاورین موسسه آریاناپارس در ارتباط باشید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر