info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

فایل صوتی مقاله تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در چند سال گذشته و به خصوص با توجه به گرانی‌های اخیر و افزایش بی‌رویه نرخ ارز بیش از پیش مورد توجه متقاضیان ایرانی قرار گرفته است. درست است که تحصیل در ایتالیا مثل کشورهای آلمان و یا فرانسه رایگان نیست ولی انواع بورسیه‌هایی که در کشور ایتالیا به دانشجویان ایرانی داده می‌شود باعث ترغیب بسیاری از علاقمندان به مهاجرت در کشور عزیزمان شده است. 

با توجه به اهمیت موضوع تحصیل در ایتالیا برای جوانان ایرانی سعی کرده‌ایم در مقاله حاضر به مهم‌ترین سوالات مربوط به این حوزه پاسخ دهیم،سوالاتی نظیر: 

 • شرایط مهاجرت تحصیلی به ایتالیا چیست؟
 • هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر است؟
 • برای تحصیل ایتالیا چه مدارکی نیاز است؟
 • مراحل اقدام برای تحصیل در ایتالیا چیست؟
 • آیا می‌توان بدون هزینه در ایتالیا تحصیل کرد؟
 • آیا ایتالیا ویزای همراه دارد؟

شرایط تحصیل در ایتالیا

فرایند تحصیل در ایتالیا، در دو مرحله کلی صورت می‌گیرد مرحله اخذ پذیرش از دانشگاه و مرحله اقدام برای ویزای تحصیلی کشور ایتالیا. 

در هر یک از این مراحل ،متقاضیان تحصیل در ایتالیا می‌بایست د شرایط خاصی را احراز نمایند.

شرایط پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا 

اگرچه پذیرش در مقاطع مختلف کشور ایتالیا شرایط متفاوتی را در بر دارد ولی به صورت کلی می‌توان چند شرط زیر را شرایط عمومی پذیرش در دانشگاه کشور ایتالیا دانست:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن برای ورود به دانشگاه 
 • ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش قطعی 
 • در اختیار داشتن مدرک اتمام دوره تحصیلات در دوره قبلی 

به صورت کلی دانشگاه‌های ایتالیا سخت‌گیری زیادی در بول دانشجویان خارجی از خود نشان نمی‌دهند. متقاضیان می‌توانند امیدوار باشند در صورتی که معدل دوره تحصیلی قبلی آنها قابل قبول باشد،با شانس قابل توجهی مسیر پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا را با موفقیت سپری نمایند.

شرایط ویزای تحصیلی ایتالیا 

در مرحله سفارت ایتالیا و درخواست برای ویزای تحصیلی ایتالیا هم،با پیچیدگی‌هایی که برخی از کشورها پیش روی متقاضیان ویزای تحصیلی قرار می‌دهند روبرو نیستیم. 

به صورت کلی می‌توان مهم‌ترین شروط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا را به صورت تیتروار به این شکل بیان کرد: 

 • داشتن پذیرش از یک دانشگاه ایتالیایی 
 • ارائه مدارک هویتی مورد نیاز 
 • ارائه تمکن مالی برای تامین هزینه‌های زندگی 

این سه شرط شاید آنچنان هم انجام نشدنی نباشد. البته این بدان معنا نیست که تمامی درخواست‌های ویزای تحصیلی در ایتالیا با موفقیت مواجه می‌شوند.

مزایای تحصیل در ایتالیا 

بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده در سایت‌های معتبر جهانی هم اکنون بیش از ۴۵۰۰ دانشجوی ایرانی در ایتالیا مشغول به تحصیل می‌باشند.

این در حالی است که تعداد دانشجوهای خارجی مشغول به تحصیل در ایتالیا عددی نزدیک به ۹۵ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

در این بخش از مقاله ی‌خواهیم به بررسی عللی که باعث شده است نزدیک به ۵ درصد از دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایتالیا ایرانی باشند، بپردازیم.

دلیل اول ارزانی! 

شاید اگر هزار و یک دلیل برای تمجید از ایتالیا و به خصوص تحصیل در ایتالیا را به صف کنیم،مجموع همه این دلایل برابر با هزینه تحصیل در ایتالیا برای یک ایرانی نباشد. 

اگرچه دانشگاه‌های ایتالیا برای تحصیل دانشجویان خارجی مستلزم پرداخت هزینه است ولی کمک هزینه‌های مشخصی که دولت ایتالیا برای افراد با توان کم مالی تعیین کرده است،باعث شده تا ایتالیا حتی از کشورهای با تحصیل رایگان هم ارزان‌تر باشد.

این کمک هزینه‌ها معمولاً علاوه بر شهریه دانشگاه،بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را نیز پوشش می‌دهد. 

عملاً می‌توان گفت شاید فارغ التحصیلی در دانشگاه آزاد ایران یلی ارزان‌تر از فارغ التحصیلی در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور ایتالیا نیست! 

دلیل دوم سادگی پذیرش 

همه خوبی‌های تحصیل در ایتالیا به ارزان بودن و خلاصه نمی‌شود،برای بسیاری از افرادی که نمی‌خواهند فرایندهای سختگیرانه ویزای کشورهایی نظیر آمریکا را طی کنند و یا چالش‌هایی نظیر چالش زبان آلمانی برای تحصیل در آلمان را به عنوان سدی بزرگ در مسیر مهاجرت تحصیلی ببینند،ایتالیا یک راه حل ساده و دست یافتنیست. 

گپ تحصیلی ،معدل پایین و فقدان مدرک زبان در پرونده در ابتدای فرایند پذیرش شاید هر کدام مانعی برای ادامه یافتن فرایند اپلای در بسیاری از کشورها باشد ولی در ایتالیا،مسیر ساده‌تر از آن است که فکرش را می کنید.

دلیل سوم آفیسرهای مهربان 

میزان ریجکتی بالای ویزاهای تحصیلی در بسیاری از کشورها یک دغدغه بسیار جدی در فرایند مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود.

دغدغه‌ای که شاید باعث می‌شود تا یک متقاضی مهاجرت تحصیلی زمان بسیار زیادی را صرف اقدام برای ویزای یک کشور نماید و در نهایت پس از چندین مرتبه تلاش چیزی غیر از یک تلاش ناموفق عایدش نشود.

اما آفیسرهای ویزای ایتالیا،خیلی دانشجویانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند را مایوس نمی‌کند. 

به عنوان یک متقاضی تحصیل در ایتالیا ‌می توانید اطمینان داشته باشید که اگر حداقل‌های مورد نیاز سفارت را فراهم نمایید،احتمالاً چالشی در دریافت ویزای تحصیلی نیز نخواهید داشت.

چالش‌های تحصیل در ایتالیا 

در مقابل همه خوبی‌هایی که در رابطه با تحصیل در ایتالیا مطرح نمودیم،این مقوله نیز مانند سایر تصمیم‌هایی که ممکن است پیش روی یک متقاضی مهاجرت باشد ممکن است چالش‌هایی را برای وی ایجاد نماید. 

در این بخش می‌خواهیم چالش‌ها و یا به عبارت دیگر معایب تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم. 

چالش اول کار دانشجویی 

درست است که دولت ایتالیا به دانشجویان خارجی کمک هزینه‌ای برای زندگی اعطا می‌نماید،ولی این مسئله باعث نمی‌شود تا دانشجویان در حین تحصیل به فکر کار دانشجویی نیفتند. 

با توجه به بافت جمعیت ایتالیا از لحاظ سنی و عقبه فرهنگی تاریخی این کشور،معمولا یافتن کار دانشجویی برای افرادی که بومی نیستند،خیلی ساده نیست. 

شاید پیدا کردن کارهای دانشجویی در کشورهایی نظیر کانادا و یا انگلستان که در کمتر از چند هفته پس از ورود دانشجو صورت می‌پذیرد،در کشور ایتالیا حداقل در یک بازه زمانی کوتاه محال باشد. 

چالش دوم زبان ایتالیایی 

ایتالیایی‌ها خیلی دوست ندارند از زبان انگلیسی در مکالمات روزمره خود استفاده نمایند. اگرچه بیشتر مردم ایتالیا زبان انگلیسی را می‌فهمند و حساسیت کمتری بر روی حس ناسیونالیستی (میهن پرستی) خود روی زبان ایتالیایی به نسبت فرانسوی‌ها در رابطه با زبان فرانسوی دارند،باز با این حال اگر زبان ایتالیایی را تا حد کمی ندانید ممکن است در امورات روزمره خود دچار چالش شوید. 

چالش سوم برای خانواده‌ها 

یکی از مشکلات تحصیل در ایتالیا که شاید دانشجویان مجرد آن را حس نکنند،قوانین ایتالیا برای ممانعت از ورود همراه در حین تحصیل است.

همین مسئله باعث شده است تا دانشجویان متاهل یا با اختلاف زمانی نسبتاً طولانی وارد کشور ایتالیا شوند و یا در برخی از موارد ایتالیا را به خاطر همین دلیل از گزینه‌های مورد نظر خود جهت انجام مهاجرت تحصیلی حذف نمایند.

سیستم آموزشی ایتالیا

بیایید در ابتدا در رابطه با سیستم آموزشی ایتالیا صحبت کنیم. آموزش در کشور ایتالیا از یک سیستم یک پارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می شود و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئیه به پایان می رسد.

همانند سایر کشورهای جهان سیستم آموزشی ایتالیا چه به دانشجویان داخلی و چه به دانشجویان خارجی  دو مقطع پیش از دوره‌های دانشگاهی و دوره‌های دانشگاهی آموزش می دهد.

در ادامه به یک دسته‌بندی کلی ر رابطه با نظام آموزشی ایتالیا می‌پردازیم.

تحصیل در ایتالیا برای دانش آموزان 

اگرچه تعداد دانش آموز زیادی برای تحصیل در ایتالیا به خصوص برای مقاطع دبستان، راهنمایی و یا دبیرستان قدام به اخذ پذیرش نمی‌نماید،ولی ممکن است،آشنایی با مقاطع تحصیلی قبل از دانشگاه برای شناخت بهتر از شرایط تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان مفید باشد.

مقطع کودکستان در ایتالیا

مقطع کودکستان اولین مرکز آموزشی در کشور ایتالیا که کودکان قادر خواهند بود از سن ۳ سالگی در این مرکز مشغول به تحصیل شوند. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کودکستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، بدین صورت که تحصیلات در این سن به هیچ وجه اجباری نیست. خانواده های دانش آموزان برای ایجاد حس مسئولیت پذیری، افزایش خلاقیت، پرورش برخوردهای اجتماعی و استقلال طلبی، فرزندان خود را در کودکستان ثبت نام می کنند.

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیل در دبستان های ایتالیا

تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا از شش سالگی شروع می شود. لازم به ذکر است که دوره ابتدایی اجباری بوده و مدت زمان این مقطع به صورت معمول ۵ سال به طول می انجامد که با توجه به سن ورود، کودکان تا ۱۱ سالگی در حال سپری کردن این دوره می باشند. مدارس در کشور ایتالیا به صورت دولتی و خصوصی خدمات تحصیلی را ارائه می نمایند. لازم به ذکر است دروس در این مدارس به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش زبان، اصلی ترین رکن پذیرش مدارس دولتی است.

مدارس خصوصی، جای مناسبی برای خانواده هایی است که بدنبال تحصیل فرزندان به زبان انگلیسی می باشند. هزینه های این دسته از مدارس متناسب با شهر انتخابی متغیر می باشد. کلاس های درسی در مقطع ابتدایی در این مدارس بطور معمول از ۱۰ تا ۲۵ نفر تشکیل می شود. دانش آموزان در این مقطع دروسی همچون ریاضی، زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی و جغرافیا را فرامی‌گیرند.

مقطع راهنمایی در ایتالیا

پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان از سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی می شوند که طول این دوره تحصیلی ۳ سال می باشد. خانواده هایی که خواهان تحصیل رایگان در ایتالیا برای فرزندان خود هستند بهترین گزینه برای آنها مدارس دولتی می باشد.

در صورت انتخاب مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه متناسب با مدرسه انتخابی می باشند. در پایان هر سال، از دانش آموزان امتحانات مشخصی گرفته می شود تا مجوز ورود به سال بعد برای آنها صادر شود. دانش آموزان پس از سپری کردن هر سه سال باید در آزمون نهایی که شامل دروس سه سال راهنمایی مثل زبان، ریاضیات و علوم می باشد، شرکت کنند.

تحصیل در دبیرستان ایتالیا

دوره دبیرستان به عنوان آخرین مقطع تحصیل در ایتالیا قبل از دانشگاه شناخته می شود. مدت زمان این دوره بین ۳ تا ۵ سال است. در دو سال اول آموزش، دانش آموزان دروسی مثل زبان ایتالیایی، ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان های خارجی، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را آموزش می بینند.

دوره های دبیرستان به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش آموزان باید مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی را به سفارت ارائه دهند. دوره های زبان ایتالیایی عموماً در سفارت برگزار می شود و از دیگر مراکز معتبری که می توان زبان ایتالیایی را در آنجا فراگرفت، مدرسه زبان ایتالیایی پیترودلاولا است.

تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان

مدارک تحصیلی در دوره های دانشگاهی در ایتالیا به شرح زیر است:

 • اولین دوره / Laurea: قابل مقایسه با مدرک کارشناسی.
 • برنامه های ویژه کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello: معمولا یک سال تحصیل را شامل می شوند و دانشجویان را با دانش حرفه ای آشنا می کند.
 • برنامه های کارشناسی ارشد / Laurea Magistrale Ciclo Unico
 • دوره سوم / Dottorato di Ricerca: برنامه های سه ساله، PhD

  در ادامه سعی می‌کنیم اندکی بیشتر در رابطه با مقاطع مختلف تحصیلی دانشگاهی در ایتالیا صحبت کنیم.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مدرک کارشناسی در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می شود. دانشجویان از ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای سفارت این کشور معنا ندارد و در صورت ارائه مدارک قابل استناد، می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنید.

دوره های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویان برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی هستند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند که در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. هر ترم شامل ۲۳ جلسه ۲ ساعته و در سه روز هفته می باشد. در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب کند، می تواند برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کند.

دوره های زبان ایتالیایی در خاک ایتالیا نیز برگزار می شود و دانشجویان می توانند قبل از تحصیل، دوره ای را در این کشور سپری کنند. البته توصیه مشاورین آریاناپارس جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور بدین گونه است که ابتدا در ایران مدرک زبان ایتالیایی را اخذ نموده و در نهایت اقدام به مهاجرت نمایند زیرا گذراندن دوره های کالج از شانس ویزای پایینی برخوردار می باشد.

کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

جذاب ترین مقطع تحصیلی در کشور ایتالیا، مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) است. کشور ایتالیا به عنوان برترین کشور برای زمینه سازی تحصیل در سایر کشورها شناخته می شود. این نکته بدین معناست که افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند، مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را در کشورهای فوق افزایش دهند.

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند. در بعضی از رشته های تحصیلی مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد (به نام Lauree Magistrali a Ciclo Unico) ارائه می شود.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر است. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تاییدیه استاد راهنما از آن بهره مند می شوند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 1. معدل بالای ۱۷
 2. مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 3. توصیه نامه از اساتید برجسته
 4. مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA
 5. پروپزال

اشاره کرد که با ارائه مدارک ذکر شده می توان شانس خود را افزایش داد. لازم به ذکر است، دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور ایتالیا و یا در دانشگاه های معتبر سپری کرده اند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه دارا می باشند.

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می رود. دانشگاه های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می شود. دانشگاه پلی تکنیک در رشته های مهندسی در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

از دیگر دانشگاه های برتر کشور ایتالیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار دارد. دانشگاه هایی همچون ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا گزینه های مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشند که دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

نام دانشگاهرتبه در QS
University of Bologna177
Politecnico di Milano177
Sapienza University of Rome203
University of Milan302
Politecnico di Torino348

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا

۱. دانشگاه ساپینزا

این موسسه ی آموزشی از جمله معروف ترین دانشگاه های تحقیقاتی است و یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا می باشد.

۲. دانشگاه پلی تکنیک میلان

این موسسه ی آموزشی از بهترین دانشگاههای ایتالیا و برترین دانشگاه فنی مهندسی این کشور است که به عنوان یک موسسه پژوهشی برجسته در سراسر جهان شناخته شده است.

۳. دانشگاه بلونیا

۴. دانشگاه میلان

۵. دانشگاه پادوا

۶. دانشگاه پیزا

۷. دانشگاه فلورانس

۸. دانشگاه تورین

۹. دانشگاه فدریکو ناپولی

۱۰. دانشگاه تورورگاتا

بهترین رشته ها برای تحصیل در ایتالیا

 1. طراحی محصول
 2. علوم کامپیوتر
 3. مهندسی عمران
 4. حمل و نقل
 5. مهندسی کنترل برق قدرت
 6. هوش مصنوعی و رباتیک
 7. زبان شناسی
 8. علوم اعصاب
 9. مطالعات مد
 10. امنیت سایبری
 11. مطالعات اروپا
 12. علوم داده ها
 13. اقتصاد و ارتباطات برای مدیریت و نوآوری
 14. مهندسی عمران
 15. طراحی داخلی
 16. مهندسی الکترونیک
 17. مهندسی انرژی هسته ایی
 18. طراحی دیجیتال مدیریت مهندسی
 19. طراحی محصول
 20.             ۲۰ مهندسی هوانوردی
 21. مهندسی زمین شناسی
 22. مهندسی فضا
 23. مهندسی موسیقی
 24. مهندسی شیمی
 25. مهندسی فیزیک
 26. مهندسی اتوماسیون و کنترل ریاضیات
 27. برنامه ریزی طراحی شهر

مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل شناخته می شود. اطلاع از مزایای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان کمک می کند تا با شرایط ایده آل این کشور آشنا شوند. سه تا از برترین مزایای تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار داده ایم.

دانشگاه های برتر دنیا

با توجه به حضور دانشگاه های معتبر دنیا در ایتالیا، می توان این کشور را به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخت. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از اقصی نقاط دنیا جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می نمایند. شانس اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا از جمله پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین برای دانشجویان بین المللی میسر می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه های ایتالیا دروس خود را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می دهند. دانشجویان با توجه به انتخاب دوره مورد نظر ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی می باشند.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل خود در این کشور می توانند برای اخذ بورسیه DSU اقدام نمایند. این بورسیه یکی از نکات مثبت کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهاست. افرادی که بدنبال اخذ بورسیه DSU هستند، برای بالاتر بودن شانس خود نیازمند نمره ۶ در آزمون آیلتس و معدل بالای ۱۴ در مقطع لیسانس می باشند.

معایب تحصیل در ایتالیا

اگرچه تحصیل در ایتالیا مملو از تمام  مزایای باورنکردنی است اما همواره با چالش هایی نیز همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در ایتالیا به آن دسته از علاقه مندان این کشور کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشند. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به شرایط پس از تحصیل و حق همراه اشاره کرد که به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان پس از تحصیل قادر خواهند به مدت یکسال مجوز حضور در کشور ایتالیا را دریافت کنند. دانشجویان در بازه زمانی ذکر شده در صورت پیدا شدن کار می توانند از قوانین تبدیل ویزا برای کسب اقامت بهره مند شوند. کسانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل در ایتالیا مشغول به کار شوند می بایستی به زبان ایتالیایی مسلط بوده و دوره خود را به خوبی گذرانده باشند.

در این صورت می توانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند. لازم بذکر است که نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بالاتر می باشد.

نداشتن حق همراه در ایتالیا

یکی از بزرگترین معایب تحصیل برای دانشجویان متاهل، شرایط همراه می باشد. دانشجویان متأهل برای تحصیل در ایتالیا اجازه همراه ندارند و نمی توانند همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشند. اگر بدنبال تحصیل در ایتالیا می باشید، باید بصورت انفرادی برای تحصیل اقدام نمایید.

حق کار دانشجویی در ایتالیا

دانشجویان در مقاطع تحصیلی از ۱۰ تا ۳۰ ساعت حق کار دانشجویی در هفته برخوردار می باشند. شرایط کار پیدا کردن در ایتالیا متفاوت و طبق دو راه حل است. روش اول بدین صورت که دانشجویان بین المللی با دانشگاه های خود قراردادی را تنظیم می کنند. مدت زمان این قرارداد بصورت معمول سه ماه می باشد و برای دانشگاه مشغول به کار می شوند. روش دوم همانند سایر کشورهای اروپایی است.

دانشجویان در حین تحصیل می توانند در مراکز خارج دانشگاهی مشغول به کار شوند. از حیث دستمزد و حقوق، شرایط یکسان است و دانشجویان به ازای هر ساعت در حدود ۷ تا ۹ یورو حقوق دریافت می کنند.

هزینه های تحصیل در ایتالیا

یکی از مهم ترین عوامل محبوبیت ایتالیا بین دانشجویان بین المللی علاوه بر دانشگاه های معتبر و امکانات آموزشی ایده ال هزینه های ناچیز تحصیل و زندگی در این کشور است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی به مراتب کمتر از دانشگاه های خصوصی ایتالیا خواهد بود، علاوه بر این شهروندان اتحادیه اروپا برای تحصیل در ایتالیا هزینه کمتری نسبت به شهروندان خارج از اتحادیه اروپا پرداخت می نمایند. به طور کلی هزینه تحصیل و اعزام دانشجو برای تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی متفاوت خواهد بود، در حال حاضر هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

مقطع تحصیلیهزینه سالیانه تحصیل
مدارس ایتالیا۴۰۰۰ الی ۲۵۰۰۰ یورو
کارشناسی در ایتالیا۵۰۰ الی ۴۰۰۰ یورو
کارشناسی ارشد در ایتالیا۸۰۰ الی ۵۰۰۰ یورو
دکتری در ایتالیا۰ الی ۵۰۰۰ یورو

به طور متوسط ​​دوره های کارشناسی در موسسات دولتی بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال هزینه می شود. هزینه های سالانه در دانشگاه خصوصی معمولا از ۶۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ یورو می باشد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

هزینه های زندگی در ایتالیا برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که متناسب با سبک زندگی و شهر انتخابی متفاوت می باشد. هزینه اجاره مسکن بیشترین سهم را در هزینه ها به خود اختصاص داده است. از دیگر هزینه ها می توان به خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های جاری اشاره کرد.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای تحصیل در ایتالیا، دانشجویان باید در ابتدای راه برای اخذ پذیرش و پس از آن وقت سفارت اقدام نمایند. گروه تحریریه آریاناپارس در این بخش به شرایط پذیرش و آمادگی مدارک برای مراجعه به سفارت ایتالیا پرداخته است.

مرحله اول: پذیرش

بصورت کلی زمان های پذیرش یا ددلاین دانشگاه های ایتالیا متفاوت می باشد. بازه های زمانی ارائه مدارک برای پذیرش سپتامبر بصورت معمول تا ۱۰ فوریه معادل ۲۱ بهمن ماه و برای پذیرش ترم دوم، تا اول اکتبر معادل ۹ مهر تعیین شده است. بطور مثال دانشگاه پلی تکنیک میلان از ۱ ژانویه تا ۱۰ مارس، دانشگاه تورین ۱۷ ژانویه تا ۱۰ اپریل و دانشگاه ساپینزا رم ۱ نوامبر تا ۱۵ اپریل را به عنوان بازه زمانی پذیرش خود اعلام کرده اند. ددلاین های اعلام شده بصورت کلی است و امکان تغییر آن وجود دارد. برای اطلاع از بازه های زمانی پذیرش هر دانشگاه، سایت رسمی دانشگاه به عنوان معتبرترین مرجع اطلاعات می باشد.

از دیگر نکاتی که باید به آن اشاره کرد، بازه های زمانی درخواست بورسیه می باشد. دانشجو پس از دریافت پذیرش برای بورسیه اقدام می کند. بطور مثال ددلاین بورسیه در شهر میلان ۱۲ جولای تا ۳۰ سپتامبر بوده که دانشجویان می توانند برای کسب بورسیه اقدام نمایند. بازه زمانی تحویل مدارک به سفارت بین ۱۳ اپریل تا ۲۵ جولای می باشد که دانشجویان باید تمامی مدارک خود را برای مراجعه به سفارت ارائه دهند.

از مدارک حائز اهمیت برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا می توان به سوابق تحصیلی، ریز نمرات، توصیه نامه از اساتید، انگیزه نامه و مدرک زبان اشاره کرد. بازه های زمانی اخذ پذیرش در ایتالیا غالبا بین ۲ تا ۳ ماه به طول می انجامد و دانشجویان پس از پذیرش باید برای اخذ وقت از سفارت اقدام نمایند.

مرحله دوم: آمادگی ویزا

مهم ترین مدارک مورد نیاز برای مراجعه به سفارت ایتالیا را می توان به ۷ بخش زیر دسته بندی کرد.

 1. ترجمه مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
 2. اصل و ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 3. بیمه مسافرتی برای مدت اقامت
 4. ۳ قطعه عکس
 5. کپی از صفحه اول پاسپورت
 6. کپی رزرو هتل یا محل اسکان برای مدت ویزا
 7. گردش مالی ۳ ماهه

متقاضیان برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیا با مراجعه به سفارت، باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی که مبلغ آن برابر یکسال هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا می باشد، را ارائه نمایند.

مدارک لازم برای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید درخواست خود را با مدارک لازم که در ادامه ی مطلب به بررسی آن ها خواهیم پرداخت به سفارت این کشور ارائه دهند.

این مدارک ضروری شامل موارد زیر است:

 1. ارائه ی مدرک پاسپورت معتبر همراه با کپی و ترجمه ی انگلیسی آن
 2. ارائه ی عکس ۴*۳ استاندارد
 3. تحویل دادن مدارک کامل هویتی به سفارت کشور ایتالیا
 4. دانشجویان باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا گواهی پذیرش دانشگاه و سایر فرم های مربوط به ثبت نام را در سایت دانشگاه بارگزاری کنند.
 5. ارائه ی تمام مدارک تحصیلی و ریزنمرات به همراه کپی و ترجمه
 6. شما باید مدارکی را جهت اثبات رزرو هتل یا محل سکونت خود به اداره ی مهاجرت ایتالیا تحویل دهید.
 7. ارائه بلیط هواپیما برای مهاجرت به این کشور
 8. اگر دارای مدرک در زمینه ی مهارت های مربوط به زبان انگلیسی هستید باید برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به سفارت این کشور ارائه دهید.
 9. شما باید مدرک معتبری را جهت اثبات تمکن مالی خود به اداره ی مهاجرت این کشور ارائه دهید تا نشان دهد شما سرمایه ی کافی برای مخارج تحصیل و زندگی خود در این کشور را دارید.
 10. اگر شما دارای اسپانسر برای مهاجرت به ایتالیا هستید باید پرینت حساب بانکی مربوط به او را به اداره ی مهاجرت ایتالیا ارائه دهید.
 11. ارائه ی مدرک معتر بیمه نامه ی مسافرتی به مدت حداقل ۳۱ روز
 12. شما باید برای بررسی مدارک ارائه داده شده به سفارت این کشور رسید واریز هزینه ی آن را دریافت کرده و به محل تحصیل خود تحویل دهید.
 13. ارائه ی مدرک مربوط به تاییدیه ی تحصیلی برای مقطع متوسطه الزامی می باشد.
 14. ارائه ی ویزای همراه ایتالیا
 15. شما باید مدارک مربوط به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به همراه ترجمه ی آن به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید.
 16. انگیزه‌ نامه ی تحصیلی ۱۶. ارائه ی مدرک معتبر
 17. ارائه ی تمام مدارک مرتبط با رزومه ی کاری یا تحصیلی دانشجو
 18. توصیه‌ نامه ی تحصیلی ۱۸. ارائه ی گواهی معتبر
 19. دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا باید مقاله های خود را در حوزه های مختلف آموزشی به دانشگاه مورد نظر ارائه دهند.
 20. تحویل دادن مدرک پروپوزال

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

بسیاری از دانشجویان به دلیل اینکه این کشور دارای دانشگاه های معتبر با هزینه های تحصیل مقرون به صرفه در مقایسه با سایر کشور ها است تمایل دارند بعد از پایان دوره ی تحصیلات خود در این کشور اقامت دائم داشته باشند.

ما در ادامه ی مطلب به بررسی راهکارهایی که می توانید با استفاده از آن اقامت دائم خود را کسب نمایید آشنا خواهیم کرد:

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق کار

یکی از مزایای کشور ایتالیا وجود بورسیه های تحصیلی  و دولتی برای دانشجویان بین المللی است دانشجویان می توانند در صورت تمایل پس از پایان دوره ی تحصیلی با تغییر نوع ویزا از تحصیلی به کاری و استخدام در شغل مورد نظر اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

 فقط باید به این نکته ی مهم توجه داشته باشند که شرایط کاریابی در این کشور دشوار و زمان بر است بنابراین بهتر است تا دانشجویان حین تحصیل خود به دنبال شغل مناسب خود باشند.

دانشجویان می توانند پس از پایان دوره ی تحصیلی خود تا حداکثر ۱۲ ماه با داشتن شرایطی اقدام به تغییر نوع ویزای خود کنند این شرایط شامل موارد زیر است:

 1. داشتن تمکن مالی
 2. اتمام دوره ی تحصیلی
 3. داشتن گذرنامه ی معتبر
 4. بیمه
 5. مجوز اقامت دارای اعتبار
 6. ارائه ی عکس استاندارد

دریافت اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق سرمایه گذاری

دانشجویانی که از تمکن مالی مناسب برخوردار هستند می توانند از طریق سرمایه گذاری یا خود اشتغالی در ایتالیا به روش های راه اندازی بیزنس، ویزای فریلنسر و ویزای کارآفرینی اقدام به اخذ اقامت دائم در ایتالیا نمایند در ادامه ی مطلب شما را با شرایط سرمایه گذاری در این کشور آشنا خواهیم کرد:

ویزای راه اندازی بیزنس

ویزای فریلنسر

این نوع از ویزا برای افرادی که تمایل به فعالیت در مشاغل آزاد بدون نیاز به حضور فیزیکی در شرکت است مناسب می باشد.

ویزای کارآفرینی

افرادی که دارای ایده ها و طرح های خلاقانه برای سرمایه گذاری در این کشور هستند،  معمولا تاییدیه ی دولت ایتالیا را دریافت می کنند و از این طریق می توانند اقامت دائم خود را در این کشور اخذ نمایند.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا از طریق ازدواج

اگر دانشجو بتواند در حین تحصیل خود و یا تا حدود ۶ ماه پس از پایان اعتبار ویزای تحصیلی خود با شخصی که تابعیت این کشور را دارد ازدواج کند می تواند در این کشور اقامت دائم داشته باشند و پس از ۲ سال زندگی برای دریافت پاسپورت و تابعیت این کشور اقدام کند.

امکان ویزای تحصیلی ایتالیا در سال ۲۰۲۳

به موجب شرایط ایده آل تحصیل در ایتالیا، سالیانه تعداد زیادی از علاقه مندان تحصیل در این کشور را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند. در سرشماری های صورت گرفته بعد از دانشجویان کشورهای آلبانی، چین و آمریکا بیشترین تعداد دانشجویان بین المللی را ایرانی ها تشکیل می دهند. از همین رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای ویزای تحصیلی اقدام می نمایند.

هر دانشگاه و موسسه آموزشی در ایتالیا تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی را پذیرا می باشد. این نکته بدین معناست که به واسطه تعداد بسیار زیاد درخواست های تحصیل در کشور ایتالیا، شانس اخذ ویزا کاهش پیدا می کند.

دانشجویان با ارائه مدارک کامل و شرایط ایده آل از جمله نمره زبان مناسب، معدل درجه A یا بالای ۱۷ قادر خواهند بود شانس خود را برای اخذ پذیرش و در همین راستا دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا افزایش دهند.

مشاوره تحصیلی رایگان و شرایط اعزام دانشجو به ایتالیا

بدون شک برای موفقیت در پروسه مهاجرت از هر طریقی علاوه بر تهیه مدارک مورد نیاز و انجام تحقیقات اولیه دریافت مشاوره از متخصصین امور مهاجرتی و وکلای مهاجرت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. قوانین مهاجرتی همواره در حال تغیر است از این رو کسب اطلاعات دقیق و به روز برای موفقیت در امور مهاجرتی امری اجتناب ناپذیر می باشد.

مجموعه آریاناپارس به عنوان یکی از برترین موسسات مهاجرتی ایران و موسسه اعزام دانشجو به ایتالیا، با سالها تجربه و سابقه بسیار درخشان در کلیه امور مهاجرتی، آماده ارائه مشاوره تحصیلی رایگان به شما عزیزان می باشد.

بدون شک در دنیای امروز شبکه های اجتماعی نقش مهمی در اطلاع رسانی و فعالیت های اقتصادی ایفا می نمایند. از این رو موسسه آریاناپارس با ایجاد کانال تلگرامی تحت عنوان تحصیل در ایتالیا اطلاعات دقیق و به روزی را در ارتباط با شرایط و قوانین تحصیل در ایتالیا و همچنین روند اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی این کشور، در اختیار متقاضیان عزیز قرار می دهد. 

از سوی دیگر این کانال تلگرامی پل ارتباطی بین دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا و افراد متقاضی می باشد. شما عزیزان که متقاضی تحصیل در ایتالیا هستید با عضویت در این کانال تلگرامی می توانید اطلاعات بسیار مفید و کاملی را از شرایط تحصیل در ایتالیا به دست آورید.

ریجکتی ویزای تحصیلی در ایتالیا

ما در این مطلب به بررسی مهم ترین عواملی که باعث ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی از کشور ایتالیا می شود خواهیم پرداخت:

 1. داشتن سابقه ی جرایم خلافکاری و سوء پیشینه
 2. اگر شما مدارک مسافرتی جعلی و غیر حقیقی به اداره ی پلیس ایتالیا ارائه دهید.  
 3. در صورتی که نتوانید دلایل قانع کننده ای را برای مهاجرت و بازگشت به کشورتان به افسران ایتالیا ارائه دهید.
 4. ارائه ی مدرک گذرنامه ی نامعتبر
 5. اگر مدرک مربوط به دعوت نامه ی تحصیل در ایتالیا شما جعلی و یا نامعتبر باشد.
 6. عدم اثبات تمکن مالی برای هزینه های مربوط به مخارج زندگی و تحصیل
 7. اگر مدرک بیمه ی شما فاقد اعتبار قانونی باشد
 8. برخی افراد در گذشته اقدام به اخذ ویزای شینگن کرده اند اما به علت استفاده نکردن از آن درخواست مجدد پذیرش ویزای آن ها مورد قبول پلیس این کشور واقع نمی شود.

نتیجه گیری

تحصیل در ایتالیا به واسطه هزینه های بسیار مناسب زندگی و تحصیل در این کشور و امکان تحصیل در معتبرترین دانشگاه های اروپا به همراه استفاده از امکانات آموزشی و اجتماعی فوق العاده مسیر بسیار ساده و کم هزینه ایی برای دست یابی به سطوح بالای علمی و موفقیتی تضمین شده است.

از سوی دیگر امکان دریافت بورسیه های تحصیلی متنوع با شرایط بسیار آسان و تجربه زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان با بالاترین امکانات و استانداردها، ایتالیا را به مقصد نهایی بسیاری از دانشجویان بین‌الملل تبدیل نموده است.

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه و مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی آن نیز خواهد بود. شما عزیزان برای دریافت مشاوره تحصیلی رایگان می توانید با مشاورین موسسه آریاناپارس تماس حاصل فرمایید.

[download link=”https://arianaabroad.com/downloadpdf/Italy/ebook-Study-Conditions-in-Italy.pdf” title=”دانلود pdf مقاله تحصیل در ایتالیا”]

[accordion] [FAQ question=”تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس به چه زبانی است؟” answer=”اکثر دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس در کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی است اما در برخی رشته ها نیز دوره های لیسانس برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شود”] [FAQ question=”هزینه های زندگی برای یک دانشجو در کشور ایتالیا چه مقدار می باشد؟” answer=”به صورت میانگین هزینه های زندگی در کشور ایتالیا ماهانه بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.”] [FAQ question=”چه رشته هایی در کشور ایتالیا برای تحصیل مناسب هستند؟” answer=”در دانشگاه های ایتالیا رشته های متنوعی تدریس می شود اما رشته های مهندسی در این کشور و به خصوص در دانشگاه های پلیتکنیک میلان و پلیتکنیک تورین اعتبار علمی بسیار خوبی دارند”] [FAQ question=”شرایط اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیا به چه شکل است؟” answer=”متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. شرایط لازم برای گرفتن بورسیه شامل: معدل بالای ۱۷، مدرک زبان انگلیسی نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس، توصیه نامه از اساتید برجسته، مقالات بین المللی، پروپوزال می باشد.”] [FAQ question=”آیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می توان بورسیه دریافت کرد؟” answer=”کشور ایتالیا علاوه بر بورسیه های معمول برای تحصیلات تکمیلی مزیت خاصی را برای دسته ای از دانشجویان از قبیل اکثر دانشجویان ایرانی قائل شده است که نام آن بورسیه dsu است و تا ۵ هزار یورو به دانشجو کمک هزینه و بورسیه تعلق می گیرد.”] [accordions]

ویدئو شرایط تحصیل در ایتالیا

 

سیستم آموزشی ایتالیا

آموزش در کشور ایتالیا از یک سیستم یک پارچه تشکیل شده است. سال تحصیلی در ایتالیا به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از سپتامبر تا فوریه برگزار می شود و ترم دوم در ماه فوریه آغاز می شود و در ماه ژوئیه به پایان می رسد. مدارک تحصیلی در ایتالیا به شرح زیر است:

 • اولین دوره / Laurea: قابل مقایسه با مدرک کارشناسی.
 • برنامه های ویژه کارشناسی ارشد / Master Universitario di 1 ° Livello: معمولا یک سال تحصیل را شامل می شوند و دانشجویان را با دانش حرفه ای آشنا می کند.
 • برنامه های کارشناسی ارشد / Laurea Magistrale Ciclo Unico
 • دوره سوم / Dottorato di Ricerca: برنامه های سه ساله، PhD.

سیستم های آموزش عالی در ایتالیا

سیستم های آموزش عالی ایتالیا شامل موارد زیر است:

 • دانشگاه ها
 • آموزش عالی برای هنرهای زیبا ، موسیقی و رقص
 • موسسات عالی فنی – ITS

دانشگاه ها نیز به موسسات خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. با این حال، کیفیت آموزش در همه موسسات آموزش عالی به طور قابل توجهی بالا است.

دانشجویان بین المللی تنها در صورتی می توانند به دانشگاه های ایتالیا مراجعه کنند که دارای مدارک تحصیلی باشند که به آنها اجازه ثبت نام می دهد. این مدرک تحصیلی متوسطه باید پس از یک دوره تحصیلی حداقل ۱۲ ساله اعطا شود. اگر مدرک تحصیلی در کمتر از ۱۲ سال اعطا شده باشد، باید با گواهینامه تحصیلی امتحانات انجام شده یا عنوان پس از متوسطه برای جبران سال های از دست رفته تحصیلات متوسطه همراه باشد.

مقاطع تحصیلی در ایتالیا

مقطع کودکستان اولین مرکز آموزشی در کشور ایتالیا که کودکان قادر خواهند بود از سن ۳ سالگی در این مرکز مشغول به تحصیل شوند. شرایط تحصیل در ایتالیا در مقطع کودکستان همانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا می باشد، بدین صورت که تحصیلات در این سن به هیچ وجه اجباری نیست. خانواده های دانش آموزان برای ایجاد حس مسئولیت پذیری، افزایش خلاقیت، پرورش برخوردهای اجتماعی و استقلال طلبی، فرزندان خود را در کودکستان ثبت نام می کنند.

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیل در مدارس ایتالیا

تحصیلات ابتدایی در کشور ایتالیا از شش سالگی شروع می شود. لازم به ذکر است که دوره ابتدایی اجباری بوده و مدت زمان این مقطع به صورت معمول ۵ سال به طول می انجامد که با توجه به سن ورود، کودکان تا ۱۱ سالگی در حال سپری کردن این دوره می باشند. مدارس در کشور ایتالیا به صورت دولتی و خصوصی خدمات تحصیلی را ارائه می نمایند. لازم به ذکر است دروس در این مدارس به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش زبان، اصلی ترین رکن پذیرش مدارس دولتی است.

مدارس خصوصی، جای مناسبی برای خانواده هایی است که بدنبال تحصیل فرزندان به زبان انگلیسی می باشند. هزینه های این دسته از مدارس متناسب با شهر انتخابی متغیر می باشد. کلاس های درسی در مقطع ابتدایی در این مدارس بطور معمول از ۱۰ تا ۲۵ نفر تشکیل می شود. دانش آموزان در این مقطع دروسی همچون ریاضی، زبان ایتالیایی، زبان انگلیسی و جغرافیا را فرامی‌گیرند.

مقطع راهنمایی در ایتالیا

پس از اتمام دوره ابتدایی، دانش آموزان از سن ۱۱ سالگی وارد مقطع راهنمایی می شوند که طول این دوره تحصیلی ۳ سال می باشد. خانواده هایی که خواهان تحصیل رایگان در ایتالیا برای فرزندان خود هستند بهترین گزینه برای آنها مدارس دولتی می باشد.

در صورت انتخاب مدارس خصوصی ملزم به پرداخت هزینه متناسب با مدرسه انتخابی می باشند. در پایان هر سال، از دانش آموزان امتحانات مشخصی گرفته می شود تا مجوز ورود به سال بعد برای آنها صادر شود. دانش آموزان پس از سپری کردن هر سه سال باید در آزمون نهایی که شامل دروس سه سال راهنمایی مثل زبان، ریاضیات و علوم می باشد، شرکت کنند.

تحصیل در دبیرستان ایتالیا

دوره دبیرستان به عنوان آخرین مقطع تحصیل در ایتالیا قبل از دانشگاه شناخته می شود. مدت زمان این دوره بین ۳ تا ۵ سال است. در دو سال اول آموزش، دانش آموزان دروسی مثل زبان ایتالیایی، ادبیات، علوم، ریاضیات، زبان های خارجی، تاریخ، مطالعات اجتماعی و تربیت بدنی را آموزش می بینند.

دوره های دبیرستان به زبان ایتالیایی ارائه می شود و دانش آموزان باید مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی را به سفارت ارائه دهند. دوره های زبان ایتالیایی عموماً در سفارت برگزار می شود و از دیگر مراکز معتبری که می توان زبان ایتالیایی را در آنجا فراگرفت، مدرسه زبان ایتالیایی پیترودلاولا است.

شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم

افرادی که دارای مدرک دیپلم می باشند می تواند برای ورود به مقطع تحصیلی کارشناسی که در ایتالیا به LAUREA شهرت دارد اقدام نمایند. این دوره تحصیلی بسته به رشته مورد نظر بین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد، و دانشجویان برای گذراندن این دوره می بایست ۱۸۰ Credit کسب نمایند.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

مدرک کارشناسی در ایتالیا به عنوان لوریا شناخته می شود. دانشجویان از ۱۸ تا ۳۰ سالگی قادر خواهند بود برای دوره های کارشناسی این کشور اقدام نمایند. این نکته بدین معناست که محدودیت سنی برای سفارت این کشور معنا ندارد و در صورت ارائه مدارک قابل استناد، می توانید برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنید.

دوره های تحصیلی در این کشور به زبان ایتالیایی برگزار می شود و دانشجویان برای ورود به دانشگاه نیازمند ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان ایتالیایی هستند. سفارت ایتالیا در تهران هر ساله کلاس های زبان ایتالیایی برگزار می کند که در طول ۳ ترم، سه کتاب (Espresso) تدریس می شود. هر ترم شامل ۲۳ جلسه ۲ ساعته و در سه روز هفته می باشد. در صورتی که دانشجو بتواند ۹۰ درصد نمره امتحان را کسب کند، می تواند برای پذیرش از دانشگاه های ایتالیا و اخذ ویزای تحصیلی به سفارت مراجعه کند.

دوره های زبان ایتالیایی در خاک ایتالیا نیز برگزار می شود و دانشجویان می توانند قبل از تحصیل، دوره ای را در این کشور سپری کنند. البته توصیه مشاورین آریاناپارس جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور بدین گونه است که ابتدا در ایران مدرک زبان ایتالیایی را اخذ نموده و در نهایت اقدام به مهاجرت نمایند زیرا گذراندن دوره های کالج از شانس ویزای پایینی برخوردار می باشد.

کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

جذاب ترین مقطع تحصیلی در کشور ایتالیا، مقطع کارشناسی ارشد (Laurea Magistrale) است. کشور ایتالیا به عنوان برترین کشور برای زمینه سازی تحصیل در سایر کشورها شناخته می شود. این نکته بدین معناست که افرادی که بدنبال تحصیل و اخذ بورسیه در کشورهایی مثل انگلستان، کانادا، استرالیا و آمریکا می باشند، مقطع کارشناسی ارشد را در برترین دانشگاه های ایتالیا سپری می کنند تا با پر بار کردن رزومه خود شانس اخذ بورسیه را در کشورهای فوق افزایش دهند.

مدت دوره کارشناسی ارشد در کشور ایتالیا دو سال است که دانشجویان با سپری کردن ۱۲۰ واحد درسی فارغ التحصیل می شوند. نکته حائز اهمیت، محدود نبودن دوره کارشناسی ارشد می باشد که دانشجویان زیادی مدت زمان تحصیل در این دوره را تا ۴ سال ادامه داده اند. در بعضی از رشته های تحصیلی مانند حقوق، فارموکولوژی، معماری و پزشکی، در دانشگاه های خاص یک برنامه پنج یا شش ساله کارشناسی ارشد (به نام Lauree Magistrali a Ciclo Unico) ارائه می شود.

تحصیل در مقطع دکتری در ایتالیا

دوره های دکترا در کشور ایتالیا (Dottorato di Ricerca) به طور معمول ۴ سال به طول می انجامد و دروس در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شود. دانشجویان در صورت اخذ نمره ۶٫۵ به بالا در آزمون آیلتس می توانند برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام نمایند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند کشور ایتالیا بهترین گزینه برای آنها می باشد زیرا شرایط بورسیه های تحصیلی در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هموارتر است. بورسیه ها در کشور ایتالیا معمولاً با حقوق ماهیانه همراه است و دانشجویان در صورت تاییدیه استاد راهنما از آن بهره مند می شوند.

اقدام جهت اخذ بورسیه در مقطع دکترا، مستلزم انتخاب و تائید استاد راهنما ( Supervisor) می باشد. این مهم ترین قدم در اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیاست. دانشجویان رزومه های خود را می توانند برای اساتید مختلف ارسال کنند و از صلاحیت خود دفاع کنند اساتید پس از بررسی رزومه های ارسال شده، وقت مصاحبه ای را به صورت حضوری و یا برنامه های مجازی با دانشجوی مورد پسند خود تنظیم می کنند.

متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. از حداقل شرایط لازم برای اخذ بورسیه می توان به:

 1. معدل بالای ۱۷
 2. مدرک زبان انگلیسی (نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس)
 3. توصیه نامه از اساتید برجسته
 4. مقالات بین المللی از جمله ISI و AAA
 5. پروپزال

اشاره کرد که با ارائه مدارک ذکر شده می توان شانس خود را افزایش داد. لازم به ذکر است، دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد خود را در کشور ایتالیا و یا در دانشگاه های معتبر سپری کرده اند، شانس بالاتری برای اخذ بورسیه دارا می باشند.

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر بخصوص در رشته های مهندسی جزو کشورهای برتر دنیا به شمار می رود. دانشگاه های کشور ایتالیا در رتبه بندی جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار می باشند. دانشگاه پلی تکنیک میلان به عنوان برترین آنها شناخته می شود. دانشگاه پلی تکنیک در رشته های مهندسی در میان ۳۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد و از برترین رشته های آن می توان به مهندسی، عمران، کامپیوتر و معماری اشاره کرد.

از دیگر دانشگاه های برتر کشور ایتالیا می توان به دانشگاه پلی تکنیک تورین اشاره کرد که در میان ۵۰ دانشگاه برتر دنیا در رشته های مهندسی قرار دارد. دانشگاه هایی همچون ساپینزا رم، فلورانس، بولونیا و پاویا گزینه های مناسبی برای تحصیل در ایتالیا می باشند که دانشجویان در صورت فراهم کردن شرایط می توانند اقدامات لازم را انجام دهند.

نام دانشگاهرتبه در QS
University of Bologna177
Politecnico di Milano177
Sapienza University of Rome203
University of Milan302
Politecnico di Torino348

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل در ایتالیا

۱. دانشگاه ساپینزا

این موسسه ی آموزشی از جمله معروف ترین دانشگاه های تحقیقاتی است و یکی از بهترین دانشگاه های ایتالیا می باشد.

۲. دانشگاه پلی تکنیک میلان

این موسسه ی آموزشی از بهترین دانشگاههای ایتالیا و برترین دانشگاه فنی مهندسی این کشور است که به عنوان یک موسسه پژوهشی برجسته در سراسر جهان شناخته شده است.

۳. دانشگاه بلونیا

۴. دانشگاه میلان

۵. دانشگاه پادوا

۶. دانشگاه پیزا

۷. دانشگاه فلورانس

۸. دانشگاه تورین

۹. دانشگاه فدریکو ناپولی

۱۰. دانشگاه تورورگاتا

بهترین رشته ها برای تحصیل در ایتالیا

 1. طراحی محصول
 2. علوم کامپیوتر
 3. مهندسی عمران
 4. حمل و نقل
 5. مهندسی کنترل برق قدرت
 6. هوش مصنوعی و رباتیک
 7. زبان شناسی
 8. علوم اعصاب
 9. مطالعات مد
 10. امنیت سایبری
 11. مطالعات اروپا
 12. علوم داده ها
 13. اقتصاد و ارتباطات برای مدیریت و نوآوری
 14. مهندسی عمران
 15. طراحی داخلی
 16. مهندسی الکترونیک
 17. مهندسی انرژی هسته ایی
 18. طراحی دیجیتال مدیریت مهندسی
 19. طراحی محصول
 20.             ۲۰ مهندسی هوانوردی
 21. مهندسی زمین شناسی
 22. مهندسی فضا
 23. مهندسی موسیقی
 24. مهندسی شیمی
 25. مهندسی فیزیک
 26. مهندسی اتوماسیون و کنترل ریاضیات
 27. برنامه ریزی طراحی شهر

مزایای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا به عنوان یکی از برترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل شناخته می شود. اطلاع از مزایای تحصیل در ایتالیا به دانشجویان کمک می کند تا با شرایط ایده آل این کشور آشنا شوند. سه تا از برترین مزایای تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار داده ایم.

دانشگاه های برتر دنیا

با توجه به حضور دانشگاه های معتبر دنیا در ایتالیا، می توان این کشور را به عنوان مقصد اصلی دانشجویان برای ادامه تحصیل شناخت. سالیانه تعداد زیادی از دانشجویان از اقصی نقاط دنیا جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا اقدام می نمایند. شانس اخذ پذیرش در دانشگاه های برتر دنیا از جمله پلی تکنیک میلان، دانشگاه تورین برای دانشجویان بین المللی میسر می باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی

دانشگاه های ایتالیا دروس خود را به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ارائه می دهند. دانشجویان با توجه به انتخاب دوره مورد نظر ملزم به ارائه مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی می باشند.

بورسیه تحصیل در ایتالیا

دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل خود در این کشور می توانند برای اخذ بورسیه DSU اقدام نمایند. این بورسیه یکی از نکات مثبت کشور ایتالیا نسبت به دیگر کشورهاست. افرادی که بدنبال اخذ بورسیه DSU هستند، برای بالاتر بودن شانس خود نیازمند نمره ۶ در آزمون آیلتس و معدل بالای ۱۴ در مقطع لیسانس می باشند.

معایب تحصیل در ایتالیا

اگرچه تحصیل در ایتالیا مملو از تمام  مزایای باورنکردنی است اما همواره با چالش هایی نیز همراه است. آگاهی از مشکلات تحصیل در ایتالیا به آن دسته از علاقه مندان این کشور کمک می کند تا انتخاب بهتری را داشته باشند. از بزرگترین چالش های تحصیل در این کشور می توان به شرایط پس از تحصیل و حق همراه اشاره کرد که به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط پس از تحصیل در ایتالیا

دانشجویان پس از تحصیل قادر خواهند به مدت یکسال مجوز حضور در کشور ایتالیا را دریافت کنند. دانشجویان در بازه زمانی ذکر شده در صورت پیدا شدن کار می توانند از قوانین تبدیل ویزا برای کسب اقامت بهره مند شوند. کسانی که قصد دارند پس از پایان تحصیل در ایتالیا مشغول به کار شوند می بایستی به زبان ایتالیایی مسلط بوده و دوره خود را به خوبی گذرانده باشند.

در این صورت می توانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل، ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کنند. لازم بذکر است که نرخ بیکاری در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بالاتر می باشد.

نداشتن حق همراه در ایتالیا

یکی از بزرگترین معایب تحصیل برای دانشجویان متاهل، شرایط همراه می باشد. دانشجویان متأهل برای تحصیل در ایتالیا اجازه همراه ندارند و نمی توانند همسر و فرزندان خود را به همراه داشته باشند. اگر بدنبال تحصیل در ایتالیا می باشید، باید بصورت انفرادی برای تحصیل اقدام نمایید.

[download link=”https://arianaabroad.com/downloadpdf/Italy/ebook-Study-Conditions-in-Italy.pdf” title=”دانلود pdf مقاله تحصیل در ایتالیا”]

[accordion] [FAQ question=”تحصیل در ایتالیا در مقطع لیسانس به چه زبانی است؟” answer=”اکثر دوره های تحصیلی در مقطع لیسانس در کشور ایتالیا به زبان ایتالیایی است اما در برخی رشته ها نیز دوره های لیسانس برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می شود”] [FAQ question=”هزینه های زندگی برای یک دانشجو در کشور ایتالیا چه مقدار می باشد؟” answer=”به صورت میانگین هزینه های زندگی در کشور ایتالیا ماهانه بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.”] [FAQ question=”چه رشته هایی در کشور ایتالیا برای تحصیل مناسب هستند؟” answer=”در دانشگاه های ایتالیا رشته های متنوعی تدریس می شود اما رشته های مهندسی در این کشور و به خصوص در دانشگاه های پلیتکنیک میلان و پلیتکنیک تورین اعتبار علمی بسیار خوبی دارند”] [FAQ question=”شرایط اخذ بورسیه در مقطع دکترا در کشور ایتالیا به چه شکل است؟” answer=”متقاضیان تحصیل در ایتالیا برای اخذ بورسیه شرایط اولیه ای را باید داشته باشند. شرایط لازم برای گرفتن بورسیه شامل: معدل بالای ۱۷، مدرک زبان انگلیسی نمره ۶٫۵ آزمون آیلتس، توصیه نامه از اساتید برجسته، مقالات بین المللی، پروپوزال می باشد.”] [FAQ question=”آیا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا می توان بورسیه دریافت کرد؟” answer=”کشور ایتالیا علاوه بر بورسیه های معمول برای تحصیلات تکمیلی مزیت خاصی را برای دسته ای از دانشجویان از قبیل اکثر دانشجویان ایرانی قائل شده است که نام آن بورسیه dsu است و تا ۵ هزار یورو به دانشجو کمک هزینه و بورسیه تعلق می گیرد.”] [accordions]

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۴۱۰ دیدگاه در “تحصیل در ایتالیا

 1. Madin گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک دیپلم دارم ۳۰ سالمه…شرایط تحصیل در رشته معماری تو ایتالیا واسه من هس..معدل بالا باید باشه.؟
  الان تو این شرایط هم میشه رفت
  مرسی.

  1. آریانا پارس گفت:

   سلام ممنون وقت شما هم بخیر،برای پذیرش گرفتن در مقطع لیسانس در کشور ایتالیا نیاز به مدرک زبان آیلتس دارید و حداقل معدل برای پذیرش ۱۵ هست و فاصله زمانی بین مقاطع تحصیلی نباید بیشتر از ۵،۶ سال باشد.

 2. توکلی گفت:

  سلام برای بورسیه استانی ایتالیا چه رشته های هنری به زبان انگلیسی تدریس میشه؟ طراحی لباس که جزوشه جز این دیگه چی هست؟

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا برای اطلاع از شرایط رشته های تحصیلی باید به سایت دانشگاه های مورد نظر مراجعه کنید. چون معمولا شرایط تحصیل تو دانشگاه های مختلف ایتالیا هر ساله تغییر می کنه.

 3. کوثر گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  من کارشناسی نرم‌افزار از دانشگاه گیلان دارم،برای ارشد مد و فشن میخواستم اقدام کنم،بهم گفتن بخاطر معدل پایینت سفارت به احتمال زیاد بهت ویزا نمیده.۲۵ سال دارم.
  میخواستم بدونم برای کارشناسی ایتالیا میتونم اقدام کنم؟یا برای ارشد ترکیه اقدام کنم؟!

  1. author15 گفت:

   سلام
   معمولا برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا باید حداقل معدل ۱۴ داشت و تا سن ۲۵ سالگی نیز بیشتر نمی توان اقدام کرد زیرا احتمال عدم پذیرش و ویزا وجود دارد. برای تغییر رشته در مقطع فوق لیسانس نیز شما می توانید در رشته های مربوط به تحصیلات خود و رشته های مدیریتی اقدام کنید و برای این مقطع باید حداقل معدل ۱۴، مدرک آیلتس ۶٫۵ و حداکثر سن ۳۵ سال را دارا باشید. شرایط کشور ترکیه نیز تقریبا مشابه ایتالیا می باشد.

  2. consultant گفت:

   سلام معدلتون حداقل باید بالای ۱۴ باشه بله میشه برای میشه اقدام کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر