info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل در انگلستان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

منظور از هزینه تحصیل در انگلستان تمام هزینه‌هایی است که ممکن است در حین دوره تحصیلی در کشور انگلستان به دانش آموز یا دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی این کشور تحمیل گردد.

در ابتدای کار باید بگوییم اگر انگلستان را به عنوان کشور مقصد خود برای مهاجرت تحصیلی انتخاب نموده‌اید این مقاله می‌تواند برای شما بسیار مفید باشد ولی اگر هنوز در انتخاب انگلستان به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی تردید دارید به شما توصیه می‌نماییم مطلب تحصیل در انگلستان را مطالعه نمایید. 

برای درک بهتر از هزینه تحصیل در انگلستان تمامی مخارج یک دانشجو در حین دوره تحصیلی را در ۳ گروه زیر دسته‌بندی می‌نماییم:

 1. هزینه شهریه دانشگاه  یا مدرسه در انگلستان 
 2. هزینه مسکن در انگلستان 
 3. هزینه‌های جاری زندگی در انگلستان 

در این مقاله قصد داریم تا با بررسی این سه دسته هزینه به پرسش‌های مهم دیگری نیز نظیر پرسش‌های زیر پاسخ دهیم: 

 • ارزانترین شهرهای دانشجویی انگلستان چه شهرهایی هستند؟
 • کار دانشجویی تا چه حد مخارج تحصیل انگلستان را پوشش می‌دهد؟
 • ارزانترین دانشگاه‌های انگلستان چه دانشگاه‌هایی هستند؟
 • نحوه دریافت کمک هزینه تحصیلی در انگلستان به چه شکل است؟
 • ارزانترین مدارس بین‌المللی برای تحصیل دانش آموزان در انگلستان چه مدارسی هستند؟
شهریه در انگلستان

شهریه در انگلستان 

بین ارزان‌ترین دانشگاه‌های انگلستان با شهریه‌ای نزدیک به ۵ هزار پوند در سال و  گران‌ترین دانشگاه‌های این کشور با شهریه‌ای نزدیک به ۴۵ هزار پوند،اختلاف زیادی از منظر میزان شهریه وجود دارد. 

در این میان تعداد دانشگاه‌هایی که شهریه‌ای مابین این دو عدد دارند بسیار زیاد است(به صورت مشابه مدارس بین‌المللی انگلستانی دارای شرایط مشابهی می‌باشند).

از طرف دیگر هزینه تحصیل در برخی از رشته‌ها نظیر رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی بسیار بیشتر از سایر رشته‌های دانشگاهی می‌باشد.

اگر دانشگاه یا مدرسه خاصی در انگلستان را مد نظر دارید با سرچ کردن اسم مرکز آموزشی و عبارت شهریه در کنار آن به سادگی می‌توانید شهریه سالانه دانشگاه یا مدرسه مورد نظر خود را بیابید.

ولی اگر هنوز مرکز آموزشی خاصی را مدنظر قرار نداده‌اید خواندن ادامه مقاله را به شما  هنوز مرکز آموزشی خاصی را مدنظر قرار نداده‌اید،شما را به خواندن ادامه مقاله دعوت می‌نماییم.

متوسط شهریه در انگلستان 

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به انگلستان و تحصیل در دانشگاه این کشور باید بدانند که تحصیل در انگلستان به هیچ وجه به صورت رایگان انجام نمی‌پذیرد. البته در در حالت بورسیه کامل که در مقاطع دکترا و برخی از دوره‌های کارشناسی ارشد ،این قضیه متفاوت خواهد بود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که موقعیت مکانی دانشگاه و یا مدرسه مورد نظر جهت تحصیل می‌تواند تفاوت چشمگیری را در میزان شهریه دانشگاه یا مدرسه ایجاد نماید. به طور مثال معمولاً دانشگاه‌هایی که در شهر لندن قرار دارند نسبت به دانشگاه‌های همتراز در شهرهای دیگر در یک رشته مشترک حدوداً ۲ تا ۳ هزار پوند شهریه بیشتری از دانشجویان خارجی دریافت می‌نماید.

گرچه ممکن است شهریه یک دانشگاه با دانشگاه دیگر تفاوت چشمگیری داشته باشد و یا یک مدرسه هزینه متفاوتی از دانشجویان خارجی به واسطه خدمات اضافه بر سازمان از دانش آموزان دریافت نماید.ولی سعی می‌کنیم به صورت کلی متوسط شهریه تحصیل در را دانشگاه‌ها و مدارس انگلستان را در جدول زیر نشان دهیم.

رشته تحصیلیمتوسط شهریه سالانه(پوند)
مهندسی۱۶۰۰۰
مدیریت۱۴۰۰۰
علوم پایه۱۳۰۰۰
پزشکی ودندانپزشکی۲۵۰۰۰
پیرا پزشکی۱۷۰۰۰
داروسازی۲۰۰۰۰
علوم نظری و تربیتی۱۴۰۰۰
متوسط شهریه دانشگاهی انگلستان در رشته های مختلف

در جدول زیر متوسط شهریه مدارس کشور انگلستان بر اساس نوع دوره مورد نظر نشان داده شده است.

نوع مدرسهشهریه سالانه مدارس(پوند)
دوره ابتدایی۱۳۰۰۰
دوره A-level20000
دوره دبیرستان۱۵۰۰۰
مدارس شبانه روزی۲۵۰۰۰
دوره Foundation16000
متوسط شهریه در مدارس انگلستان
هزینه مسکن در انگلستان

هزینه مسکن در انگلستان 

هزینه مسکن،پس از هزینه مربوط به شهریه دانشگاهی در کشور انگلستان بزرگترین هزینه‌ای است که یک دانشجو در حین تحصیل در انگلستان می‌بایست متحمل پرداخت آن شود.

فاکتورهای زیادی نظیر فاکتورهای زیر می‌تواند تعیین کننده میزان هزینه مسکن در حین دوره تحصیل در انگلستان باشد:

 • خصوصی یا عمومی بودن 
 • فاصله از مرکز شهر 
 • شهر 
 • مدت زمان اجاره 
 • امکانات محل اسکان 

دانشجویان در حین تحصیل در انگلستان امکان استفاده از چند نوع خوابگاه و یا مسکن متفاوت را خواهند داشت که در ادامه به بررسی جزئی آنها می‌پردازیم.

نوع اول:خوابگاه‌های دانشجویی(دانش آموزی)

برای استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی معمولاً دانشجویان ملزم به ارائه درخواست اعطای خوابگاه به دانشگاه هستند. پس از آن دانشگاه با توجه به ظرفیت‌های موجود و درخواست متقاضی،ممکن است برای دانشجو شرایط استفاده از خوابگاه دانشجویی را فراهم نماید. 

تفاوت چشمگیری میان خوابگاه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف کشور انگلستان وجود دارد. 

پس اگر قصد استفاده از خوابگاه دانشجویی دانشگاه را دارید،می‌بایست بررسی خوابگاه‌های دانشجویی در اولویت شما برای انتخاب دانشگاه مقصد باشد. 

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی 

امکانات متفاوتی که یک خوابگاه به دانشجوی متقاضی در کشور انگلستان ارائه می‌نماید می‌تواند تعیین کننده میزان دقیق قیمت خوابگاه باشد. 

به طور مثال بعضی از خوابگاه‌ها به صورت اختصاصی و برخی دیگر به شکل اشتراکی امکان استفاده از امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی حمام و آشپزخانه را به دانشجویان خارجی اعطا می‌نمایند.

به طور کلی می‌توان متوسط هزینه استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی در بیشتر دانشگاه‌های انگلستان را عددی بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ پوند در ماه تخمین زد. 

نوع دوم :اقامتگاه‌های خانگی (Home stay)

بیشتر خانه‌ها در انگلستان خانه‌های بزرگ و با قدمت هستند که دارای چندین اتاق می‌باشند. بسیاری از خانواده‌های انگلیسی با اجاره دادن اتاق‌های مختلف خانه‌های خود به دانشجویان خارجی اصطلاحا میزبان این دانشجویان در حین دوره تحصیل هستند. 

اجاره اتاق در این اقامتگاه‌های خانگی ممکن است به صورت اختصاصی و یا اشتراکی باشد. 

همچنین هر خانه و هر خانواده انگلیسی ممکن است شرایط متفاوتی را پیش روی متقاضیان اقامت در اقامتگاه‌های خانگی قرار دهند.

به طور مثال ممکن است دانش آموزان ساکن در یک خانه اجازه استفاده از یخچال خانواده میزبان را نداشته باشند و یا ممکن است سرویس بهداشتی و حمام محل اقامت دانشجو کاملاً مجزا است سرویس اصلی خانه باشد. 

هزینه اقامتگاه‌های خانگی 

هزینه اقامتگاه‌های خانگی در انگلستان نیز ممکن است به شکل چشمگیری با توجه به امکاناتی که در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌ دهند،متفاوت داشته باشد. شاید بزرگترین فاکتور برای تعیین هزینه اقامتگاه خانگی محل قرار گرفتن خانه محل اقامت است. به طور مثال اجاره ماهانه یک خانه در منطقه ۱ لندن با منطقه ۷ لندن ممکن است در ماه بیش از ۵۰۰ پوند اختلاف داشته باشد. 

ولی متوسط هزینه اقامتگاه‌های خانگی برای یک ماه کمی بیشتر از خوابگاه‌های دانشجویی و حدوداً هفته‌ای ۶۰۰ تا ۸۰۰ پوند تخمین زده می‌شود.

نوع سوم: خانه شخصی 

علاوه بر دو گزینه قبلی،بسیاری از دانشجویان مشغول به تحصیل در انگلستان بهترین گزینه را برای اقامت در حین تحصیل خود،اجاره یک آپارتمان شخصی می‌دانند. با توجه به تراکم جمعیت در کشور انگلستان،می‌توان انتظار داشت که دانشجویان قادر باشند تا با هر بودجه‌ و سلیقه‌ای آپارتمان مورد نظر خود را برای اجاره در حین تحصیل در انگلستان بیابند. 

هزینه اجاره خانه شخصی 

فاکتور تعیین کننده قیمت اجاره خانه‌های شخصی لوکیشن،متراژ و تجهیزات داخلی ساختمان است.

طبیعی است که اجاره یک خانه شخصی هزینه بیشتری به نسبت استفاده از خوابگاه و یا اقامتگاه‌های دانشجویی در پی دارد.

به طور کلی می‌توان متوسط هزینه اجاره خانه شخصی در یک منطقه منطقی از لحاظ مالی را عددی بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ پوند برای یک ماه تخمین زد. 

هزینه تحصیل در انگلیس

کدام گزینه برای انتخاب مسکن در حین تحصیل مناسب‌تر است؟

انتخاب بهترین گزینه برای دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلستان،به فاکتورهای زیادی بستگی دارد که برخی از آنها کاملا شخصی هستند. به طور مثال اگر دانشجویی علاقه ندارد با کسی هم اتاق شود گزینه‌هایی مثل خوابگاه‌های اشتراکی از میان گزینه‌ها حذف می‌شود. و یا اگر دانشجویی بنا به دلایل عقیدتی نمی‌خواهد در محیطی زندگی کند که افراد غریبه در آن رفت و آمد داشته باشند،استفاده از اقامتگاه‌های دانشجویی منطقی به نظر نمی‌رسد.

به صورت کلی سعی می‌کنیم در جدول زیر بر اساس شرایط کلی یک دانشجو در کشور انگلستان توصیه‌های خود را مبنی بر انتخاب بهترین مسکن برای دانشجو نمایش دهیم.

شرایط دانشجوبهترین انتخاب برای مسکن در انگلستان
اگر محدودیت مالی نداریدخانه شخصی
اگر بودجه بسیار کمی داریدخوابگاه‌های دانشگاه
اگر زبان ضعیفی داریداقامتگاه‌های خانگی
اگر نمی‌خواهید از امکانات به صورت اشتراکی استفاده کنیدخوابگاه‌های شخصی و یا خانه شخصی
اگر غذای حلال می‌خواهیدخانه شخصی اقامتگاه‌های خانگی با غذای حلال
اگر به حیوان آلرژی داریدخوابگاه‌ها و خانه‌های شخصی
اگر در ابتدای مهاجرت هستیدخوابگاه‌های دانشجویی
اگر متاهل هستیدخانه شخصی
این جدول صرفاً توصیه‌های مشاورین مجموعه آریانا پارس می‌باشد و ممکن است برای همه متقاضیان سازگاری نداشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر