info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

پناهندگی آلمان

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

پناهندگی آلمان یکی از روش های دریافت اقامت این کشور می باشد که در طی سال‌های اخیر تعداد درخواست‌های متقاضیان از این طریق بسیار افزایش یافته است. بر طبق قانون پناهندگی آلمان پناهجویان در ایالت های آلمان با توجه به جمعیت آن ایالت تقسیم می شوند به عنوان مثال اگر تعداد ساکنان یک ایالت بیشتر باشد باید تعداد پناهنده بیشتری بپذیرد و در برخی موارد تقسیم پناهندگان به ظرفیت اقامتگاه ها و پناهگاه ها و کشور زادگاه متقاضیان بستگی دارد.

افرادی که از طریق پناهندگی وارد کشور آلمان می شوند باید در اداره کنترل مرکزی یا اداره پلیس و یا یک اداره مربوطه درخواست پناهندگی خود را ثبت نمایند پس از آن شخص به یکی از اقامتگاه های موقت پناهندگی انتقال داده می شود و سپس در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که این فرد به کدام ایالت و یا شهر آلمان فرستاده شود.

پس از اینکه فرد متقاضی درخواست پناهندگی آلمان را اعلام نمود پرونده شخصی این فرد و همراهانش مورد بررسی قرار می گیرد که تمامی این پروسه معمولاً توسط پلیس کشور آلمان انجام خواهد گرفت این بررسی بدین منظور است که شخص متقاضی شهروند سایر کشورهای اتحادیه اروپا نباشد و قبلاً در این کشورها اعلام پناهندگی نکرده باشد اگر خلاف این موضوع به پلیس آلمان ثابت گردد پلیس شخص درخواست کننده پناهندگی آلمان را به کشور مبدا و زادگاهش برخواهد گردانید

شرایط پناهندگی آلمان

German asylum conditions

آلمان همواره از نظر صنعت، تکنولوژی، رفاه و کیفیت زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی شرایط بسیار مناسبی را دارا می باشد این کشور با کشورهای مهم دیگری مانند سوئیس، اتریش، جمهوری چک، فرانسه و لهستان به صورت هم مرز است. کشورآلمان جمعیتی در حدود ۸۲ میلیون نفر را در خود جای داده است. در کنوانسیون ای که در سال ۱۳۵۱ در ژنو سوئیس برای پناهندگان به تصویب رسید، افرادی که در کشور خود به صورت های مختلف مورد آزار و تهدیدهای جانی و قرار می‌گیرند می‌توانند در کشور ثالث درخواست پناهندگی کند.

افرادی که از طریق پناهندگی وارد کشور آلمان شده‌اند امکان کار و یا تحصیل را به صورت قانونی در این کشور ندارد این افراد تنها زمانی قادر می باشند به صورت قانونی مشغول به کار گردند که با درخواست پناهندگی این افراد در آلمان موافقت شده باشد.

پناهجویان در کشور آلمان در شرایط بسیار سخت و طاقت فرسایی قرار دارند، با توجه به اینکه راه های قانونی بسیاری برای افراد برای مهاجرت و اخذ اقامت آلمان وجود دارد اما همچنان برخی از افراد راه غیر قانونی و پناهندگی را به سایر راه ها ترجیح میدهند.

پناهندگان کشور آلمان در شرایط سختی به سر می برند و همچنین در کمپ‌هایی زندگی می‌کنند که شرایط زندگی مساعدی را ندارند از جمله وجود اتاق های کوچک شرایط بهداشتی نامناسب و عدم وجود امکانات لازم همگی اینها شرایط زندگی را برای پناهجویان سخت و طاقت فرسا می نمایند، اما این افراد مجبور هستند تا زمانی که با تقاضای آنها موافقت نشده است در این کمپ ها زندگی کنند.

پناهجویان کشور آلمان ممکن است تا چند سال شرایط حقوقی مناسبی نداشته باشند. از تمامی این مطالب می توانیم به این نتیجه برسیم که پناهندگان تا زمانی که با پناهندگی آنها موافقت شود از نظر روحی و از نظر حقوقی در شرایط بسیار سختی به سر خواهند بود.

پناهندگی چیست؟

پناهجو به شخصی اطلاق می گردد که کشور اصلی و مبدا خود را به علت عوامل مختلفی مانند ترس تعقیب یا پیگرد سیاسی، عضویت در احزاب سیاسی و داشتن عقاید مذهبی و تعلقات به گروه‌های مختلف اجتماعی و همچنین اقلیت های قومی و غیره که در خطر شکنجه، زندان و مرگ قرار دارد ترک نماید و سپس از کشور ثالثی با استفاده از حق برخورداری از حقوق بین المللی تقاضای پناهندگی نماید.

پناهندگی به عنوان یک اصل حقوقی محدود به افراد خاصی با شرایط حقوقی خاصی نمی باشد. به صورت کلی می‌توان گفت که پناهندگی نوعی مهاجرت غیرقانونی به شمار می‌رود که به روش‌های مختلفی صورت می پذیرد و تحت شرایط خاصی امکان پذیر می باشد.

بر اساس قانون کنوانسیون حقوق بشر سال ۱۹۵۱ و همچنین سایر قوانین پناهندگی که در راستای حمایت از حقوق انسانی و قوانین بشردوستانه تصویب گردیده‌اند افراد پناه جو قادر می‌باشند با ارائه درخواست پناهندگی به اداره مهاجرت به آلمان در صورت تایید، امکان زندگی و بهره‌ مندی از حقوق پناهندگی را خواهند داشت.

قوانین پناهندگی آلمان در سال ۲۰۲۰

طبق قوانین جدید پناهندگی آلمان بند ۱۶ قانون اساسی برای جمهوری فدرال آلمان تصریح می‌کند، متقاضیانی که به دلیل جرم سیاسی تحت پیگرد قانونی قرار دارند، حق پناهندگی در کشور آلمان را خواهند داشت. اگر به علت مشکلات سیاسی یا انسانی به کشور آلمان مهاجرت کرده اید و می‌خواهید در این کشور زندگی کنید باید درخواست پناهندگی خود را به اداره مهاجرت آلمان ارائه دهید و در صورت تایید درخواست شما اقامت آلمان را دریافت نمایید.

قوانین پناهندگی آلمان شامل :

• در حال حاضر آلمان بیش از دیگر کشورها پناهجو می پذیرد. اغلب پناهندگان از کشورهای ایران، سوریه، عراق، افغانستان و ترکیه هستند.
• راه ورود به آلمان از طریق یونان و ایتالیا می باشد.
• متقاضیان باید در هنگام ورود به آلمان درخواستشان را در اداره کنترل مرزی و یا اداره پلیس ثبت کنند. پس از ثبت به کمپ های پناهندگی منتقل خواهند شد و در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که به کدام ایالت بروند.

• آلمان دارای ۱۶ ایالت است که پناهجویان بین ایالت ها تقسیم شده و در کمپ های ایالت ها زندگی می کنند.
• پس از انتقال به کمپ توسط پلیس از پناهجو عکس و اثر انگشت گرفته می شود تا مشخص شود، در کشور اروپایی دیگری درخواست پناهندگی نداده باشد.
• مراحل اخذ پذیرش توسط قانون پناهندگی اداره می شود.
• اداره مهاجرت و پناهندگان آلمان از پناهندگان سوالاتی در مورد علت خروج از کشور می پرسند و پس از آن تصمیم می گیرند پرونده پناهندگی برای وی صادر شود یا خیر.
• پس از دوخواست پناهندگی یک گواهی نامه اجازه اقامت در طول روند پناهندگی صادر می شود.
• پناهجویان پس از صدور اجازه اقامت می توانند بیمه های اجتماعی داشته باشند.
• پناهجویان تا قبل از روشن شدن وضعیتشان از هیچ حقوقی برخوردار نیستند و اجاره کار هم نخواهند داشت.
• کسانی که اجازه موقت اقامت آلمان را دارند اگر پس از چندسال درخواستشان رد شود باید فورا آلمان را ترک کنند.
• افرادی که درخواست پناهندگی شان پذیرفته شود اگر به کشور خود بازگردند تا ۱۰ سال ویزای به هیچ کشور اروپایی برایشان صادر نخواهد شد.

در طرح جدیدی که قرار است در ایالت بایرن اجرا شود، گروه‌های بزرگ متقاضی پناهندگی در مراکز پذیرش اولیه موسوم به «مراکز لنگر» اسکان داده می‌شوند و باید تا زمان تصمیم‌ گیری درباره تقاضایشان، در این مراکز بمانند و در صورت عدم موافقت با درخواست پناهندگی، می‌توانند به دادگاه شکایت کنند. در نتیجه مدت زمان بررسی پرونده شان طولانی‌تر می‌شود و گاهی مجبورند تا ۱۸ ماه در این مراکز بمانند.

چه کسانی از مرز آلمان بازگردانده می شوند؟‌

ایده آلمانی ها در برابر پذیرش مهاجران کمی تغییر کرده است و از پناهجویان این کشور کمتر استقبال می گردد به صورتی که از هر سه نفر آلمانی یک نفر می گویند پناهجویانی که نمی‌خواهند مدارک شناسایی خود را در مرز به معمولی نشان بدهند نباید وارد کشور آلمان گردند.

وزیر داخلی ایالت بایرن یواخیم هرمان میگوید که زنانی که مدارک خود را به مامورین مرزی آن نشان نمی دهند باید به کشور اولیه خود بازگردند. همچنین نیز اشاره می‌کند که افراد پناهجو باید فرم های درخواست پناهندگی را در همان کشوری تکمیل کنند که از آن وارد خاک اتحادیه اروپا می گردند.

همچنین افراد نمی توانند برای دومین سومین یا چهارمین بار در کشورهای مختلف اروپایی درخواست پناهندگی بدهند. افراد به درخواستشان باید در همان کشوری که وارد می شوند رسیدگی و در همان کشور هم درباره شان تصمیم‌گیری شود.

از نظر مارکوس زودر، نخست وزیر ایالت بایرن که در ماه گذشته خواستار بستن «مرز‌های بیرونی اتحادیه اروپا» شد، معتقد است که مقررات آزادی عبور و مرور میان کشورهای عضو پیمان شنگن (معافیت کنترل مرزی کشورهای عضو) در صورتی به خوبی عمل می کند که کنترل در مرزها شدید باشد.

در ۸۰۰ کیلومتری مرز بین اتریش و آلمان نود مرکز کنترل مرزی وجود دارد کنترل تقلب در ۳ گذرگاه اصلی این مرز صورت می‌گیرد سباستین کورتس صدراعظم اتریش و نخست‌وزیر بایرن هر دو در قبال مسئله مهاجرت پناهجویان به کشور آلمان همواره موضع سختگیرانه ای را در حال حاضر دارند.

در مرزهای کشور آلمان اسکنرهای جدیدی برای تشخیص اثر انگشت پناهجویان گذاشته شده است و مدارک شناسایی افراد برای پی بردن به اصلی بودن در پایگاه‌های مختلف چک می گردد. یکی از مامورین مرزی می گوید برای افراد بدون گذرنامه ها از اسکنر اثر انگشت استفاده می گردد تا مشخص شود آیا فرد قبلا وارد خاک کشور آلمان شده است و یا نه و آیا اسمشان در لیست جستجو ۱۰۰ شده است یا خیر به سامانه موسوم به یوروداک که پایگاه داده در اروپا می باشد و مامورین دسترسی دارند که نشان می دهد آیا مشخصات پناهجویان در سایر کشورهای اروپایی ثبت شده است یا خیر.

روش های گرفتن پناهندگی آلمان

سالانه تعداد زیادی پناه جو و مهاجر به امید زندگی بهتر، وارد خاک آلمان می شوند و هر ساله به تعداد آنها اضافه می شود. کشور آلمان شرایط نامناسبی برای پناهندگان در نظر گرفته است. حملات متعددی نیز به جایگاه پناهندگان صورت می گیرد که نشان از نارضایتی آلمانی ها از پناهجویان است.

بسیاری از متقاضیان پناهندگی در آلمان، آشنایی با قوانین و جنبه های حقوقی پناهندگی را ندارند. افراد از سه روش می توانند پناهندگی آلمان را دریافت نمایند:

• پناهندگی سیاسی در آلمان: پناهندگی سیاسی در آلمان یعنی کسانی که درخواست پناهندگی سیاسی دارند ، باید ثابت کنند که در کشورشان مورد آزار و اذیت روحی و جسمی قرار گرفته اند تا درخواستشان قبول شود. بررسی تقاضای سیاسی در حدود ۷ ماه طول می کشد. کسانی که درخواستشان قبول می شود، همه حقوق شهروندان آلمانی از جمله کار و خدمات اجتماعی را دارند.

• پناهندگی مذهبی در آلمان: پناهندگی مذهبی در آلمان کسانی که تقاضای پناهندگی مذهبی را دارند، باید ثابت کنند که دینشان را تغییر داده اند و اگر به کشورشان برگردند، مرد اذیت واقع خواهند شد. قابل ذکر است که کسانی که درخواست پناهندگی مذهبی می دهند، حق بازگشت به کشورشان را ندارند چون در اینصورت عملشان، حرفشان را نقض می کند.

• پناهندگی اجتماعی در آلمان : پناهندگی اجتماعی در آلمان برای ایرانیانی که درخواست می دهند؛ به دلیل اینکه ایران شرایط اقتصادی نابسامانی ندارد و امنیت بالایی نیز دارد، مورد قبول واقع نمی شود.

شرایط زندگی پناهندگان در آلمان

شرایط زندگی پناهندگان آلمان به این صورت است که کمپ های پناهندگی آلمان ساختمان های بزرگ، ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن های خواب با ظرفیت بسیار زیاد دارند. پناهجویان آلمان در کمپ ها وضعیت بدی دارند. آنها مجبورند تا روشن شدن وضعیت درخواستشان در اتاق های کوچک با شرایط بهداشتی نامناسب و بدون امکانات زندگی کنند.

پناهندگان در آلمان ۳ نوع محل اقامت در آلمان خواهند داشت که باید در زمان پناهندگی در این محل ها سکونت داشته باشند که این محل ها عباتند از:

 1. مراکز پذیرش اولیه در آلمان
 2. مراکز اقامت جمعی در آلمان
 3. محل اقامت غیر متمرکز در آلمان

مراکز پذیرش اولیه:

پناهجویان از آلمان باید ۶ ماه اول را در مراکز پذیرش اولیه اقامت کنند. برخی کشورهای فدرال آلمان چون بایرن، نیدرزاکسن ونوردراین وستفالن امکانات متعددی برای پذیرش اولیه دارند.

مراکز اقامت جمعی:

پس از ۶ ماه پناهجویان به مراکز اقامت جمعی منتقل خواهند شد. این مراکز اغلب در همان مراکز پذیرش اولیه است. شهرهایی همچون برلین، مونیخ، دورتموند و برخی شهرهای کوچک مراکز اقامت جمعی در نقاط دور از شهر قرار دارند. بیشتر پناهجویان در مراکز جمعی اقامت دارند.

محل اقامت غیرمتمرکز:

افرادی که در آلمان درخواست پناهندگی در آلمان می نمایند توسط پلیس و اداره مهاجرت آلمان مورد بررسی قرار خواهند گرفت همچنین به محض درخواست پناهندگی از آنها اثر انگشت گرفته می شود تا به محض ورود به کشور دیگر و درخواست پناهندگی به کشور ابتدایی برگرداننده شوند.

انواع درخواست پناهندگی آلمان

درخواست و پذیرش پناهندگی در آلمان به این صورت است که اقامت هرکسی در آلمان به نتیجه رسیدگی به درخواست پناهندگی‌اش بستگی دارد. برای تهیه یک تقاضانامه پناهندگی در آلمان، شما ابتدا باید ثبت نام شده باشید. اگر به برلین آمده اید، باید به ابتدا به مرکز تازه وارد بروید.

با کمک سیستم توزیع در سطح آلمان “EASY” مشخص خواهد شد که کدام دولت مسئول پذیرش شما است. در صورتیکه که مشخص شود که یک دولت دیگر مسئول پذیرش شما است، به شما یک بلیط قطار داده خواهد شد تا به محل مسئول بروید.

اگر برلین مسئول باشد، شما باید به عنوان یک متقاضی پناهندگی زن/مرد در دفتر فدرال امور پناهندگان ثبت نام کنید. ثبت نام دو روز طول می‌کشد. در روز اول، مدارک ورود شما تهیه خواهد شد، که به منزله یک شناسه موقت و حق دریافت خدمات است. نام، تاریخ تولد، ملیت و عکس شما در مدرک ورود شما درج خواهند شد. به علاوه، قبل از صدور شما باید اثر انگشت خود را ارائه دهید.

در روز دوم، یک معاینه پزشکی انجام می‌شود و شما خدمات اولیه را دریافت می کنید. لازم است که تمام مدارک شناسایی و اوراق شخصی (گذرنامه، شناسنامه، کارت شناسایی یا گواهینامه رانندگی) را همراه خود بیاورید.
هر کسی حق دادن چنین درخواستی را دارد. این درخواست فقط می‌تواند به اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان داده شود.

پناهجو در اداره فدرال برای امور مهاجران و پناهجویان طی گفتگویی توضیح می‌دهد که به چه دلیل از کشورش گریخته و نمی‌تواند یا نمی‌خواهد به آن برگردد. این گفتگو به طور کتبی ثبت می‌شود. کسی که آلمانی نمی‌داند به کمک یک مترجم در گفتگو شرکت می‌کند.

روند رسیدگی به درخواست پناهندگی کسانی که از سوریه، عراق به آلمان گریخته‌اند، سریع‌تر طی می‌شود. پناهجویان این کشورها باید فقط یک فرم تقاضا را پر کنند. رسیدگی به این درخواست‌ها به طور معمول بین دو تا هشت ماه طول می‌کشد. رسیدگی به درخواست‌های دیگر پناهجویان، برای مثال درخواست‌های پناهجویانی که از افغانستان آمده‌اند،‌می‌تواند گاه تا دو سال یا بیشتر به طول بینجامد.

معایب پناهندگی آلمان

مهاجرت همانطور که اشاره کردیم مفهومی متفاوت از پناهندگی دارد. در هر صورت و شرایطی که یک فرد تصمیم به مهاجرت بگیرد با همه ی سختی هایش؛ یک تصمیم سخت محسوب می ‌شود با توجه به این که مزایای زیادی دارد، شامل معایبی هم نیز هست.

از معایب پناهندگی آلمان این است که فرد متقاضی تا سال های مدید اجازه ورود به کشور خویش را نداشته و در صورت مردود شدن درخواست پناهندگی، دیپورت شده و بعد از ورود به کشور مبدا مشکلات خاص خود را خواهند داشت و از طرفی کشور آلمان به دلیل داشتن ترافیک بالای متقاضی برای پناهندگی، مقداری سختگیری مضاعف را در دستور کار گذاشته و پس از آن تا حدودی خارج از ضوابط کنوانسیون ژنو عمل می نماید.


بسیاری از پناهندگان در روش اخذ اقامت آلمان از طریق پناهندگی با شرایط سختی رو به رو هستند و تا زمانی که در کمپ های پناهندگی زندگی می کنند نبود اطمینان در بین افراد و همچنین نبود امکانات و بهداشت می تواند مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود بیاورد.

افرادی که در آلمان درخواست پناهندگی می نمایند باید بدانند که باید مدتی را در کمپ های پناهندگی در آلمان و در کنار افرادی با ملیت های متفاوت زندگی نمایند تا درخواست پناهندگی افراد توسط مقامات دولت آلمان مورد بررسی قرار گیرد. در مورد کمپ های پناهندگی آلمان بهتر است بدانید که این کمپ ها در شهرهای بزرگ و کوچک در آلمان قرار دارند. همچنین کمپ های پناهندگی در آلمان دارای اتاق های کوچک و فاقد امکانات بهداشتی، درمانی هستند.

نکاتی درباره ی معایب پناهندگی

• اگر با ویزای توریستی و یا ویزای دیدار با بستگان به کشورهای اروپایی سفر کردید و تصمیم گرفتید که پناهنده شوید باید بگوییم که تصمیم بسیار سخت گرفته اید زیرا، احتمال رد پرونده ی شما بیش از پیش می شود. شما با استفاده از ویزای توریستی و یا ویزای دیدار با اعضای خانواده ی خود وارد یک کشور میزبان که اکثرا سخت گیر در زمینه ی صدور ویزا هم هستند می شوید و بعد اعلام پناهندگی می کنید!

این اقدام شما این گونه جلوه می کند که شما هم از اعتماد آن ها استفاده کرده اید و هم بر روی یکی از خطوط قرمز آن ها یعنی سو استفاده از اعتماد دست گذاشته اید. اگر که موردتان هم قابل پذیرش نباشد که ممکن است برای همیشه درخواست های ویزای شما در حوزه ی شینگن رد شود.

• اگر واقعا می خواهید تا به کشوری پناهنده شوید، قبل از هر چیزی قوانین آن کشور را به صورت کامل جویا شوید و با معایب پناهندگی و حتی مزایا و امتیازات آن آشنا شوید و تصمیم درست را اتخاذ کنید.
• یادتان نرود که همانطور که هیچ جا خانه ی آدم نمی شود، هیچ جای جهان نیز کشور خود آدم نمی باشد.

شرایط دریافت حقوق پناهندگان آلمان

هنگامی که درخواست پناهندگی آلمان می کنید باید به هیأت مهاجرت اعلام نمایید که چه مقدار پول یا منابع دیگری در دست دارید. اگر منابع تامین مالی ندارید، برای مخارج روزانه خود حقوق روزانه دریافت می کنید. مهم است که قادر به پشتیبانی از خود باشید. اگر قادر به بدست آوردن پول نباشید و منابع حمایتی دیگری نداشته باشید، می توانید از هیأت مهاجرت درخواست حمایت مالی کنید. حمایت مالی متشکل از چند بخش است: کمک در مخارج روزانه، کمک به فراهم سازی وسایل آسایش و راحتی و مزایای خاص.

اگر موقعیت مالی شما تغییر یابد، مثلا مشغول به کار شوید، باید این موضوع را به هیأت مهاجرت اعلام کنید. اگر دارای شغل هستید و پول بدست می آورید و با این وجود از هیأت مهاجرت حقوق برای مخارج روزانه دریافت می کنید، مرتکب جرم می شوید. حق دریافت کمک هزینه روزانه می تواند در صورت نقل مکان نیز تحت تاثیر قرار گیرد. به همین واسطه همیشه در صورت دارا بودن آدرس جدید آن را به اداره مهاجرت اعلام کنید.

در خصوص حقوق پناهندگان آلمان وزیر کار این کشور پیشنهاد کرده است که قانونی برای کاهش کمک‌های اجتماعی به پناهجویان در نظر گرفته شود که اگر این مصوبه تصویب شود هر پناهنده بزرگسال ۱۰ یورو کم‌تر دریافت خواهد کرد.اما سازمان‌های حامی پناهجویان بر این باورند که باید میزان حقوقی که پناهجویان دریافت می‌کنند به جای این که کاهش پیدا کنند افزایش پیدا کند. حتی یکی از گروه‌های حامی مهاجران در آلمان می‌گوید که میزان حقوقی که پناهجویان دریافت می‌کنند حداقل باید به ۳۷۱ یورو برسد.

طبق قانونی که از سال ۱۹۹۳ در آلمان اجرایی شد پناهجویان در آلمان باید از کمک‌های دولت بهره مند شوند. چند سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ محکمهٔ قانون اساسی اعلام کرد که میزان حقوقی که پناهجویان دریافت می‌کنند کافی نیست و این مسئله بر خلاف قانون اساسی کشور است.با وجود این حکم، مبلغی که در حال حاضر پناهجویان بزرگسال و مجرد دریافت می‌کنند کمتر از ۳۵۴ یورو است که میزان کم‌تر از آن چیزی است که در قانون برای پناهجویان تعریف شده است.

اگر حداکثر میزان حقوق پناهجویان را در نظر بگیریم هر پناهجو ۳۵۴ یورو را دریافت کند، یک سوم از این مبغ یعنی ۲۱۹ یورو برای مواردی همچون غذا، پوشاک، لوازم شخصی، اجازه و هزینه‌های پزشکی فرد در نظر گرفته شده است.در ضمن پناهجویانی که در آپارتمان‌های ویژه و یا مراکز پذیرش ساکن هستند تنها دو سوم از این مبلغ یعنی ۱۳۵ یورو را جیب خرج دریافت می‌کنند.

جایگزین نمودن روش های قانونی مهاجرت نسبت به پناهندگی

پناهندگی آلمان را باید یکی از خطرناکترین راه های مهاجرت به آلمان در نظر گرفت . راه های بسیار زیادی برای مهاجرت به آلمان وجود دارد ولی باید تمامی راه های ورود قانونی را بررسی نمایید و از پناهندگی در آلمان دوری کنید و در نهایت بهترین آن را انتخاب نمایید.

باید این مورد را در نظر داشت که پناهندگی در آلمان ضررهای بسیار زیادی برای فرد مهاجر خواهد داشت و در بعضی واقع فرد مهاجر امکان ادامه ی مسیر را در خود نمی بیند. با توجه به خطراتی که در مسیر پناهندگی در آلمان افراد را تهدید می کند به شما پیشنهاد می شود از طریق روش های قانونی اقدام کنید تا در مسیر مهاجرت با آرامش خاطر قدم بگذارید و در کشور مقصد از مزایای اجتماعی مناسبی برخوردار شوید.

مهاجرت به آلمان از طریق کار

یکی از محبوب ترین روش های قانونی برای مهاجرت به آلمان ، کار در این کشور می باشد. برای اخذ ویزای کار در آلمان از دو روشJob offer و Job seeker(ویزای جستجوی کار ۶ ماهه) امکان پذیر است. در روش Job offer شما می بایست در آلمان از سمت کارفرما پیشنهاد شغلی داشته باشید تا دعوت نامه کاری صادر گردد.

در روش ویزای Job seeker به شما اجازه می دهند به مدت شش ماه در کشور آلمان به جست و جوی کارفرما بپردازید و پس از اینکه توانستید کار مورد نظر را مرتبط با رشته تحصیلی خود بیابید، می توانید برای دریافت اقامت کاری درخواست فرمایید. برخی از رشته ها مانند آی تی، مهندسی برق و الکترونیک، صنایع غذایی، مهندسی مکانیک و.. جز مشاغل مورد نیاز آلمان می باشد و افراد فرصت خوبی را برای کاریابی خواهند داشت. برای اخذ ویزای کار در آلمان شما نیاز به ارئه مدرک زبان آلمانی در سطح B1 آلمانی و سابقه کاری بالای سه سال می باشد.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

با توجه به اینکه کشور آلمان از نظام آموزشی رایگان برخوردار است به همین جهت سالانه دانشجویان بین المللی بسیاری از سراسر نقاط جهان برای تحصیل در آلمان اقدام می نمایند تا بتوانند از شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا و همچنین تحصیل مقرون به صرفه در این کشور بهره مند گردند.

شما می توانید برای مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در آلمان برای دانشگاه های دولتی و خصوصی اقدم کنید. در کشور آلمان بورسیه تحصیلی شامل دانشجویان بین المللی می شود که شرایط خاص داشته باشند. به طور معمول اخذ بورسیه در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس برای دانشجویان بین المللی راحت نیست. معمولا در مقطع دکترا با توجه به داشتن شرایط لازم و رزومه قوی امکان اخذ بورسیه وجود دارد.

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

روش دیگری برای جایگزینی پناهندگی در آلمان وجود دارد و آن اخذ اقامت و تابعیت آلمان از طریق روش سرمایه گذاری می باشد. یکی از روش های سرمایه گذاری در آلمان، ثبت شرکت می باشد. برای تاسیس شرکت در آلمان، سرمایه اولیه ۲۵٫۰۰۰ یورو می باشد که تحت عنوان سرمایه اولیه تلقی می گردد.

متقاضی با اخذ اجازه کار در شرکت مذکور می تواند اقامت آلمان را به صورت موقت دریافت نماید و بعد از گذشت ۵ سال به اقامت دائم دست یافته و می بایست اعتبار اقامت موقت برای ۵ سال دیگر تمدید گردد که در سال سوم می توان درخواست پاسپورت ارائه داد. لازم به ذکر است که برای این قبیل سرمایه گذاری ها ، ارائه بیزینس پلن یا طرح توجیهی اقتصادی الزامی بوده همچنین مورد تائید دولت آلمان باشد.

نتیجه گیری

پناهندگان در آلمان، وضعیت نامساعدی در کمپ های پناهندگی دارند. وجود اتاق های کوچک، شرایط بهداشتی نامناسب و عدم وجود امکانات لازم، شرایط را برای پناهندگان سخت کرده است و این افراد مجبورند تا زمانی که با تقاضای آن ها موافقت نشده در کمپ ها زندگی کنند.

مانند سایر کشور ها تا تکلیف پناهندگی افراد مشخص نشود از هیچ حق و حقوقی بهره مند نیستند. به دلیل افزایش بسیار زیاد درخواست پناهندگی آلمان، سختگیری ها برای پذیرش افراد بیشتر از قبل شده و طبق قوانین جدید، افرادی که با درخواست پناهندگی آنان موافقت نمی شود، باید هر چه زودتر کشور را ترک کنند و افرادی که با درخواست آن ها موافقت شده، ولی هنوز نتوانستند بی خطر بودن خود را به دولت آلمان اثبات کنند، باید ردیاب الکترونیکی به مج پای خود متصل کنند.

با توجه به اینکه پناهندگی در آلمان باعث می شود که شخص از منزلت اجتماعی برخوردار نباشد و نتواند از مزایای شهروندی بهره مند شود به همین جهت پیشنهاد می شود از روش های قانونی کار، سرمایه گذاری و تحصیلی اقدام فرمایید تا بتوانید اقامت دائم و تابعیت کشور آلمان را اخذ نمایید.

هم چنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه های مهاجرتی و مهاجرت تحصیلی می توانید به مشاوران ارشد مجموعه ی آریاناپارس مراجعه و از اطلاعات تخصصی آنها استفاده نمایید.

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

۴ دیدگاه در “پناهندگی آلمان

 1. مجله مهاجرت گفت:

  سلام.وقت بخیر .
  در مورد بهترین کشور برای پناهندگی افغانها ۲۰۲۰ میشه راهنمایی بفرمایید؟

 2. ولی اله جمالی گفت:

  سلام وقت بخیر
  تشکر مطالب ارایه شده مفید بود و اینکه چقدر نسبت به قوانین مهاجرت المان به روز می باشد را من نمی دانم

  1. آریاناپارس گفت:

   اوکی هست

 3. ASANTRADING گفت:

  خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر