...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار

شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار

گرفتن ویزای توریستی با یک هزینه بسیار کم و تحویل آن به ویزای کار ایده بسیار جذابی است که به ذهن بسیاری از علاقه‌مندان به مهاجرت خطور می کند. چه بسا بسیاری از افراد نیز توانسته‌اند با تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار مسیر چند ساله گرفتن جاب آفر و اقامت کاری در کشور مد نظرشان را در چند روز یا ماه طی کنند.
توجه بسیار زیاد متقاضیان مهاجرت از یک سو و سر و صداهای چند کشور، برای وضع قوانینی که شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در سال ۲۰۲۴ را ساده‌تر می‌نماید از سوی دیگر باعث شد تا با نگارش این مقاله اطلاعات جامع و کاملی در خصوص این مسیر جذاب ارائه نماییم.
در این مقاله به این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد:

  • تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار تا چه اندازه امکان‌پذیر است؟
  • در کدام کشورها می توان ویزای توریستی را به ویزای کار تبدیل کرد؟
  • شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار چیست؟
  • هزینه تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار چقدر است؟

این سوال‌ها بخشی از سوالاتی هستند که با خواندن این مقاله می‌توانید پاسخ دقیق و روشنی نسبت به آنها بیابید.

تبدیل ویزای توریستی به کاری

 

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در کدام کشورها ممکن است؟

باید دقت داشته باشید که کشورهای مختلف در قبال وضع قوانینی که به شرایط بازار کار این کشورها کمک می‌کند، سیاست‌های مختلفی را در زمان‌های مختلف اتخاذ می کنند. به طور مثال ممکن است کشوری در حال حاضر امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار را در اختیار متقاضیان قرار دهد ولی ولی این کشور در دو سال قبل و یا دو سال بعد به هیچ وجه شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار را در اختیار متقاضیان قرار ندهد. پس باید دقت نمایید که اگر قصد تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار را در کشور مقصد خود دارید، به قوانین حال حاضر این کشورها (و احتمالاً پیش بینی قوانین در آینده نزدیک) توجه کنید. در ادامه به بررسی مهمترین کشورهایی که نسبت به این موضوع قوانین صریحی ارائه کردند می‌پردازیم.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار آمریکا

موضع کشور آمریکا در قبال تبدیل ویزای توریستی آمریکا به ویزای کار همیشه ثابت بوده است. به صورت صریح در قوانین مهاجرتی کشور آمریکا ذکر شده است که متقاضیان ویزای توریستی آمریکا فقط جهت بازدید از اقوام و یا بازدید گردشگری از آمریکا مجاز به ورود به این کشور هستند و پس از پایان مدت ویزای خود می‌بایست از کشور خارج شوند. ولیکن بسیاری از دارندگان ویزای توریستی آمریکا در سال‌های گذشته توانسته‌اند با پیدا کردن یک کارفرما ( که حداقل شرایط برای صدور پیشنهاد شغلی به متقاضی را دارند)، درخواست خود را برای تغییر وضعیت ویزا از ویزای توریستی به ویزای کاری به اداره مهاجرت آمریکا ارسال نمایند و این درخواست معمولاً با موفقیت به انجام رسیده است. پس در صورتی که شرایط اخذ ویزای توریستی آمریکا را دارید و شانس بالایی برای گرفتن ویزای توریستی آمریکا برای خود متصور هستید، این روش می‌تواند برای شما یکی از ارزان‌ترین و محتمل‌ترین روش‌های اخذ اقامت کاری و در نهایت گرین کارت آمریکا باشد.
سعی کردیم در مقاله‌ای به عنوان ویزای توریستی آمریکا به به صورت جزئی در رابطه با تمام جوانب این نوع ویزا در آمریکا بپردازیم.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کانادا

کشور کانادا همواره سعی کرده تا با روش‌های گوناگون نیروی کار مورد نیاز صنایع خود را از میان نیروهای متخصص خارجی جذب نماید. دادن امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در کانادا نیز همواره یکی از روش‌هایی بوده است که اداره مهاجرت کانادا به وسیله آن توانسته بخشی از نیاز بازار کار کانادا را تامین نماید. به صورت کلی برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار، دارندگان ویزای توریستی می‌بایست با پیدا کردن یک فرصت شغلی درخواست خود را به اداره مهاجرت کشور کانادا ارسال نمایند و معمولاً در یک بازه زمانی بسیار کوتاه ویزای کار کانادا برای شخص متقاضی صادر خواهد شد. طبیعتاً مدت ویزا برابر است با مدت زمان قراردادی که به اداره مهاجرت ارائه شده است.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار برای ایرانیان

خوشبختانه در سال ۲۰۲۳ دولت کانادا به شهروندان ایرانی که دارای ویزای توریستی معتبر بودند اجازه داد تا بدون پیدا کردن شغل بتوانند برای ویزای کار (باز) درخواست نمایند. این بدین معنا بود که تمامی ایرانیانی که پیش از این موفق به اخذ ویزای توریستی کانادا شده بودند و یا قصد اقدام برای دریافت ویزای توریستی کانادا را داشتند، می‌توانستند صرفاً با پر کردن چند فرم ساده اجازه کار کانادا را به مدت سه سال بدون هیچ قید و شرطی دریافت نمایند. این قانون در سال ۲۰۲۴ نیز برای مدت یک سال دیگر تمدید شد و دارندگان ویزای توریستی کانادا تا پیش از فوریه ۲۰۲۵ قادر خواهند بود تا با ارائه درخواست خود به اداره مهاجرت کانادا از این فرصت استثنایی بهره‌مند شوند.
به علاقه‌مندان به اخذ ویزای توریستی کانادا توصیه می‌نماییم با توجه به گستردگی این موضوع مطلبی با همین عنوان را در وب سایت آریاناپارس مطالعه نمایند.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در انگلستان

رویه دولت انگلستان در رابطه با افرادی که قصد تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در این کشور را دارند،بسیار سختگیرانه‌تر از بسیاری از کشورهای جهان است. با توجه به قوانین مهاجرت کشور انگلستان متقاضیان ویزای توریستی و یا دارندگان ویزای توریستی انگلستان به طور قطعی باید پس از اتمام دوره اعتبار ویزای خود از کشور انگلستان خارج شوند. حال این سوال پیش می‌آید که اگر شخصی در زمان مدت حضور خود در کشور انگلستان بتواند کارفرمایی پیدا کند، امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار برای متقاضی وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم خیر! متقاضی ذکر شده باید پس از خروج از کشور مجدداً درخواست ویزای خود را این مرتبه برای ویزای کار به اداره مهاجرت کشور انگلستان ارسال نماید.
طبیعتاً شانس متقاضی که به قوانین مهاجرتی کشور انگلستان پایبند بوده است و پس از مدت ویزای خود از کشور خارج شده است، در مرحله درخواست ویزای کار بسیار زیاد است.
البته این نکته بسیار حائز اهمیت است که دولت انگلستان در سال ۲۰۲۳ قانونی را وضع کرد که به دارندگان ویزای توریستی اجازه می‌دهد مادامی که در کشور انگلستان حضور دارند، اجازه کار در کشور انگلستان را ( حتی به شکل فول تایم) داشته باشند. این قانون می‌تواند کمک شایانی به افرادی که قصد اخذ ویزای کار کشور انگلستان را دارند، تلقی می شود. این قانون در زمان نگارش مقاله یعنی سال ۲۰۲۴ نیز کماکان در حال جریان است.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در کشورهای حوزه شنگن

کشورهای عضو شینگن به دارندگان ویزای توریستی کشورهای این حوزه ،اجازه نمی‌دهند تا با قصد ویزای کار قادر باشند، ویزای توریستی خود را تمدید و یا تبدیل نمایند. دلیل این امر نیز بسیار واضح و مبرهن است. طبق پیمان شینگن کشورهای این حوزه قوانین مشترکی در حوزه صدور ویزای توریستی دارند (نظیر قانون دوبلین). در صورتی که یکی از این کشورها مجوز تغییر وضعیت ویزا را از ویزای توریستی به ویزای کار به متقاضیان بدهد، تغییرات گسترده‌ای را نه تنها در کشور خود بلکه در همه کشورهای عضو پیمان شنگن ایجاد کرده است. وابستگی کشورهای عضو پیمان شنگن از لحاظ صدور ویزا و قوانین مربوط به آن،  همیشه باعث این بوده است که تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در این کشورها تقریباً غیر ممکن باشد. پیش بینی هم نمی‌شود که در آینده‌ای نزدیک این قوانین دچار تغییر شود. بنابراین اگر قصد ورود به یکی از کشورهای حوزه شینگن و تبدیل آن به ویزای کار را دارید عملاً باید فکر این روش را از ذهن خود بیرون کنید.

 

مزایای تبدیل ویزای توریستی به کاری

 

مزایای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار

حالا فرض کنیم کشوری که به عنوان مقصد شما برای تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار است به شما این امکان را بدهد که از این مزیت استفاده کنید. در این بخش می‌خواهیم مزایای استفاده از چنین روشی را بررسی نماییم و ببینیم آیا استفاده از روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار روش منطقی برای یک متقاضی مهاجرتی است یا خیر.

همه ما به دنبال چیز ارزانیم

با یک جستجوی ساده در اینترنت و پرسش از چند موسسه مهاجرتی به خصوص کاریابی‌های خارجی در می‌یابیم که برای دریافت ویزای کار کشورهای مختلف، متقاضیان مهاجرت می‌بایست مبالغ هنگفتی را به این موسسات پرداخت نمایند. مبالغی که ممکن است از چند هزار دلار تا چند ده هزار دلار متغیر باشد. حال اگر بتوان با یک مبلغ ناچیز ویزای توریستی خود را به ویزای کار تبدیل نماییم، دیگر ملزم به پرداخت هزینه‌های زیاد به موسسات مختلف برای موضوع کاریابی نخواهیم بود. پس می‌توان ارزان بودن این روش را بزرگترین دلیل اقبال بسیار زیاد متقاضیان مهاجرت از روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در کشورهای مختلف جهان دانست.

وقتی چیزی قطعیه،قطعیه

یکی دیگر از چالش‌های پیش روی متقاضیان مهاجرت در بیشتر روش‌های مهاجرتی عدم قطعیت در انجام فرایندهای مهاجرتی است. درخواست ویزای تحصیلی شما  در بسیاری از کشورهای جهان ممکن است، رد شود. یا ممکن است در حین فرایند مهاجرت از طریق ویزای کار موفق به دریافت پیشنهاد شغلی در کشور مقصد خود نشوید. ولی در صورتی که ویزای توریستی داشته باشید و جز قوانین مهاجرتی کشور مقصد شما نیز تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار امری میسر تلقی شود، دیگر جای شبهه‌ای در دریافت ویزای کار نخواهید داشت. پس با خیال راحت می‌توانید ویزای توریستی خود را به ویزای کار تبدیل نمایید.
البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که این موضوع به هیچ وجه به این معنی نیست که شخصی که در حال حاضر ویزای توریستی یک کشور را ندارد، می‌تواند به سادگی ویزای توریستی آن کشور را به دست بیاورذ. به طور مثال برای فردی که ویزای توریستی کانادا را در پاسپورت خود دارد گرفتن ویزای کار به سادگی آب خوردن است. ولی برای شخصی که هنوز موفق به دریافت ویزای توریستی کانادا نشده است روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار فقط و فقط در صورتی میسر است که متقاضی قادر به گرفتن ویزای توریستی در ابتدای کار باشد.

اختیار سرخود

یکی دیگر از مزایای روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار این است که متقاضیان بحث ویزای کار از این روش، لحظه‌ای که درخواست ویزای کار خود را تسلیم اداره مهاجرت کشور مد نظر خود نکرده‌اند، هزینه چندانی بابت فرایند مهاجرت خود صورت نداده اند. این دسته از افراد حتی در صورتی که پس از چند ماه زندگی در کشور مد نظر خود نتوانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند، هزینه‌ای به غیر از هزینه زندگی برای ویزای خود در کشور مقصد پرداخت ننموده‌اند. بنابراین بازگشت به کشور و یا انجام هرگونه اقدام مهاجرتی دیگری در سایر کشورها برای ایشان میسر است.

معایب روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار

روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در کنار مزایای بسیار زیادی که می‌توانیم برای آن متصور باشیم، عیب‌های بزرگی نیز دارد. قصد داریم در این قسمت به بررسی جوانب تاریک این روش بپردازیم. شاید با خواندن این بخش، روش تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار دیگر جز گزینه‌های منطقی برای مهاجرت شما محسوب نشود.

اول برادریت را ثابت کن

درست است که بسیاری از کشورهای جهان امکان تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار را به متقاضیان مهاجرت به خصوص مهاجرت کاری میدهند. ولی این بدان معنا نیست که همه متقاضیان می‌توانند اساساً وارد این فرایند شوند. تصور کنید فردی شانس کمی برای دریافت ویزای توریستی آمریکا دارد. حال درست است که کشور آمریکا ممکن است با ورود این فرد به وی اجازه دهد ویزای توریستی خود را به ویزای کار تبدیل نماید، ولی مسئله بزرگ اینجاست که اساساً این شخص چقدر شانس ورود به آمریکا را دارد؟
در صورتی که در حال حاضر شانس اخذ ویزای توریستی را برای کشور مد نظر خود ندارید، هیچ فرقی نمی‌کند که کشور مقصد شما چه شرایطی را برای دارندگان ویزای توریستی ایجاد می‌کنند. متاسفانه بسیاری از موسسات مهاجرتی و مشاورین این حوزه با اغوای علاقمندان به مهاجرت به کشورهای جهان با رنگ و لعاب دادن به قوانین کشورهای مختلف و تسهیل قوانین تبدیل ویزای کار، این افراد را که شرایط اولیه برای دریافت ویزای توریستی ندارند را مجاب می‌کنند تا برای درخواست ویزای توریستی اقدام نمایند. این افراد نه تنها قادر نیستند ویزای توریستی اولیه ورود به کشور مقصد خود را دریافت نمایند بلکه با یک ریجکتی در پرونده شرایط اقدام بعدی خود را نیز در این کشور و سایر کشورها دچار چالش می‌نماید.

 

معایب تبدیل ویزای توریستی به کاری

 

تصمیم بدون انتها

چالشی که در چند ماه گذشته به خصوص با تغییر قوانین کانادا و خیلی متقاضیان که این کشور پررنگ‌تر دیده شد، این بود که بسیاری از افراد صرفاً برای استفاده از قانون تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار قدم در مسیر این روش نهادند. این افراد با تصور اینکه پس از تبدیل ویزای توریستی خود به ویزای کار به سادگی می‌توانند با پیدا کردن شغل امورات خود را در کشور مقصد بگذرانند، چندین ماه با سرمایه خود که از ایران تامین می‌شد زندگی خود را گذراندند و پس از چند ماه وقتی موفق به دریافت شغل مورد نظر و دریافت اقامت دائم کانادا نشدند، با دست خالی به ایران بازگشتند.
توصیه موکد ما به افرادی که قصد استفاده از شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار را دارند این مطلب است که پیش از اقدام برای استفاده از چنین فرصت‌هایی باید دقیقاً بدانید که چقدر شانس پیدا کردن کار در کشور مقصد را دارید.  زبان بلد هستید؟ تجربه و مدارک کاری شما به شما کمک می‌کند که در یک بازه زمانی کوتاه در کشور مقصد کار پیدا کنید؟ همراه بردن خانواده برای شما یک چالش برای پیدا کردن کار محسوب نمی‌شود؟اینها بخشی از سوالاتی است که می بایست پیش از اقدام و استفاده از چنین روشی از خودتان بپرسید.

ناشی‌گری در درخواست

یکی دیگر از چالش‌های افرادی که با داشتن ویزای توریستی قصد تبدیل آن به ویزای کار را در کشور مقصد خود دارند،ساده انگاری فرایند تبدیل است.
فرایندهای مهاجرتی به صورت طبیعی خیلی پیچیدگی ندارند ولی گاهی اوقات سهل انگاری در پر کردن فرم‌ها و درخواست‌های مهاجرتی کاملاً به قیمت از دست رفتن یک فرصت برای متقاضیان تمام می‌شود.
به طور مثال فرد به متقاضی ویزای توریستی با ارائه اطلاعاتی از خود درخواست ویزای توریستی خود را به کشور مقصد ارسال کرده است. همین شخص در مرحله تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار طلاعاتی را به اداره مهاجرت کشور می‌دهد که متناقض با اطلاعات اولیه است که در مرحله ویزای توریستی ارائه کرده است. همین امر باعث رد درخواست تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار ی‌شود. بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام برای تبدیل ویزا توریستی به ویزای کار با افراد با تجربه در این حوزه به صورت کامل مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر