آزمون ارزشیابی پزشکی کانادا

آزمون ارزشیابی پزشکی کانادا یا MCCEE  آزمونی ۴ ساعته می باشد که به دو زبان فرانسوی و انگلیسی برگزار می شود و داوطلبان می توانند با توجه به آمادگی خود یکی از دو زبان فرانسوی یا انگلیسی را انتخاب کرده و شرکت می کنند.

آزمون MCCEE در ۷۳ کشور دنیا و بیش از ۵۰۰ مرکز جهان برگزار می شود.

آزمون ارزیابی کل از دانش پزشکی پایه کانادا می باشد که افراد پس از قبولی می توانند برای پزشکی کشور کانادا اقدام نمایند.

آزمون MCCEE ،به صورت کامپیوتری می باشد که شامل ۱۷۵ سوال چند گزینه ای می باشد که احتمال وجود ۲ پاسخ صحیح هم می باشد ولی باید جواب درست تر را انتخاب کنید.

در آزمون MCCEE سوالاتی در حوزه های بهداشت کودک ،بهداشت یزرگسال،بهداشت مادر،بهداشت روان،اخلاق پزشکی ،جمعیت و بهداشت مطرح شده است که متقاضیان باید پاسخگوی آن باشند.

پزشکان خارجی برای اخذ مجوز فعالیت به عنوان پزشک در کانادا باید در سه امتحان شرکت کنند:

۱)MCCEE (medical council of canada qualifying exam)

۲)MCCQE1(medical council of canada qualifying axam-part1)

۳)MCCQE2(medical council of canada qualifying exam-part2)

همانطور که مطرح شد ،آزمون اول در سایر کشور ها برگزار می شود ولی آزمون های دوم و سوم فقط در کشور کانادا امکان پذیر می باشد.

مراحل آزمون ارزشیابی پزشکی کانادا :

آزمونMCCEE1 شامل مباحثی نظیر جراحی، بهداشت عمومی، مسائل قانونی، اخلاقی و سازمانی حرفه پزشکی می باشد. امتحان این آزمون شامل دو قسمت ،که در صبح و بعدظهر می باشد تشکیل می شود.در امتحان بخش اول حدود ۱۹۰ سوال مطرح شده است که مدت این آزمون سه ساعت و نیم به طول می انجامد.

در امتحان بعدظهر ،امتحان مربوط به تشخیص بالینی می باشد و مدت زمان این آزمون چهار ساعت می باشد.

افراد پس از قبولی در آزمون MCCQE1 می توانند به عنوان رزیدنت در کشور کانادا مشغول به کمار شوند و پس از گذراندن دوره ای یک ساله آماده امتحان MCCQE2 شوند.

با توجه به گذراندن دوره ی رزیدنتی و قبولی در آزمون MCCQE1 ،متقاضیان و پزشکان کار ساده تری در آزمون MCCQE2 را پیش رو دارند.

در آزمون MCCQE2 که به صورت بالینی می باشد.داوطلب موظف می باشد که حدود ۱۰ بیمار را در فاصله زمانی ۹۰ دقیقه ای معاینه کرده و تشخیص را اعلام نمایند و داروی مورد نیاز را تجویز کنند. برای شرکت در امتحانات MCC  باید هزینه های مربوط را پرداخت کرد.

هزینه های آزمون ارزشیابی پزشکی کانادا :

آزمون MCCEE هزینه ۱۵۵۰ دلار کانادا

آزمون MCCQE1 هزینه ۷۸۰ دلار کانادا

آزمون MCCQE2 هزینه ۱۹۵۰ دلار کانادا

افراد پس از موفقیت در آزمون ارزشیابی پزشکی کانادا، فرد متقاضی کار در هر استان باید با انجمن استانی تماس بگیرد و شرایط مورد نیاز آنان را که چندان هم مشکل نیست،تامین کند تا پروانه فعالیت برای وی صادر شود.به طور تقریبی درآمد سالیانه پزشکان حدود ۱۵۰ هزار دلار و برای متخصصان حدود ۲۲۵ هزار دلار کانادا می باشد.

پزشکان و منخصصان که خواهان مهاجرت به کانادا می باشند می توانند با بهره گیری از مشاورین موسسه مهاجرتی آریانا پارس از شرایط لازم برای ورود به کشور کانادا با خبر شده و مراحل را سپری کنند.

دیدگاه ها