شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان

Study in the UK

انگلستان همواره یکی از مقاصد محبوب متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود. از دلایل محبوبیت تحصیل در انگلستان که می توان به آنها اشاره نمود، بالا بودن سطح علمی و رنکینگ دانشگاه های این کشور است.

دانشگاه های انگلستان همواره جزو برترین دانشگاه های جهان از لحاظ کیفیت آموزش و امکانات شناخته می شوند. در جدیدترین رتبه بندی سایت Qs در سال ۲۰۱۹ تعداد ۹۱ دانشگاه انگلستان در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

سیستم آموزشی انگلستان

انگلستان دارای نظام آموزشی یکپارچه و منظمی است. سیستم آموزشی انگلستان در مقاطع دانشگاهی با اغلب کشورهای جهان تفاوت های دارد، به طور مثال طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر کشورهای جهان ۲ ساله است، در حالیکه در انگلستان این مقطع تحصیلی ۱ ساله می باشد. به طور کلی سیستم آموزشی انگلستان شامل مقاطع پیش دبستانی تا دکترا می باشد.

مقاطع قبل دانشگاه

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان در بهترین مدارس خصوصی و دولتی انگلستان میسر است و این کشور برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط مطلوبی را فراهم نموده است. خوابگاه های دانش آموزی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیا بر روند تحصیلی و زندگی دانش آموز و … از امکانات قابل توجهی است که کشور انگلستان جهت بهبود و ارتقا سطح کیفی زندگی در حین تحصیل برای دانش آموزان تدارک دیده است.

برای اطلاع از چگونگی تحصیل در مدارس انگلستان این مطلب را مطالعه فرمایید: مدارس انگلستان

مقاطع تحصیلی قبل از دبیرستان

کودکان در کشور انگلستان از ۳ سالگی وارد دوره های پیش دبستانی می شوند. این دوره ها در ارتباط با تقویت کودکان در زمینه های مختلف نظیر برقراری روابط اجتماعی، آمادگی کودکان برای ورود به مدرسه، استقلال طلبی و … برگزار می گردد. سن شروع تحصیل در مدارس انگلستان ۵ سالگی می باشد، البته این امکان برای والدین وجود دارد که کودک خود را در ۴ سالگی در مدرسه ثبت نام نمایند. طول دوره مقطع تحصیلی در دبستان ۶ سال است و هزینه های تحصیل در دبستان های انگلستان سالیانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار پوند می باشد.

تحصیل در دبیرستان

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان در دوره دبیرستان سالیانه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند انگلستان است که این هزینه شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا، بیمه و … می باشد. گفتنی است که دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دبیرستان در انگلستان امکان ورود به بهترین دانشگاه های این کشور را خواهند داشت، با توجه به درآمد قشر تحصیل کرده در کشور انگلستان که به میزان ۵ تا ۶ هزار پوند به صورت ماهیانه می باشد، صرف این هزینه جهت تحصیل فرزندانتان در انگلستان، سرمایه گذاری بسیار ارزشمندی در راستای آینده آنها می باشد.

تحصیل در انگلستان

گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE)

گواهی عمومی آموزش متوسطه در برخی از دانشکده‌ها همچون بلربیز و برایتون به افراد ۱۳ ساله فرصتی را می دهد که بتوانند برای ورود به دانشگاه آمادگی لازم را کسب کنند. دوره GCSE معروفترین دوره برای دانش آموزانی است که قصد تحصیل در دوره متوسطه را دارند و در کشورهای دیگر مورد تایید است. برای شروع این دوره دانش آموزان باید سن بین ۱۳ تا ۱۶ سال داشته باشند. پس از اتمام این دوره می توانید برای دو دوره شرکت کنید: Foundation یا A-level. دوره های GCSE در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود.

دانش آموزان این مقطع می توانند با توجه به علاقه خود ۴ عنوان درسی را انتخاب کنند و در امتحانات این درس ها شرکت کنند. دانش آموزانی که کلاس دهم در ایران را گذرانده اند تعیین سطح اولیه می شوند. اگر سطح علمی آنها به مقداری بود که بتوانند دوره A-Levels را آغاز کنند دیگر نیاز نیست در دوره های GCSE حاضر شوند.

تحصیل در انگلستان

دوره A-level

دوره A-level دوره اصلی برای دانش آموزان در انگلستان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. طول این دوره دو سال است و حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۶ سال تمام است. در سال اول این دوره معمولا ۴ تا ۵ درس توسط دانش آموزان انتخاب می شود و در سال دوم ۳ تا ۴ درس را انتخاب می کنند. در پایان دو سال دانش آموزان در امتحان ورودی دانشگاه های ممتاز انگلستان شرکت می کنند. نمره هر درس از ۴ می باشد که در کل باید ۸ درس را امتحان دهند.

دوره FOUNDATION

این دوره نیز مانند دوره A-level دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های برتر انگلیس است. Foundation یک دوره ۱۲ ماهه است که شامل سه ترم تحصیلی است که در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود. تفاوت A-level با Foundation در سن و سطح تحصیلات دبیرستانی است. حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۷ سال تمام است و نیاز به دیپلم سه ساله دبیرستان دارد. برای ورود به دوره Foundation نیاز به حداقل نمره ۵ آیلتس دارید. ترم اول و دوم شامل دروس زبان و IT است و ترم دوم ۴ عنوان از دروس اختصاصی بر حسب نوع رشته دانشگاهی را در بر می گیرد.

مقطع کارشناسی

صدها دوره کارشناسی موجود در مجموعه ای از دانشگاه ها، در موضوعات مختلف وجود دارد. مقطع کارشناسی به طور کلی به چهار نوع تقسیم می شود:

 • لیسانس هنر (BA)
 • لیسانس علوم (کارشناسی)
 • لیسانس آموزش (BEd)
 • لیسانس مهندسی (BEng)

دوره کارشناسی در کشور انگلستان سه ساله است، در حالیکه این دوره در اکثر کشورهای جهان ۴ ساله می باشد. در کنار مزیت های متنوع تحصیل در انگلستان این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه دانشجویان فراوانی را جهت تحصیل در این کشور به خود جلب می نماید. افراد متقاضی برای ورود به دوره کارشناسی به مدرک زبان IELTS با نمره ۵٫۵ -۶ نیاز خواهند داشت. گفتنی است دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور انگلستان مجوز داشتن همراه در این مقطع را نخواهند داشت.

مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

بدون شک تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می تواند دریچه رو به موفقیت و تحقق آرزوهای افراد محسوب گردد. طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بر خلاف اغلب کشورهای جهان ۱ ساله است. با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی انگلستان و اعتبار فوق العاده دانشگاه های این کشور، دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان می شوند فرصت دست یابی به موقعیت های شغلی بسیار مناسب با درآمد بالا را خواهند داشت که در این صورت امکان اخذ اقامت دائم و شهروندی انگلستان نیز برای فرد و خانواده وی به راحتی میسر خواهد بود.

هر متقاضی برای تحصیل در این دوره باید مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ۶-۶٫۵ را داشته باشد. اما برای کسانی که این نمره IELTS را ندارند اصلا جای نگرانی نیست زیرا دوره های ویژه ای برای کسانی که نمره ۵٫۵ را دارند فراهم شده که به دوره Pre-master و یا Pre-sessional شناخته می شوند، این دوره ها نه تنها برای افرادی است که نیاز به کسب نمره زبان بالاتری دارند بلکه مناسب برای علاقه مندانی است که قصد دارند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند و می توانند به راحتی با گذراندن این دوره ۶ ماهه برای فوق لیسانس اقدام کنند.

از دیگر مزایای قابل توجه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اجازه ورود همراه دانشجو (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال)  به کشور انگلستان می باشد. در واقع خانواده دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به طور همزمان با وی می توانند وارد این کشور شوند، لازم به ذکر است که همسر فرد متقاضی نیز در انگلستان از اجازه کار تمام وقت برخوردار است.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی

افرادی که بخواهند در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند، با توجه به دانشگاه موردنظر باید برای امتحان UKCAT یا BMAT مدارک لازم را داشته باشند. افرادی که از ایران می خواهند وارد دوره A-level شوند باید ۱۶ سال تمام و مدرک دوم دبیرستان را داشته باشند.

برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیاز به گذراندن ۲ سال در این دوره است. چنانچه شما زیر ۱۷ سال سن داشته باشید به مدرک زبان نیازی ندارید ولی بالای ۱۷ سال باید مدرک آیلتس ۵٫۵ داشته باشید.

تحریریه ی آریاناپارس برای علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته داروسازی را دارند مطالبی با عنوان داروسازی در انگلستان را گردآوری نموده است که با مراجعه به آن می توانید از جزئیات و شرایط تحصیل در این رشته مطلع شوید.

تحصیل در انگلستان

مقطع دکترا

معمولاً دانشجویان متقاضی برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا به رزومه تحصیلی قابل توجهی نیاز خواهند داشت. معدل بالای ۱۷، مقالات بین المللی ISI، فعالیت های تالیفی و … شانس افراد را برای جلب نظر دانشگاه و استاد راهنما (Supervisor) جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا افزایش خواهد داد. به طور کلی در تمامی کشورها دوره دکترا دوره ای ۴-۵ ساله است اما بدلیل نظام آموزشی متفاوت حاکم در انگلستان طول دوره دکترا ۲٫۵-۳ سال است. کسانی که چه در انگلستان و یا هر کشور دیگری در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده باشند می توانند برای پذیرش در این دوره اقدام کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره دکترا IELTS 7-6.5 است.

دوره Pre-PhD

یک دوره فوق‌العاده در انگلستان قبل از مقطع دکترا وجود دارد به نام Pre-PhD ، این دوره ۶ ماهه برای کسانی که proposal تا به حال ننوشته اند و دانش زیادی در این رابطه ندارند و در مورد مقاله نویسی هم تجربه ای ندارند، دوره ای بسیار مفید است و با گذراندن این دوره می توانند مقطع دکترا را به نحو احسن بگذرانند.

علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکترا می توانند به واسطه انجام ۳۰ ساعت کار در هفته بخش قابل توجهی از هزینه های خود را پوشش دهند، چه بسا که دوره دکترا بهترین موقعیت کاری را برای افراد دارد و با همکاری با اساتید دانشگاه می توانند این دوره تحصیلی را شبیه به دوره کاری سپری نمایند. داشتن همراه (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) در دوره دکترا مانند دوره کارشناسی ارشد میسر است و گذشته از اجازه کار تمام وقت به همسر دانشجو فرزندان وی نیز می توانند به راحتی از نظام آموزشی پیشرفته انگلستان استفاده کرده و به تحصیل بپردازند.

حق کار و هزینه های تحصیل در انگلستان

به صورت معمول دانشجویان برای زندگی و تحصیل در کشور انگلستان ملزم به پرداخت هزینه می باشند. دولت انگلستان برای تسهیل کار دانشجویان جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل گذشته از اجازه کار پاره وقت به دانشجو در حین تحصیل به همسر دانشجو نیز اجازه کار تمام وقت (هفته ۴۰ ساعت) اعطا می نماید.

حق کار

اجازه کار دانشجویی در کشور انگلستان ارتباط مستقیم با مقطع تحصیلی این افراد دارد. به طور کلی در کشور انگلستان دانشجویان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت اجازه کار خواهند داشت. با توجه به مقطع تحصیلی میانگین حقوق این افراد حدوداً بین ۸ تا ۱۲ پوند به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

بدون تردید دغدغه اصلی دانشجویان بین المللی در انگلستان هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور است. هزینه های تحصیل در انگلستان با مقطع و رشته تحصیلی ارتباط مستقیم دارد، البته شهریه دانشگاه های این کشور نیز با یکدیگر تفاوت دارد از این رو نمی توان هزینه واحدی را برای تمامی دوره ها در نظر گرفت با توجه به این شرایط هزینه های تحصیل در انگلستان سالیانه به طور میانگین برای دوره های کارشناسی حدود ۲۰ هزار پوند، برای تحصیلات در دوره های کارشناسی ارشد در حدود ۱۲ تا ۱۷ هزار پوند می باشد. قابل ذکر است رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نسبت به سایر رشته ها، هزینه های بیشتری دارد، دانشجویان برای تحصیل در این دوره ها سالیانه به ۲۰ الی ۲۵ هزار پوند نیاز خواهند داشت.

تحصیل در انگلستان

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در انگلستان بسته به شهر محل اقامت و شرایط زندگی افراد متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال هزینه های زندگی در لندن بین ۲۰ الی ۳۰ درصد گران تر از شهرهای دیگر انگلستان است.  ولی به صورت میانگین هزینه زندگی ماهانه دانشجویان بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ پوند می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه ها است. که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در کشور انگلستان می باشد.

برای آشنایی بیشتر با شرایط زندگی در انگلستان به این مطلب مراجعه فرمایید: زندگی در انگلستان

نحوه درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

قدم نخست برای تحصیل در انگلستان دریافت پذیرش از سوی دانشگاه های معتبر این کشور است. ویزای تحصیلی انگلستان تحت عنوان tier 4 visa student شناخته می شود و دارای دو زیر مجموعه است. افرادی که سن آنها بین ۴ تا ۱۷ سال می باشد و قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند می توانند جهت ویزای child tire 4 اقدام نمایند و در مقابل افرادی که سن آنها بیشتر از ۱۷ سال است برای ادامه تحصیل در انگلستان می توانند ویزای general tier 4 را دریافت نمایند.

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلستان در قدم نخست باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی باشد و کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان را تحت پوشش قرار می دهد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند برای ورود به این کشور باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند (البته تا زمانی که کشور انگلستان در میان کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد دانشجویان این حوزه برای ادامه تحصیل در انگلستان احتیاج به دریافت ویزای دانشجویی این کشور ندارند).

اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی

چنانچه متقاضیان تحصیل در انگلستان درخواست ویزای  child tier 4 را داشته باشند حساب بانکی اعلام شده باید به نام شخص متقاضی و یا یکی از والدین وی باشد. این در حالی است که در صورت درخواست ویزای tier 4 genera متقاضی امکان استفاده از تمکن مالی والدین و یا سرپرست خود را خواهد داشت.

در صورت درخواست هرکدام از این ویزاهای تحصیلی انگلستان باید مدارکی از سوی متقاضیان ارائه شود که عبارتند از:

 • ارائه شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه مدرک فرزند خواندگی
 • ارائه سند معتبر که از سوی دادگاه صادر شده و در آن نام سرپرستان متقاضی عنوان شده باشد.
 • ارائه نامه رضایت والدین جهت استفاده از پول توسط دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان

اشخاصی که سنی کمتر از ۱۲ سال دارند باید درخواست ویزای Parent of a tier 4 (child) visa از سوی والدین آنها ارائه شود. در این حالت والدین باید مدارکی را ارائه دهند که تمکن مالی آنها را مشخص کند. ارائه مدارکی که نشان دهنده کار و زندگی والدین در کشوری غیر از انگلستان است الزامی بوده و متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مدرکی را ارائه دهند که نشان دهنده ترک انگلستان پس از اتمام تحصیلات است.

متقاضیان باید جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان حداقل ۳ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی درخواست ویزای خود را ارائه دهند. هزینه ه­ایی که برای دریافت هر دو نوع ویزای تحصیلی انگلستان باید از سوی متقاضیان پرداخت شود حدود ۳۲۸ پوند است. همراهان که قصد دریافت ویزای جنرال انگلستان را دارند نیز باید این مبلغ را جهت دریافت ویزای انگلستان بپردازند تا مجوز ورود به این کشور برای آنها صادر گردد.

دریافت healthcare surcharge

متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغی را به ­عنوان healthcare surcharge بپردازند که برای هر فرد متقاضی حدود ۳۰۰ پوند در طول سال خواهد بود. همراهان متقاضی اصلی نیز باید همین مبلغ را برای دریافت healthcare surcharge بپردازند. البته متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند باید در نظر داشته باشند مبلغ تعیین شده برای یک سال است اما پرداخت این مبلغ برای تمام سال های تحصیل الزامی است و ارائه رسید پرداخت مبلغ موردنظر در پرونده درخواست ویزا ضروری است.

دانشجویان متقاضی تحصیل در انگلستان باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهنده توانایی آنها در پرداخت کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلیس می باشد. تقاضا کنندگان باید حساب بانکی به نام خود و یا والدینشان داشته باشند که مبلغ تعیین شده به ­عنوان موجودی بانکی در آن واریز شده باشد. متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغ تعیین شده را ۳۱ روز پیش از درخواست ویزای تحصیلی انگلستان در حساب بانکی واریز کرده باشند و به مدت ۲۸ روز متوالی نیز باید در حساب قرار داشته باشد.

مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان از مزایای بی شماری برخوردار است. این کشور همواره از گذشته های دور تا کنون جزو کشورهای تراز اول جهان محسوب می گردد و درحال حاضر جزو ۸ کشور اول جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی است. در ادامه به معرفی ۳ مورد از مزایای مهم تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

همراهی خانواده

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در انگلستان برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی حق همراه است. از این رو دانشجویان بالای ۱۸ سال می توانند برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) درخواست صدور ویزای همراه نمایند. برای دانش آموزان بین ۳ الی ۱۳ سال نیز امکان صدور ویزای همراه برای والدین وجود خواهد داشت. تفاوت ویزای همراه افراد بالای ۱۸ سال و زیر ۱۳ سال در ارتباط با اجازه کار می باشد. به همسر دانشجویان بالای ۱۸ سال در انگلستان اجازه کار تمام وقت داده می شود، در حالیکه برای والدین دانش آموزان زیر ۱۳ سال اجازه کار صادر نخواهد شد.

سیستم آموزشی فوق العاده

با توجه به کیفیت و امکانات آموزشی انگلستان سیستم آموزشی این کشور از شهرت بین المللی برخوردار است. طول دوره های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی این کشور مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های پزشکی کوتاه تر از اغلب کشورهای جهان است. از این رو دانشجویان بین المللی در انگلستان زودتر از کشورهای دیگر می توانند به مدرک تحصیلی مورد نظر دست یابند و سریعتر وارد بازار کار شوند.

کشور انگلیسی زبان

زندگی و تحصیل در یک کشور با زبان انگلیسی مزیت برگی برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. تحصیل در اکثر کشورهای جهان با زبان انگلیسی امکان پذیر است، ولی شرایط زندگی و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و همچنین برقراری ارتباط با افراد در کشورهای غیر انگلیسی زبان کار بسیار دشواری محسوب می گردد. از این رو معمولاً دانشجویانی که در کشورهای غیر انگلیسی زبان مشغول به تحصیل می شوند برای تسهیل زندگی خود ملزم به یادگیری زبان آن کشور خواهند بود، در حالیکه که در کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان این مشکل وجود نخواهد داشت.

معایب تحصیل در انگلستان

در کنار مزایای بی شمار تحصیل در انگلستان، چالش های و معایبی نیز در ارتباط با تحصیل در این کشور وجود دارد. در ادامه به معرفی معایب اصلی تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

هزینه های تحصیل و زندگی

قطعاً بزرگترین چالش پیش روی دانشجویان بین المللی در انگلستان پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور است. از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی انگلستان جزو پر هزینه ترین کشورهای جهان می باشد. هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان به دانشگاه، شهر محل اقامت، مقطع و رشته تحصیلی ارتباط دارد، ولی به طور میانگین تحصیل و زندگی در انگلستان سالیانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار پوند هزینه در پی خواهد داشت.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل

با توجه به استانداردهای بالای زندگی، تحصیل، امنیت، رفاه اجتماعی و اقتصادی در انگلستان اخذ اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور آرزوی افراد بسیاری از سرتاسر جهان است. در واقع فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان در صورتی که مشغول به کار شوند طبق قوانین موجود می توانند اقامت دائم انگلستان را اخذ نمایند. ولی متاسفانه کشور انگلستان تنها ۲ الی ۳ ماه فرصت در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار می دهد که مشغول به کار شوند و امکان دریافت اقامت دائم این کشور را داشته باشند.

این مدت زمان در مقایسه با فرصت ۶ ماهه که کشورهای اروپایی در اختیار فارغ التحصیلان قرار می دهند زمان بسیار کوتاهی به شمار می آید. این موضوع تبدیل به یکی از بزرگترین چالش های افراد جهت اخذ اقامت دائم این کشور محسوب می گردد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در انگلستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه در ارتباط باشند.

هزینه تحصیل و زندگی در کشور انگلستان چقدر است؟

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان برای هر فرد حداقل در حدود ۲۰۰۰۰ پوند می باشد. البته این مبلغ بسته به سبک زندگی، رشته تحصیلی انتخابی، دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی تا حدودی متغیر است.

طول دوره فوق لیسانس در انگلستان چند ساله است؟

اکثریت کورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان یک ساله هستند. البته در مورد طول دوره کارشناسی ارشد در انگلستان استثنائاتی هم وجود دارد و برخی از کورس های تحصیلی دو ساله ارائه می شوند.

گرفتن بورسیه در مقطع دکتری از کشور انگلستان چه شرایطی دارد؟

برای تحصیل در مقطع دکترا فرد در ابتدا باید نظر سوپر وایزر را جلب نماید. داشتن رزومه تحصیلی خوب، مقالات پژوهشی بین المللی، آیلتس بالای ۶٫۵، معدل بالای ۱۷ و… می تواند برای گرفتن پذیرش همراه با بورسیه بسیار تاثیرگذار باشد. نکته مهم دیگر، نوشتن یک پروپوزال جذاب برای طرح تحقیقاتی دوره دکترا است که به وسیله آن نیز می توان نظر اساتید راهنما را جلب نمود.

آیا امکان گرفتن بورسیه در مقطع کارشناسی از کشور انگلستان وجود دارد؟

معمولا بیشتر بورسیه ها به مقطع دکتری تعلق می گیرد؛ ولی ممکن است در مقاطع دیگر یک کمک هزینه تحصیلی طبق شرایطی از جانب دانشگاه به دانشجویان داده شود. این بورسیه ها به عناوین مختلف به دانشجویان تعلق می گیرد (به عنوان مثال کسانی معدل بالایی دارند و…). شما می توانید تمامی شرایط و اطلاعات کامل بورسیه ها را در سایت هر دانشگاه مشاهده نمایید.

4.5/5 ( 10 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

828 پاسخ به “تحصیل در انگلستان”

 1. Zahra گفت:

  سلام پسر من ۱۳ سالشه میخواستم بدونم اگر پذیرش از مدارس انگلستان بگیره من و پدرش ام میتونیم به عنوان همراه باهاش بریم و اونجا کار کنیم

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   تا سیزده سالگی یکی از والدین می توانند همراه فرزند در حال تحصیل خود در انگلستان باشند و در این مدت در صورتی که آن شخص بتواند کار پیدا کند باید مجدد برای ویزای کار اقدام کرده و با ویزای کار وارد خاک انگلیس شود.

 2. تینا گفت:

  برای شرکت در دوره های پست داک چه کارهایی باید انجام داد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای گرفتن پذیرش تحصیلی در مقطع پست داک شخص نیاز به پیداکردن سوپروایزر دارد. برای گرفتن پذیرش در این مقطع داشتن رزومه تحصیلی خوب که شامل مقالات بین المللی,معدل بالای۱۷, آیلتس بالای ۷ و…….بسیار حائز اهمیت می باشد.

 3. یاسر نصیرپور گفت:

  سلام.
  ممنون از مطلب خوبتون.
  بهترین دانشگاه انگلیس برای رشته MBA کدوم دانشگاهه؟!

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   چنانچه قصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس و ادامه تحصیل در یک دانشگاه با رنکینگ بالا را دارید می توانید در سایت QS رنکینگ دانشگاه های مختلف را مشاهده نمایید.

 4. محمد گفت:

  برای تحصیل در رشته مهندسی کامپیوتر در انگلستان چه شرایطی لازمه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای مهاجرت تحصیلی به انگلستان و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی داشتن آیلتس ۶٫۵ و مدرک ۱۲ ساله تحصیلی الزامی است. هزینه تحصیل و زندگی سالیانه حدود ۲۵۰۰۰ پوند خواهد بود که شخص باید بودجه لازم همراه با گردش حساب و در نهایت این تمکن مالی را داشته باشد.

 5. مهديه احمدي گفت:

  سلام وقت بخیر
  اقامت بعد از تحصیل در انگلیس، چه مدت است؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در پایان دوره تحصیلی در کشور انگلیس به دانشجو تا ۳ ماه زمان داده می شود که کار پیدا کند با پیدا کردن کار می تواند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کار تبدیل کرده و از آن طریق اقامت دریافت نماید.

 6. Leyli گفت:

  همراه چند ساعت در هفته اجازه کار دارد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   گرفتن ویزای همراه و حق کار بستگی به نظر آفیسر ویزا خواهد داشت. ولی معمولا همراه دانشجو در مقاطع مختلف می تواند درخواست ویزای کار با حق کار تمام وقت بدهد که البته قبول این درخواست کاملا بستگی به نظر آفیسر ویزا خواهد داشت.

 7. Ali jafari گفت:

  من شنیدم که انگلستان قانونی گذاشته که اجازه کار بعد از تحصیل میده، درسته؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در پایان دوره تحصیلی در انگلستان به دانشجو سه ماه زمان داده می شود که بتواند کار پیدا کند و با پیدا کردن کار می تواند ویزای دانشجویی خود را تبدیل به ویزای کار کرده و از آن طریق اقامت دریافت نماید.

 8. ali گفت:

  دوره فاندیشن با دوره a level تفاوتش چیه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   به دو سال آخر دوره تحصیلی در انگلستان A-Level گفته می شود. دوره فاندیشن معمولا از جانب یکسری از دانشگاه ها به افرادی که دارای نمره زبان پایین هستند داده می شود.

 9. سحر گفت:

  با سلام.
  من دکتری اموزش زبان انگلیسی از دانشگاه تهران را دارم و دو مقاله چاپ شده در مجلات علمی پژوهشی داخلی دارم و در مقطع ارشد با معدل ۱۸ و دکتری معدل ۱۷ فارغ التحصیل شدم.
  اگر برای کارشناسی ارشد در انگلیس اقدام کنم، در رشته نزدیک به رشته خودم در علوم انسانی، ایا تحصیل فرزند هفت ساله ام که همراه من است، در دبستان دولتی و بدون هزینه امکان پذیر است؟
  منظورم اینه که فرزند همراه دانشجوی ارشد امکان تحصیل رایگان را دارد؟
  ایا من با سن ۴۰ سال شانس گرفتن ویزای تحصیلی دارم؟
  با تشکر فراوان.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   به دلیل اینکه شما مقطع دکتری خود را به اتمام رسانده اید زمانی که می خواهید برای ارشد اقدام کنید باید بتوانید دانشگاه و همچنین آفیسر ویزای خود را مجاب نمایید که به چه دلیلی برای ارشد مجدد اقدام کرده اید. به صورت کلی هزینه تحصیل فرزندان تا زمانی که شما در انگلستان دانشجو باشید بسیار کم خواهد بود.

 10. صادق گفت:

  بعد از فارغ التحصیل شدن اصلا امکان نداره بشه موند و کار کرد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در پایان دوره تحصیلی, شما با پیدا کردن کار می توانید ویزای خود را تبدیل به ویزای کار کرده و از آن طریق اقامت انگلستان را دریافت نمایید. یا اینکه از طریق سرمایه گذاری انگلیس بعد از تحصیل اقدام نمایید که در هر دو صورت شما می توانید ویزای خود را تبدیل کرده و در نهایت اقامت دریافت نمایید.

 11. ریحانه گفت:

  سلام وقت بخیر من ۱۶ سالمه می تونم برای انگلیس از همین حالا اقدام کنم؟ آیا پدر یا مادرم هم می تونند با من باشند؟ برای کانادا شرایط به چه صورت می باشد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   امکان اقدام برای ویزای تحصیلی انگلیس برای شما از همین سن وجود دارد. تا ۱۳ سالگی یکی از والدین می تواند به عنوان همراه با شما باشد. برای ویزای تحصیلی کانادا از همین سن امکان اقدام وجود دارد و یکی از والدین به عنوان همراه تا قبل از ورود شما به دانشگاه می توانند با شما باشند.

 12. حامد گفت:

  سلام
  محدودیت سنی برای دوره کارشناسی ارشد وجود داره؟
  من الان ۳۶ سالمه

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   برای تحصیل در مقطع ارشد در انگلستان گپ تحصیلی شما بسیار مهم می باشد و شما باید بتوانید دانشگاه و آفیسر ویزاتون رو مجاب نمایید که علت این گپ تحصیلی چه مواردی بوده است در اینصورت شما می توانید برای ارشد اقدام نمایید.

 13. Saba گفت:

  چطور میتونم برای تحصیل در انگلستان بورسیه بگیرم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   بیشتر بورسیه ها به مقطع دکتری اختصاص داده می شود و در مقاطع دیگر ممکن است یک کمک هزینه کمی طبق شرایطی از جانب دانشگاه به شما داده شود.

 14. فرهاد بابایی گفت:

  سلام
  هزینه تحصیل و زندگی سالانه به پول خودمون چقدر میشه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   هزینه تحصیل و زندگی سالیانه حدود ۲۵ هزار پوند به بالا می باشد که با توجه به نوسانات نرخ ارز شما می توانید بر اساس نرخ روز محاسبه نمایید.

 15. الهام گفت:

  سلام
  من ٢٩ سالمه دانشجوی سال ٢ PHD دانشگاه ازاد هستم،معدل ارشدم ١٨.۵ بود.معدل ٢ ترم دکتری هم ١٩،۵ بوده،در همایش شرکت کردم و مقاله برتر شدم.زبانم خوبه ولی هنوز ایلتس ندارم
  متاهل هستم و یک فرزند٣ ساله دارم،خاله من در منچستر انگلیس زندگی میکنه و مشکل اسکان ندارم در انگلیس،میخوام برای دکتری انگلیس اقدام کنم،اما هزینه تحصیل خیلی زیاده،میشه بورس شد؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   با توجه به شرایط اعلام شده می توانید برای بورسیه دانشگاههای کشور انگلستان اقدام نمایید. لازم بذکر است که به صورت کلی شانس افراد برای اخذ بورسیه از دانشگاه های انگلستان بسیار پایین می باشد.

 16. Sh___405 گفت:

  سلام من دانش اموز سال دوازدهم رشته مهندسی ساختمان (عمران) ودر هنرستان درس خوندم و معدل ۱۶ به بالا هست .وشرایط مالی انچنانی هم ندارم .وقصد ادامه تحصیل در کشور انگلستان رو دارم ،میخواستم بدانم با این شرایط امکانش هست در کشور انگلستان ادامه تحصیل داد.و چگونه؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   بیشتر بورسیه ها به مقطع دکتری اختصاص پیدا خواهد کرد و در این مقطع ممکن است یک کمک هزینه کمی طبق شرایطی از جانب دانشگاه به شما داده شود.هزینه یکسال تحصیل و زندگی در انگلستان حداقل ۲۵۰۰۰ پوند می باشد.

 17. سلام میشه شرایط بورسیه تحصیلی در انگلستان رو بفرمائید

 18. نانی گفت:

  سلام من امسال دیپلم‌تجربی میگیرم میخواستم بپرسم نمره آیلتس و نمره دیپلم برای رشته پزشکی چند باید باشد؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام
   هر کشوری برای پذیرفتن دانشجوی پزشکی شرایط مخصوص به خود را دارد.مثلا برای کشور ایتالیا آیلتس 6 کافی است.

 19. پدرام گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ارشد از دانشگاه آزاد اصفهان دارم
  آیلتس دارم
  همایش های بین المللی رفتم
  توصیه نامه دارم
  مقاله isi دارم
  معدل ارشدم بالای 18 است
  میخوام برای دکترا مدیریت اقدام کنم.
  آیا با این شرایط می توانم بورسیه از انگلستان بگیرم؟
  با تشکر

  • آریاناپارس گفت:

   سلام بله میتونید ما خودمون براتون استاد پیدا می کنیم و میتونیم فول فاند بگیریم.

 20. میم.ر گفت:

  سلام من دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه شهید بهشتی هستم خواستم ببینم در صورت گرفتن نمره آیتلس ۷ با معدل ۱۸ میتونم برای انگلستان اقدام کنم در مقطع ارشد بین الملل؟؟

  • آریاناپارس گفت:

   سلام بله میتونید فقط نهایتا تا سن 34 سال میتونید برای ارشد اقدام کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *