تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان بدون تردید یکی از بهترین روش های مهاجرت به این کشور محسوب می شود. انگلستان از بالاترین سطح کیفیت آموزشی و امکانات رفاهی به همراه دانشگاه های فوق العاده معتبر برخوردار است، از این رو هیچ جای تعجبی ندارد که انگلستان همواره در بین ۳ کشور برتر جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی قرار دارد.

دانشگاه های انگلستان طیف گسترده ای از رشته های تحصیلی را به بهترین شکل ارائه می نمایند، مدت زمان لازم جهت اخذ مدارک آکادمیک در انگلستان نسبت به اغلب کشورهای جهان کم تر است، در واقع دانشجویان در انگلستان می توانند مدرک کارشناسی خود را در ۳ سال و کارشناسی ارشد را تنها در یک سال دریافت نمایند، این بازه زمانی قطعاً باعث کاهش چشمگیر هزینه های دانشجویان بین المللی خواهد شد. علاوه بر این دانشگاه های انگلستان بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی بسیار متنوع و فراوانی را ارائه می نمایند که دانشجویان بین المللی به راحتی می توانند از این شرایط بهره مند گردند، در ادامه این مطلب با شرایط تحصیل در کشور انگلستان بیشتر آشنا خواهیم شد.

شرایط تحصیل در انگلستان

Study in the UK

انگلستان همواره یکی از مقاصد محبوب متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور به شمار می رود. از دلایل محبوبیت تحصیل در انگلستان که می توان به آنها اشاره نمود، بالا بودن سطح علمی و رنکینگ دانشگاه های این کشور است.

دانشگاه های انگلستان همواره جزو برترین دانشگاه های جهان از لحاظ کیفیت آموزش و امکانات شناخته می شوند. در جدیدترین رتبه بندی سایت Qs در سال ۲۰۱۹ تعداد ۹۱ دانشگاه انگلستان در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

سیستم آموزشی انگلستان

انگلستان دارای نظام آموزشی یکپارچه و منظمی است. سیستم آموزشی انگلستان در مقاطع دانشگاهی با اغلب کشورهای جهان تفاوت های دارد، به طور مثال طول دوره تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در اکثر کشورهای جهان ۲ ساله است، در حالیکه در انگلستان این مقطع تحصیلی ۱ ساله می باشد. به طور کلی سیستم آموزشی انگلستان شامل مقاطع پیش دبستانی تا دکترا می باشد.

مقاطع قبل دانشگاه

تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان در بهترین مدارس خصوصی و دولتی انگلستان میسر است و این کشور برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط مطلوبی را فراهم نموده است. خوابگاه های دانش آموزی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیا بر روند تحصیلی و زندگی دانش آموز و … از امکانات قابل توجهی است که کشور انگلستان جهت بهبود و ارتقا سطح کیفی زندگی در حین تحصیل برای دانش آموزان تدارک دیده است.

برای اطلاع از چگونگی تحصیل در مدارس انگلستان این مطلب را مطالعه فرمایید: مدارس انگلستان

مقاطع تحصیلی قبل از دبیرستان

کودکان در کشور انگلستان از ۳ سالگی وارد دوره های پیش دبستانی می شوند. این دوره ها در ارتباط با تقویت کودکان در زمینه های مختلف نظیر برقراری روابط اجتماعی، آمادگی کودکان برای ورود به مدرسه، استقلال طلبی و … برگزار می گردد. سن شروع تحصیل در مدارس انگلستان ۵ سالگی می باشد، البته این امکان برای والدین وجود دارد که کودک خود را در ۴ سالگی در مدرسه ثبت نام نمایند. طول دوره مقطع تحصیلی در دبستان ۶ سال است و هزینه های تحصیل در دبستان های انگلستان سالیانه بین ۱۵ تا ۲۰ هزار پوند می باشد.

تحصیل در دبیرستان

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان در دوره دبیرستان سالیانه حدود ۲۰ تا ۲۵ هزار پوند انگلستان است که این هزینه شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا، بیمه و … می باشد. گفتنی است که دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دبیرستان در انگلستان امکان ورود به بهترین دانشگاه های این کشور را خواهند داشت، با توجه به درآمد قشر تحصیل کرده در کشور انگلستان که به میزان ۵ تا ۶ هزار پوند به صورت ماهیانه می باشد، صرف این هزینه جهت تحصیل فرزندانتان در انگلستان، سرمایه گذاری بسیار ارزشمندی در راستای آینده آنها می باشد.

تحصیل در انگلستان

گواهی عمومی آموزش متوسطه (GCSE)

گواهی عمومی آموزش متوسطه در برخی از دانشکده‌ها همچون بلربیز و برایتون به افراد ۱۳ ساله فرصتی را می دهد که بتوانند برای ورود به دانشگاه آمادگی لازم را کسب کنند. دوره GCSE معروفترین دوره برای دانش آموزانی است که قصد تحصیل در دوره متوسطه را دارند و در کشورهای دیگر مورد تایید است. برای شروع این دوره دانش آموزان باید سن بین ۱۳ تا ۱۶ سال داشته باشند. پس از اتمام این دوره می توانید برای دو دوره شرکت کنید: Foundation یا A-level. دوره های GCSE در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود.

دانش آموزان این مقطع می توانند با توجه به علاقه خود ۴ عنوان درسی را انتخاب کنند و در امتحانات این درس ها شرکت کنند. دانش آموزانی که کلاس دهم در ایران را گذرانده اند تعیین سطح اولیه می شوند. اگر سطح علمی آنها به مقداری بود که بتوانند دوره A-Levels را آغاز کنند دیگر نیاز نیست در دوره های GCSE حاضر شوند.

تحصیل در انگلستان

دوره A-level

دوره A-level دوره اصلی برای دانش آموزان در انگلستان برای ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی است. طول این دوره دو سال است و حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۶ سال تمام است. در سال اول این دوره معمولا ۴ تا ۵ درس توسط دانش آموزان انتخاب می شود و در سال دوم ۳ تا ۴ درس را انتخاب می کنند. در پایان دو سال دانش آموزان در امتحان ورودی دانشگاه های ممتاز انگلستان شرکت می کنند. نمره هر درس از ۴ می باشد که در کل باید ۸ درس را امتحان دهند.

دوره FOUNDATION

این دوره نیز مانند دوره A-level دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه های برتر انگلیس است. Foundation یک دوره ۱۲ ماهه است که شامل سه ترم تحصیلی است که در سپتامبر و ژانویه هر سال شروع می شود. تفاوت A-level با Foundation در سن و سطح تحصیلات دبیرستانی است. حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۷ سال تمام است و نیاز به دیپلم سه ساله دبیرستان دارد. برای ورود به دوره Foundation نیاز به حداقل نمره ۵ آیلتس دارید. ترم اول و دوم شامل دروس زبان و IT است و ترم دوم ۴ عنوان از دروس اختصاصی بر حسب نوع رشته دانشگاهی را در بر می گیرد.

مقطع کارشناسی

صدها دوره کارشناسی موجود در مجموعه ای از دانشگاه ها، در موضوعات مختلف وجود دارد. مقطع کارشناسی به طور کلی به چهار نوع تقسیم می شود:

 • لیسانس هنر (BA)
 • لیسانس علوم (کارشناسی)
 • لیسانس آموزش (BEd)
 • لیسانس مهندسی (BEng)

دوره کارشناسی در کشور انگلستان سه ساله است، در حالیکه این دوره در اکثر کشورهای جهان ۴ ساله می باشد. در کنار مزیت های متنوع تحصیل در انگلستان این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است و توجه دانشجویان فراوانی را جهت تحصیل در این کشور به خود جلب می نماید. افراد متقاضی برای ورود به دوره کارشناسی به مدرک زبان IELTS با نمره ۵٫۵ -۶ نیاز خواهند داشت. گفتنی است دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش در مقطع لیسانس در کشور انگلستان مجوز داشتن همراه در این مقطع را نخواهند داشت.

مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان

بدون شک تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان می تواند دریچه رو به موفقیت و تحقق آرزوهای افراد محسوب گردد. طول دوره تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان بر خلاف اغلب کشورهای جهان ۱ ساله است. با توجه به کیفیت بالای سیستم آموزشی انگلستان و اعتبار فوق العاده دانشگاه های این کشور، دانشجویان بین المللی که موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در انگلستان می شوند فرصت دست یابی به موقعیت های شغلی بسیار مناسب با درآمد بالا را خواهند داشت که در این صورت امکان اخذ اقامت دائم و شهروندی انگلستان نیز برای فرد و خانواده وی به راحتی میسر خواهد بود.

هر متقاضی برای تحصیل در این دوره باید مدرک زبان انگلیسی IELTS با نمره ۶-۶٫۵ را داشته باشد. اما برای کسانی که این نمره IELTS را ندارند اصلا جای نگرانی نیست زیرا دوره های ویژه ای برای کسانی که نمره ۵٫۵ را دارند فراهم شده که به دوره Pre-master و یا Pre-sessional شناخته می شوند، این دوره ها نه تنها برای افرادی است که نیاز به کسب نمره زبان بالاتری دارند بلکه مناسب برای علاقه مندانی است که قصد دارند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند و می توانند به راحتی با گذراندن این دوره ۶ ماهه برای فوق لیسانس اقدام کنند.

از دیگر مزایای قابل توجه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اجازه ورود همراه دانشجو (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال)  به کشور انگلستان می باشد. در واقع خانواده دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به طور همزمان با وی می توانند وارد این کشور شوند، لازم به ذکر است که همسر فرد متقاضی نیز در انگلستان از اجازه کار تمام وقت برخوردار است.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی

افرادی که بخواهند در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ادامه تحصیل دهند، با توجه به دانشگاه موردنظر باید برای امتحان UKCAT یا BMAT مدارک لازم را داشته باشند. افرادی که از ایران می خواهند وارد دوره A-level شوند باید ۱۶ سال تمام و مدرک دوم دبیرستان را داشته باشند.

برای ورود به رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیاز به گذراندن ۲ سال در این دوره است. چنانچه شما زیر ۱۷ سال سن داشته باشید به مدرک زبان نیازی ندارید ولی بالای ۱۷ سال باید مدرک آیلتس ۵٫۵ داشته باشید.

تحریریه ی آریاناپارس برای علاقه مندانی که قصد تحصیل در رشته داروسازی را دارند مطالبی با عنوان داروسازی در انگلستان را گردآوری نموده است که با مراجعه به آن می توانید از جزئیات و شرایط تحصیل در این رشته مطلع شوید.

تحصیل در انگلستان

مقطع دکترا

معمولاً دانشجویان متقاضی برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا به رزومه تحصیلی قابل توجهی نیاز خواهند داشت. معدل بالای ۱۷، مقالات بین المللی ISI، فعالیت های تالیفی و … شانس افراد را برای جلب نظر دانشگاه و استاد راهنما (Supervisor) جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا افزایش خواهد داد. به طور کلی در تمامی کشورها دوره دکترا دوره ای ۴-۵ ساله است اما بدلیل نظام آموزشی متفاوت حاکم در انگلستان طول دوره دکترا ۲٫۵-۳ سال است. کسانی که چه در انگلستان و یا هر کشور دیگری در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده باشند می توانند برای پذیرش در این دوره اقدام کنند. مدرک زبان مورد نیاز برای دوره دکترا IELTS 7-6.5 است.

دوره Pre-PhD

یک دوره فوق‌العاده در انگلستان قبل از مقطع دکترا وجود دارد به نام Pre-PhD ، این دوره ۶ ماهه برای کسانی که proposal تا به حال ننوشته اند و دانش زیادی در این رابطه ندارند و در مورد مقاله نویسی هم تجربه ای ندارند، دوره ای بسیار مفید است و با گذراندن این دوره می توانند مقطع دکترا را به نحو احسن بگذرانند.

علاقه مندان به تحصیل در مقطع دکترا می توانند به واسطه انجام ۳۰ ساعت کار در هفته بخش قابل توجهی از هزینه های خود را پوشش دهند، چه بسا که دوره دکترا بهترین موقعیت کاری را برای افراد دارد و با همکاری با اساتید دانشگاه می توانند این دوره تحصیلی را شبیه به دوره کاری سپری نمایند. داشتن همراه (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) در دوره دکترا مانند دوره کارشناسی ارشد میسر است و گذشته از اجازه کار تمام وقت به همسر دانشجو فرزندان وی نیز می توانند به راحتی از نظام آموزشی پیشرفته انگلستان استفاده کرده و به تحصیل بپردازند.

دانشگاه های انگلستان

قطعاً برای دانشجویانی که قصد تحصیل در انگلستان را دارند شناخت کامل در مورد دانشگاه مقصد از اهمیت بسیار فراوانی برخوردار خواهد بود. در حال حاضر دانشگاه ها و کالج های بسیار معتبری در انگلستان وجود دارد، که از این بین ۴ دانشگاه انگلستان در بین ۳۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و بیش از ۱۲۹ دانشگاه و کالج در این کشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می باشند. بر اساس رتبه بندی وزارت علوم دانشگاه های انگلستان به ۳ گروه تقسیم بندی می شوند که به شرح ذیل می باشد.

نوع دانشگاهتعداد دانشگاه
لیست دانشگاه های ممتاز (گروه الف)۵۵ عدد
لیست دانشگاه های خوب (گروه ب)۳۳ عدد
لیست دانشگاه های متوسط (گروه ج)۳۸ عدد

لیست دانشگاه های ممتاز (گروه الف)

 • University of Cambridge
 • University of Oxford
 • University of St Andrews
 • Imperial College London
 • Loughborough University
 • London School of Economics
 • Durham University
 • Lancaster University
 • University College London
 • University of Warwick
 • University of Bath
 • University of Exeter
 • University of Leeds
 • University of Birmingham
 • University of Bristol
 • University of Glasgow
 • Harper Adams University
 • University of Manchester
 • Royal Holloway, University of London
 • University of Southampton
 • University of Nottingham
 • University of York
 • University of East Anglia
 • University of Dundee
 • University of Edinburgh
 • University of Sheffield
 • University of Aberdeen
 • Newcastle University
 • University of Liverpool
 • King’s College London
 • Swansea University
 • University of Surrey
 • Heriot-Watt University
 • Cardiff University
 • Queen’s University Belfast
 • University of Strathclyde
 • University of Essex
 • University of Reading
 • University of Sussex
 • Nottingham Trent University
 • University of Leicester
 • University for the Creative Arts
 • Arts University Bournemouth
 • SOAS University of London
 • Aberystwyth University
 • Keele University
 • University of Stirling
 • Aston University
 • Queen Mary, University of London
 • Coventry University
 • University of Lincoln
 • University of West London
 • Staffordshire University
 • University of Kent
 • Edge Hill University
 • Leeds College of Art
 • University of Portsmouth
 • UWE Bristol

لیست دانشگاه های خوب (گروه ب)

 • Ulster University
 • Liverpool Hope University
 • University of Huddersfield
 • Manchester Metropolitan University
 • Norwich University of the Arts
 • Oxford Brookes University
 • Northumbria University
 • Sheffield Hallam University
 • St George’s, University of London
 • Goldsmiths, University of London
 • University of Roehampton
 • Bangor University
 • University of Chichester
 • Falmouth University
 • City University London
 • De Montfort University
 • University of Central Lancashire
 • Plymouth University
 • University of Hull
 • Liverpool John Moores University
 • University of the Arts London
 • University of Chester
 • York St John University
 • Queen Margaret University
 • Robert Gordon University
 • University of Greenwich
 • St Mary’s University, London
 • London South Bank University
 • Teesside University
 • University of Hertfordshire
 • Solent University
 • Royal Agricultural University
 • University of Derby
 • University of Buckingham
 • University of Worcester
 • Bournemouth University
 • University of Gloucestershire

لیست دانشگاه های متوسط (گروه ج)

 • Birmingham City University
 • Abertay University
 • University of Winchester
 • Brunel University London
 • Edinburgh Napier University
 • University of Wales, Trinity Saint David
 • University of Bradford
 • Kingston University
 • Middlesex University
 • University of the West of Scotland
 • University of Sunderland
 • Bath Spa University
 • University of Salford
 • Cardiff Metropolitan University
 • Bucks New University
 • University of South Wales
 • University of Northampton
 • Leeds Trinity University
 • Canterbury Christ Church University
 • University of Westminster
 • Anglia Ruskin University
 • University of Cumbria
 • University of Brighton
 • Leeds Beckett University
 • University of Wolverhampton
 • University of Bolton
 • London Metropolitan University
 • University of East London
 • University of Bedfordshire
 • University of Suffolk
 • Glyndwr University Ravensbourne

حق کار و هزینه های تحصیل در انگلستان

به صورت معمول دانشجویان برای زندگی و تحصیل در کشور انگلستان ملزم به پرداخت هزینه می باشند. دولت انگلستان برای تسهیل کار دانشجویان جهت پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل گذشته از اجازه کار پاره وقت به دانشجو در حین تحصیل به همسر دانشجو نیز اجازه کار تمام وقت (هفته ۴۰ ساعت) اعطا می نماید.

حق کار

اجازه کار دانشجویی در کشور انگلستان ارتباط مستقیم با مقطع تحصیلی این افراد دارد. به طور کلی در کشور انگلستان دانشجویان در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت، کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت اجازه کار خواهند داشت. با توجه به مقطع تحصیلی میانگین حقوق این افراد حدوداً بین ۸ تا ۱۲ پوند به ازای هر ساعت می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

بدون تردید دغدغه اصلی دانشجویان بین المللی در انگلستان هزینه های مربوط به تحصیل در این کشور است. هزینه های تحصیل در انگلستان با مقطع و رشته تحصیلی ارتباط مستقیم دارد، البته شهریه دانشگاه های این کشور نیز با یکدیگر تفاوت دارد از این رو نمی توان هزینه واحدی را برای تمامی دوره ها در نظر گرفت با توجه به این شرایط هزینه های تحصیل در انگلستان سالیانه به طور میانگین برای دوره های کارشناسی حدود ۲۰ هزار پوند، برای تحصیلات در دوره های کارشناسی ارشد در حدود ۱۲ تا ۱۷ هزار پوند می باشد.

قابل ذکر است رشته هایی همچون پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی نسبت به سایر رشته ها، هزینه های بیشتری دارد، دانشجویان برای تحصیل در این دوره ها سالیانه به ۲۰ الی ۲۵ هزار پوند نیاز خواهند داشت.

تحصیل در انگلستان

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در انگلستان بسته به شهر محل اقامت و شرایط زندگی افراد متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال هزینه های زندگی در لندن بین ۲۰ الی ۳۰ درصد گران تر از شهرهای دیگر انگلستان است.  ولی به صورت میانگین هزینه زندگی ماهانه دانشجویان بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ پوند می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه ها است. که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در کشور انگلستان می باشد.

برای آشنایی بیشتر با شرایط زندگی در انگلستان به این مطلب مراجعه فرمایید: زندگی در انگلستان

نحوه درخواست ویزای تحصیلی انگلستان

قدم نخست برای تحصیل در انگلستان دریافت پذیرش از سوی دانشگاه های معتبر این کشور است. ویزای تحصیلی انگلستان تحت عنوان tier 4 visa student شناخته می شود و دارای دو زیر مجموعه است. افرادی که سن آنها بین ۴ تا ۱۷ سال می باشد و قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند می توانند جهت ویزای child tire 4 اقدام نمایند و در مقابل افرادی که سن آنها بیشتر از ۱۷ سال است برای ادامه تحصیل در انگلستان می توانند ویزای general tier 4 را دریافت نمایند.

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی انگلستان در قدم نخست باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهنده تمکن مالی متقاضی باشد و کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان را تحت پوشش قرار می دهد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در انگلستان را دارند برای ورود به این کشور باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایند (البته تا زمانی که کشور انگلستان در میان کشورهای اتحادیه اروپا قرار دارد دانشجویان این حوزه برای ادامه تحصیل در انگلستان احتیاج به دریافت ویزای دانشجویی این کشور ندارند).

اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی

چنانچه متقاضیان تحصیل در انگلستان درخواست ویزای  child tier 4 را داشته باشند حساب بانکی اعلام شده باید به نام شخص متقاضی و یا یکی از والدین وی باشد. این در حالی است که در صورت درخواست ویزای tier 4 genera متقاضی امکان استفاده از تمکن مالی والدین و یا سرپرست خود را خواهد داشت.

در صورت درخواست هرکدام از این ویزاهای تحصیلی انگلستان باید مدارکی از سوی متقاضیان ارائه شود که عبارتند از:

 • ارائه شناسنامه فرد متقاضی
 • ارائه مدرک فرزند خواندگی
 • ارائه سند معتبر که از سوی دادگاه صادر شده و در آن نام سرپرستان متقاضی عنوان شده باشد.
 • ارائه نامه رضایت والدین جهت استفاده از پول توسط دانشجوی متقاضی تحصیل در انگلستان

اشخاصی که سنی کمتر از ۱۲ سال دارند باید درخواست ویزای Parent of a tier 4 (child) visa از سوی والدین آنها ارائه شود. در این حالت والدین باید مدارکی را ارائه دهند که تمکن مالی آنها را مشخص کند. ارائه مدارکی که نشان دهنده کار و زندگی والدین در کشوری غیر از انگلستان است الزامی بوده و متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مدرکی را ارائه دهند که نشان دهنده ترک انگلستان پس از اتمام تحصیلات است.

متقاضیان باید جهت دریافت ویزای تحصیلی انگلستان حداقل ۳ ماه پیش از آغاز ترم تحصیلی درخواست ویزای خود را ارائه دهند. هزینه ه­ایی که برای دریافت هر دو نوع ویزای تحصیلی انگلستان باید از سوی متقاضیان پرداخت شود حدود ۳۲۸ پوند است. همراهان که قصد دریافت ویزای جنرال انگلستان را دارند نیز باید این مبلغ را جهت دریافت ویزای انگلستان بپردازند تا مجوز ورود به این کشور برای آنها صادر گردد.

دریافت healthcare surcharge

متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغی را به ­عنوان healthcare surcharge بپردازند که برای هر فرد متقاضی حدود ۳۰۰ پوند در طول سال خواهد بود. همراهان متقاضی اصلی نیز باید همین مبلغ را برای دریافت healthcare surcharge بپردازند.

البته متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به انگلستان را دارند باید در نظر داشته باشند مبلغ تعیین شده برای یک سال است اما پرداخت این مبلغ برای تمام سال های تحصیل الزامی است و ارائه رسید پرداخت مبلغ موردنظر در پرونده درخواست ویزا ضروری است.

دانشجویان متقاضی تحصیل در انگلستان باید مدارکی را ارائه دهند که نشان دهنده توانایی آنها در پرداخت کلیه هزینه های زندگی و تحصیل در انگلیس می باشد. تقاضا کنندگان باید حساب بانکی به نام خود و یا والدینشان داشته باشند که مبلغ تعیین شده به ­عنوان موجودی بانکی در آن واریز شده باشد. متقاضیان تحصیل در انگلستان باید مبلغ تعیین شده را ۳۱ روز پیش از درخواست ویزای تحصیلی انگلستان در حساب بانکی واریز کرده باشند و به مدت ۲۸ روز متوالی نیز باید در حساب قرار داشته باشد.

مزایای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان از مزایای بی شماری برخوردار است. این کشور همواره از گذشته های دور تا کنون جزو کشورهای تراز اول جهان محسوب می گردد و درحال حاضر جزو ۸ کشور اول جهان در زمینه جذب دانشجویان بین المللی است. در ادامه به معرفی ۳ مورد از مزایای مهم تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

همراهی خانواده

یکی از مهم ترین مزایای تحصیل در انگلستان برای دانش آموزان و دانشجویان بین المللی حق همراه است. از این رو دانشجویان بالای ۱۸ سال می توانند برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) درخواست صدور ویزای همراه نمایند. برای دانش آموزان بین ۳ الی ۱۳ سال نیز امکان صدور ویزای همراه برای والدین وجود خواهد داشت. تفاوت ویزای همراه افراد بالای ۱۸ سال و زیر ۱۳ سال در ارتباط با اجازه کار می باشد. به همسر دانشجویان بالای ۱۸ سال در انگلستان اجازه کار تمام وقت داده می شود، در حالیکه برای والدین دانش آموزان زیر ۱۳ سال اجازه کار صادر نخواهد شد.

سیستم آموزشی فوق العاده

با توجه به کیفیت و امکانات آموزشی انگلستان سیستم آموزشی این کشور از شهرت بین المللی برخوردار است. طول دوره های تحصیلی در مقاطع دانشگاهی این کشور مانند کارشناسی، کارشناسی ارشد و دوره های پزشکی کوتاه تر از اغلب کشورهای جهان است. از این رو دانشجویان بین المللی در انگلستان زودتر از کشورهای دیگر می توانند به مدرک تحصیلی مورد نظر دست یابند و سریعتر وارد بازار کار شوند.

کشور انگلیسی زبان

زندگی و تحصیل در یک کشور با زبان انگلیسی مزیت برگی برای دانشجویان بین المللی به شمار می آید. تحصیل در اکثر کشورهای جهان با زبان انگلیسی امکان پذیر است، ولی شرایط زندگی و به دست آوردن موقعیت های شغلی مناسب و همچنین برقراری ارتباط با افراد در کشورهای غیر انگلیسی زبان کار بسیار دشواری محسوب می گردد.

از این رو معمولاً دانشجویانی که در کشورهای غیر انگلیسی زبان مشغول به تحصیل می شوند برای تسهیل زندگی خود ملزم به یادگیری زبان آن کشور خواهند بود، در حالیکه که در کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان این مشکل وجود نخواهد داشت.

معایب تحصیل در انگلستان

در کنار مزایای بی شمار تحصیل در انگلستان، چالش های و معایبی نیز در ارتباط با تحصیل در این کشور وجود دارد. در ادامه به معرفی معایب اصلی تحصیل در انگلستان خواهیم پرداخت.

هزینه های تحصیل و زندگی

قطعاً بزرگترین چالش پیش روی دانشجویان بین المللی در انگلستان پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور است. از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی انگلستان جزو پر هزینه ترین کشورهای جهان می باشد. هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان به دانشگاه، شهر محل اقامت، مقطع و رشته تحصیلی ارتباط دارد، ولی به طور میانگین تحصیل و زندگی در انگلستان سالیانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار پوند هزینه در پی خواهد داشت.

شرایط اخذ اقامت دائم پس از تحصیل

با توجه به استانداردهای بالای زندگی، تحصیل، امنیت، رفاه اجتماعی و اقتصادی در انگلستان اخذ اقامت دائم و در نهایت شهروندی این کشور آرزوی افراد بسیاری از سرتاسر جهان است. در واقع فارغ التحصیلان دانشگاه های انگلستان در صورتی که مشغول به کار شوند طبق قوانین موجود می توانند اقامت دائم انگلستان را اخذ نمایند. ولی متاسفانه کشور انگلستان تنها ۲ الی ۳ ماه فرصت در اختیار فارغ التحصیلان دانشگاهی قرار می دهد که مشغول به کار شوند و امکان دریافت اقامت دائم این کشور را داشته باشند.

این مدت زمان در مقایسه با فرصت ۶ ماهه که کشورهای اروپایی در اختیار فارغ التحصیلان قرار می دهند زمان بسیار کوتاهی به شمار می آید. این موضوع تبدیل به یکی از بزرگترین چالش های افراد جهت اخذ اقامت دائم این کشور محسوب می گردد.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در انگلستان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین موسسه در ارتباط باشند.

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده در این مطلب می توان نتیجه گیری نمود که تحصیلی در انگلستان علاوه بر مزایای بی شماری که دارد به عنوان یکی از بهترین روش های مهاجرت به انگلستان و دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می گردد.

در واقع انگلستان به واسطه دانشگاه های فوق العاده معتبر و سیستم آموزشی متفاوتی که دارد به مقصد نهایی اغلب دانشجویان بین المللی تبدیل گردیده است. از سوی دیگر انگلستان از جمله کشورهایی به شمار می آید که برای خانواده دانشجویان بین المللی ویزای همراه صادر می نماید و همسر فرد دانشجو می تواند به صورت فول تایم (۴۰ ساعت در هفته) مشغول به کار شود، که این موضوع جهت تامین هزینه های زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

بدون شک تحصیل در انگلستان می تواند مسیر بسیار مناسبی برای پیشرفت تحصیلی و دست یابی به موقعیت های شغلی ایده آل باشد و آینده ای تضمین شده باری فرد دانشجو و خانواده وی به همراه داشته باشد.

سوال های متداول شما


هزینه های تحصیل و زندگی در کشور انگلستان برای هر فرد حداقل در حدود ۲۰۰۰۰ پوند می باشد. البته این مبلغ بسته به سبک زندگی، رشته تحصیلی انتخابی، دانشگاه مورد نظر و مقطع تحصیلی تا حدودی متغیر است.


اکثریت کورس های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور انگلستان یک ساله هستند. البته در مورد طول دوره کارشناسی ارشد در انگلستان استثنائاتی هم وجود دارد و برخی از کورس های تحصیلی دو ساله ارائه می شوند.


برای تحصیل در مقطع دکترا فرد در ابتدا باید نظر سوپر وایزر را جلب نماید. داشتن رزومه تحصیلی خوب، مقالات پژوهشی بین المللی، آیلتس بالای ۶٫۵، معدل بالای ۱۷ و... می تواند برای گرفتن پذیرش همراه با بورسیه بسیار تاثیرگذار باشد. نکته مهم دیگر، نوشتن یک پروپوزال جذاب برای طرح تحقیقاتی دوره دکترا است که به وسیله آن نیز می توان نظر اساتید راهنما را جلب نمود.


معمولا بیشتر بورسیه ها به مقطع دکتری تعلق می گیرد؛ ولی ممکن است در مقاطع دیگر یک کمک هزینه تحصیلی طبق شرایطی از جانب دانشگاه به دانشجویان داده شود. این بورسیه ها به عناوین مختلف به دانشجویان تعلق می گیرد (به عنوان مثال کسانی معدل بالایی دارند و...). شما می توانید تمامی شرایط و اطلاعات کامل بورسیه ها را در سایت هر دانشگاه مشاهده نمایید.

بر اساس قوانین جدید کشور انگلستان که از سال ۲۰۲۰ به بعد اجراء می شود، دانشجویان پس از سپری کردن دوره تحصیل خود در این کشور می توانند درخواست ویزای اقامتی داد و به مدت ۲ سال در این کشور بدنبال کار بگردند.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

846 پاسخ به “تحصیل در انگلستان”

 1. Sara گفت:

  سلام
  میشه تو مقطع کارشناسی ارشد بورسیه گرفت و اگه بورسیه تحصیلی انگلستان رو بگیری هزینه های زندگیتم پرداخت میشه یا نه ؟

  • author14 گفت:

   با سلام و احترام
   در صورت دارا بودن رزومه علمی_پژوهشی مناسب و نمره زبان ۷ به بالا و تائید شدن توسط یک سوپروایزر امکان دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. ولی به صورت معمول هزینه تحصیل و زندگی در کشور انگلستان معادل ۱۸-۲۲ هزار پوند می باشد.

 2. ذوالفقاري گفت:

  سلام. همسرم ۳۸ سال سن دارد و ایلتس ۶٫۵ و دکترای ریاضی کاربردی دارد. میخواهد برای مهاجرت و اقامت کانادا یا اتریش یا سوییس یک دانشگاهی فوق دکترا ریاضی کاربردی یا دکترای مدیریت مالی – حسابداری همراه فاند ادامه تحصیل دهد که بتواند بعدش اقامت بگیرد چه کمکی میتوانید کنید؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام دوست عزیز
   برای پست دکتری در اتریش و کشورهای دیگر باید رزومه مناسبی ارائه دهند. رزومه ایشان باید بررسی گردد و پروسه یافتن سوپروایزر آغاز گردد.

 3. صالح گفت:

  سلام روزتون بخیر. من در حال حاضر دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تبریز هستم در رشته مهندسی مکاترونیک (زمینه رباتیک و هوش مصنوعی). معدل دروس ارشدم ۱۸.۷۰ هست و معدل کارشناسی هم ۱۶.۹۲. یک مقاله کنفرانس اکسپت شده دارم و یک مقاله ژورنال نوشتم و در هفته های آینده سابمیت می کنم و احتمالا تا شهریور اکسپت بشه. به علاوه ۲ مقاله ژورنال دیگه هم الان کار می کنم. الان هم دارم آیلتس می خونم تا نمره ۷.۵ یا ۸ بتونم بگیرم. چند سوال داشتم
  ۱.برای انگلستان هم جی آر ای لازمه؟
  ۲.و اینکه ایا پوزیشن دکتری توی انگلستان برای زمینه هوش مصنوعی و رباتیک هست؟
  ۳. و اینکه چطوری می تونم فاند بگیرم و آیا اصلا امکان فاند گرفتن دارم من؟
  ۴.به علاوه من میخوام تا ترم پاییز ۲۰۲۱ برای دکتری برم کی باید شروع به مکاتبه کنم اگر پوزیشن هوش مصنوعی تو انگلستان باشه؟
  سپاس از لطفتون

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام دوست عزیز
   بله تحصیل دکتری در کشورهای مختلف برای شما امکان پذیر می باشد و بستگی به رزومه شما و پوزیشن های موجود دارد. در انگلستان احتیاجی به جی آر ای نمی باشد. بهتر است رزومه خود را تقویت نمائید تا راحت تر بتوانید بورسیه دریافت کنید. مطلب دکتری در استرالیا هم می تواند مطلب مفیدی برایتان باشد. لطفا مطالعه نمائید.

 4. نازنین گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی ترم دو گرافیک دانشگاه دولتی هستم می خوام بدونم برای گرفتن بورس از یکی از دانشگاه های انگلستان چه چیزایی لازم دارم و اینکه ادامه ی لیسانس رو میتونم اونجا بخونم یا اینکه برای ارشد میتونم برم؟
  بعدم اینکه وقتی دانشگاه بورس میکنه فقط هزینه ی دانشگاه نمیگیره یا اینکه خوابگاه و جای اقامتم میده؟یعنی اینکه مثل دانشگاه دولتی ایرانه شرایطش؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در صورت اتمام دوره کارشناسی به همراه مدرک زبان انگلیسی قادر خواهید بود برای دوره های کارشناسی ارشد کشور انگلستان اقدام نمایید. شانس دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی بسیار پایین می باشد.

 5. هما گفت:

  سلام من گواهینامه MBAاز مؤسسه ماهان دارم خواستم ببینم می تونم برای DBAاقدام کنم

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   در صورت تایید وزارت علوم به عنوان مدرک کارشناسی ارشد می توانید برای دوره های DBA اقدام نمایید.

 6. سحر گفت:

  با سلام. من ارشد تغذیه از دانشگاه تهران با معدل ۱۷.۷۰ و نمره پایان نامه ۱۹.۹۰ دارم. لیسانس تغذیه با معدل بالای ۱۸ از شهید بهشتی. یک مقاله isi نویسنده اول و یکی دیگر نویسنده چهارم هستم‌. چندین مقاله فارسی با چکیده انگلیسی نیز در بهترین مجلات ایران دارم. در حال حاضر هم در حال چاپ یکی دو تا مقاله isi دیگر هستم. چندین گواهی پوستر در همایش بین المللی تغذیه در تهران دارم‌ . ۶ سال سابقه کار دارم‌. بیمارستان. مرکز بهداشت. کلینیک.آموزش و پرورش. رتبه های برتر و تقدیرنامه های فراوان در طی این ۶ سال از محل کارهایم دارم‌ . گواهی های دوره های مختلف مرتبط با رشته ام را دارم. در دانشگاه آزاد قزوین هم چند واحد تدریس میکنم. زبانم خوبه و در حال خواندن آیلتس هستم. آیا امکان گرفتن بورسیه برای مقطع دکترا انگلستان دارم. متاهل هستم و میخواهم همسرم نیز همزمان همراهم بیاید.

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   با سلام
   برای دوره دکتری شما نیازمند تایید استاد راهنما از دانشگاه مورد نظر می باشید. با توجه به شرایط بیان شده از شانس خوبی برای اخذ ویزای تحصیلی برخوردار هستید. عموما در دوره های دکتری بردن همراه درجه یک امکان پذیر می باشد.

 7. کسری گفت:

  ببخشید تحصیل رشته های مهندسی در انگلستان خارج از لندن برای مقطع دکتری سالی چقدره؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   سلام
   معمولا هزینه تحصیل در انگلیس بسته به دانشگاه بین ۱۲ تا ۲۵ هزار پوند می باشد.

 8. Derin گفت:

  سلام
  من الان ۱۶ سالمه. امکان داره سال آخر دبیرستانم و در انگلستان بخونم؟

  • مشاور آریاناپارس گفت:

   در صورت داشتن دانش زبانی و هزینه های تحصیلی می توانید اقدام کنید.

 9. ارمين گفت:

  سلام از کنسول انگلیس در تهران هم میشه اقدام کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *