شرایط تحصیل در ارمنستان

در سال های اخیر دانشجویان زیادی برای تحصیل در ارمنستان اقدام می نمایند تا با هزینه های نسبتا پایین، مدرک مورد نیاز خود را کسب کنند تا انتخاب های بیشتری برای ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر دنیا را داشته باشند. کشور ارمنستان با توجه به پایین بودن هزینه های زندگی و تحصیل، انتخاب مناسبی برای علاقه مندانی می باشد که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را با کمترین هزینه دارند. مؤسسات آموزش عالی کشور عمدتا تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و علوم قرار دارند. ۲۶ موسسه آموزش عالی دولتی در کشور ارمنستان وجود دارد.

از دیگر نکات مثبت کشور ارمنستان می توان به شرایط پذیرش راحت نسبت به سایر کشورها اشاره کرد. یکی از دلایل انتخاب کشور ارمنستان بعنوان هدف و مقصدی برای ادامه تحصیل، ارائه دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی می باشد. فلذا دانشجویان در صوت ارائه مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی می توانند به برای دانشگاه های این کشور اقدام نمایند.

انواع موسسات آموزش عالی برای تحصیل در ارمنستان

 • دانشگاه: تحصیلات عالی و تحصیلات تکمیلی را در زمینه های مختلف علوم طبیعی، علمی، فن آوری و فرهنگ ارائه می دهند.
 • موسسات آموزش عالی: برنامه های تحصیلی تخصصی، تحصیلات تکمیلی و تحقیقات علمی را در تعدادی از شاخه های علمی، اقتصادی و فرهنگی اجرا می کنند.
 • آکادمی های آموزشی: با هدف توسعه آموزش و پرورش، علم، فناوری و فرهنگ در یک حوزه فردی هستند.
 • سالن های کنسرت: متخصصین در زمینه موسیقی را آماده می کنند، برنامه های تحصیلات تکمیلی و برنامه های آکادمیک را ارائه می دهند.
 • موسسات آموزش عالی ایالتی: نهاد های دولتی قانونی مستقل و غیر انتفاعی هستند که دارایی، اختصاص داده شده به آنها را با توجه به مأموریت و سیاست های آنها که توسط دولت طراحی شده اند، مدیریت می کنند.

آشنایی با ارمنستان

ارمنستان در قفقاز جنوبی بخشی از اوراسیا واقع شده است. این کشور توسط گرجستان در شمال، ایران در جنوب، ترکیه در غرب و آذربایجان در شرق محاصره شده است. ارمنستان برای داشتن بالاترین قله کوهستان در منطقه آرارات، شناخته شده است. ارمنی ها یک کشور شگفت انگیز با ثروتمندترین میراث گذشته هستند. آب و هوا در ارمنستان بسیار قاره ای می باشد، به این معنی که تابستان بسیار گرم و زمستان بسیار سرد است.

این مطلب را از دست ندهید
مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای

اطلاعات ضروری در مورد ارمنستان:

 • یوروان به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود.
 • زبان رسمی ارمنی است.
 • جمعیت ۳٫۱ میلیون نفر
 • یک جمهوری با رئیس جمهور و نماینده دموکراسی هستند.
 • مسیحیت مذهب اکثریت است.
 • ارمنستان برنامه بهداشتی اجباری دارد که همه ساکنان در آن شرکت می کنند.

مقاطع قبل دانشگاه

به صورت معمول دانش آموزان می توانند به زبان انگلیسی برای تحصیل در مدارس کشور ارمنستان اقدام نمایند. لازم به ذکر است که زبان اصلی تحصیل در مدارس ارمنستان، ارمنی می باشد. سیستم آموزشی این کشور برگرفته شده از سیستم آموزشی کانادا، انگلستان و آمریکا می باشد. بیشتر دانش آموزان برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به ادامه تحصیل در این کشور می پردازند. هزینه تحصیل دندانپزشکی در ارمنستان، نسبت به سایر کشورهای آسیایی کمتر است. لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچ کدام از مراکز آموزشی کشور ارمنستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی مورد تائید کشور ایران نبوده  دانشجویان ایرانی با اتمام تحصیل نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند.

مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع لیسانس کشور ارمنستان حداقل ۴ سال به طول می انجامد. افرادی که متقاضی ورود به این مقطع می باشند می بایستی مدرک ۱۲ سال تحصیل را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. لازم بذکر است متقاضیان در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی می توانند برای شرکت در دوره های قبل دانشگاهی اقدام نمایند. در سیستم آموزشی کشور ارمنستان به مقطع کارشناسی Bakalau گفته می شود.

نتایج یادگیری دانشجویان از طریق مجموعه ای از امتحانات و آزمون های شفاهی و کتبی ارزیابی می شود. نتایج امتحانات توسط سیستم های درجه بندی قابل ملاحظه ای در میان موسسات ارزیابی می شود. کمیته های معاینه دولتی ارزیابی نهایی فارغ التحصیلان را انجام می دهند.

دروس دانشگاهی کشور ارمنستان به سه صورت ارمنی، روسی، انگلیسی تدریس می شود. متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان تحصیل می کنند، افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک IELTS حدود نمره ۶ را به دانشگاه ارائه دهند. موسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های کوتاه مدت در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را در آزمون آیلتس تضمین می کند.

این مطلب را از دست ندهید
تحصیل رشته موسیقی در خارج از کشور

مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان

دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور ارمنستان دو ساله است. در نظام آموزشی این کشور به مقطع فوق لیسانس Magister گفته می شود. افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدارکی نظیر شناسنامه، گواهی سلامت، ۶ قطعه عکس و سوابق آموزشی خود را به همراه داشته باشند. در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان برای تایید مدرک تحصیلی خود باید یک مقاله علمی به نام خود را منتشر کنند.

کارشناسی ارشد پیوسته در کشور ارمنستان بصورت معمول ۵ سال به طول می انجامد و به عنوان Diploma شناخته می شود. این شرط در برخی رشته های مهندسی میسر می باشد که علاقه مندان به رشته های الکترونیک، کامپیوتر، مخابرات، قدرت، مکانیک، نقشه کشی، نقشه برداری و عمران می توانند برای اخذ مدرک Diploma اقدام نمایند.

نکته حائز اهمیت دوره های ۵ ساله کارشناسی ارشد پیوسته به زبان انگلیسی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان انگلیسی نمره ۶ در آزمون آیلتس را ارائه دهد. علاقه مندان به تحصیل در ارمنستان می توانند برای شرکت در کالج های زبان این کشور اقدام نمایند و پس از سپری کردن دوره های مورد نیاز برای دانشگاه های ارمنستان اقدام نمایند.

مقطع دکترا

دانشجویانی که مقطع کارشناسی ارشد را در کشور ارمنستان سپری کرده باشند، می توانند تحصیلات در مقطع دکترا را بصورت رایگان سپری کنند. دانشجویان بین المللی که به صورت مستقیم برای تحصیل در ارمنستان و مقطع دکترا اقدام می نمایند باید در ابتدای کار نظر یک استاد راهنما را جلب کنند. دوره های دکترا در کشور ارمنستان به صورت معمول بین ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد.

دانشجویان برای افزایش شانس ویزای تحصیلی ارمنستان مدارکی نظیر:

 1. معدل بالای ۱۷
 2. اخذ مدرک دال بر تسلط کافی زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)
 3. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
 4. سوابق تحصیلی مناسب
این مطلب را از دست ندهید
تحصیل در کره جنوبی

اشاره کرد. داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می تواند در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

حق کار و هزینه های تحصیل در ارمنستان

هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور ارمنستان را داشته باشد قبل از رفتن به این کشور و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در ارمنستان است.

 • حق کار

دانشجویان در حین تحصیل در ارمنستان می توانند به صورت پاره وقت مشغول به کار باشند. دانشجویان متناسب با مقطع تحصیلی بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی خواهند داشت. این نکته بدین معناست که دانشجویان کارشناسی ۱۰ ساعت، دانشجویان کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت و دانشجویان دکترا ۳۰ ساعت در هفته حق کار دانشجویی دارند.

 • هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در ارمنستان بسیار پایین است به صورتی که در رشته های مهندسی حدودا ۱۵۰۰ دلار در سال، رشته پزشکی سالی ۴۰۰۰ دلار، رشته دندان پزشکی بین ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار سالیانه، رشته داروسازی سالیانه حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار می باشد. هزینه های تحصیل در طول چند سال گذشته به دلیل تصمیم گیری های قانونی به طور کلی حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است و این امر برخی از مشکلات اقتصادی را در برخی از دانشجویان ایجاد کرده است.

 • هزینه های زندگی

هزینه زندگی در کشور ارمنستان ۴۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بر می گیرد. اجاره یک آپارتمان ۱ اتاق خارج از مرکز شهر حدود ۱۳۰ یورو در ماه در نظر گرفته می شود.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ارمنستان

دانشجویان بین المللی باید برای ویزای تحصیلی ارمنستان خود در نزدیکترین سفارت ارمنستان در کشور مبدا درخواست دهند برای اعمال آنها ابتدا باید توسط موسسه آموزش عالی ارمنستان پذیرفته شود. فرم درخواست ویزا را تکمیل کنید و آن را همراه با مدارک مورد نیاز ارسال کنید.
 
اسناد زیر لازم است:
 • فرم درخواست ویزا: باید به طور کامل پر شده و امضا شود
 • گذرنامه
 • سه عکس اندازه گذرنامه
 • انگیزه نامه: این باید شامل هدف و مدت اقامت در ارمنستان باشد
 • نامه پذیرش از موسسه آموزشی ارمنستان
 • پرداخت هزینه تحصیل
 • مدارک تحصیلی: گواهی پایان تحصیلات متوسطه یا گواهینامه های دانشگاه
 • مدرک زبان انگلیسی: گواهی نمره TOEFL / IELTS
 • اثبات محل اقامت
 • شواهد مالی
 • مدارک پزشکی بیمه معتبر
این مطلب را از دست ندهید
ثبت شرکت در اروپا

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. از آنجا که مهم ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می باشد، موسسه مهاجرتی آریاناپارس با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به ارمنستان را فراهم آورده است.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

   

  5/5 - (1 امتیاز)
  برچسب‌ها:
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل در ارمنستان تحصیل در ارمنستان تحصیل در ارمنستان تحصیل در ارمنستان تحصیل در ارمنستان

  شبکه های اجتماعی

  arrow up