شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

پزشکی در ایتالیا

پزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا با داشتن چندین دانشگاه معتبر در رشته های پزشکی، دانشجویان علاقه مند را به خود جذب می کند. دانشجویان برای ادامه تحصیل پزشکی در ایتالیا باید با شرایط این کشور آشنا شده تا با اطلاع کامل تصمیم به این امر کنند.
مهم ترین نکته در راستای تحصیل در کشور ایتالیا آزمون آیمت IMAT است که دانشجویان علاقه مند باید شرایط ثبت نام آزمون را مطلع باشند.

بصورت معمول زمان ثبت نام آزمون آیمت ۳ جولای تا ۲۵ جولای که از ۱۲ تیرماه است که هر سال زمان امتحان امتحان تغییر می کند ولی بصورت معمول دانشجویان در تیرماه آمادگی ثبت نام را داشته باشند.

دانشجویان علاقه مند به ادامه تحصیل رشته پزشکی در ایتالیا در صورت تمایل می توانند دوره های خود را به زبان ایتالیایی یا انگلیسی انتخاب کنند. افرادی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می توانند با ارائه نمره ۶ در آزمون آیلتس به خواسته خود دست یابند.

در صورت نداشتن مدرک زبان می توانید با شرکت در دوره های کوتاه مدت موسسه زبان آریاناپارس در کمترین زمان ممکن به بهترین نتایج دست پیدا کنند. افرادی که قصد ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی را دارند، می توانند دوره های زبان ایتالیایی را در سفارت ایتالیا در تهران سپری کنند.

مدرسه زبان ایتالیایی

مدرسه زبان ایتالیایی که ملقب به پیترودلاوالا می باشند هم از مراکز مورد تایید برای سپری کردن زبان ایتالیایی می باشند. مدارس ایتالیایی یکی از مراجع خوب برای آشنایی با مراکز آکادمیک این کشور و آشنایی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی فعال در دانشگاه های کشور ایتالیا نیز تصور می شود.

دانشجویان پس از ثبت نام در آزمون آیمت، خود را برای شرکت در آزمون که بصورت معمول در اوایل سپتامبر برگزار می شود، آماده می کنند. لازم بذکر است تاریخ دقیق آزمون یک ماه قبل بصورت دقیق اعلام می شود تا دانشجویان برای شرکت در آزمون به محل های مورد نظر سفر کنند.

امکان شرکت در آزمون آیمت در کشورهای زیادی می باشد که دانشجویان ایرانی معمولاً کشور امارات و شهر دبی یا در دانشگاه مورد نظر را انتخاب می کنند. برای ثبت نام در آزمون آیمت دانشجویان مستلزم پرداخت هزینه می باشند که متناسب با محل آزمون بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ یورو متغیر است.

آزمون آیمت

بصورت کلی آزمون IMAT شامل ۶۰ سوال تستی می شود

 • بخش اول: دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال
 • بخش های بعدی: دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی با ۳۳ سوال

به ازای هر سوال حدود ۹۰ ثانیه وقت به دانشجویان داده می شود که زمان کل آزمون ۱۰۰ دقیقه است. به ازای هر سوال صحیح ۵/۱ نمره مثبت و به ازای هر سوال اشتباه ۴/۰ نمره منفی دارد. با این احتساب ۹۰ امتیاز حداکثر امتیازاتی می باشد که علاقه مندان و شرکت کنندگان می توانند کسب کنند.

پزشکی در ایتالیا

لازم به ذکر است در صورتی که هر کدام از شرکت کنندگان زیر ۲۰ امتیاز را کسب کنند کلا اسم شخص در جدول رتبه بندی مشخص نمی شود. پس در صورتی که اسم خود را در لیست ندید بدین معناست که امتیار کمتر از ۲۰ را در آزمون گرفته اید.

اجازه شرکت در دوره ی پزشکی

حداقل نمره ای که پارسال در دانشگاه های کشور ایتالیا قبول و اجازه شرکت در دوره ی پزشکی در ایتالیا برای دانشجویان صادر شد حدود ۳۷ بود که دانشگاه بارآلدومارو در شهر باری به ثبت رسانده است. دانشجویان، با نمرات بین ۴۳ تا ۴۵ شانس قبول شدن در دانشگاه های کشور ایتالیا را دارا می باشند.

کسب نمره ۴۵ کار دشواری نیست ولی بواسطه کمبود ظرفیت دانشگاه های ایتالیا برای دانشجویان خارجی، شانس قبولی بسیار پایین است. بطور مثال دانشگاه ملی پاویا ۱۰۰ جای خالی خود را به دانشجویان خارجی اختصاص می دهد که فقط ۹ نفر آنها ظرفیت غیر اروپایی می باشند. حداقل نمره ای که در این دانشگاه موفق به پذیرش شد، نمره ۴۳ بود.

دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان ایتالیایی را داشته باشند می توانند در تعداد دانشگاه های بیشتری شانس پذیرش بگیرند ولی لازم بذکر است که تحصیل به زبان ایتالیایی فقط در کشور ایتالیا کاربرد دارد. دانشجویانی که قصد اقامت دائم ایتالیا را پس از تحصیل دارا می باشند، پروسه بسیار سختی را با توجه به قوانین مهاجرتی ایتالیا پیش رو دارند.

هزینه های تحصیل پزشکی در ایتالیا

بصورت معمول دانشجویان برای تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا مستلزم پرداخت هزینه می باشند که متناسب با دانشگاه انتخابی بین ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو تخمین زده می شود که در زمان انتخاب دانشگاه، هزینه دانشگاه بصورت اختصاصی بررسی خواهد شد.

هزینه های زندگی

دانشجویان هفته ای ۱۰ الی ۲۰ ساعت اجازه کار دانشجویی دارند که به ازای هر ساعت کار بین ۷ تا ۱۰ یورو دریافت می کنند که با دریافتی های ذکر شده بخشی از مخارج خود را پوشش دهند. هزینه های زندگی در کشور ایتالیا بصورت معمول ماهی ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بر می گیرد.

ذکر این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور ایتالیا را داشته باشد قبل از حضور در سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ مد نظر معادل یک سال زندگی و هزینه تحصیل است.

بورس تحصیلی

تمام دانشجوهای رشته پزشکی می توانند تقاضای بورس استانی را داشته باشند که در این صورت از پرداخت هزینه دانشگاه معاف می شوند. بصورت معمول تمام دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا می شوند این شانس رو دارند.

پزشکی در ایتالیا

ثبت نام بورس DSU بصورت معمول در جولای و آگوست است که با ثبت نام دانشگاه مرتبط نمی باشد. بصورت معمول دانشجویان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های کشور ایتالیا به مدارک اولیه نیاز دارند که برای دانشگاه ارسال کنند که شامل:

 • مدرک زبان
 • مدارک تحصیل ( سوابق تحصیلی )
 • شناسنامه
 • پاسپورت
 • عکس
 • یک نسخه کپی از همه مدارک

ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شود. با توجه به اختلالات صورت گرفته در زمینه ترجمه رسمی، سفارت ایتالیا فهرستی از دارالترجمه های مورد تایید خود در سایت منتشر کرده است. افراد می توانند برای سهولت در کار و جلوگیری از هرگونه مشکلی با توجه به لیست، مدارک خود را به دارالترجمه تحویل دهند.

دانشگاه های انگلیسی زبان

لیست دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا بدین شرح می باشد.

۱- tor vergate rome

۲-sapienza rome

۳-naples second university

۴-bari

۵-pavia

۶-statale milan

اخذ نمایندگی از بسیاری دانشگاه ها و مراکز معتبر جهان از جمله کشور ایتالیا، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار موسسه آریاناپارس بوده و سرلوحه آتی آن نیز خواهد بود.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

یک پاسخ به “پزشکی در ایتالیا”

 1. فهميه گفت:

  مرسی از توضیحاتتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *