موسسه مشاوره شغلی و کاریابی بین المللی آتیه پردازان و موسسه سفیران حامی با نام تجاری آریاناپارس، دارای مجوز رسمی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شماره مجوز ۴۷۴۴۹۱ و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری به شماره مجوز ۴۲/۴۸۹۹۸


شماره های تماس
021-44626418
021-44614190
021-44614035
021-44626415
021-44614125
021-44613569
021-44614717
021-44614197
#
021-44626418 021-44614190 021-44614035 021-44626415 021-44614125 021-44613569 021-44614717 021-44614197

پزشکی در کانادا 

تحصیل رشته پزشکی در کانادا

یکی از پرطرفدارترین رشته­ های بازار جهانی، رشته پزشکی می ­باشد که سالیانه، دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی در کانادا  رفته و از امکانات پیشرفته بهره مند شوند. پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان دارای شرایط بخصوص است.

در این متن به شرایط تحصیل رشته پزشکی در کانادا پرداخته می شود. مهمترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه های مختلف می ­باشد، موسسه آریاناپارس با به ­کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

پیش زمینه

امروزه بسیاری از دانشجویان تمایل مهاجرت به کشور کانادا را دارند و یکی از روش هایی که می توان اقامت کشور کانادا را گرفت، تحصیل در دانشگاه های این کشور می باشد. کشور کانادا دارای دانشگاه های بسیاری می باشد و دروس به ۲ زبان انگلیسی و فرانسوی تدریس می شود که البته دانشجویان خارجی می توانند در دوره های انگلیسی شرکت کنند.

قبل از درست داشتن اطلاعات درباره دانشگاه های کشور کانادا، اطلاعاتی درباره رشته پزشکی در مقاله است، که می تواند به عنوان منبع اطلاعاتی برای افرادی باشد که قصد انتخاب و یا تغییر رشته را دارند.

شرایط ورود به پزشکی در کانادا

اولین قدم برای ورود به رشته پزشکی سپری کردن دوره علوم پایه در خاک کشور کانادا می باشد. از همین رو دانشجویان باید مدارک زیر را برای اخذ پذیرش از برترین دانشگاه های کانادا ارائه دهند.

 • سوابق آموزشی که شامل معدل حداقل ۱۴ می باشد
 • مدرک زبان
 • گواهی اتمام ۱۲ سال تحصیل
 • مجوز رسمی ورود به کشور کانادا

دانشجویان در صورت ارائه مدارک ذکر شده می توانند از دانشگاه های کشور کانادا برای دوره کارشناسی پذیرش دریافت کنند.

شرایط قبولی پزشکی در کانادا

دانشجویان پس از سپری کردن دوره کارشناسی می توانند در آزمون های مورد نظر پزشکی شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون برای پزشکی اقدام نمایند. روند تحصیل در رشته پزشکی در کانادا به شرح زیر می باشد.

 1. اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی
 2. شرکت در آزمون MCAT
 3. قبولی در آزمون
 4. چهار سال تحصیلات پزشکی (MD)
 5. بین ۳ تا ۷ سال دوره رزیدنت
 6. دوره فلوشیپ که متناسب با علاقه پزشکان می باشد.

دانشگاه های ارائه دهنده پزشکی در کانادا

در حال حاضر ۱۷ دانشگاه در کشور کانادا دوره های پزشکی را به دانشجویان ارائه می دهد که دانشجویان در صورت احراز شرایط مورد نظر می توانند برای تحصیل در آن ها اقدام نمایند.

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه وسترن آنتاریو
 • دانشگاه دال هوزی
 • دانشگاه لاوال
 • دانشگاه کوئین
 • دانشگاه شربروک
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه مانیتوبا
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند
 • دانشگاه لیکهد

لازم بذکر است که ۱۲ دانشگاه از ۱۷ دانشگاه ارائه دهنده رشته پزشکی در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند.

زبان تدریس رشته پزشکی در کانادا

در مبحث زبان هم این نکته حائز اهمیت است. بدین صورت که متناسب با دانشگاه مورد نظر در هر ایالت، نمره ای مشخص برای دانش زبان انگلیسی و فرانسوی نیاز است. برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور کانادا، اخذ نمره ۶ در آزمون آیلتس و یا نمره های مشابه در آزمون تافل الزامی است ولی داوطلب می تواند دوره های آموزش زبان انگلیسی را در کشور کانادا و قبل از شروع دوره های دانشگاهی خود سپری کنند.

علاقه مندانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند اما مدرک مورد نظر را ندارند نگران نباشند. مؤسسه زبان آریاناپارس با ارائه دوره های فشرده زبان انگلیسی در مدت زمان محدود شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

شرایط آزمون MCAT

این تست یک آزمون استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان آینده پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا می باشد و برای ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی طراحی شده است. البته این تست در همه دانشکده های پزشکی الزامی نیست و در دانشکده هایی که الزامی است نیز میزان اهمیت به این آزمون متغیر است.

معمولا دانشجویان در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا در آزمون سراسری پزشکی (ام کت) شرکت کرده و موفقیت در این آزمون در دانشکده ی که MCAT‌ جزو پیش نیاز های پذیرش است، الزامی می باشد. آزمون MCAT توسط سازمان AAMC (انجمن کالج های پزشکی آمریکا) برگزار می شود. تقریبا تمام دانشکده پزشکی کانادا و آمریکا برای پذیرش نیاز به ارائه نمرات آزمون MCAT دارند.

بصورت معمول بسیاری از دانشگاه های کانادا آزمون هایی که برای ۳ سال گذشته باشد را قبول ندارند. آزمون جدید MCAT از چهار بخش زیر تشکیل می شود:

 • اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده
 • تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال
 • اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار
 • اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی

مدت زمان دوره های پزشکی در کانادا

دوره پزشکی در کانادا را می توان به ۳ قسمت تقسیم بندی کرد.

 1. دوره ۳ الی ۴ ساله کارشناسی
 2. دوره ۴ تا ۵ ساله پزشکی
 3. دوره ۲ تا ۴ ساله تخصص

از همین رو متقاضیان علاقه مند به دوره های پزشکی در کشور کانادا باید حدود ۸ تا ۹ سال را برای اخذ مدرک عمومی خود در نظر بگیرند.

تحصیل پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی

مسلما دانشجویان بین المللی شرایط سخت تری را برای قبولی در رشته پزشکی در کانادا خواهند داشت. از میان ۱۷ دانشگاه ارائه دهنده پزشکی کانادا، تنها در ۷ مورد از آنها امکان پذیرش دانشجویان بین المللی وجود دارد. دانشجویان بین المللی که با ویزای تحصیلی در کانادا اقامت دارند، پس از اخذ مدرک خود در مورد ایالتی که می توانند برای گذراندن دوره رزیدنت خود در کانادا اقدام کنند، با محدودیت هایی رو به رو هستند و فقط در استان های خاصی می توانند این دوره را بگذرانند. در غیر این صورت برای گذراندن دوره های (Post-MD) باید به کشور خود باز گردند.

رقابت برای قبولی در دوره های پزشکی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسیار زیاد می باشد و تنها در حدود ۲۰ درصد دانشجویان موفق به انجام این کار می شوند. متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی باید با شرایط قبولی خود آشنا شوند تا انتخاب های برتری را داشته باشند، همچنین می توانید برای کسب اطلاعات دقیق تر با توجه به شرایط خود با برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد در ارتباط باشید و از تجربیات این عزیزان بهره مند شوید.

دوره رزیدنت برای دانشجویان بین المللی

با توجه به قوانین سخت گیرانه کشور کانادا برای دوره های رزیدنتی برای دانشجویان بین المللی، شانس این دسته از دانشجویان بسیار پایین می باشد. از همین رو دانشجویان علاقه مند به سپری کردن دوره های پزشکی در کانادا با محدودیت هایی همراه هستند.

 • نیوفاندلند: دانشجویانی که دوره های پزشکی خود را در کشور کانادا سپری کرده اند می توانند برای دوره های رزیدنتی در این استان اقدام نمایند.
 • کبک: فقط دانشجویانی که مدرک پزشکی خود را در این ایالت اخذ کرده اند می توانند برای دوره رزیدنتی در این استان اقدام نماید.

با توجه به این دو گروه عنوان شده، دانشجویان بین المللی برای ایالت های دیگر نمی توانند اقدام کنند.

دروس کلیدی

در تمامی رشته ها دروس کلیدی وجود دارد که دانشجویان در صورت دانش مناسب از این دروس می توانند شانس خود را برای موفقیت افزایش دهند. رشته پزشکی در کانادا از این داستان جدا نمی باشد و دانشجویان بین المللی در صورت دانش مناسب از این رشته ها می توانند شانس خود را افزایش دهند.

 • بیولوژی با آزمایشگاه
 • شیمی عمومی با آزمایشگاه
 • شیمی آلی با آزمایشگاه
 • فیزیک با آزمایشگاه
 • زبان انگلیسی

یکی از مهم ترین مهارت هایی که دانشجویان برای پزشکی در کانادا به آن نیاز دارند، آشنایی با محیط آزمایشگاه و مهارت در این زمینه می باشد.

دوره های رزیدنتی( Post-graduate)

دانشجویان در سال آخر تحصیل خود در دوره های M.D وارد برنامه اخذ پذیرش رزیدنتی کانادا (CaRMS) می شوند. در این بازه زمانی دانشجویان ترجیحات بیمارستان ها و تخصص های خود را با توجه به علاقه مندی رتبه بندی می کنند. در مرحله بعد، دانشجویان در برنامه هایی که اپلای کرده اند، رتبه بندی می شوند.

روز اخذ پذیرش معمولا چند ماه قبل از فارغ تحصیلی انجام می شود. مدت دوره Post-graduate بر حسب تخصصی که انتخاب می شود، متفاوت می باشد و وابسته به تخصص انتخابی می باشد.

دوره رزیدنتی پزشکان خانواده دوره ای ۲ ساله است که توسط کالج پزشکان خانواده کانادا (CFPC) تایید صلاحیت می شود و در سال سوم دوره رزیدنتی شان حوزه های فعالیت مختلفی از جمله فوریت های پزشکی، اطفال و مادران، مراقبت از سالخوردگان، مراقبت های موقتی یا پزشکی ورزش موجود می باشد.

سایر دوره های رزیدنتی تخصص های پزشکی توسط کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کانادا (The Royal College of Physicians and Surgeons of Canada) تایید صلاحیت می شوند، که  اکثر دوره های آن ۵ ساله به طول می انجامد.

پزشک داخلی و پزشک اطفال دوره های چهارساله هستند که سال آخر تحصیل را می توان برای تکمیل دوره ای در پزشک عمومی داخلی یا یک پزشک عمومی اطفال و یا در دوره های فلوشیپ استفاده کرد.

تعداد کمی از دوره های رزیدنتی جراحی از جمله جراحی قلب، جراحی اعصاب و برخی از دوره های جراحی عمومی، ۶ سال به طول می انجامد. بعد از اکثر دوره های رزیدنتی، دوره های تخصص های فرعی نیز موجود هستند. فارغ تحصیلان دوره های M.D کانادا برخلاف اکثر دوره های پزشکی آمریکا طور مستقیم بدون یک مرحله میانی کارورزی  وارد دوره رزیدنتی می شوند.

فعالیت به عنوان یک پزشک

برای فعالیت به عنوان پزشک می توان مراحل را به ۵ دسته تقسیم بندی کرد که به صورت کامل مورد بررسی قرار می دهیم.

 • اخذ مدرک کارشناسی

اکثر متقاضیان علاقه مند به رشته پزشکی در کانادا قبل از اپلای به دانشکده پزشکی، یک مدرک لیسانس را اخذ می کنند. دانشجویان می توانند رشته های مختلفی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کنند با این حال باید مطمئن شوند که دروس علوم پایه را می گذرانند.

 • سپری کردن دوره پزشکی

گذراندن دوره های پزشکی ۴ سال به طول می انجامد. دو سال اول صرف گذراندن دروس آموزشی پایه در پزشکی، سیستم های بدن و بیماری ها می شود. در طول دو سال آخر دانشجویان در دپارتمان های تخصص مختلف بیمارستان ها را گردش هستند و تحت نظارت دانشکده در مراقبت از بیمار تجربه کسب می کنند.

 • دوره رزیدنتی

افراد بر اساس علایق شغلی خود دوره رزیدنتی را انتخاب می کنند. این دوره معمولا بین ۳ تا ۷ سال به طول می انجامد و اصول عمومی پزشکی و تخصص های خاصی را پوشش می دهد. رزیدنت های وظایف مختلفی از جمله گذراندن آزمون های فیزیکی، ثبت سوابق بیمار، حضور در کنفرانس ها و تفسیر اطلاعات آزمایشگاه را دارند. سرویس اخذ پذیرش رزیدنتی کانادا برای ارائه پذیرش از ترجیحات متقاضی استفاده می کنند. این دوره ها معمولا با حقوق و درآمد همراه هستند.

 • اخذ مجوز کار

قبل از فعالیت در رشته پزشکی همه دکترها باید مجوز کار کسب کنند. برای این واجد شرایط مجوز شوند، داوطلبین باید مدرکی از یک دانشکده تایید صلاحیت شده در پزشکی داشته باشند. داوطلبین همچنین باید یک دوره رزیدنتی و امتحان مجوز را بگذرانند. هر استان روند خاص خود را برای ارائه مجوز دارد.

 • گواهینامه یک تخصص

اخذ گواهی تخصص الزامی نیست اما باعث افزایش فرصت اشتغال برای پزشکان در کانادا می شود.

هزینه های تحصیل پزشکی در کانادا

دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا ملزم به پرداخت هزینه می باشند که با توجه به دانشگاه های ارائه دهنده هزینه ها به شرح زیر می باشد.

 • دانشگاه تورنتو : ۲۸۰۰۰
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا: ۱۸۰۰۰
 • دانشگاه آلبرتا : ۱۳۰۰۰
 • دانشگاه کلگری: ۱۶۰۰۰
 • دانشگاه دالهاوزی : ۱۸۰۰۰
 • دانشگاه لاوال: ۱۹۰۰۰
 • دانشگاه ساسکاچوان: ۱۷۰۰۰
 • دانشگاه شربروک: ۱۳۰۰۰
 • دانشگاه کوئین : ۲۴۰۰۰
 • دانشگاه وسترن آنتاریو : ۲۷۰۰۰
 • دانشگاه اتاوا: ۲۳۰۰۰
 • دانشگاه مک مستر : ۹۵۰۰۰ برای دانشجویان بین المللی
 • دانشگاه مک گیل : ۳۸۰۰۰
 • دانشگاه مموریال نیوفاندلند: ۳۰۰۰۰ برای دانشجویان بین المللی
 • دانشگاه لیکهد : ۲۴۰۰۰
 • دانشگاه مونترال: ۱۵۰۰۰

تمام هزینه ها به نرخ دلار می باشد.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کشور کانادا به عوامل بسیار گوناگونی همچون سبک زندگی و شهر مورد نظر بستگی دارد. هزینه های زندگی برای دانشجویان بصورت میانگین بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا، رفت و آمد و بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آنها در زمان تحصیل در کانادا می باشد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کانادا را داشته باشد قبل از مهاجرت به این کشور برای مراجعه به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن معادل هزینه یکسال زندگی و تحصیل است.

5/5 ( 1 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *