پزشکی در کانادا 

 رشته پزشکی در کانادا

Medicine in Canada

کانادا کشوری بزرگ و پیشرفته در شمالی ترین نقطه آمریکاست. این کشور جزء ثروتمندترین کشورها و دومین کشور پهناور جهان به شمار می رود. از این رو تحصیل در رشته پزشکی در کانادا همواره جزء محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته ها بین متقاضیان است و این کشور سالانه دانشجویان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند.

کیفیت بالای دانشگاه های کانادا و موقعیت عالی اشتغال به کار پس از تحصیل از جمله عواملی است که باعث محبوبیت دانشگاه های این کشور می شود. رشته های پزشکی در کانادا از معتبرترین رشته های تحصیلی در این کشور محسوب می شوند و پزشکان دارای بالاترین سطح درآمد در این کشور هستند.

حدود ۱۷ دانشکده پزشکی در کانادا در رده برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. از طرفی دانشگاه های محدودی دانشجویان بین المللی را مورد پذیرش قرار می دهند از این رو به دلیل ظرفیت محدود، فضای رقابتی بسیار زیادی ایجاد می شود.

کدام دانشگاه های کانادا مورد تایید وزارت بهداشت هستند؟

متقاضیان ورود به رشته پزشکی در کانادا می بایست همواره به این نکته توجه داشته باشند که جهت انتخاب محل تحصیل و قبل از هر گونه اقدامی، لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را مورد بررسی قرار دهند. در ادامه لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور را معرفی می کنیم.

پزشکی در کانادا

این لیست سالانه در حال تغییر و بررسی است. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به سایت وزارت بهداشت مراجعه کنند. در ضمن متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در خارج از کشور می توانند جهت دسترسی به دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سایر کشورها همچون ایتالیا و آلمان به مطلب مرتبط با عنوان پزشکی در ایتالیا و پزشکی در آلمان در سایت آریاناپارس مراجعه کنید.

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت

بهترین دانشگاه ها برای تحصیل رشته پزشکی در کانادا کدامند؟

اغلب دانشگاه های کانادا از سیستم آموزشی معتبر و پیشرفته ای برخوردارند. این دانشگاه ها از نظر تحقیقات علمی و پژوهشی نیز در سطح بالایی قرار دارند. طبق نظرسنجی های انجام شده دانشگاه های کانادا دارای بیشترین میزان رضایت در میان دانشجویان بین المللی است. از این رو قصد داریم به معرفی دانشگاه های معتبر کانادا در رشته پزشکی طبق رتبه بندی QS (سیستم رتبه بندی جهانی دانشگاه ها) بپردازیم:

لیست برترین دانشگاه های پزشکی کانادا

چگونه برای تحصیل در کانادا اقدام کنم؟

دانشگاه های پزشکی کانادا هرکدام دارای روند پذیرش منحصر به فرد می باشند. بنابراین متقاضی می بایست ابتدا با توجه به رزومه خود، دانشگاه مورد نظر را انتخاب و شرایط دانشگاه را مورد بررسی قرار دهد. به دلیل محدودیت ظرفیت پذیرش دانشگاه ها، رقابت برای اخذ پذیرش بسیار زیاد است. زیرا بسیاری از دانشگاه های کانادا در رشته پزشکی دانشجویان بین المللی را نمی پذیرند.

به صورت کلی متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در کانادا ابتدا می بایست ۳ تا ۴ سال در رشته های مرتبط با پزشکی مانند علوم تجربی، زیست شناسی، شیمی و … تحصیل کنند. پس از اخذ مدرک کارشناسی در این کشور می بایست در آزمونی تحت عنوان MCAT شرکت کرده و نمره قبولی کسب نمایند.

پس از قبولی دانشجویان می توانند وارد دانشگاه های پزشکی کانادا شده و در این رشته ادامه تحصیل دهند. در اغلب دانشگاه های کانادا داشتن معدل حداقل ۱۵ در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی و داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل ۶٫۵ از الزامات و پیش نیازهای ورود به این رشته می باشد. طول دوره تحصیل در رشته پزشکی بین ۴ تا ۶ سال است.

آزمون MCAT

MCAT آزمون استاندارد بین المللی است جهت ارزیابی توانایی حل مسئله، تفکر انتقادی و مهارت های نوشتاری دانشجویان که به صورت چند گزینه ای برای پذیرش در دانشگاه های کانادا طراحی شده است. این آزمون مبتنی بر کامپیوتر شامل ۴ بخش اصلی می باشد که عبارتند از اصول بیو شیمی و بیولوژی سیستم های زنده، اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی، اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار، تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال.

دوره رزیدنتی

دانشجویان پزشکی در آخرین سال تحصیلی خود وارد دوره های رزیدنتی کانادا به نام CARMS می شوند. عمدتا پذیرش رزیدنتی چند ماه پیش از اتمام تحصیلات انجام می شود. ابتدا تخصص ها و بیمارستان های مورد نظر دانشجو اولویت بندی شده و برنامه های اپلای شده توسط شخص رتبه بندی می گردد.

نهایتا تمامی اطلاعات و اولویت بندی ها وارد سیستم پذیرش کامپیوتری شده و سمت رزیدنتی فرد تعیین می گردد. طول دوره رزیدنتی فرد با توجه به تخصص انتخابی متفاوت است. رزیدنتی پزشکان خانواده حدود ۲ سال به طول می انجامد. دانشجویان پزشکی داخلی یا پزشکی اطفال دوره ۴ ساله رزیدنتی را می بایست سپری کنند.

صدور مجوز تحصیل پزشکی در کانادا

صدور مجوز نظام پزشکی برای دانشجویان بین المللی که موفق به پایان تحصیل در رشته پزشکی شده اند دارای ضوابطی ویژه است. در ادامه شرایط صدور مجوز را ذکر خواهیم کرد:

قبولی در آزمون های MCCEE: فارغ التحصیلانی که قصد دارند در این کشور به فعالیت بپردازند می بایست در این آزمون شرکت و نمره قبولی کسب نمایند. این آزمون توسط سازمان MCC کانادا با هدف ارزیابی آمادگی کافی و همچنین میزان دانش پزشکی فارغ التحصیلان برگزار می شود. مدت زمان این آزمون حدود ۴ ساعت بوده و مبتنی بر کامپیوتر است.

سپری کردن آزمون MCCQE part1: این آزمون نیز کامپیوتری بوده و به مدت ۱ روز به طول می انجامد. هدف این آزمون ارزیابی مهارت های پزشکی متقاضیانی است که قصد دارند به دوره های کارورزی وارد شوند. این آزمون دانش، مهارت های بالینی و نگرش تعیین شده در اهداف سازمان MCC را مورد ارزیابی قرار می دهد.

آن دسته از متقاضیانی که تمایل به اخذ مجوز شورای پزشکی کانادا LMCC را دارند می بایست در آزمون MCCQE part2 شرکت و پذیرفته شوند.

دانشگاه

عمدتا دانشگاه ها، عملکرد آکادمیک دانشجویان را مورد بررسی دقیق قرار می دهد. کمیته های انتخاب دانشجویان معمولا بر اساس نمره های درسی متقاضی، نتایج آزمون MCAT، نامه ارجاع (که از سوی یکی از اساتید برای دانشجو صادر شده باشد) و ضریب هوشی فرد را مورد بررسی قرار می دهند. در ادامه مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا را ذکر می کنیم:

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش از دانشگاه:
 • ارائه مدرک لیسانس علوم پایه
 • مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶٫۵ یا تافل
 • قبولی در آزمون ورودی پزشکی
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • توصیه نامه

سفارت

متقاضیان در قدم اول می بایست رشته و دانشگاه مورد نظر را انتخاب و پذیرش تحصیلی خود را اخذ نمایند. پس از اخذ پذیرش متقاضیان باید در سایت مهاجرت CIC ثبت نام کرده و پروفایلی برای خود ایجاد کنند. دانشجویان باید توجه داشته باشند که در زمان اقدام می بایست تمامی مدارکی که از سوی سفارت کانادا اعلام شده را آماده داشته باشند. در ادامه متن مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت ذکر خواهد شد.

پس از آماده سازی مدارک شخص برای دریافت وقت سفارت اقدام می کند. در این زمان می بایست مبلغی حدود ۱۵۰ دلار به سفارت پرداخت نماید. در هنگام مراجعه به سفارت در زمان مشخص شده، فرد با ارائه مدارک اقدام به انگشت نگاری و احراز هویت خواهد کرد. برای اخذ ویزای کانادا مصاحبه حضوری انجام نمی شود. پروسه اخذ ویزای تحصیلی کانادا عمدتا بین ۲ الی ۴ ماه به طول می انجامد.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی:
 • پذیرش از دانشگاه
 • پاسپورت معتبر
 • اثبات تمکن مالی
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • استادی پلن
 • پرداخت هزینه ویزا
 • ترجمه رسمی مدارک به زبان انگلیسی
 • نامه کار

هزینه های من در کانادا چقدر است؟

دانشجویان در کانادا ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل در رشته پزشکی هستند. به طور کلی هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا متفاوت است و هر دانشگاهی شهریه مخصوص به خود را دارد.

اما به صورت میانگین هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی مبلغی حدود ۱۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار سالیانه می باشد. در ادامه به بررسی شهریه برخی از دانشگاه های کانادا می پردازیم:

ردیفدانشگاهشهریه
۱ تورنتو ۲۷٫۸۵۰ دلار
۲ بریتیش کلمبیا ۱۷٫۷۵۵ دلار
۳ آلبرتا ۱۲٫۰۴۴  دلار
۴ کلگری ۱۵٫۹۸۶ دلار
۵ دالهاوسی ۱۸٫۳۰۰ دلار
۶ ساسکاچوان ۱۶٫۲۳۶ دلار
۷ شربروک ۱۲٫۶۶۰ دلار
۸ کوئین ۲۴٫۲۶۰ دلار
۹ اتاوا ۲۲٫۵۰۰ دلار
۱۰ مموریال نیو فاندلند ۳۰٫۰۰۰ دلار
۱۱ مونترال ۱۴٫۳۱۰ دلار

البته مبالغ فوق الذکر به صورت میانگین بوده و با توجه به طول دوره و نوع تخصص موردنظر متفاوت و متغیر خواهد بود.

هزینه زندگی

متقاضیانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند می بایست از هزینه های زندگی دانشجویی در این کشور به صورت کامل و دقیق آگاه شوند تا بتوانند برنامه ریزی دقیقی انجام دهند. گفتنی است هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلیس و استرالیا پایین تر است.

جهت آشنایی با شرایط زندگی در این کشور، به مقاله زندگی در کانادا مراجعه نمایید.

هزینه های زندگی فرد عمدتا شامل هزینه مسکن، حمل و نقل، غذا و … است، که به صورت میانگین می توان رقمی بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار کانادا باشد. البته هزینه های زندگی بستگی به نوع و سبک زندگی فرد و عادات خرج کردن او دارد. شایان ذکر است هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ نسبت به شهر های کوچک بسیار بیشتر است.

بنابراین پیش از هر گونه اقدام دانشجویان می توانند با مراجعه به سایت NUMBEO میزان دقیق هزینه های خود را محاسبه کنند. البته دانشجویان در کانادا این امکان را دارند که همزمان با تحصیل خود مشغول به انجام کار شوند. اجازه کار دانشجویی به صورت پاره وقت بوده و بستگی به مقطع تحصیلی متقاضی دارد. این زمان عمدتا بین ۱۰ تا ۳۰ ساعت در هفته متغیر خواهد بود. بنابراین دانشجویان می توانند با انجام کار پاره وقت تا حدودی هزینه های زندگی و تحصیل خود را پوشش دهند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی در کانادا چیست؟

کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های کانادا و مدارک معتبر اخذ شده یکی از مهمترین مزایایی است که باعث جذب دانشجویان از سراسر جهان به این کشور شده است. زیرا این موضوع تاثیر بسیار زیادی در بهبود و پیشرفت آینده شغلی متقاضیان خواهد داشت. در ادامه به ذکر چند مورد از مزایای تحصیل در رشته پزشکی در کانادا خواهیم پرداخت:

اشتغال

با توجه به زیر ساخت های قوی اقتصادی برخلاف بسیاری از کشورها، دانشجویان فرصت های بسیار زیادی برای یافتن کار مورد علاقه خود در این کشور دارند. البته یافتن شغل بستگی به مهارت و توانایی دانشجو دارد اما به صورت کلی می توان گفت کانادا فرصت های شغلی بسیار زیادی با درآمدهای بالا برای دانشجویان پزشکی ایجاد می کند. متقاضیان قادر خواهند بود پس از فارغ التحصیلی زندگی راحت و امنی داشته باشند.

زبان

یکی از بزرگترین مزیت های تحصیل در کانادا زبان مردم این کشور است. متقاضیان تحصیل در کانادا برخلاف سایر کشورهای اروپایی که نیاز به یادگیری زبان دیگری علاوه بر انگلیسی دارند، با اخذ مدرک زبان آیلتس به راحتی می توانند در این کشور مشغول به تحصیل و کار شوند. البته تنها در یک منطقه از کانادا (کبک) یادگیری زبان فرانسه از ملزومات زندگی در آن منطقه به شمار می رود.

اجازه بردن همراه و حق کار

کانادا از جمله کشورهایی است که عمدتا اجازه بردن همراه را به دانشجویان می دهد. این موضوع بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی که اجازه بردن همراه را به صورت همزمان به دانشجویان نمی دهند مانند اتریش یا آلمان، به عنوان مزیت بسیار چشمگیری به شمار می رود.

در کانادا به همراهان دانشجو اجازه کار هم اعطا می شود و همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی می توانند اجازه تحصیل و کار داشته باشند.

علی رغم مزایای بسیار زیاد تحصیل و زندگی در این کشور، متقاضیان می بایست تمامی جوانب را در نظر بگیرند زیرا هر موضوع به ظاهر کوچک و بی اهمیت ممکن است فرد را با چالشی بزرگ مواجه کند. بنابراین دانشجویان می بایست مزایا و معایب اقدام را از جنبه های مختلف در کنار هم بسنجند. زیرا ارجحیت یک مورد بستگی به نحوه زندگی و طرز نگرش فرد به مشکلات دارد. در ادامه به چند مورد از معایب زندگی در این کشور می پردازیم:

 آب و هوا

این کشور دارای آب و هوای سرد و خشک قطبی است بنابراین برای دانشجویان بین المللی به خصوص دانشجویانی که از ایران جهت تحصیل اقدام می کنند نکته حائز اهمیتی به شمار می رود. زیرا دانشجویان ایرانی در کشور با چهار فصل زندگی کرده اند و سازگاری آنها با این گونه شرایط آب و هوایی ممکن است دشوار باشد.

ضعف خدمات بیمه درمانی

یکی از معایب تحصیل در کانادا به خصوص برای دانشجویان بین المللی ضعف خدمات بیمه در این کشور است. البته ناگفته نماند این کشور در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا و استرالیا خدمات بهتری ارائه می دهند اما به طور کلی در مقایسه با کشورهای اروپایی مثل آلمان، اتریش، سوئد و … برای دانشجویان بین المللی خدمات کمتری را ایجاد می کند. بنابراین ممکن است دانشجویان با مسایل و مشکلاتی در این زمینه نیز مواجه شوند.

طولانی بودن پروسه تحصیل در رشته پزشکی

طبق قانون وضع شده در دانشگاه های کانادا، دانشجویان می بایست پیش از آغاز دوره پزشکی خود در رشته ای مرتبط با علم پزشکی لیسانس گرفته باشند. بنابراین سپری کردن این دوره تحصیلی که اغلب بین ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد، پروسه تحصیل در رشته پزشکی در این کشور را طولانی می کند. بنابراین دانشجویان می بایست پیش از هرگونه اقدامی نسبت به طول این دوره آگاهی لازم را داشته باشند.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم تحقیقات و فناوری می باشد، به شما توصیه می کند، قبل از اقدام برای هرگونه اعزام به خارج با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *