پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان

یکی از پرطرفدارترین رشته­ های بازار جهانی، رشته پزشکی می­ باشد که سالیانه، دانش­جویان زیادی برای ادامه تحصیل به سایر کشورها رفته و از امکانات کشورهای پیشرفته بهره­ مند شوند. پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان دارای شرایط بخصوصی است که در این مقاله به بررسی برترین کشورها پرداخته می­ شود.

در کشور های برتر همانند انگلستان، کانادا، آمریکا و استرالیا، دانش­جویان و  متقاضیان برای ورود به دوره­ های پزشکی باید یک دوره آموزشی را ببینند که شرایط متفاوتی را دارند.

  • کشور انگلستان:

افرادی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان را دارند، انگلستان می تواند یکی از گزینه های مناسب برای آنها باشد زیرا دانش ­آموزان از بالای سن ۱۶ سال می ­توانند برای دوره­ای به نام A-LEVEL اقدام کنند و پس از اتمام  دوره­ی ۲ ساله مذکور امتحان UKCAT را داده و در صورت به حد نصاب رسیدن می ­توانند در دانشگاه­ های برتر کشور انگلستان به ادامه تحصیل بپردازند.

دانش­آموزان بالای ۱۸ سال می ­توانند دوره­ی تحصیلی خود را به یکسال کاهش دهند که Foundation نام دارد و پس از اتمام و به حد نصاب رسیدن نمره­ ی مورد نظر وارد دانشگاه ­های پزشکی کشور انگلستان شوند.

آخرین راه برای ورود به رشته ­های پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان برای دانشجویانی این می­ باشد که لیسانس علوم پایه و یا پیراپزشکی خود را داخل ایران دریافت کنند. این دسته از دانشجویان می­ توانند دوره ­ی کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه­ های برتر انگلستان سپری کنند و پس از اتمام مجوز شرکت در آزمون Ukcat را دریافت کنند.

این دسته از متقاضیان شانس برای حضور و تحصیل در کشور انگلستان را دارند. یکی ادامه تحصیل در رشته خود و دیگری شانس ورود به تحصیلات پزشکی.

  • کشورهای کانادا، استرالیا و آمریکا:

متقاضیان برای حضور در دوره ­های پزشکی کشورهای ذکر شده، باید لیسانس علوم پایه را در خاک کشور های مدنظر سپری کنند و پس از اتمام و قبولی در آزمون ­هایی مانند AMC و MCAT مجوز ورود به دوره ­های پزشکی در کشور های کانادا، استرالیا و آمریکا را دریافت کنند.

بصورت معمول بازه ­های زمانی دوره ­های پزشکی در کشور های فوق ذکر نسبت به سایر کشور ها بیشتر است که می­ توان ۸ تا ۹ سال در نظر گرفت.

دانشجویانی که مدرک کارشناسی علوم پایه را در خاک کشور خود اخذ کرده ­اند، مجوز شرکت در آزمون­ ها نمی­ باشند ولی می­توانند با سیستم تطبیق واحد برخی از واحد های سپری شده را نگذرانند.

شانس قبولی در کشور کانادا و آمریکا بسیار پائین می ­باشد بدین واسطه که تعداد درخواست ­دهنده­ ها بسیار بالاست و در کشور کانادا به صورت کل ۱۸ دانشگاه رشته پزشکی را ارائه می­ دهند که این نکته شانس دانشجویان بین­ المللی را کاهش می­ دهد.

  • مدرک زبان:

مسلماً دانش زبان برای شرکت­ در دوره­ های پزشکی در کشورهای انگلیسی زبان اجباری می­ باشد ولی نمره­ ی مورد نظر دست خوش شرایط و انتخاب دوره ه­ای مثل A-LEVEL و یا لیسانس است.

بصورت معمول برای شرکت­ در دوره­ های قبل دانشگاه ی آیلتس ۵/۵ نمره­ ی مناسب برای ورود و سپری کردن این دوره ­هاست. دانشجویان برای شروع به تحصیل در دوره­ ی لیسانس حداقل نمره ­ی ۶ آزمون آیلتس و یا معادل تافل را طلب می­ کنند.

افرادی که مدرک زبان انگلیسی ندارند، نگران نباشند، موسسه زبان آریاناپارس با برگزاری دوره­ های کوتاه­ مدت، در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را در آزمون آیلتستضمیم می ­کند.

  • همراه و حق کار:

بصورت کلی برای دوره­ های پزشکی در کشور های انگلیسی زبان، دانش ­­آموزان و یا دانشجویان حق همراه را نخواهند داشت و باید بصورت تنهایی به کشور مقصد سفر کرده و اقامت داشته باشند.

در ارتباط با حق کار، دانشجویان می­توانند در مدتی که در این کشورها مشغول به تحصیل می­ باشند در هفته بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت کار کرده و بخشی از هزینه­ های خود را پوشش دهند. لازم بذکر است که در ابتدای مسیر، شغل­ های تخصصی را نمی­ توانند انتخاب کنند و در حرفه­ های سطح پایین اجازه کار را خواهند داشت.

 

  • هزینه­ های تحصیل:

هزینه های تحصیل در رشته پزشکی در کشور های انگلیسی زبان متناسب با شهر انتخابی و دانشگاه مقصد متفاوت می ­باشد و یک میانگینی را برای تحصیلات در کشور های انگلیسی زبان بیان می ­کنیم.

۱-    انگلستان برای دوره­ی A-LEVEL ۳۰-۳۵ هزار پوند
۲-    آمریکا برای دوره لیسانس ۲۸-۳۰ هزار دلار
۳-    کانادا برای دوره لیسانس ۲۴-۲۹ هزار دلار
۴-    استرالیا ۳۰-۳۸ هزار دلار
۵-    دوره­های کارشناسی ارشد در انگلستان ۱۳-۱۸ هزار پوند

 

  • هزینه­ های زندگی:

هزینه­ های زندگی در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا متناسب با شهر انتخابی و سبک زندگی دست خوش تغییر می­ شود ولی بصورت میانگین می ­توان هزینه ­های زندگی سالیانه را به شرح زیر بیان کرد

  • انگلستان بین ۹ تا ۱۱ هزار پوند
  • آمریکا بین ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار
  • کانادا بین ۱۳ تا ۱۶ هزار دلار
  • استرالیا بین ۱۸ تا ۲۱ هزار دلار

مهم­ترین اصل در امور مهاجرتی، مقوله اطمینان و اعتماد در همه مقاطع پروسه­ های مختلف می­ باشد، موسسه آریاناپارس با به­کار گیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با دفتر مرکزی

تلفن دفتر مرکزی

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام

تماس در واتساپ

#