تحصیل رشته هنر در ایتالیا


شرایط تحصیل رشته هنر در ایتالیا

بدون شک ایتالیا مهد هنر و تاریخ در اروپا و حتی جهان است، از این رو تحصیل رشته هنر در ایتالیا علاوه بر ارتقای سطح علمی می تواند درک درستی از ترکیب هنر و علم را در اختیار افراد قرار می دهد. بیش از نیمی از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در ایتالیا قرار دارد، این بدین معناست که ایتالیا ترکیبی جذاب از هنر و تاریخ را در دل خود جای داده است.

رشته هنر از زیرشاخه های بسیار متنوعی تشکیل گردیده است، اغلب دانشگاه های معتبر ایتالیا کلیه رشته های هنری را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهند، از این رو افراد می توانند در کلیه مقاطع تحصیلی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا اقدام نمایند.

بدون تردید تحصیل رشته هنر در ایتالیا تجربه بسیار شگفت انگیز و فراموش نشدنی را در اختیار افراد قرار می دهد، علاوه بر این سهولت در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر ایتالیا و همچنین هزینه های بسیار ناچیز تحصیل و زندگی در ایتالیا از دیگر مزایای تحصیل رشته هنر در این کشور می باشد.

شرایط تحصیل رشته هنر در ایتالیا بسته به مقطع تحصیلی مورد نظر کمی متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال برای تحصیل رشته هنر در مقطع لیسانس افراد می بایست مدرک B2 زبان ایتالیایی را دریافت نمایند، در حالیکه برای تحصیل در مقاطع بالاتر افراد می توانند با ارائه مدرک زبان انگلیسی نیز اقدام نمایند.

از سوی دیگر امکان دریافت بورسیه استانی ایتالیا و ادامه تحصیل به صورت رایگان در معتبرترین دانشگاه های اروپا از جمله مواردی محسوب می شود که توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی را جلب می کند. به طور کلی شرایط تحصیل رشته هنر در ایتالیا چه از لحاظ اعتبار نظام آموزشی چه از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی نسبت به اغلب کشورهای اروپایی بهتر خواهد بود.

نحوه ورود به دانشگاه های هنر ایتالیا

نحوه ورود به دانشگاه های هنر ایتالیا

نحوه ورود به دانشگاه های هنر ایتالیا بسته به مقطع تحصیلی، قوانین دانشگاه و شرایط دانشجو کمی متفاوت خواهد بود، به عنوان مثال برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در برخی از رشته های هنری ارائه پروپزال یا نمونه کارهای هنری از سوی فرد متقاضی الزامی خواهد بود، همچنین دانشجویانی که رزومه تحصیلی نسبتاً مناسبی دارند می توانند برای دریافت پذیرش تحصیلی همراه با بورسیه اقدام نمایند.

به طور کلی دانشگاه های ایتالیا نسبت به دانشگاه های سایر کشورهای اروپایی جهت صدور نامه پذیرش برای دانشجویان بین المللی سختگیری کمتری را اعمال می نمایند. ولی با این وجود برای دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های ایتالیا ارائه مدارک ذیل الزامی خواهد بود.

 • ارائه رزومه تحصیلی همراه با ریز نمرات
 • ارائه مدرک زبان مورد نیاز (ایتالیایی یا انگلیسی)
 • ارائه پروپزال یا نمونه کارهای هنری انجام شده توسط دانشجو (برای مقاطع تحصیلی بالاتر)
 • ارائه مقاله ISI (برای مقطع دکتری)
 • پرداخت شهریه دانشگاه

شرایط تحصیل رایگان هنر در ایتالیا

تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا رایگان نیست ولی بسیار ارزان خواهد بود، با این وجود افرادی که قصد دارند به صورت رایگان در دانشگاه های ایتالیا مشغول به تحصیل شوند، می بایست برای دریافت بورسیه استانی (DSU) اقدام نمایند، شرایط و مزایای بورسیه استانی ایتالیا با توجه به مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر کمی متفاوت خواهد بود.

از آنجا که برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا رقابت شدید بین افراد وجود دارد، معدل و ریز نمرات افراد نقش بسیار مهمی در ارتباط با دریافت این بورسیه خواهد داشت. اساساً برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا افرادی که معدل بالای ۱۶ دارند شانس نسبتاً مناسبی خواهند داشت، البته نوع دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. از سوی دیگر ارائه مدرک زبان متناسب با مقطع تحصیلی مورد نظر برای دریافت بورسیه الزامی خواهد بود.

برترین دانشگاه های هنر ایتالیا

برترین دانشگاه های هنر ایتالیا

بیش از ۴۲ دانشگاه در ایتالیا کلیه رشته های هنری در مقاطع تحصیلی مختلف را به بهترین نحو ارائه می دهند، در این بین برخی از دانشگاه ها با توجه به قدمت و امکانات آموزشی مدرن از سایرین مشهورتر می باشند، در این بخش از مطلب با معتبرترین دانشگاه های ایتالیا در ارتباط با رشته هنر آشنا خواهیم شد.

دانشگاه فلورانس

شهر فلورانس شباهت بسیار زیادی به یک گالری هنر با شکوه در ابعاد یک شهر دارد، کلیه مناطق و خیابان های فلورانس مملو از آثار هنری فاخر، معماری های دوران رنسانس و شاهکارهای هنرمندانی نظیر داوینچی است. دانشگاه فلورانس از جمله قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های ایتالیا می باشد که در زمینه ارائه رشته های مختلف هنری قدمت فراوانی دارد.

پرطرفدارترین رشته های هنری دانشگاه فلورانس شامل نقاشی مدرن، نقاشی کلاسیک، مجسمه سازی، هنرهای تجسمی، هنرهای زیبایی، هنرهای لیبرال، تصویرپردازی، تاریخ هنر، طراحی داخلی و معماری، رقص، فرهنگ و ادبیات ایتالیایی، طراحی وب و… می باشد. دانشگاه فلورانی در سال ۱۵۶۳ میلادی تاسیس گردیده و خانه هنرمندان بزرگی نظیر میکل آنژ، برونزینو، کافمن، وازاری و… می باشد.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا در سال ۱۰۸۸ در شهر زیبای بولونیا تاسیس گردید، از این رو دانشگاه بولونیا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه اروپا و جهان محسوب می شود، این دانشگاه به لطف قدمت و امکانات آموزشی و رفاهی ایده الی که دارد همواره در بین ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. قدمت و معماری خاص ساختمان های دانشگاه بولونیا که از عناصر معماری رنسانس و گوتیک الهام گرفته است جلوه بسیار جذاب و هنری را به دانشگاه بولونیا داده است.

دانشگاه بولونیا با بیش از ۶۶ هزار دانشجو امروزه به یکی از بزرگترین و معتبرترین دانشگاه های ایتالیا تبدیل گردیده است، علاوه بر این دانشکده هنر بولونیا از محیطی بسیار زیبا و منحصر به فرد برخوردار است، محبوب ترین رشته های هنری در دانشگاه بولونیا شامل هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی و رسانه ای، معماری و طراحی بنا، مجسمه سازی و… می باشد.

دانشگاه ساپینزا رم

دانشگاه ساپینزا رم سال ۱۳۰۸ در شهر رم و به دست پاپ بونیفیس هشتم تاسیس گردید، دانشگاه ساپینزا رم با بیش از ۷۵ هزار دانشجو همواره در بین ۳ دانشگاه برتر ایتالیا قرار دارد، این دانشگاه با توجه به فعالیت های گسترده ای که در زمینه امور تحقیقاتی و پژوهشی انجام داده است، نقش بسیار مهمی در پیشرفت علمی کشور ایتالیا دارد.

دانشگاه ساپینزا رم اغلب زیرشاخه های رشته هنر را در مقاطع تحصیلی مختلف به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد. از این رو سالانه دانشجویان بین المللی فراوانی از سرتاسر جهان برای ادامه تحصیل در این دانشگاه اقدام می نمایند.

چالش های پیش رو برای تحصیل رشته هنر در ایتالیا

چالش های پیش رو برای تحصیل رشته هنر در ایتالیا

علاوه بر مزایای فراوانی که تحصیل رشته هنر درایتالیا به همراه دارد، چالش هایی را نیز در پی خواهد داشت، با توجه به نرخ بالای بیکاری در ایتالیا و شرایط نسبتاً نا به سامان این کشور در حوزه اقتصادی، در حال حاضر بحث اشتغال برای دانشجویان بین المللی به یک چالش بزرگ تبدیل شده است.

علاوه بر اینن آشنایی با فرهنگ و قوانین جدید و از همه مهمتر زبان ایتالیایی از دیگر چالش های موجود برای تحصیل رشته هنر در ایتالیا می باشد. به طور کلی چالش های اصلی تحصیل رشته هنر در ایتالیا به شرح ذیل می باشد.

اشتغال در ایتالیا

شاید به جرات بتوان گفت ورود به بازار کار در ایتالیا جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیل جدی ترین چالش برای دانشجویان بین المللی است. چرا که در حال حاضر ایتالیا پس از اسپانیا بالاترین نرخ بیکاری در کل اروپا را دارد. از این رو پیدا کردن شغل مناسب جهت تامین هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا بسیار دشوار خواهد بود و این موضوع امروزه به یکی از بزرگترین چالش های افراد برای تحصیل در ایتالیا رشته هنر تبدیل شده است.

یادگیری زبان ایتالیایی

یادگیری زبان ایتالیایی

مسلماً برای ورود به اجتماع و برقراری ارتباط با افراد جامعه به منظور اشتغال یا حتی انجام امور روزانه در کشور ایتالیا، داشتن تسلط کامل به زبان ایتالیایی امری ضروری خواهد بود، طبیعتاً یادگیری یک زبان علاوه بر پشتکار و تمرین فراوان بسیار زمانبر خواهد بود. از این رو علاوه بر مسائل اقتصادی و شغلی، یادگیری زبان ایتالیایی نیز از دیگر چالش های موجود برای تحصیل رشته هنر در ایتالیا خواهد بود.

نتیجه گیری

ایتالیا زادگاه بزرگترین هنرمندان جهان است، بدون شک هنر را می توان در تار و پود کلیه شهرهای ایتالیا لمس کرد، قطعاً تحصیل رشته هنر در چنین کشوری می تواند علاوه بر ایجاد شور و شوق برای دانشجویان بسیار الهام بخش باشد. علاوه بر این ایتالیا از معتبرترین دانشگاه ها و امکانات آموزشی بسیار ایده ال خصوصاً در رابطه با رشته های هنری برخوردار است.

گذشته از فضای هنری کشور ایتالیا و دانشگاه های بسیار معتبر، هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی در ایتالیا از دیگر مزایای تحصیل رشته هنر در ایتالیا خواهد بود، در واقع افراد با تحصیل در ایتالیا بالاترین کیفیت آموزش با کمترین هزینه ممکن را در اختیار خواهند داشت.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تحصیل رشته هنر در ایتالیا تحصیل رشته هنر در ایتالیا تحصیل رشته هنر در ایتالیا تحصیل رشته هنر در ایتالیا تحصیل رشته هنر در ایتالیا

  شبکه های اجتماعی

  arrow up