info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

هزینه تحصیل در کانادا ممکن است برای هر کسی با هر بودجه‌ای،در صورتی که آگاهی لازم نسبت به آن وجود نداشته باشد چاش‌هایی را ایجاد نماید. شاید از لحظه‌ای که فکر مهاجرت تحصیلی به کانادا در ذهن متقاضیان ایجاد می‌شود تا لحظه‌ای که دوره تحصیلی خود را در کانادا به اتمام می‌رسانند،انواع و اقسام هزینه‌ها به ایشان تحمیل می‌گردد. 

با مدیریت درست این هزینه‌ها می‌توان تا حد زیادی این هزینه‌ها را کاهش داد. در ابتدا  برای بررسی بهتر این هزینه‌ها سعی می‌کنیم در این مقاله هزینه‌ها را به سه دسته زیر تقسیم نماییم و به تفصیل در رابطه با هر یک از آنها به گفتگو بپردازیم:

  1. هزینه شهریه دانشگاهی در کانادا 
  2. هزینه مسکن 
  3. هزینه‌های جاری زندگی یک دانشجو در کانادا

و پس از آن سوالات مهمی نظیر سوالات زیر را پاسخ خواهیم داد: 

  • ارزانترین دانشگاه‌های کانادا چه دانشگاه‌هایی هستند؟
  • کار دانشجویی تا چه اندازه در کانادا درآمد دارد؟
  • چطور می‌توان هزینه‌های پیش از اقدام را کمتر کرد؟
  • کار دانشگاه‌های کانادایی کمک هزینه تحصیلی پرداخت می‌کنند؟
  •  و چندین سوال مهم دیگر. 
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه شهریه در دانشگاه‌های کانادا

هزینه‌ای که یک دانشجو در طی یک سال بابت شهریه دانشگاهی در کانادا پرداخت می‌نماید را تقریباً باید  با مجموع هزینه‌های دیگر وی در حین دوره تحصیلی برابر دانست. البته طبیعی است که این موضوع در رابطه با متقاضیانی که به صورت متاهلی اقدام می‌نمایند، متفاوت باشد. 

شهریه دانشگاه‌های کانادا در استان‌های مختلف و همچنین برای مقاطع تحصیلی گوناگون تفاوت‌های چشمگیری دارد.در کشور کانادا تفاوت چندانی در شهریه دانشگاه‌های خصوصی و یا دولتی دیده نمی‌شود. 

در صورتی که متقاضی به نحوی قادر به استفاده از بورسیه تحصیلی در کشور کانادا نباشد،احتمالاً ملزم به پرداخت شهریه‌ تقریبی نظیر جدول زیر به دانشگاه مقصد خود می‌باشد. 

دوره آموزشیکمترین شهریه سالانهبیشترین شهریه سالانهمتوسط شهریه سالانه
تحصیل در مدارس۱۰,۰۰۰۳۵,۰۰۰۱۶,۰۰۰
کارشناسی۷,۰۰۰۳۷,۰۰۰۲۰,۰۰۰
کارشناسی ارشد۵,۰۰۰۷۰,۰۰۰۱۷,۰۰۰
دکترا۰۳۵,۰۰۰۱۵,۰۰۰
کالج۲,۰۰۰۱۵,۰۰۰۱۲,۰۰۰
هزینه ها بر اساس دلار کانادا محاسبه شده است.

البته ما در مقاله‌ای با عنوان دانشگاه‌های کانادا،ارزانترین دانشگاه‌های کشور کانادا را فهرست‌بندی کرده‌ایم.

هزینه مسکن در کانادا

هزینه مسکن در کانادا 

افزایش چشمگیر تورم در کشور کانادا از سال ۲۰۲۲ که تا به امروز نیز ادامه پیدا کرده است،بیشترین تاثیر را در افزایش قیمت مسکن و همچنین افزایش نرخ اجاره بها در کشور کانادا گذاشته است.

این افزایش چشمگیر بیشتر دامن گیر شهروندان شهرهای بزرگ کانادا به ویژه ونکوور و تورنتو شده است.

علاوه بر شهر محل اقامت دانشجویان،هزینه مسکن ممکن است با توجه به نوع اقامتگاه دانشجو تفاوت‌های چشمگیری داشته باشد. در ادامه سعی می‌کنیم با بررسی انواع مختلف انتخاب‌های دانشجویی برای تامین مسکن به بررسی هزینه‌ای این گزینه‌ها نیز بپردازیم.

خوابگاه های داخل دانشگاه (on-campus hall of residence)

اینو از خوابگاه‌های دانشجویی که تقریباً شبیه خوابگاه‌های دانشجویی کشورمان (البته از نوع اداره و نه از نوع کیفیت) است، را می‌توان ارزان‌ترین انتخاب برای تهیه مسکن برای دانشجویان خارجی دانست. 

برخی از این خوابگاه‌ها اجازه پخت و پز به دانشجویان در داخل خوابگاه را می‌دهند و برخی تامین غذا را نیز بر عهده می‌گیرند.

با توجه به کمتر بودن هزینه خوابگاه‌های دانشجویی به نسبت سایر انتخاب‌ها،معمولا ظرفیت خوابگاه‌های دانشگاه‌های کانادا به سرعت تمام می‌شود. 

پس اگر به فکر انتخاب خوابگاه‌های دانشجویی که در داخل دانشگاه استقرار دارند هستید، توصیه می‌نماییم در اولین قدم‌های پس از دریافت ویزای تحصیلی خود به سرعت برای درخواست این خوابگاه‌ها اقدام نمایید.

هزینه خوابگاه‌های داخل دانشگاه

خوابگاه‌های دانشگاهی ممکن است بر اساس امکاناتی که به دانشجویان ارائه می‌نمایند، هزینه‌های متفاوتی را از ایشان دریافت نمایند.

اتاق‌های اختصاصی،استفاده از حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه به طور اختصاصی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های خوابگاه های داخل دانشگاه‌های کانادا شود.

به صورت میانگین می‌توان هزینه سالانه وابگاه‌های دانشجویی داخل دانشگاه ‌های کانادا را از ۳ تا ۸ هزار دلار تخمین زد.

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا

اقامتگاه‌های دانشجویی خارج از محیط دانشگاه (off campus residence)

کم بودن ظرفیت خوابگاه‌های دانشجویی داخل محیط دانشگاه باعث می‌شود تا بسیاری از دانشجویان از خوابگاه‌های خصوصی خارج از محیط دانشگاه استفاده نمایند.

علاوه بر آن برخی از دانشجویان ترجیح می‌دهند تا امکانات یژه‌ای را در خوابگاه خود داشته باشند. راحتی در ساعات رفت و آمد،امکانات اختصاصی نظیر استفاده از سرویس بهداشتی و حمام و امکان زندگی در یک اتاق خصوصی می‌تواند انگیزه‌های دانشجویان خارجی برای استفاده از اقامتگاه‌های دانشجویی خارج از محیط دانشگاه در کانادا باشد. 

علاوه بر آن انشجویان کم سن و سال‌تر و یا حتی دانش آموزان،گزینه دیگری را برای انتخاب به عنوان مسکن دانشجویی پیش روی خود دارند. برخی از خانواده‌های کانادایی امکان اقامت دانشجویان خارجی را در منزلشان به ایشان ارائه می‌دهد. این نوع اقامتگاه‌ها اصطلاحاً به هوم استی (home stay) معروف هستند. 

هزینه اقامتگاه‌های دانشجویی خارج از دانشگاه 

طبیعی است که هزینه اقامتگاه‌ها به نسبت هزینه اقامتگاه‌های دانشجویی داخل دانشگاه بیشتر باشد.

دوری و نزدیکی از مراکز دانشگاهی،امکانات خوابگاه و فاکتورهای زیاد دیگری ممکن است در تعیین قیمت خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی در کانادا موثر باشد.

به صورت کلی می‌توان هزینه ماهانه خوابگاه‌های دانشجویی خصوصی در کانادا را عددی بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ دلار تخمین زد.

هزینه زندگی با خانواده‌های کانادایی نیز رقمی مشابه رقم گفته شده می‌باشد.

آپارتمان‌های خصوصی 

گزینه دیگری که ی‌تواند بیشتر مناسب افراد با پوچه بیشتر و به خصوص خانواده‌ها در حین تحصیل در کشور کانادا باشد،اجاره آپارتمان‌ و یا خانه های خصوصی در کاناداست. 

شاید بیشترین میزان تفاوت هزینه بر اساس شهر محل زندگی را افرادی احساس نمایند که قصد اجاره آپارتمان و یا خانه در کانادا را در ذهن دارند.

البته ممکن است متقاضیان تحصیل در کانادا به علت محدودیت‌هایی که ممکن است زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی برایشان ایجاد نماید،حاضر به پرداخت مبلغ بیشتر و اجاره آپارتمان باشند. 

محدودیت‌هایی که احتمالاً برای دانشجویان مقاطع بالاتر و به خصوص برای دانشجویان متاهل بیشتر احساس می‌شود. 

هزینه آپارتمان خصوصی در کانادا

در حالی که اجاره یک آپارتمان در یک منطقه مناسب در شهر تورنتو و یا ونکوور ممکن است تا ماهانه به ۵۰۰۰ دلار در ماه برسد،همین عدد ممکن است برای اجاره یک آپارتمان مشابه و در یک شهر کم جمعیت‌تر با ۱۵۰۰ دلار هزینه انجام شود. 

لوکیشن آپارتمان،تعداد اتاق خواب،سن ساختمان و و البته همه فاکتورهای دیگری که ممکن است در کشور خودمان نیز تعیین کننده هزینه اجاره یک منزل باشد،می‌تواند تاثیر چشمگیری بر روی قیمت اجاره آپارتمان‌ در کانادا بگذارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر