...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

پذیرش تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

مقاله پذیرش تحصیلی در کانادا مختص افرادی نوشته شده است که به صورت مشخص می‌دانند راه حل مهاجرت ایشان راه حل مهاجرت تحصیلی است و مقصدشان به طور قطع کشور کاناداست. 

یعنی اگر هنوز در فرایند تصمیم گیری در رابطه با روش و یا مقصد مهاجرتی شک دارید این مقاله کمک چندانی به شما نمی‌کند.

چرا که در این مقاله قصد داریم به صورت جزئی و عملی در رابطه با فرایند اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاه‌های کانادا به گفتگو بپردازیم و سوالات مهمی نظیر سوالات زیر را پاسخ دهیم: 

 • شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا چیست؟
 • شرایط پذیرش در مدارس کانادا چیست؟
 • مراحل اخذ پذیرش چه مراحلی هستند؟
 • چه مدارکی برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا الزامی است؟
 • بهترین زمان اخذ پذیرش چه زمانی است؟

به شما توصیه می‌نماییم اگر :

 1. در رابطه با کشور کانادا تردید دارید، مقاله مهاجرت تحصیلی به کانادا را مطالعه نمایید.
 2. پذیرش تحصیلی خود را دریافت نموده‌اید و قصد اقدام برای ویزای تحصیلی خود را دارید،مقاله ویزای تحصیلی کانادا را مطالعه فرمایید.

ولی اگر دغدغه حال حاضر شما اطلاعات در رابطه با اخذ پذیرش از مدارس و دانشگاه‌های کشور کانادا،شما را به خواندن ادامه این مقاله دعوت می‌کنیم.

سعی نموده‌ایم برای طبقه‌ بندی بهتر مطالب این مقاله، مطالب را بر اساس مقطع پذیرش مورد نظر در کشور کانادا دسته بندی نماییم.

پذیرش در مدارس کانادا 

چه سن شما زیر ۱۸ سال باشد و قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید و چه والدین یک والدین یک دانش آموز باشید که قصد اعزام فرزند عزیزتان به کشور کانادا را داشته باشید، این بخش از مقاله برای شما نگارش شده است. 

احتمالاً پذیرش در مدارس کانادا یکی از جذاب‌ترین گزینه‌های پیش روی افرادی است که مهاجرت تحصیلی آن هم در مقاطع قبل از دانشگاه را مد نظر دارند.

فارغ از موضوع کیفیت آموزش بسیار بالای مدارس کانادایی، بزرگترین ویژگی پذیرش در مدارس کانادایی که باعث علاقه خانواده‌های ایرانی به این مطلب شده است، موضوع همراهی والدین دانش آموز در حین تحصیل در کاناداست. 

موضوعی که شاید به یک روش مهاجرتی به کانادا تبدیل گشته است.

پس در ادامه سعی می‌کنیم به مهم‌ترین ابعاد این موضوع بپردازیم. 

شرایط پذیرش 

طبیعی است که هر یک از مدارس کانادا با توجه به موقعیت جغرافیایی و نحوه اداره آن (دولتی و یا خصوصی بودن) و البته فاکتورهای دیگر، شرایط متفاوتی را برای پذیرش دانش آموزان خارجی پیش روی متقاضیان قرار می‌دهند. در این میان برخی از شرایط را می‌توان شرایط عمومی پذیرش در مدارس کانادا دانست چرا که بیشتر مدارس برای جذب دانشجویان خارجی جدید، این شرایط را به عنوان پیش شرط اولیه اعطای پذیرش می‌دانند.

شرایطی که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم، شرایطی هستند که در صورتی که فاقد آنها هستید، می‌توان به صورت کلی گفت که مسیر را اشتباه آمده‌اید و احتمالاً باید مقصدی غیر از کانادا را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب نمایید.

شرط اول : شرط مالی

کانادا به هیچ وجه تسهیلات تحصیل رایگان را به دانشجویان خارجی اعطا نمی‌نماید. این یعنی دانشجویان خارجی موظفند برای تحصیل در مدارس این کشور (چه مدارس دولتی و چه مدارس خصوصی)،هزینه چشمگیری را به عنوان هزینه شهریه سالانه پرداخت نمایند.

به طور متوسط شهریه سالانه مدارس دولتی بین ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار کانادا و برای مدارس خصوصی بین ۱۷ تا ۲۵ هزار دلار تخمین زده می‌شود.

شرط دوم : شرط سوابق تحصیلی 

با توجه به زیاد بودن تعداد درخواست ها برای پذیرش در مدارس کانادایی، بیشتر مدارس کانادایی برای پذیرش دانش آموزان خارجی جدید عموما سوابق تحصیلی ایشان را مورد بررسی قرار می‌دهند. 

هرچند که این بررسی‌ها ممکن است خیلی هم سختگیرانه نباشد، ولی می‌توان این واقعیت را پذیرفت که هر چقدر معدل دانشجو در سال‌های آخر دوره تحصیلی بالاتر باشد از شانس بیشتری برای پذیرش در مدارس بهتر برخوردار خواهد بود.

شرط سوم : تسلط به زبان 

اگرچه بسیاری از مدارس کانادایی، برای دانش آموزان جدید دوره‌های فراگیری زبان را نیز برگزار می‌کنند، ولی برای شرکت در دوره‌های اصلی تحصیلی در مدارس، دانش آموزان ملزم هستند به نحوی تسلط خود را به زبان انگلیسی به مدرسه اثبات نمایند. حال ممکن است مدارس مختلف روش‌های مختلفی را برای تعیین سطح زبان متقاضیان به کار گیرند. از ارائه مدارک زبان نظیر آزمون‌های آیلتس و تافل گرفته، تا برگزاری تست‌های داخلی در مدارس و مصاحبه به زبان انگلیسی.

مدارک مورد نیاز 

به صورت عمومی می‌توان گفت که متقاضیان پذیرش در مدارس کانادا پس از تکمیل فرم ثبت نام ملزم به ارائه تصویر برخی از مدارک خواهند شد. این مدارک به صورت مشترک در تمام مدارس کشور کانادا مورد نیاز خواهد بود. 

در ادامه سعی می‌کنیم به صورت تفکیک شده در رابطه با این مدارک گفتگو کنیم: 

سوابق تحصیلی 

ریز نمرات یا کارنامه دو سال آخر دوره تحصیلی دانش آموز جز مدارک الزامی اخذ پذیرش از مدارس کشور کانادا است. متقاضیان موظف اند تا تصویر اصل کارنامه و ترجمه انگلیسی آن را به شکلی که مدرسه مقصد آن را مشخص می‌کند (معمولاً بارگذاری به صورت آنلاین)، به مدرسه ارائه دهند.

توصیه نامه 

برخی از مدارس کانادایی متقاضیان تحصیل در این مدارس را ملزم به ارائه توصیه نامه از معلمین پایه‌های قبلی دانش آموز می‌نماید. 

توصیه نامه‌ها، نامه‌هایی هستند که معلمین می بایست رضایت خود را از نحوه عملکرد و برخورد دانش آموز در آن منعکس نمایند.

این را از ما نشنیده بگیرید ولی ارائه توصیه نامه در فرایند پذیرش در مدارس کانادایی، یک روتین فرمالیته است. شاید ارائه یک نامه بسیار ساده از یک معلم زبان هم بتواند کار شما را در تهیه توصیه نامه از معلمین برای ارائه به مدرسه کانادایی راه بیاندازد. البته طبیعی است که توصیه نامه ایده آل در سربرگ مدرسه نوشته می‌شود و به امضای معلم مربوطه می‌رسد. 

انگیزه نامه 

انگیزه نامه،نامه‌ای است که در آن دانش آموز اهداف خود را از تحصیل در مدرسه کانادایی ابراز می‌نماید. این نامه مهم‌ترین بخش از فرایند پذیرش در مدارس کانادایی محسوب می‌شود. چرا که دانش آموز در این نامه نه تنها دلیل انتخاب مدرسه مورد نظر بلکه دلایل انتخاب کشور کانادا و هدف‌های بعدی خود را پس از اتمام دوره تحصیلی بیان می‌نماید.

نوشتن یک انگیزه نامه خوب می‌تواند تاثیر بسزایی را در بالاتر بردن شانس پذیرش شما در مدارس ممتاز کشور کانادا ایفا نماید. بنابراین توصیه می‌نماییم در نوشتن این انگیزه نامه از افراد با تجربه در این حوزه مشورت بگیرید. 

مراحل اخذ پذیرش

پذیرش از یکی از مدارس کانادا فرایند پیچیده‌ای نیست. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند تا فرایند پذیرش از مدارس کانادا را شخصاً صورت دهند و برخی دیگر تمایل دارند با انتخاب یک مشاور و یا موسسه این مسیر را بپیمایند. 

هرچند که به دلایل مشخصی به علاقمندان بحث پذیرش از مدارس کانادا توصیه می‌نماییم، برای صورت دادن به این هدف از مشاورین و وکلای فعال در این حوزه یاری بگیرید، ولی به هر حال برای دریافت پذیرش از یک مدرسه م‌سیر های مشخصی می‌بایست توسط فرد یا مشاور وی طی شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم. 

مرحله اول: جمع آوری مدارک و ترجمه مدارک

مدارکی که معمولاً مدارس کانادایی از دانش آموزان مطالبه می‌نمایند، از لحاظ تعداد بسیار کم و از لحاظ پیچیدگی بسیار ساده هستند. معمولا تهیه کردن مدارک مورد نیاز و ترجمه آنها کمتر از یک هفته زمان می‌برد. متقاضیان حتی برای ترجمه مدارک خود نیازی به دریافت تاییدات دادگستری و امور خارجه هم ندارند. 

مرحله دوم : مکاتبه با مدرسه 

با در نظر گرفتن شرایطی نظیر آب و هوای شهری که مدرسه در آن واقع شده است، شهریه سالانه مدرسه و البته امکانات و کیفیت آموزش در مدرسه، دانشجو می‌بایست پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود از طریق پر کردن فرم‌های آنلاین موجود در وب سایت مدرسه فرایند پذیرش خود را در این مدارس آغاز نماید. 

معمولاً دریافت پذیرش از یکی از مدارس کانادایی در کمتر از چند هفته صورت می‌گیرد.

مرحله سوم : پیدا کردن قیم 

بیشتر مدارس کانادایی به خصوص مدارس دولتی در این کشور برای ثبت نام دانشجویان خارجی، دانش آموزان را ملزم به پیدا کردن یک فرد کانادایی واجد شرایط به عنوان قیم دانش آموز در کانادا می‌کنند.

برخی از مدارس، به صورت اختصاصی با برخی از افراد همکاری می‌نمایند و گزینه‌های خود را برای انتخاب قیم به دانش آموزان ارائه می‌کنند. برخی از متقاضیان نیز مجبور می‌شوند تا با یکی از موسساتی که مسئولیت پذیرش این امر را به عهده می گیرند، فعالیت کنند.

این موسسات در قبال قبول مسئولیت قیومیت هزینه‌هایی را به صورت سالانه دریافت می‌نمایند.

مرحله چهارم : پرداخت شهریه و دریافت نامه پذیرش 

پس از دریافت نامه پذیرش اولیه از مدرسه و صورتحساب سالانه تحصیل دانش آموز، وی موظف به پرداخت شهریه (معمولا سال اول) ،می‌گردد و پس از آن می‌تواند با دریافت نامه پذیرش قطعی خود مراحل درخواست ویزای خود را سپری نماید. 

پذیرش در مقطع کارشناسی

اگر به تازگی تحصیلات متوسطه خود را به پایان رسانده‌اید و یا کمتر از ۳ یا ۴ سال از اخذ مدرک دیپلم شما می‌گذرد، این بخش از مقاله برای شما نوشته شده است.

درست است که پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا ممکن است ساده‌تر از اقدام مشابه در کشورهای نظیر نروژ و آلمان باشد، ولی عدم توجه به برخی از نکات مهم در فرایند اخذ پذیرش ممکن است باعث اتلاف هزینه و یا زمان بسیار زیادی شود.

سعی می‌کنیم در ادامه به مهمترین جنبه‌های موضوع پذیرش در مقطع کارشناسی در کشور کانادا بپردازیم. 

شرایط پذیرش 

به طور کلی می‌توانیم بگوییم، مدرک پایان دوره ۱۲ ساله تحصیل در دوره‌های دبستان و دبیرستان می‌تواند حکم واجد شرایط شدن متقاضی برای ورود به دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی باشد. 

ولی داستان به همین جا ختم نمی‌شود. متقاضیان باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس علاوه بر شرط احراز سوابق تحصیلی، از شرایط دیگری نیز برخوردار باشند. 

شرط اول : توان مالی 

از طرفی دریافت بورسیه تحصیلی برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور کانادا شانس چندانی ندارد. از طرف دیگر با توجه به اینکه بیشتر دانشگاه‌های کانادا مبلغ ثابتی را به عنوان شهریه تحصیل در این دانشگاه‌ها برای دانشجویان خارجی تعیین کرده‌اند، یکی از مهمترین شروط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، داشتن توان مالی پرداخت شهریه(حداقل برای سال اول) است.

به این نکته دقت داشته باشید، ممکن است در ابتدای فرایند پذیرش نیاز نداشته باشید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایید ولی برای دریافت نامه پذیرش قطعی برای مراجعه به سفارت اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه‌های کانادا پرداخت شهریه سال اول را جز شروط الزامی صدور نامه پذیرش قطعی می‌دانند. 

شرط دوم : شرط سوابق تحصیلی 

علاوه بر داشتن مدرک دیپلم، معدل مدرک دیپلم و ریز نمرات آن نیز می‌تواند تا حد زیادی در شانس پذیرش متقاضیان اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا موثر باشد. طبیعی است که هرچه مدرک دیپلم با معدل بالاتری گرفته شده باشد شانس متقاضی نیز به همان اندازه بیشتر است.

علاوه بر آن نکته حائز اهمیت دیگری که می توان آن را در دسته شرط سوابق تحصیلی قرار داد، گپ تحصیلی (یا همان فاصله زمانی از آخرین مدرک دبیرستان تا اقدام برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی) است.

به طور مثال یک دانشجوی ۲۶ ساله با مدرک دیپلم، ممکن است بتواند از یک دانشگاه با رتبه پایین‌تر پذیرش تحصیلی را دریافت نماید ولی طبیعتاً در مراحل بعدی یعنی دریافت ویزا ممکن است دچار مشکل شود.

شرط سوم : شرط مدرک زبان 

اگر قصد ندارید هزینه زیادی برای شرکت در دوره‌های آمادگی زبان در کشور کانادا را صرف نمایید، یکی از شرایط مهم اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس برای شما ارائه مدرک زبان معتبر است.

اگرچه سیاست‌های پذیرش در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا خیلی سختگیرانه نیست ولی ارائه مدرک زبان معادل آیلتس ۶ (یا نمره مشابه در آزمون‌های تافل، دولینگو و غیره)، یکی از شروط پیش روی علاقه‌مندان به اخذ پذیرش در مقطع لیسانس محسوب می‌شود.

مدارک مورد نیاز 

فرایند پذیرش در مقطع کارشناسی در کشور کانادا معمولاً با ارائه برخی از (مدارک که به صورت مشترک از تمام داوطلبان تحصیل در این مقطع مطالبه می‌شود)، صورت می‌گیرد. 

مدارکی که می‌بایست به دانشگاه مورد نظر اثبات نماید که شخص متقاضی صلاحیت پذیرش شدن در مقطع کارشناسی در این دانشگاه‌ها را دارا هستند. در ادامه به بررسی این مدارک می‌پردازیم.

مدارک سوابق تحصیلی

تمام چیزی که اثبات می‌کند متقاضی دوره تحصیل دبیرستان را با موفقیت سپری کرده است چیزی نیست غیر از مدرک دیپلم و ریز نمرات آن. 

متقاضیان می‌بایست در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر تصویر اصل این دو مدرک به همراه ترجمه انگلیسی آن‌ها را در اختیار داشته باشند.

خوشبختانه در ترجمه انگلیسی این مدارک نیازی به ممهور شدن به مهر دادگستری و امور خارجه نیست. همین امر می‌تواند سبب کاهش زمان ترجمه مدارک و همچنین کاهش هزینه ترجمه برای متقاضیان پذیرش در مقطع کارشناسی کانادا باشد.

توصیه نامه 

درست است که توصیه نامه ممکن است یک نامه تقریباً فرمالیته در فرایند پذیرش در مقطع لیسانس دانشگاه‌های کانادا باشد ولی نداشتن دو توصیه نامه از معلمین دوره دبیرستان ممکن است متقاضی را در فرایند پذیرش دچار چالش نماید.

توصیه‌نامه‌ها، به صورت کلی نامه‌هایی هستند که در آن معلمین شما در دوره دبیرستان می‌بایست در آن ابراز رضایت خود را نسبت به عملکرد شما در طی این دوره به دانشگاه مقصد نشان دهند.

معمولا بهترین توصیه‌نامه‌ها، توصیه‌نامه‌هایی است که دارای تاریخ و مهر مدرسه نیز باشند.

انگیزه نامه 

شاید انگیزه نامه را بتوان مهمترین مدرک در افزایش و یا کاهش شانس پذیرش متقاضیان در مقطع کارشناسی در دانشگاه کانادا دانست. 

نامه‌ای که متقاضی موظف است در آن انگیزه‌های خود را برای انتخاب دانشگاه مقصد و همچنین دلیل وی برای تقاضای پذیرش در رشته مورد نظر خود ابراز نماید. بارها دیده شده است که متقاضیان با معدل‌های بسیار پایین با نوشتن یک انگیزه نامه قوی موفق به دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه‌های کانادا شده اند.

نکته بسیار مهم در رابطه با نوشتن انگیزه نامه، اصالت انگیزنامه است. استفاده از کپی های موجود در اینترنت و یا استفاده از هوش مصنوعی در نوشتن انگیزه نامه ممکن است باعث شکست خوردن فرایند پذیرش متقاضی در در دانشگاه‌های کانادا شود.

مدرک زبان 

ارائه مدرکی که تسلط متقاضی پذیرش در مقطع کارشناسی را به زبان انگلیسی اثبات نماید، جز مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود. اگرچه دانشگاه‌های کانادا سخت‌گیری زیادی نسبت به نوع امتحان زبان ندارند، ولی تسلط متقاضی به سطح b۱ زبان انگلیسی و انعکاس آن در یکی از مدارک مورد قبول دانشگاه‌های کانادا الزامی است.

بیشتر دانشگاه‌های کانادایی آزمون‌های آیلتس و تافل را به عنوان آزمون‌های مورد قبول در فرایند پذیرش می دانند. البته تعدادی از دانشگاه‌ها، مدارک آزمون‌های دولینگو PTE را نیز به عنوان مدارک قابل قبوله تسلط متقاضی به زبان انگلیسی از ایشان می‌پذیرد. 

پس عاقلانه‌ترین کار برای متقاضیان پذیرش در مقطع کارشناسی در کشور کانادا، بررسی وب سایت دانشگاه برای دیدن آزمون‌های مورد قبول دانشگاه در فرایند پذیرش تلقی می‌شود.

سایر مدارک 

علاوه بر مدارک گفته شده،دانشگاه ممکن است از دانشجویان تقاضای مدارک دیگری که وضعیت پرونده متقاضی را روشن‌تر می‌نماید را نیز داشته باشد.

این مدارک ممکن است شامل رزومه متقاضی،نامه کار و برای برخی از رشته‌ها در برخی دانشگاه‌ها شرکت در آزمون‌های داخلی و مصاحبه باشد.

فرآیند ارزیابی مدرک در کانادا

دانشجویان برای ادامه تحصیل در کانادا نیازمند ارزیابی مدرک در این کشور می باشند. یکی از معتبر ترین موسسات موجود در کانادا، موسسه World Education Service و یا به اختصار WES است. لازم به ذکر است که دانشجویان در ابتدای کار با دانشگاه مورد نظر در تعامل باشند که نتیجه ارزیابی WES مورد تائید و قبول باشد.

در صورتی ادامه تحصیل در کانادا ، پکیج مورد نیاز Course by Course with GPA & course-levels خواهد بود که طی آن همه نمره های دروسی (تک تک واحدهای درسی)، بر مبنای نمره از صفر تا چهار که سیستم درجه بندی GPA کانادایی می باشد، محاسبه و معدل گیری می‌شود.

دانشجویان بین المللی می توانند با استفاده از iGPA Calculator به صورت رایگان معدل خود را محاسبه کنند. مسلما دانشجویان برای اخذ تائید از موسسه WES باید مراحل به خصوصی را طی کنند.

 • ثبت نام در WES

برای پروسه های تحصیلی، مدارک مورد نیاز باید به صورت جداگانه تهیه و برای سازمان WES ارسال شود.

 • ارسال مدارک

عمدتا متقاضیان می بایست به صورت آنلاین در موسسه World Education Service ثبت نام و مدارک خود را از طریق پست ارسال نمایند. هزینه پردازش به طور میانگین ۲۷۰ تا ۳۲۰ دلار در نظر گرفته می شود.

 • اعلام نتیجه

موسسه WES نتیجه را مستقیم به دانشگاه مورد نظر ارسال می کند. به صورت معمول بازه زمانی پاسخگویی WES در حدود ۲۰ تا ۴۵ روز می باشد.

لازم به ذکر است که مراحل WES متناسب با هر استان متفاوت می باشد و دانشجویان متناسب با دانشگاه مورد نظر و ایالت باید روند ارزیابی مدارک در کانادا را سپری کنند. به طور مثال فرآیند ارزیابی مدرک در مونترال به عهده سازمان MICC می باشد.

سازمان های ارزیابی مدرک در کانادا

افراد برای مهاجرت باید با توجه به محل اقامت در کانادا، روند ارزیابی مدارک را انجام دهند. این نکته به این معناست که روند ارزیابی متناسب با هر استان متفاوت می باشد.

ایالت آلبرتا

مرکز ایالت آلبرتا شهر ادمونتون است و شهر کلگری مهمترین شهر این ایالت می باشد. ادمونتون در محدوده خط تراز شمالی کانادا واقع شده است که آن را به منابع بزرگ نفت کانادا نزدیک می نماید.

 1. مرکز ارزیابی مدرک: International Qualifications Assessment Service

ایالت بریتیش کلمبیا

این استان از غربی ترین ایالت های کانادا می باشد که در کنار اقیانوس آرام جای دارد. ایالت بریتیش کلمبیا یکی از غنی ترین تاریخچه های بومی کانادا را در خود جای داده است بطوریکه باستان شناسان شواهدی از حضور انسان در حدود ۱۱۵۰۰ سال پیش را در آن یافته اند.

 1. مرکز ارزیابی مدرک: ICES) International Credential Evaluation Service)

ایالت مانیتوبا

ایالت مانیتوبا یکی از ایالت های انگلیسی زبان کانادا است که پایتخت آن شهر وینیپگ نام دارد. این ایالت یکی از ۳ ایالت سرسبز کانادا محسوب می شود که در قلب این کشور قرار گرفته است.

 1. مرکز ارزیابی مدرک: Academic Credentials Assessment Service – Manitoba

ایالت کبک

زبان اصلی کبک فرانسوی می باشد. ۸۵% مردم کبک به زبان فرانسوی صحبت می کنند و تنها ۸ درصد آن ها انگلیسی زبان هستند.

 1. مرکز ارزیابی مدرک: (Centre d’expertise sur les formations acquises hors du Québec (CEFAHQ
 2. مرکز ارزیابی مدرک: (Ministère de l’Immigration et des Communautés culturelles (MICC

ایالت ساسکاچوان

ایالت ساسکاچوان در قسمت شمال غربی کانادا واقع شده است که پایتخت آن شهر رجینا می باشد. این ایالت دارای تاریخ غنی می باشد. اولین گروه اروپایی در سال ۱۶۰۰ میلادی وارد این استان شدند که اکثر این مهاجران کاشف و یا تاجر پوست بودند.

 1. مرکز ارزیابی مدرک: International Qualifications Assessment Service

ایالت انتاریو

انتاریو در ناحیه مرکزی شرقی کانادا واقع شده است و با پنج ایالت آمریکا به نام های میشیگان، پنسیلوانیا، اوهایو، نیویورک، و مینه سوتا مرز مشترک دارد. انتاریو قوی ترین و بزرگ ترین اقتصاد را در سراسر کشور کانادا دارد.

 1. مرکز ارزیابی مدرک: World Education Services-Canada

نکات مهم

به چندین نکته درباره فرآیند ارزیابی مدرک در کانادا می توان اشاره کرد:

 1. ترجمه مدارک را برای تائید و ارزیابی ارسال کنید.
 2. برای پروسه های نیروی متخصص استانی، با توجه به رشته های تحصیلی سازمان های ارزیاب متفاوت می باشد.
 3. ممکن است لازم باشد اسنادتان را برای ارزیابی مدرک در کانادا به انگلیسی، فرانسوی یا هر دو ترجمه کنید.
 4. مدارک تحصیلی خود را با الزامات مورد نیاز برای کار در آن محل کار در استان یا قلمروی که می خواهید زندگی کنید، مقایسه و ارسال کنید.
 5. بازه های زمانی را در نظر بگیرید.

برند آریاناپارس که تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ایران می باشد با به کارگیری چندین وکیل پایه یک دادگستری ایران با سوابق بسیار درخشان، شرایط ایجاد بستر اطمینان و آسودگی خیال را برای متقاضیان مهاجرت به خارج از کشور را فراهم آورده است.

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا معمولا باید دارای شرایط مطلوب از نظر علمی و نمرات درسی و سوابق تحقیقاتی بود. دانشجویان مقطع فوق لیسانس در این کشور می توانند از روش های مختلف بورسیه دریافت کنند که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم :

بورسیه فوق لیسانس کانادا (Canada Graduate Scholarship-Master’s)

این بورسیه معمولا از طرف نهادهای دولتی به دانشجویان ارائه می شود. البته دانشجویانی می توانند از این بورسیه استفاده نمایند که شهروند کانادا باشند و یا اقامت دائم این کشور را دارا باشند. میزان این بورسیه حدود ۱۸ هزار دلار کانادا است.

بورسیه از صندوق مالی زیست محیطی (Anne Vallee)

این بورسیه مختص دانشجویان است که بر روی تحقیقات جانوری مشغول به پژوهش و تحقیق هستند و در دانشگاه های بریتیش کلمبیا و کبک تحصیل می کنند. میزان این بورسیه ۱۵۰۰ دلار کانادا می باشد.

بورسیه فوق لیسانس (NSERC)

این بورسیه از طرف سازمان دولتی NSERC به دانشجویان برتر در رشته های علوم طبیعی و مهندسی اعطا می شود.

بورسیه های دانشگاهی

این دسته از بورسیه ها توسط دانشگاه ها اعطا می شود و شرایط مورد نیاز برای دریافت بورسیه معمولا توسط دانشگاه اعلام می شود ولی به طور معمول دانشگاه ها برای دانشجویانی که اقامت دائم کشور کانادا را دارا می باشند بورسیه ای به نام Domestic Entrance Scholarships به مبلغ ۲۰۰۰ دلار اعطا می کنند.

بورسیه های تحصیلی Merit

این بورسیه بر اساس نمرات و استعداد دانشجو در زمینه درسی اعطا می شود و افرادی که دارای نمرات ممتاز هستند می توانند از آن استفاده کنند. مبلغ این بورسیه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ دلار کانادا متغیر می باشد.

کمک هزینه TA در مقطع فوق لیسانس

این بورسیه برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که دارای سطح زبان انگلیسی مناسب، معدل بالا و مهارت در زمینه تحقیقاتی هستند و به عنوان کمک یار اساتید برای انجام امور درسی و پژوهشی با آن ها همکاری می کنند. مقدار این بورسیه بیش از ۱۰ هزار دلار کانادا در سال می باشد.

محبوب ترین رشته ها برای تحصیل کارشناسی ارشد کانادا

رشته های بسیار زیادی جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس، هر ساله توسط دانشگاه های کانادا ارائه می شود. طبیعتا تقاضا برای تحصیل در بعضی از رشته ها بسیار بالا می باشد که این امر به خاطر بازار کاری مناسب این رشته ها در کانادا و سایر کشور ها می باشد. بر اساس آمار منتشر شده محبوب ترین رشته ها برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا به ترتیب زیر می باشد :

تحصیل در رشته علوم کامپیوتر

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در رشته کامپیوتر معمولا گزینه های فراوانی برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا دارند زیرا زیر شاخه های بسیار زیادی در این رشته ارائه می شود از جمله این رشته ها می توان به : فناوری اطلاعات، رباتیک، نرم افزار و… اشاره کرد. بازار کاری رشته کامپوتر بسیار مناسب می باشد و تقاضا برای جذب نیروی تحصیل کرده در این رشته بسیار بالا می باشد. با توجه به گسترش روز افزون فناوری های کامپیوتری و افزایش تقاضا در این رشته می توان آینده بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته در کانادا انتظار داشت.

تحصیل در رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران از دیگر رشته های پر متقاضی برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس کانادا می باشد. معمولا نیاز به نیروی کار تحصیل کرده در رشته مهندسی عمران بسیار زیاد و حقوق این کار در این کشور بسیار مناسب می باشد و به همین دلیل افراد زیادی متقاضی تحصیل در این رشته هستند.

تحصیل در رشته پزشکی و داروسازی

آموزش بسیار با کیفیت و اساتید به نام باعث تقاضای زیاد برای تحصیل در رشته های پزشکی و دارو سازی در کشور کانادا شده است. اعطا مدرک معتبر در سطح بین المللی و بازار کاری مطلوب به همراه درآمد بالا باعث جذب دانشجویان از کشورهای مختلف برای تحصیل در این رشته ها شده است.

تحصیل در رشته روانشناسی

یکی دیگر از رشته های پر متقاضی برای ادامه تحصیل، رشته روانشناسی می باشد که معمولا بازارکاری مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته در کشور کانادا و سایر کشورها موجود می باشد. دانشجویانی که در رشته روانشناسی تحصیل می کنند می توانند در کلینیک های روانشناسی به آموزش عملی مشغول شوند.

از دیگر رشته های محبوب مقطع فوق لیسانس در کشور کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. رشته های مالی مانند اقتصاد و حسابداری
 2. رشته های مدیریتی
 3. مهندسی برق
 4. رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر