info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

اقامت سوئیس

اقامت سوئیس

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کشور سوئیس در اروپای غربی واقع شده است و یکی از زیباترین و ثروتمندترین کشورهای اروپا به شمار می‌رود که با اتریش لیختنشتاین فرانسه آلمان ایتالیا به صورت هم مرز می‌باشد پایتخت کشور سوئیس برن است و دو شهر ژنو و زوریخ از نظر قدرت اقتصادی در سطح جهان بسیار معروف می باشند افراد می توانند اقامت سوئیس را از روش‌های مختلف دریافت نمایند که این روشها عبارتند از اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری ثبت شرکت و اقامت کاری تحصیل ازدواج و پناهندگی.

سوئیس همواره یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا به شمار می‌رود لازم به ذکر است که این کشور به دلیل مسائل امنیتی بالا و محدودیت هایی که برای ورود به این کشور وصل کرده است تبعه های خارجی که در این کشور اقامت دائم دارند و همچنین افرادی که اجازه موقت کار در این کشور را دارند حدود ۲۲ درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهند.

لازم به ذکر است که این کشور ثروتمند جزو اتحادیه اروپا به شمار نمی رود ولی به علت داد و ستد با کشورهای اتحادیه اروپا در انجمن تجارت آزاد اروپا و همچنین در شینگن عضویت دارد بانکداری و شرکت‌های بیمه در این کشور سهم اصلی را در پیشرفت اقتصاد سوئیس ایفا می کنند.

شرایط دریافت اقامت سوئیس

همانطور که در بالا ذکر شد کشور سوئیس همواره یکی از ثروتمندترین و امن ترین کشورهای اروپایی به شمار می رود و جزو بیست و پنجمین کشوری می باشد که به حوزه شینگن پیوسته است متقاضیان برای دریافت اقامت سوئیس نیاز به دریافت ویزای مخصوص دارند ویزای نوع c و ویزای نوع d برای این افراد صادر می گردد متقاضیان با استفاده از ویزای نوع c که یک ویزای کوتاه ‌مدت می باشند می توانند تا مدت سه ماه در این کشور حضور داشته باشند. ویزای نوع d یک ویزای بلند مدت برای اقامت در کشور سوئیس به شمار می‌رود افرادی که قصد دریافت ویزای نوع d را دارند می بایست حتماً در ابتدا ویزای کوتاه مدت این کشور را دریافت کنند و پس از طی مراحلی برای دریافت ویزای بلند مدت و مهاجرت به این کشور و سپس اقامت در این کشور اقدام نمایند.

متقاضیانی که خواهان دریافت اقامت سوئیس هستند می توانند از طریق خرید ملک در این کشور اقامت خود را دریافت کنند ویزای نوع b برای افرادی مناسب است که از کشورهای غیر از کشورهای اتحادیه اروپا قصد مهاجرت به این کشور را دارند در صورتی که افراد پدر یا مادر یا اقوامی داشته باشند که تابعیت کشور سوئیس را دارند و حداقل به مدت ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشند می‌توانند از طریق آنها ویزای این کشور را دریافت نمایند و به این کشور مهاجرت کنند.

روش های دریافت اقامت سوئیس

روش های دریافت اقامت سوئیس

دریافت اقامت سوئیس از روش های متعددی امکان پذیر میباشد و متقاضیان می‌توانند با توجه به شرایط خود بهترین راه را برای کسب اقامت این کشور انتخاب نمایند تفاوت اقامت با تابعیت در این است که در اقامت دائم افراد همانند اتباع سوئیسی از تمامی حقوق شهروندی مانند تحصیل رایگان کار سرمایه گذاری بیمه و غیره برخوردار می باشند و تنها تفاوت آن با تابعیت و داشتن پاسپورت من‌سر سیاسی و حق رای می باشد.

بهترین روش‌های اخذ اقامت سوئیس

 • اقامت سوئیس از طریق کار
 • اقامت سوئیس از طریق تحصیل
 • اقامت سوئیس از طریق سرمایه‌گذاری
 • اقامت سوئیس از طریق ازدواج
 • اقامت سوئیس و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت سوئیس از طریق پناهندگی
اقامت سوئیس از طریق ازدواج

اقامت سوئیس از طریق ازدواج

ازدواج یکی از راه های مهاجرت به کشور سوئیس و اخذ اقامت این کشور می باشد. افرادی که قصد دریافت اقامت سوئیس از طریق ازدواج را دارند باید حداقل ۱۸ سال سن را داشته باشند و مدارکی مبنی بر تجرد خود و یا ابطال ازدواج قبلی به سفارت ارائه دهند لازم به ذکر است دریافت اقامت سوئیس از طریق ازدواج روش پردردسر و پیچیده ای نمی باشد و افراد می توانند با گذشت ۳۵ سال با رعایت الزامات ای مانند ادغام شدن در جامعه سوئیس پیروی از قوانین کشور و اثبات بی خطر بودن برای امنیت داخلی و خارجی این کشور برای دریافت پاسپورت سوئیس درخواست دهند.

همچنین افراد قادر می باشند درخواست برای الحاق اعضای خانواده خود نیز در سوئیس را پس از این کار داشته باشند. متقاضیان در صورتی می توانند برای الحاق همسر خود درخواست دهند که شغل مناسب و درآمد کافی را داشته باشد و از پس مخارج زندگی خود و همراهانش آن بر بیایند. لازم به ذکر است در شرایط ازدواج فرد با تبعه سوئیسی این ازدواج باید در شهرداری‌ها و یا اداره مهاجرت به ثبت قانونی برسد و انجام گیرد

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

اقامت سوئیس از طریق سرمایه گذاری

کشور سوئیس همواره یکی از کشورهای اروپایی می باشد که دارای اقتصاد پایداری است و از این نظر سرمایه ‌گذاری در این کشور می‌تواند تصمیم مناسب و منطقی برای سرمایه‌گذاران خارجی واقع گردد با این وجود متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور قبل از هر تصمیمی می بایست به دقت روش‌های سرمایه‌گذاری در این کشور را بررسی نمایند تا بهترین روش را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایند یکی از نکات مثبت سرمایه گذاری در سوئیس و دریافت اقامت از این روش این است که افراد پس از سرمایه گذاری در این کشور امکان سفر بدون نیاز به ارائه ویزا در اغلب کشورهای اروپایی را خواهند داشت.

افراد می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور اقامت سوئیس را دریافت نمایند. در این روش افراد قادر می باشند با راه اندازی یک کسب و کار و یا به اصطلاح بیزینسی درخواست اقامت دهند. افراد برای سرمایه‌گذاری در این کشور و دریافت اقامت همانند سایر کشورهای دیگر باید حداقل مقداری را به عنوان سرمایه در این کشور برای راه اندازی کسب و کار ارائه دهند. طبق قوانین کشور سوئیس حداقل سرمایه که منجر به اخذ اقامت از روش سرمایه گذاری شود یک میلیون فرانک سوئیس تعیین شده است و کل مدت اخذ اقامت از ابتدا تا انتها تقریباً ۵ ماه به طول خواهد انجامید

اقامت سوئیس از طریق ثبت شرکت

سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت

در کشور سوئیس ثبت شرکت به روشهای مختلف صورت می گیرد از جمله به صورت انفرادی مسئولیت محدود سهامی خاص یا نمایندگیهای شعبه های شرکت های خارجی. تمامی این روش ها به این بستگی دارد که هدف افراد از ثبت شرکت در کشور سوئیس چیست و بودجه آن ها به چه مقدار می باشد ثبت شرکت با مسئولیت محدود افراد باید چند این سهامدار را معرفی نمایند این گزینه برای سرمایه گذاری های کوچک می تواند بسیار مناسب باشد.

شما نیاز به سرمایه اولیه ۲۰۰۰۰ فرانک دارید و این مبلغ باید به طور کامل در اختیار قرار بگیرد. البته پس از ثبت شرکت در یکی از بانک‌ها قابل استفاده خواهد بود. برای این نوع شرکت‌ها باید حداقل دو نفر به عنوان سرپرست مشخص شوند. یکی از آن‌ها باید مقیم کشور سوئیس باشد. فرقی نمی‌کند ملیت سهام‌دار چیست.

ثبت شرکت در سهامی خاص افراد به دنبال ایجاد یک شرکت بسیار بزرگ هستند و قصد دارند که یک یا چندین سهامدار را وارد این گزینه نمایند، در این روال می‌توان گفت که نام برخی از افراد پنهان است. یکی از مدیران باید مقیم کشور سوئیس باشد. حداقل سرمایه مورد نیاز در این روش ۱۰۰۰۰ فرانک است. نیمی از این مبلغ می‌بایست در بانک قرار بگیرد.

برای تاسیس شعبه و یا نمایندگی افراد می‌بایست در این روش باید میزان گردش مالی و اساسنامه شرکت به طور دقیق مشخص باشد روش ثبت شرکت از طریق تاسیس شعبه و یا نمایندگی میزان سرمایه اولیه مشخص وجود دارد اما نیاز است که یک مدیری که تابعیت کشور سوئیس را دارد وجود داشته باشد تمامی اموری که در این شعبه انجام می گیرد باید زیر نظر شرکت اصلی و مادر باشد تمامی قراردادها باید در شرکت اصلی در ابتدا به تایید برسد.

اقامت سوئیس از طریق خرید ملک

سرمایه گذاری از طریق خرید ملک

خرید ملک در این کشور می توانند یکی از راههای دریافت اقامت سوئیس و اتحادیه اروپا به شمار آید لازم به ذکر است که در این کشور بین صاحبخانه‌ها رقابت زیادی وجود دارد زیرا قیمت ملک در این کشور گران می باشد و ممکن است یک ملک یک سال به طول بیانجامد تا به فروش برسد دریافت اقامت از طریق خرید ملک در سوئیس کار ساده ای نیست و هر شخصی نمی تواند در این کشور خرید ملک نماید.

برای خرید ملک در کشور سوئیس باید مقرراتی را در نظر داشته باشند از جمله این که شخص باید عضو اتحادیه اروپا باشد و یا یک سری از مجوزها را در سوئیس دریافت کرده باشد از این جهت خرید ملک در کشور سوئیس برای ایرانیان امری غیر ممکن است.

لازم به ذکر است که بعضی از شیوه های سرمایه گذاری مانند خرید ملک در کشور سوئیس نمی تواند منجر به اخذ اقامت گردد و افراد دارای هدف اخذ اقامت این کشور باید از روش‌های دیگری اقدام نمایند. در سوئیس دو نوع مجوز B و C وجود دارد. اگر شما مجوز C داشته باشید می توانید همانند یک شهروند در سوئیس برخورد کنید ولی اگر مجوز شما از نوع B باشد شاید به شما اجازه خرید ملک داده شود ولی باید تنها در آن ملک زندگی کنید.

افرادی که این مجوز را دارند به صورت معمول خارجی هایی هستند که به دلایل مختلف وارد سوئیس می شوند از جمله بیزینس و یا ساکنان خارجی بدون اجازه کار و یا کارگران فصلی که برای بازه های زمانی وارد سوئیس می شوند. این افراد می توانند اجازه خرید ملک را از دولت سوئیس تقاضا کنند.

اقامت سوئیس از طریق کار

اقامت سوئیس از طریق کار

یکی از روش های دریافت اقامت سوئیس از طریق کار می باشد در حال حاضر تنها راه دریافت اقامت سوئیس از طریق کار پیدا کردن جواب و یا پیشنهاد شغلی از این کشور است که در این شرایط باید کارفرمایی از کشور سوئیس شرایط کاری شما را تایید کرده و به رشته و تخصص شما احتیاج داشته باشد اولویت کارفرماها برای جذب نیروی کار افراد تحصیل کرده کشور خودشان می باشد و جهت جذب نیروی کار به مدت سه ماه در کشور خود آگهی می نمایند در صورت پیدا نشدن نیروی کار متخصص نظر به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی نموده و بازهم در صورت پیدا نکردن نیروی کار مورد نظر از کشورهای غیر از اتحادیه اروپا مانند ایران نیروی کار خود را درخواست می نمایند.

لازم به ذکر است از سال ۲۰۱۷ سهمیه‌بندی برای جذب نیروهای خارجی در نظر گرفته شده است که بر این اساس تقسیم‌بندی سه هزار سهمیه برای مجوز B یعنی مجوز کار کوتاه مدت و ۴۵۰۰ سهمیه برای مجوز L یعنی مجوز کار بلندمدت تعیین شده است

ویزای کاری که افراد به این صورت دریافت می نمایند معمولاً به مدت یک سال تا ۵ سال صادر می گردد البته شایان ذکر است که حقوق متوسط در سوئیس از بالاترین ها در سطح جهان برخوردار می باشد.

معمولاً اعتبار ۵ ساله برای این نوع اقامت های کاری در نظر گرفته می شود و در ادامه و پس از گذشت ۵ سال دیگر و با پا بر جا بودن قرارداد کاری فرد می تواند اقامت دائم سوئیس را اخذ نماید. البته تبعه عضو اتحادیه اروپا پس از گذشت ۵ سال می توانند اقامت دائم اروپا را اخذ نمایند.

لیست مشاغل مورد نیاز سوئیس

 • مشاغل مهندسی و فناوری
 • داروسازی
 • مشاوره
 • بانکداری
 • بیمه و فناوری اطلاعات
 • تحلیلگران مالی
 • تحلیلگران سیستم
 • دکتران، دستیاران پزشکی و داروسازان
 • نقاشان حرفه ای
 • متخصصان کاشت گیاهی، متخصصان کنترل کیفیت و غیره
 • مشاغل قانونی
 • مشاغل مرتبط با تدریس و تحصیل
 • مدیران برتر و خدمات عمومی
اقامت سوئیس از طریق تحصیل

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

یکی دیگر از روش هایی که افراد می‌توانند از طریق آن اقامت کشور سوئیس را دریافت کنند مهاجرت تحصیلی به این کشور می باشد این کشور به دلیل شرایط مناسب تحصیل و کیفیت آموزشی بالا همواره سالانه مورد توجه بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان قرار می گیرد و هر ساله افراد بی شماری جهت تحصیل در کشور سوئیس به این کشور وارد می‌شود دانشگاههای برتر این کشور در شهرهای مهم و بزرگ سوئیس مانند زوریخ ژنو برن واقع شده است و افرادی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های سوئیس گردیده اند می توانند پس از تحصیل اقامت سوئیس را دریافت نمایند.

سیستم آموزشی در سوئیس مانند سایر کشورهای اروپایی بولونیای می باشد و بر این اساس تحصیل در مقطع لیسانس الی ۴ سال به طول می‌انجامد و به دو صورت فدرال یا آکادمی تقسیم بندی می گردد. کارشناسی ارشد در این کشور به مدت دو سال به طول می انجامد و همچنین تحصیل در مقطع دکترا به مدت چهار سال خواهد بود و بر این اساس تحصیل در مناطق مختلف سوئیس به زبان همان منطقه ارائه می گردد در این کشور معمولا مقاطع تحصیلی به زبان‌های فرانسوی آلمانی ایتالیایی و انگلیسی ارائه می گردد

در کشور سوئیس دانشجویان دارای حق کار قانونی می باشند به عنوان مثال دانشجویان در مقطع لیسانس به مدت ۱۰ ساعت فوق لیسانس ۲۰ ساعت و دکترا ۳۰ ساعت در هفته اجازه کار قانونی دارند دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیلی خود قادر می‌باشند به مدت ۶ ماه در این کشور به دنبال کار تمام وقت باشند و در صورت یافتن کار تمام وقت می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و پس از ۵ سال اقامت کشور سوئیس را دریافت نمایند.

هزینه تحصیل درسوئیس

هزینه تحصیل در سوئیس با توجه به رشته و دانشگاه و شهر مورد نظر فرد متقاضی می تواند متغیر باشد اما به صورت کلی تحصیل در سوئیس همواره پرهزینه است در دانشگاه‌های دولتی سوئیس دانشجویان شهریه کمی را پرداخت می نمایند که میانگین آنها به شرح ذیل می باشد:

 • در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: بین ۴۰۰€ تا ۳۷۰۰€ (یورو) در سال
 • در مقطع PhD: بین ۱۰۰€ تا ۹۰۰€ (یورو) در سال

لازم به ذکر است که در سال ۲۰۲۰ شهریه دانشگاه های خصوصی سوئیس ممکن است به سالیانه ۴۳۰۰۰€ (یورو) هم برسد. دانشگاه های ارزان قیمت و دولتی سوئیس می توان به دانشگاه ژنو، دانشگاه برن و دانشگاه لوزان اشاره نمود که سالیانه به طور متوسط به ترتیب ۹۰۰€ (یورو)، ۱۷۰۰€ (یورو) و ۱۰۴۰€ (یورو) شهریه دریافت می کنند.

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

اقامت سوئیس از طریق پناهندگی

بر اساس کنوانسیونی که در شهر ژنو سوئیس تایید شده است تمامی کشورهای عضو این کنوانسیون موظف هستند که افرادی را که به دلایلی مانند نژاد جنسیت مذهب ایده جنگ و سایر موارد در کشور خود دچار خطرات جانی و مالی هستند می توانند به کشور ثالث پناه آورند و به عنوان پناهنده وارد این کشور گردند و از این افراد بر طبق رفتارهای انسانی، کشور ثالث باید مراقبت نماید و اجازه اقامت به آنها بدهد.

افرادی که به عنوان پناهنده وارد کشور سوئیس می شوند ۱۲ سال باید در این کشور اقامت داشته باشند و پس از آن می توانند درخواست برای اقامت دائم و همچنین پاسپورت این کشور نمایند. علاوه بر این استفاده از ویزای همراه نیز یکی از گزینه‌های مناسب برای این افراد می باشد که می توانند در کنار خود اعضای خانواده را نیز داشته باشند

لازم به ذکر است که روش پناهندگی به علت مشکلات فراوانی که دارد مانند طولانی بودن پروسه پذیرش عدم قطعیت آن خطرهای مالی و جانی و خراب کردن پل های پشت سر و بسیاری از این موارد به هیچ عنوان به افراد توصیه نمی گردد توصیه ما به شما عزیزان این است که تا حد امکان از روش‌های قانونی مانند تحصیل کار و غیر برای اخذ اقامت سوئیس اقدام نمایید.

در شرایطی که به درخواست فرد رسیدگی می شود وی ملزم است در کشور سوئیس باقی مانده و از این کشور خارج نشود که در صورت ردی پرونده تا ۱۰ سال نمی تواند به اروپا بازگردد. با این حال، باید توجه داشت که پناهندگی خطرات روحی و جسمی جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال دارد.

نتیجه گیری

با توجه به مطالبی که در این مقاله مورد بحث قرار گرفت کشور سوئیس همواره به دلیل داشتن کیفیت بالای زندگی فرصت های شغلی مناسب و درآمدهای بالا نسبت به سایر کشورهای اروپایی و همچنین قرارگیری دانشگاه های معتبر دنیا و داشتن نظام آموزشی و تحصیلات عالی با استانداردهای بالا و حتی طبیعت دیدنی این کشور سالانه مورد توجه بسیاری از افراد از سراسر دنیا واقع شده است می‌توانند برای دریافت اقامت سوئیس از روش های مختلفی مانند تحصیل کار سرمایه‌گذاری ازدواج و غیره اقدام نمایند پناهندگی یکی از راه های پر خطر و مخاطره آمیزی است که ممکن است که افراد صدمات روحی و روانی جبران ‌ناپذیری را وارد نماید و به دلیل مشکلاتی که ممکن است برای افراد به وجود بیاید هیچگاه این روش به شما عزیزان توصیه نمی گردد.

اما این نکته قابل توجه است که با وجود تمامی امکانات رفاهی و آموزشی بالای سوئیس، هزینه های زندگی و مالیاتی در این کشور بالاست و باید حتما از نظر تمکن مالی از توان بالایی برخوردار باشد. در بین روش های ذکر شده روش تحصیلی همواره می تواند مناسب ترین و کم هزینه ترین راه برای دریافت اقامت سوئیس باشد.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

   

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ارتباط با ما

  برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

  مقالات اخیر