info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

وبلاگ

Sop یا انگیزه نامه

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

sop یا انگیزه نامه چیست؟

یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ پذیرش از برترین دانشگاه های دنیا sop یا انگیزه نامه می باشد، Sop که مختصر شده عبارت Statement Of Purpose می باشد به معنای انگیزه نامه است. از همین رو دانشجویان علاقه مندان به ادامه تحصیل با تنظیم sop صحیح قادر خواهند بود، شانس خود را برای پذیرش افزایش دهند. انگیزه نامه نشان دهنده قصد دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه، مقطع تحصیلی، رشته و حتی کشور مورد نظر است. در پروسه های تحصیلی به صورت معمول انگیزه نامه نه تنها شما را به عنوان کاندید برای اخذ پذیرش نشان می دهد، بلکه مهارت و توانایی نوشتاری افراد را منعکس می کند. این موضوع در خصوص انگیزه نامه های مربوط به ویزای تحصیلی می باشد.

انگیزه نامه تاثیر بسزایی در پذیرش تحصیلی در کشورهای انگلستان، آمریکا، کانادا و استرالیا دارد. از همین رو علاقه مندان به تحصیل در کشورهای ذکر شده می توانند با مراجعه به صفحات تحصیل در انگلستان، تحصیل در کانادا، تحصیل در استرالیا و تحصیل در آمریکا وب سایت آریاناپارس از شانس و شرایط موجود مطلع شوند.

نکات حائز اهمیت در تهیه انگیزه نامه یا sop

به صورت معمول تهیه و تنظیم انگیزه نامه از قانون به خصوصی تبعیت می کند. در هنگام تنظیم انگیزه نامه باید نکاتی را توجه قرار نمود که باعث موثرتر شدن انگیزه نامه می شود، عبارتند از:

 • بیانیه هدف شما نباید دارای هرگونه خطای املایی یا دستوری باشد
 • از کلیشه ها و زبان تکراری خودداری کنید
 • انگیزه نامه باید حداقل در حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ کلمه باشد.
 • نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی نمی باشد.
 • توانایی نوشتن در SOP منعکس شده است. SOP باید از خطاهای دستوری عاری باشد. این زبان باید به اندازه کافی واضح باشد که درک آنها هنوز واژگان خوبی داشته باشد. مطمئن شوید که بیش از حد از کلمات سنگین استفاده نکنید، زیرا بعضی اوقات واژگان غنی باعث می شود که این جمله از کار بیفتد و در برقراری ارتباط معنی معنا پیدا کند.
 • چه چیزی شما را از بقیه جمعیت متمایز می کند؟ شخصیت منحصر به فرد خود را برجسته کنید.
 • با استعداد، تجربیات و علاقه های قبلی خود، چگونه و به چه صورت می توانید در بخش و یا دانشگاه کمک کنید؟ به عنوان یک فرآیند دو طرفه فکر کنید. در صورت دریافت پذیرش، حرفه شما شروع به کار می کند و با تلاش و مشارکت شما می توانند مزایایی دریافت کنند. لازم به ذکر است که چگونه می توانید از طریق ورزش، خدمات اجتماعی، جوامع یا کلوپ ها و غیره بتوانید در جامعه آنها مشارکت کنید.
 • آشنایی با امکانات و برنامه های درسی دانشگاه کمک شایانی به شما خواهد کرد. شما باید از برنامه های دانشجویی، دانشکده، فرصت های کارآموزی، امکانات و جوامع دانشجویی، سنت ها و غیره آگاه باشید.
 • انگیزه یا الهام بخش شما برای مطالعه یک دوره انتخابی باید واضح ، آشکار و موجه باشد.

انواع انگیزه نامه

روش های متفاوتی برای اقدام به مهاجرت وجود دارد. در همین راستا به ازای هر روش مهاجرتی sop یا انگیزه نامه متفاوتی باید نوشته شود. از انواع انگیزه نامه ها می توان به:

 1. انگیزه نامه برای ویزای تحصیلی
 2. انگیزه نامه برای ویزای کاری
 3. انگیزه نامه برای ویزای توریستی

و همچنین انگیزه نامه برای ویزای سرمایه گذاری اشاره کرد. انگیزه نامه برای ویزای تحصیلی و کاری از معمول ترین آنها می باشد.

دلایل موثرتر شدن انگیزه نامه

به یاد داشته باشید که لیست کاملی از آنچه شما می توانید در SOP درج کنید وجود ندارد. آنچه باید به خاطر بسپارید اینست که در چنین مواردی، درک این موضوع که همه آنچه را که نباید در SOP خود نگنجانید، مهم است.

وقت کافی ندادن

ذکر کلیه اطلاعات حیاتی در یک جریان معقول ضروری است. پوشش جنبه هایی در مورد چگونگی هدایت یک چیز به چیز دیگر و اینکه چگونه شما را مجبور به درخواست مطالعات بیشتر کرده و توضیح می دهد که چگونه در برنامه های آینده شما برای دستیابی به اهداف خود جای می گیرد، SOP شما باید با صبر و تحمل وقت خود را به عنوان یک محدودیت تهیه نکنید.

توجه نکردن به اهداف شغلی

SOP بازتابی از دستاوردهای قبلی و برنامه های آینده شما است. در صورت تمرکز کامل بر روی دستاوردهای قبلی، شانس افراد برای قبولی کم می شود. هر جنبه ای که در Sop یا انگیزه نامه مورد بحث قرار می گیرد، فضای مشخصی از خود دارد. چیزها نیاز به توضیح دارند، اما به گونه ای که هیچ چیز چیزی را تحت‌الشعاع قرار نمی دهد. دستاوردها  باید نقاط قوت و عزم  را به تصویر بکشند در حالی که اهداف برای نشان دادن تمرکز و وضوح دید  لازم است.

نوشتن بیشتر یا کمتر از مقدار مورد نیاز

حد مجاز عاملی بسیار مهم است که هنگام نوشتن در نظر گرفته نمی شود. درک این نکته ضروری است که زمان مبحث ارزشمندی است. افرادی که در آنجا برای ارزیابی نمایه شما در آنجا نشسته اند، زمان کافی برای انجام این کار دارند. هزاران دانشجو در همان دانشگاه در یک کشور خاص و درست قبل از مهلت مقرر در همان دوره ثبت نام می کنند.

در ابتدا و نتیجه گیری خیلی مستقیم یا خیلی اتفاقی است

شروع SOP با اهداف شغلی خود همیشه ایده خوبی است، اما شما نباید در هنگام بیان هدف خود از برنامه خیلی مستقیم باشید. همیشه توصیه می شود که از هدف بلند مدت خود شروع کنید، زیرا به کمیته پذیرش کمک می کند تا ارزیابی کند که شما یک نامزد متمرکز هستید.

هرگز SOP یا مقاله خود را از طریق دوستان یا اینترنت خود کپی نکنید

سرقت ادبی در دانشگاه های خارج از کشور یک جرم جدی تلقی می شود. هرگز چیزی را از نمونه های Sop یا انگیزه نامه پخش شده در اینترنت یا اسناد متقاضیان سابق کپی نکنید. اسناد کپی شده ممکن است به رد فوری دانشگاه های خارج از کشور منجر شود.

هرگز دروغ نگویید یا اطلاعات کاذب را در اسناد ارائه نکنید

انتظار کمیته پذیرش ارائه اطلاعات صددرصد صحیح است، به همین دلیل شما را ملزم به ارائه مدارکی برای هر کاری که انجام داده اید اعم از دانشگاهی که تحصیل کرده اید تا فعالیت های فوق برنامه دیگر می نماید. لازم بذکر است در صورتی که اسناد مورد نظر را در هنگام درخواست ارائه نشود، درخواست به صورت کلی رد شده و محکوم به شکست خواهد بود.

قالب کلی انگیزه نامه

قالب کلی ساختاری انگیزه نامه همانند تمامی مقالات علمی دیگر است. در هنگام تنظیم انگیزه نامه باید:

 • قلم شماره ۱۲ و فونت Times New Roman
 • حاشیه های ۱ اینچی از همه طرف
 • فاصله ۱٫۵ خط

رعایت شود و این نکات حائز اهمیت برای تهیه sop می باشد. به صورت معمول هر بخش از sop یا انگیزه نامه مواردی را شامل می شود. یک مقاله شامل پنج پاراگراف ساده است که به بررسی آن می پردازیم.

شما کی هستید و می خواهید چه کاری انجام دهید؟

در پاراگراف اول Sop یا انگیزه نامه ، باید خود را با مختصراً پیشینه خود و بیان هدف یا شغل فعلی خود معرفی کنید. معرفی باید مربوط به برنامه خاصی باشد که برای آن درخواست داده می شود.  صحبت و یا ذکر مسائل بدون ارتباط با هدف به شما کمک نمی کند. هر اطلاعاتی که شما در معرفی خود دارید باید با جنبه های خاص برنامه ارتباط برقرار کند.

چرا می خواهید این کار را انجام دهید؟

اکنون که این مسئله را روشن کردید که پیشینه و هدفی در رابطه با برنامه دارید ، علاقه خود را در مورد آن توضیح دهید. دلایلی کلی را بیان نکنید، مانند “من دوست دارم به مردم کمک کنم” این بدان دلیل است که افراد زیادی این دلایل را بیان می کنند. شما احتمالاً دوست دارید به مردم کمک کنید و این عالی است، اکنون عمیق تر به موضوع اشاره کنید. چرا دوست دارید به مردم کمک کنید؟ چگونه قصد کمک به مردم را دارید؟ چرا می خواهید در این برنامه خاص برای کمک به مردم به تجربیات خود بیفزایید؟ هرچه دلایل خود را کاملاً درک کنید، بهتر می توانید افسران پذیرش را متقاعد کنید که مناسب ترین گزینه برای این موقعیت هستید.

چرا شما کاندیدای مناسبی برای برنامه هستید؟

در پاراگراف سوم Sop یا انگیزه نامه ، تجربیاتی را که قبلاً در حوزه تحصیلی خود داشته اید بطور خلاصه شرح دهید. به هر شغل، کارآموزی، پروژه و مواردی از این دست اشاره کنید. برای برخی افراد دشوار است که به هر تجربه عملی که ممکن است داشته باشند فکر کنند. سعی کنید با برخی از دوستان یا خانواده صحبت کنید که شما را به خوبی می شناسند. آنها ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تا در مورد برخی تجربه های مرتبط فکر کنید.

از پاراگراف اول به پیش زمینه و هدف شغلی نگاه کنید. این باید مرجع شما هنگام صحبت در مورد تجربه باشد. به نزدیک ترین تجربیات خود را در این زمینه به خصوص اشاره کنید. این موضوع نشان می دهد که شما درک روشنی از برنامه و چگونگی قرار گرفتن در آن دارید.

اگر اطلاعات دیگری وجود دارد، واقعاً فکر می کنید که مسئول پذیرش باید از شما خبر داشته باشد، آن را در اینجا وارد کنید. تأکید بر این نکته مهم است که مسئول پذیرش باید واقعاً این اطلاعات را بداند. از خود بپرسید که آیا می توانید ارزش خاصی که این تجربیات به داستان شما می دهند را به وضوح بیان کنید. این یک فرصت دیگر برای ایستادگی و بی نظیر بودن است، اما هنوز هم باید به شدت توضیح داده شود که چرا شما بهترین فرد برای برنامه هستید.

در آینده می خواهید چه کاری انجام دهید؟

در بند پایانی Sop یا انگیزه نامه باید خیلی کوتاه اهداف شغلی بلند مدت خود را شرح دهید. هنگام نوشتن این مطلب بسیار واضح و مشخص باشید. همچنین، توجه داشته باشید که چگونه این کمی متفاوت از هدف فعلی با پاراگراف اول است. در پاراگراف اول در مورد کارهایی که می خواهید در حال حاضر انجام دهید صحبت می کنید، به عبارت دیگر هدف بعدی که می خواهید به آن برسید. بند پایانی درباره مکان هایی که می خواهید از این پس سالها باشید، بحث می کند.

سایت های مفید برای تهیه sop یا انگیزه نامه

با توجه به درخواست هر فرد، نمونه های از Sop یا انگیزه نامه ها در سایت ها در دسترس متقاضیان می باشد. از همین رو با انتخاب دلیل سفر و برنامه مورد نظر قادر خواهید بود به بهترین انگیزه نامه ها دسترسی داشته باشید. نمونه ای از سایت هایی که می توان انگیزه نامه را مورد بررسی قرار داد عبارتند از:

templatelab

studyabroad.shiksha

tcglobal

edusson

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. اخذ نمایندگی از بسیاری مراکز معتبر جهان، ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر