...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

ویزای توریستی آمریکا

ویزای توریستی آمریکا

گرفتن ویزای توریستی آمریکا شاید در نگاه اول کار سخت و دشواری باشد. اما اگر واقعا به دنبال مهاجرت و یا سفر از طریق ویزای توریستی آمریکا هستید، به شما این اطمینان را می‌دهیم که با خواندن این مقاله به بسیاری از سوالات ذهن‌تان پاسخ داده خواهد شد.

ما در این مقاله سعی داریم تا به طور کامل و جامع به تمام نکات و موارد مورد نیاز برای اقدام و گرفتن ویزای توریستی آمریکا بپردازیم. بنابراین بیایید از انواع ویزای توریستی آمریکا شروع کنیم:

انواع ویزای توریستی آمریکا

در گرفتن ویزای توریستی آمریکا، هدف شما از ورود به خاک این کشور بسیار اهمیت دارد. از انواع ویزای توریستی آمریکا می‌توان به ویزای B1 و B2 اشاره کرد. البته این موضوع که کدام ویزا مورد نیاز شما است، کاملا به هدف شما برای گرفتن ویزا بستگی دارد.

در ادامه به معرفی و بررسی هرکدام از آن‌ها به صورت تخصصی‌ می‌پردازیم:

ویزای توریستی B1

ویزای B1 مناسب کسانی است که می‌خواهند با هدف انجام فعالیت‌های تجاری وارد خاک آمریکا شوند. این نوع ویزا بیشتر برای چنین سفرهای کاری کوتاه مدت به افراد داده می‌شود.

فعالیت‌های مجاز با ویزای توریستی B1

شما با داشتن این نوع ویزای توریستی، می‌توانید بدون هیچ مشکلی تمام فعالیت‌های زیر را انجام دهید:

 

فعالیت‌های مجاز ویزای توریستی B1

برگزاری و یا شرکت در قرارهای کاری
انجام مذاکرات کاری و عقد قرارداد
انجام کارهای تسویه حساب معاملات ملکی
حضور در همایش‌های علمی، آموزشی و…

ویزای توریستی B2

اگر برای دیدار با خانواده، انجام معاینات پزشکی و یا حتی اهداف کاملا گردشگری قصد سفر به آمریکا را دارید، بهترین گزینه برای شما دریافت ویزای توریستی آمریکا B2 می‌باشد.

فعالیت‌های مجاز با ویزای توریستیB2

داشتن ویزا به معنی آزادی در انجام هرکاری نیست. بنابراین بسیار خوب است تا با مجموعه فعالیت‌های مجاز با ویزای توریستی B2 آشنا باشید:

 

فعالیت‌های مجاز ویزای توریستی B2

درمان و فعالیت‌های پزشکی
گردشگری و ملاقات با اقوام
حضور در گردهمایی‌های دوستانه یا خدماتی
شرکت در کلاس‌های آموزشی( بدون مدرک)

یکی دیگر از مباحثی که باید به آن در خصوص انواع ویزای توریستی آمریکا به آن بپردازیم، ویزاهای سینگل و مولتی پل است. در ادامه به معرفی و توضیح این موضوع خواهیم پرداخت. قبل از معرفی دو نوع ویزای سینگل و مولتی پل، باید بگوییم که هرکدام از انواع ویزای B1 و یا B2 می‌توانند سینگل و یا مولتی پل باشند.

ویزای سینگل

ویزای سینگل یکی از متداول‌ترین نوع ویزای کوتاه مدت آمریکا به حساب می‌آید. ویزای سینگل بسیار سریع و آسان‌تر از ویزای مولتی پل داده می‌شود. اما در عوض با داشتن این ویزا، در طول یک دوره حداکثر ۶ماهه و یا کمتر از آن می‌توانید تنها یک بار وارد خاک آمریکا شوید.

ویزای مولتی پل

با داشتن ویزای مولتی پل، می‌توانید در طول مدت اعتبار ویزا به راحتی و چندین بار بدون نیاز به درخواست مجدد وارد خاک آمریکا شده و آنجا را ترک کنید. البته به این موضوع توجه کنید که این به این معنی نیست که فرد حق دارد تمام سال‌های اعتبار ویزا را بدون محدودیت در آمریکا بماند، بلکه این مفهوم را می‌رساند که اعتبار ویزا در طول چندین سال مشخص شده منقضی نمی‌شود.

این نکته هم قابل تامل است که فرد معمولا در هر بار ورود اجازه دارد که تا حداکثر ۶ ماه در ایالات متحده بماند. سپس از آمریکا خارج شده و بعد از مدتی دوباره وارد آمریکا شود.

تا اینجای مقاله به معرفی انواع ویزاهای توریستی آمریکا پرداختیم. حال کم کم وقت آن است که به بررسی و توضیح شرایط و چگونگی دریافت ویزای توریستی آمریکا بپردازیم.

اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مهاجرت تحصیلی آمریکا مراجعه کنید.

شرایط ویزای توریستی آمریکا

شرایط ویزای توریستی آمریکا

می‌توانیم مهم‌ترین شرط دریافت ویزای توریستی آمریکا را، داشتن وابستگی(در اصطلاح tie) به وطن خود دانست. به این معنی که شما پس از اتمام ویزای خود، قصد و شرایط بازگشت به وطن خود را دارید. برای اثبات این موضوع ارائه دادن اسناد کاری و ملکی، که بیانگر الزام بازگشت شما از آمریکا باشد کافی است.

علاوه بر این، داشتن تمکن مالی یکی دیگر از شرایط است. شما با ارائه مدارکی مانند گردش حساب، اسناد ملکی و… باید اثبات کنید که توانایی برآمدن از هزینه‌های خود را دارید.

همچنین جالب است بدانید که داشتن دعوت‌نامه می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی دریافت ویزای شما داشته باشد. چرا که شما با ارائه دعوت‌نامه، نشان می‌دهید که از سمت میزبان تامین هستید!

مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی آمریکا

برای اخذ ویزای توریستی آمریکا، به مدارکی نیاز دارید که در ادامه لیست کاملی از آن‌ها را همراه با توضیحاتی که به کمک‌تان می‌آید قرار داده‌ایم:

 1. پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید حداقل ۶ ماه پس از زمان خروج‌تان از آمریکا اعتبار داشته باشد.
 2. مدارک خانوادگی: این دسته از مدارک شامل شناسنامه، گواهی ازدواج و یا طلاق، عکس خانوادگی و… آن هم به صورت ترجمه شده است.
 3. داشتن فرم DS-160 : یکی از اصلی‌ترین موارد مورد نیاز برای دریافت ویزا، پر کردن فرم آنلاین DS-160 است. این فرم شامل دو بخش اطلاعات هویتی مانند: نام، وضعیت تاهل، تاریخ تولد و… و بخش سوالات امنیتی مانند: سوابق کیفری، نقض قانون و… است.
 4. تمکن مالی: مدرکی گواه بر این موضوع که شما می‌توانید از پس مخارج خود بربیایید. مانند گردش حساب یک سال گذشته، موجودی روز افتتاح حساب و… .
 5. ارائه برنامه سفر: شما باید به طور دقیق برنامه خود برای ماندن در آمریکا را ارائه دهید. اسنادی مانند بلیط‌های پرواز خریداری شده، اقامت و رزرو هتل و به طور کلی اسنادی که نشان ‌دهند در چه زمانی قصد انجام چه کاری را دارید.
 6. مدارک پزشکی: شما باید تاییدیه‌ای مبنی بر سلامت روحی و جسمی خود را که توسط پزشک مورد تایید سفارت داده شده است را به همراه داشته باشید.

با هم آموختیم که برای اخذ ویزای توریستی به چه مدارکی نیاز داریم. حال بیایید تا به مراحل اخذ ویزا یک نگاه دقیقی بیندازیم.

مراحل اخذ ویزای توریستی

مراحل اخذ ویزای توریستی آمریکا

اگر به دنبال دریافت ویزای توریستی آمریکا هستید، تمام مراحل زیر را باید طی کنید. در ادامه به معرفی و توضیح هرکدام از مراحل پرداخته‌ایم تا هرگز دچار سردرگمی نشوید!

 • درخواست و پر کردن فرم DS-160: همانطور که در بخش مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا گفتیم، یکی از مهم‌ترین موارد در اخذ ویزا داشتن این فرم است.
 • پرداخت کردن هزینه درخواست ویزا: این هزینه که حدود ۱۶۰دلار است، بدون در نظر گرفتن تایید و یا ریجکت شدن این درخواست است. به این معنی که شما در هر صورت باید این هزینه را پرداخت کنید. تازه این تمام ماجرا نیست، شما باید علاوه بر این مبلغ ثایت، مقداری هزینه بیشتر(که مبلغ آن به رابطه آمریکا با کشور مبدا شما بستگی دارد) را پرداخت کنید.
 • تایین و برنامه‌ریزی برای مصاحبه: تمام متقاضیانی که در بین محدوده سنی ۱۴ الی ۸۰ سال قرار دارند باید در مصاحبه حضوری شرکت کنند. تقریبا چیزی بین ۲ هفته الی ۲ ماه بعد از دریافت نوبت، باید به صورت حضوری و با در دست داشتن نامه تاییدیه مصاحبه به سفارت بروید.
 • ارائه دادن مدارک: تمامی مواردی را که در بخش مدارک مورد نیاز گفتیم را باید به طور کامل و ترجمه شده ارائه دهید. شما با این کار به سفارت اعلام می‌کنید که شرایط لازم برای درخواست دادن ویزای توریستی را دارید.
 • مصاحبه حضوری: آخرین مرحله در این فرایند، برگزاری و شرکت در مصاحبه حضوری سفارت است. این مصاحبه‌ها معمولا زمان زیادی نمی‌گیرند و شما باید به سوالاتی که فرد از شما می‌پرسد پاسخ کوتاه بدهید.

بعد از بررسی کلی شرایط و روند دریافت ویزای توریستی آمریکا، به یکی از غیرقابل انکارترین قسمت‌های آن، یعنی مجموع هزینه‌ها می‌رسیم. البته باید به نکته توجه کنید که این هزینه‌ها تقریبی هستند و با گذشت زمان شامل تغیرات زیادی می‌شوند.

اگر قصد مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف را دارید به مقاله مهاجرت تحصیلی مراجعه کنید.

هزینه دریافت ویزای توریستی آمریکا

هزینه ثابت دریافت ویزای توریستی آمریکا ۱۶۰ دلار است، این مبلغ را دولت آمریکا به جهت دستمزد برای بررسی درخواست ویزا دریافت می‌کند. البته این رقم نهایی نمی‌باشد، زیرا از آنجایی که آمریکا در ایران سفارت‌خانه ندارد، شما باید برای مراجعه حضوری به سفارت آمریکا و برگزاری مصاحبه به یکی از کشورهای اطراف مانند ارمنستان، ترکیه و… سفر کنید. به همین دلیل نمی‌توان هزینه کاملا دقیقی را برای دریافت ویزای توریستی آمریکا اعلام کرد.

همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که پرداخت ۱۶۰ دلار اولیه کاملا بدون بازگشت می‌باشد. یعنی حتی اگر با درخواست ویزای شما موافقت نشد، مبلغ عودت داده نمی‌شود.

سوالات متداول ویزای توریستی آمریکا

دو صورتی که شما به دنبال دریافت این ویزا باشید، قطعا ذهن‌تان درگیر سوالات بسیار زیادی قرار دارد. در ادامه برای‌تان بر حسب تجربه، به تعداد زیادی از سوالات پر تکرار در زمینه دریافت ویزای توریستی آمریکا پاسخ داده‌ایم. امیدواریم پاسخ سوالات شما هم در میان همین سوالات وجود داشته باشد.

چگونه می‌توان شانس دریافت ویزای توریستی آمریکا را افزایش داد؟

به طور کلی باید گفت شانس شما در دریافت ویزای توریستی، به مدارک شما و نحوه ارائه آن‌ها بستگی دارد. برای مثال در زیر نکاتی را آورده‌ایم که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید مقدار زیادی شانس خود را در دریافت این ویزا ارتقا دهید.

 • داشتن تمکن مالی بالا: هرچقدر میزان سرمایه ارائه داده شده بیشتر باشد، قاعدتا شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهید داشت.
 • ارائه اشتغال به تحصیل در کشور مبدا: مدرکی که اثبات کند شما بعد از مددت معین به کشور خود باز خواهید گشت شانس شما را افزایش می‌دهد.
 • سوابق مسافرتی: این مووع که شما قبل از درخواست ویزا به کشورهای دیگری سفر کرده باشید هم می‌تواند بر شانس شما بیافزاید.
 • دعوت‌نامه: داشتن دعوت‌‌نامه از طرف یکی از ساکنان آمریکا هم می‌تواند بر روی شانس دریافت ویزای شما تاثیر بسیار زیادی بگذارد.

علاوه بر موارد گفته شده، نکاتی هم هستند که باعث می‌شوند تا شانس شما در گرفتن ویزا کم شود. از آن‌ها می‌توان به داشتن پرونده باز مهاجرت به آمریکا، باردار بودن و نداشتن تمکن مالی مناسب اشاره کرد.

مدت زمان صدور ویزای توریستی

مدت زمان صدور ویزای توریستی آمریکا چقدر است؟

به طور کلی این پروسه بین ۱ تا ۳ ماه متغیر است. اختلاف زمان موجود هم علاوه بر محل مصاحبه، زمان و نوع ویزا، به نظر نهایی کارشناس سفارت هم بستگی دارد. اگر شما را مورد تایید بداند، ویزای شما بسیار زودتر از زمانی که احساس کند پرونده‌تان نیاز به بررسی بیشتر دارد آماده می‌شود.

آیا می‌توان ویزای توریستی آمریکا را تمدید کرد؟

این موضوع کاملا به افسر سفارت‌خانه بستگی دارد. اما با ناراحتی باید بگوییم که در کل احتمال تمدید ویزای توریستی آمریکا بسیار کم است.

داشتن دعوت‌نامه برای دریافت ویزای توریستی آمریکا اجباری است؟

خیر. داشتن دعوت‌نامه از شرایط دریافت ویزا نیست، اما شما با داشتن دعوت‌نامه می‌توانید شانس خود را در دریافت ویزا بسیار بالا ببرید.

دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای توریستی آمریکا چیست؟

ریجکت شدن درخواست ویزا توریستی آمریکا، از طرف افسران در کنسولگری‌ و سفارت‌خانه‌ها می‌تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. اما ما در ادامه به رایج‌ترین دلایل آن می‌پردازیم:

 • خوب پیش نرفتن جلسه مصاحبه حضوری در سفارت‌خانه
 • وجود مغایرت میان مدارک ارائه شده و اظهارات شفاهی‌تان
 • انگیزه شما از سفر مشخص نباشد.
 • تمکن مالی خوبی نداشته باشید و یا نتوانسته باشید ثابت کنید که پس از پایان زمان ویزا خاک آمریکا را ترک می‌کنید.

شاید حال که با دلایل ریجکت شدن درخواست ویزای خود آشنا شدید، به دنبال اعتراض و یا رفع مشکل خود باشید. در این صورت باید به شما بگوییم که پس از برطرف نمودن دلیل ریجکت شدن، می‌توانید دوباره درخواست ویزا بدهید.

البته پیشنهاد می‌شود وقتی از یک سفارت‌خانه ریجکت می‌شوید، درخواست مجدد خود را هم در همان سفارت‌خانه بدهید. چرا که تغیر مکان تاثیری بر شانس دریافت ویزا ندارد و صرفا افسر پرونده‌تان است که تغییر پیدا می‌کند.

آیا می‌توان ویزای توریستی آمریکا را به اقامت دائم تبدیل کرد؟

خیر. ویزای توریستی یک ویزای غیر مهاجرتی به حساب می‌آید و شما ملزم به ترک خاک ایالات متحده پس از پایان مدت زمان آن هستید. البته اگر تغیری در برنامه کاری‌تان پیش آمد که واجد شرایط مهاجرت کاری شدید، باز هم باید پس از موعد مقرر آمریکا را ترک کرده و سپس درخواست ویزای کاری آمریکا و یا اقامت آمریکا بدهید.

به این نکته توجه کنید که ماندن بیشتر از موعد قانونی در آمریکا شما را مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگینی خواهد کرد. همچنین در شانس گرفتن ویزای دوباره آمریکا تاثیر بسیار منفی‌ای می‌گذرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر