...
info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

مهاجرت پزشکان به کانادا

مهاجرت پزشکان به کانادا

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا

برای فعالیت به عنوان پزشک در این کشور، شرایط شما باید با شرایط اعلام‌شده در کانادا مطابقت داشته باشد؛ به عنوان نمونه لازم است در کشور خود یک پزشک معتبر بوده و پروانه طبابت داشته باشید. همچنین می‌بایست مدارج علمی و سطح طبابت شما با استانداردهای پزشکانی که در کانادا در حال فعالیت هستند، همسان باشد.

بدین منظور لازم است در آزمون‌های مشخصی که دولت کانادا برای بررسی شرایط پزشکان برگزار می‌کند، شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنید. برای شرکت در آزمون اولیه می‌بایست در وب‌سایت Physiciansapply.ca یک حساب کاربری ایجاد کنید تا همه مدارک به شورای پزشکی کانادا ارسال شده و تایید شوند. ایجاد حساب در این سایت مبلغی معادل با ۳۲۰ دلار هزینه دارد که قابل بازگشت نیست. پس از آن باید با شرکت در آزمون اولیه و آنلاین MCCQE حد نصاب نمره را کسب نمایید.

پس از دریافت نمره‌ قبولی در آزمون اولیه، می‌بایست در بخش دوم این آزمون که تخصصی‌تر و دشوارتر است نیز شرکت کنید و نمره‌ قبولی را کسب نمایید. هر دو مرحله‌ آزمون MCCQE در یک روز و به صورت آنلاین برگزار می‌شوند. البته برای شرکت در این آزمون می‌بایست در یکی از ۵۰۰ مرکز رسمی که توسط دولت کانادا اعلام می‌شود، درخواست خود را ثبت کنید.

مراحل مهاجرت پزشکان به کانادا

 • در ابتدا بهتر است بدانید مدرک پزشکی اخذ شده در ایران را باید معادل‌ سازی کنید.
 • پس از آن می‌بایست مقصد دقیق خود را انتخاب کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا می‌تواند مسیر اخذ ویزا و انتخاب برنامه‌های مهاجرتی شما را تعیین کند.
 • در قدم بعدی باید بدانید که مهاجرت پزشکان به کانادا، بروکراسی بسیاری دارد. برای مثال در ابتدای امر شما باید اعتبار مدرک پزشکی خود را در سایت https://wdoms.org/ بررسی کنید.
 • اگر اعتبار مدرک شما تأیید شود، ممکن است به ارزیابی اعتبارنامه آموزشی (Educational Credential Assessment یا ECA) نیاز داشته باشید.
 • همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، می‌بایست در آزمون دو مرحله‌ای MCCQE نیز شرکت کنید.
 • پس از گذراندان این مراحل موفق به اخذ مدرک شورای پزشکی کانادا یا LMCC خواهید شد. این مدرک برای اپلای و درخواست مجوز کار به عنوان یک پزشک در کانادا لازم است.
 • پس از آن زمانی که به این کشور وارد شدید و فعالیت خود را به عنوان یک پزشک آغاز کردید، باید آموزش‌ها و دوره‌های پزشکی بیشتری را در شهر موردنظر خود که تحت نظارت قانونی شورای پزشکی کانادا برگزار می‌شوند نیز بگذرانید و از طرف بورد‌ تخصصی پزشکی استان محل طبابت، گواهی معتبر دریافت کنید.

سیستم Express Entry چیست؟

یک قدم مهم برای مهاجرت پزشکان به کانادا، اپلای برای یک موقعیت شغلی در کانادا است؛ البته این مورد ضروری نیست اما می‌تواند شانس شما را برای دریافت دعوت‌نامه و درخواست اقامت دائم کانادا، به طور قابل توجهی افزایش دهد. یکی از بهترین روش‌ها برای انتخاب برنامه مهاجرتی خود و آغاز پروسه‌ی اپلای، استفاده از سیستم Express Entry است.

این سیستم، که با نام «ورود سریع» هم شناخته می‌شود، به منظور جذب افراد و نیروهای کاری خارجی متخصص، توسط دولت کانادا راه‌اندازی شده‌است تا متقاضیان بتوانند با اخد اقامت دائم به سرعت مشغول به کار شوند. سیستم Express Entry بر اساس رتبه‌بندی‌های مشخصی تنظیم شده‌است. سن، تحصیلات، سابقه کاری، سطح علمی و مهارت‌های فردی از جمله معیارهایی هستند که در این سیستم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

اکسپرس اینتری

پس از ارزیابی، یک رتبه‌ی مشخص را کسب می‌کنید؛ حال در رقابت با سایر افرادی که واجد شرایط هستند، امکان برگزیده شدن شما فراهم خواهد شد. لازم به‌ذکر است این سیستم نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارد و به افراد متقاضی اجازه می‌دهد تا هر جایی که تمایل دارند، کار کنند. همچنین کل پروسه اپلای آن نیز فقط در مدت ۶ ماه قابل انجام است.

هزینه‌های مهاجرت پزشکان به کانادا

هزینه مهاجرت پزشکان به کانادا از فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر، بیشتر است. البته ممکن است این هزینه در استان‌ها یا شهرهای مختلف، متفاوت باشد؛ اما به‌صورت حدودی شامل موارد زیر می‌شود:

تایید مدرک: ۲۱۵ دلار کانادا
هزینه ترجمه مدارک: ۱۸۱ دلار کانادا به ازای هر صفحه
تهیه گزارش ECA: حدود ۱۴۰ دلار کانادا
هزینه اپلای برای MCCEE (آزمون ارزشیابی پزشکی): ۲۳۶۵ دلار کانادا
مرحله اول MCCQE (آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا): ۱۵۹۸ دلار کانادا
مرحله دوم MCCQE (آزمون صلاحیت شورای پزشکی کانادا): ۳۳۴۰ دلار کانادا

از دیگر هزینه‌های مهاجرت پزشکان به کانادا، میزان تمکن مالی متقاضیان است که شامل شهریه سال اول دانشگاه، هزینه‌های یک‌سال زندگی در کانادا و هزینه بلیت رفت و برگشت به کانادا می‌شود.

مدارک مورد نظر برای مهاجرت پزشکان به کانادا

تکمیل بودن مدارک برای مهاجرت پزشکان به کانادا از نکات بسیار مهم است و کوچک‌ترین نقصی در پرونده می‌تواند باعث ریجکت شدن شما شود. همچنین بهتر است مدارک کاملا منظم باشند تا برای روز مصاحبه نگرانی نداشته باشید. لیست مدارک مورد نیاز برای مهاجرت پزشکان به کانادا عبارت است از:

 • مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی)
 • مدارک هویتی
 • مدارک سوابق کاری
 • مدارک مرتبط با آزمون‌های سپری شده برای معادل‌سازی مدرک پزشکی
 • مدارک تحصیلی
 • ارائه عنوان طبقه بندی ملی شغل برای درخواست کار
 • مدارک واریز وجوه مالی برای معادل‌سازی مدرک پزشکی

اقامت پزشکان در کانادا

پزشکانی که به کانادا مهاجرت می‌کنند، امکان گرفتن اقامت دائم کانادا را نیز دارند. افرادی که اقامت دائم کانادا (Permanent residence) را دریافت می‌کنند، از حقوق مشخصی برخوردار و مقیم دائم کشور کانادا محسوب می‌شوند. اقامت دائم پزشکان در کانادا از طریق اعطای یک کارت مشخص صورت می‌گیرد که می‌بایست همواره همراه خود داشته باشد.

در صورتی که پزشکان، ۳ سال به عنوان مقیم دائم در کانادا حضور داشته باشند، می‌توانند درخواست پاسپورت کانادا را بدهند. قبل از دریافت اقامت دائم کانادا و در سال‌هایی که با اقامت موقت در کانادا حضور داشته‌اند، از هر ۲ سال اقامت موقت، ۱ سال به عنوان اقامت دائم برای شرط حضور ۳ ساله که ذکر شد، لحاظ می‌شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال راجع‌به مهاجرت پزشکان به کانادا و اقامت پزشکان در کانادا، می‌توانید با کارشناسان آریاناپارس تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر