زندگی دانشجویی در کانادا

شرایط زندگی دانشجویی در کانادا

Student living conditions in Canada

کانادا از هر لحاظ کشوری توسعه یافته، پیشرفته و مدرن محسوب می گردد. بدون تردید زندگی دانشجویی در کانادا تجربه متفاوت از زندگی به همراه ارتقا سطح علمی افراد را در پی خواهد داشت. این کشور دارای بزرگترین جامعه تحصیل کرده در جهان می باشد، در واقع بیش از نیمی از ساکنان کانادا دارای تحصیلات عالیه و مدرک دانشگاهی هستند.

کانادا از جمله کشورهایی است که در سطح بین المللی دارای بالاترین استانداردهای زندگی، تحصیل، رفاه، اقتصاد و … می باشد. طبق آخرین رده بندی جهانی دانشگاه های QS از مجموع ۲۶ دانشگاه کانادا که در این رده بندی حضور دارند ۲ دانشگاه این کشور بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان و بیش از ۱۰ دانشگاه کانادا بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای جهان از لحاظ سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹ به نقل از U.S. News & World Report کانادا در رتبه سوم این رده بندی قرار گرفته است. گذشته از این افتخارات که کشور کانادا در زمینه آموزش و تحصیل کسب نموده، این کشور مزایای فراوانی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است که مهم ترین آنها اجازه کار حین تحصیل و امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از تحصیل (در صورت اشتغال) می باشد.

آمار مهاجرت تحصیلی به کانادا

بیش از ۶۰ درصد مهاجران کانادا را دانشجویان تشکیل می دهند. این آمار نشانگر استقبال دولت کانادا از افرادی است که به واسطه تحصیل در دانشگاه های معتبر این کشور می توانند در آینده نقش مثبتی در رشد و پیشرفت اجتماعی، اقتصادی و بین المللی کانادا ایفا نمایند.

جهت آشنایی با برترین دانشگاه های کشور کانادا اینجا کلیک کنید.

زندگی دانشجویی در کانادا

سیاست های اجرایی دولت کانادا در راستای رشد و پیشرفت این کشور در کلیه زمینه ها تلفیقی از برنامه های علمی، تولیدی، صنعت و تجارت می باشد. هدف مسئولین کشور کانادا همواره پرورش نیروی انسانی تحصیل کرده و ماهر و ایجاد بسترهای مناسب جهت انجام فعالیت های اقتصادی در سطح بین المللی است. از این رو توجه به مسائل آموزشی و فراهم نمودن شرایط مساعد برای زندگی دانشجویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

آمار مهاجرت دانشجویان به کانادا

با توجه به سیستم آموزشی مدرن و امکان استفاده دانشجویان از امکانات آموزشی و رفاهی کشور کانادا، از سال ۲۰۱۰ به بعد رشد آمار دانشجویان بین المللی در کانادا به شکل فزاینده ای افزایش یافت. این روند از سال ۲۰۱۵ تا کنون هرساله بیش از ۲۰ درصد رشد پیدا کرده است، تا جایی که در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل می باشند.

در حال حاضر از لحاظ جذب دانشجویان بین المللی کانادا بین ۳ کشور برتر جهان قرار دارد. لازم به ذکر است بیش از ۷۰ درصد از دانشجویان مهاجر به کانادا از کشورهایی نظیر چین، هند، عربستان و ویتنام تشکیل می دهند.

آمار مهاجرت دانش آموزان به کانادا 

دانش آموزان پس از اتمام دوره دبیرستان جهت ادامه تحصیل به راحتی می توانند وارد دانشگاه های کانادا شوند و نیازی به ارائه مدرک زبان جهت اخذ پذیرش دانشگاه نخواهند داشت. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی اداره مهاجرت کانادا آمار دانش آموزان بین المللی در مدارس این کشور در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل ۱۶ درصد افزایش داشته است و در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰هزار دانش آموز بین المللی در این کشور مشغول به تحصیل می باشند.

تحصیل در مدارس کانادا از مزایای قابل توجهی برخوردار می باشد. با توجه به این موضوع که کانادا کشوری مهاجرپذیر است، تحصیل در مدارس این کشور دانش آموزان را در محیطی با تنوع فرهنگی بالا قرار می دهد که این امر در جهت ارتقای روابط اجتماعی دانش آموز بسیار مهم است. برای تحصیل در مدارس کانادا نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود و یکی از والدین دانش آموز اجازه همراهی با فرزند خود را در طول تحصیل خواهد داشت.

چالش های تحصیل در کانادا چیست؟

در کنار سیستم آموزشی فوق العاده کانادا و شرایط مناسب این کشور در ارتباط با تحصیل و زندگی چالش هایی برای تحصیل در این کشور نیز وجود دارد.

زندگی دانشجویی در کانادا

هرچند مزایای تحصیل در کانادا به حدی زیاد و قابل توجه است که ارزش رو به رو شدن با چالش های پیش رو را خواهد داشت. در ادامه با چالش های تحصیل در کانادا بیشتر آشنا خواهیم شد.

جهت اطلاع از شرایط تحصیل در کانادا اینجا کلیک نمایید.

هزینه های تحصیل و زندگی

بدون تردید بزرگترین مشکل دانشجویان بین المللی تامین هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور است. هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا به عواملی نظیر دانشگاه مورد نظر، رشته و مقطع تحصیلی و شهر محل زندگی بستگی دارد، از این رو برای دانشجویان بین المللی مدیریت مالی یکی از نکات بسیار حائز اهمیت به شمار می آید. در حال حاضر هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا به صورت میانگین سالانه حدوداً بین ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار کانادا خواهد بود.

جهت اطلاع از شرایط زندگی در کانادا اینجا کلیک کنید.

احساس بیگانگی

گذشته از مسائل مالی احساس بیگانگی و دوری از خانواده از دیگر چالش های رو به روی دانشجویان است. این احساس برای دانشجویانی که به تنهایی به کانادا مهاجرت نموده اند بسیار محسوس تر و قابل لمس تر خواهد بود. کشور کانادا از جمله کشورهای مهاجرپذیر با تنوع فرهنگی بسیار متفاوت است، از این رو تطبیق افراد با فرهنگ های گوناگون، غذاهای متفاوت، رفتارهای جدید و قوانین مختلف امری دشوار به حساب می آید و نیازمند زمان خواهد بود.

حمایت از دانشجویان بین المللی

همانگونه که اشاره شد هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا برای بخشی از دانشجویان خارجی کمی مشکل ساز خواهد بود. اکثر حمایت های مالی از سوی دانشگاه ها متاسفانه به دانشجویان کانادایی تعلق می گیرد، درواقع دانشجویان بین المللی حدود ۴ برابر بیشتر از کانادایی ها موظف به پرداخت هزینه های تحصیل خواهند بود.

کمک های مالی از سوی دانشگاه های کانادا به صورت بورسیه ارائه می گردد و دانشجویان بین المللی که قصد استفاده از بورسیه دانشگاهی را دارند می بایست از رزومه تحصیلی برجسته و قابل توجهی برخوردار باشند.

انجمن های حمایتی

در این بین بعضی از سازمان ها و انجمن های دولتی و خصوصی نظیر cpa ،cciss و …  وجود دارند که با دریافت مبالغ مناسبی در راستای حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین المللی دست به کار شده اند. این انجمن ها از دانش آموزان و دانشجویان بین المللی در هر سنی حمایت می نمایند. پشتیبانی و خدمات این سازمان ها در زمینه هایی نظیر برنامه ریزی تحصیلی، تهیه مکان زندگی با هزینه های مناسب، معرفی افراد جهت به عهده گیری حضانت دانش آموزان، پشتیبانی علمی، معرفی موقعیت های شغلی مناسب برای دانشجویان، فعالیت های اجتماعی و … می باشد.

اسکان دانشجویان

معمولاً دانشجویان بین المللی برای به دست آوردن محل اقامت مناسب به موارد مختلفی باید توجه داشته باشند. هزینه های اقامت، دسترسی آسان به سیستم حمل و نقل عمومی، نزدیکی محل اقامت به دانشگاه، امکانات مناسب جهت اقامت از نکات مهم و قابل توجه جهت اقامت دانشجویان می باشد.

دانشجویانی که به تازگی وارد کانادا می شوند و آشنایی چندانی با شرایط این کشور ندارند گزینه های متنوعی در ارتباط با انتخاب محل اقامت خود پیش رو دارند. این دانشجویان می توانند از کمک موسساتی نظیر CHC ،CIBC و … که در زمینه اسکان دانشجویان فعالیت می نمایند بهره مند گردند. این موسسات با توجه به شرایط افراد گزینه های مناسبی را به دانشجویان پیشنهاد می کنند.

افتتاح حساب دانشجویان

برای افتتاح حساب بانکی دانشجویان بین المللی در کانادا ۲ روش وجود دارد. روش اول مربوط به دانشجویانی می باشد که شخصاً اقدام به افتتاح حساب می نمایند. برای انجام این امر دانشجویان با ارائه مدارک شناسایی نظیر گذرنامه، نامه پذیرش از دانشگاه، کارت دانشجویی و … به همراه حداقل ۳۵ دلار می توانند اقدام نمایند.

روش دوم مربوط به دانشجویانی است که  ترجیح می دهند برای افتتاح حساب از کمک موسساتی نظیر RBC ،RATEHUB و … استفاده نمایند. این موسسات خدمات مختلفی را در راستای کمک به دانشجویان بین المللی ارائه می نمایند، افتتاح حساب در کمتر از ۴۸ ساعت یکی از خدمات اصلی موسسات ذکر شده است که دانشجویان می توانند از آن بهره مند گردند.

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا کشوری تراز اول و فوق العاده پیشرفته است، از این رو زندگی و تحصیل در این کشور مزایای بسیاری در بر دارد که به برخی از آنها اشاره گردید.

استفاده از امکانات آموزشی، رفاهی و اجتماعی در بالاترین سطح و کیفیت بالای زندگی به همراه موقعیت های مناسب فردی، اجتماعی و شغلی آینده روشنی را پیش روی دانشجویان بین المللی کانادا قرار می دهد. به طور کلی زندگی دانشجویی در کانادا تجربه متفاوت و هیجان انگیزی را در اختیار افراد قرار می دهد.

موقعیت شغلی

کانادا دومین کشور پهناور جهان به شمار می آید جمعیت این کشور در حال حاضر کمی بیش از ۳۸ میلیون نفر برآورد شده است. با توجه به تناسب وسعت و جمعیت این کشور استفاده از منابع طبیعی و پتانسیل های موجود در کانادا باعث گردیده سالیانه بیش از ۶۰۰ هزار شغل تمام وقت در این کشور ایجاد گردد، این موضوع موجب به وجود آمدن موقعیت های شغلی مناسب خصوصاً برای افراد تحصیل کرده با درآمدهای قابل توجه و شرایط بسیار مناسب گردیده. در صورتی که فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا مشغول به کار در این کشور شوند امکان اخذ اقامت دائم کانادا را خواهند داشت، این موضوع یکی از مهم ترین نکات مثبت برای دانشجویان مهاجر به کانادا می باشد.

کشف طبیعت بکر و رویایی

بدون اغراق کانادا یکی از زیباترین کشورهای جهان است، طبیعت خیره کننده و تنوع حیات وحش فوق العاده این کشور شهرت بین المللی دارد. آبشار نیاگارا بزرگترین آبشار جهان در کانادا است که سالیانه بیش از ۶۰ میلیون بازدید کننده دارد، کانادا دارای بزرگترین پارک ملی حفاظت شده و طبیعی در جهان است. تلفیق طبیعت بکر و زندگی مدرن چشم انداز هیجان انگیزی از زندگی را پیش روی ساکنان این کشور قرار می دهد، از این رو سفرهای گروهی و طبیعت گردی یکی از برنامه های جذاب دانشجویان بین المللی در کانادا به شمار می آید.

آشنایی با فرهنگ های گوناگون

کشور کانادا در حال حاضر پس از ایالات متحده آمریکا در زمینه جذب دانشجویان خارجی در رتبه دوم قرار دارد. از این رو دانشجویان بین المللی در این کشور در محیطی پویا و چند ملیتی مشغول به تحصیل می باشند. این موضوع زمینه آشنایی دانشجویان با فرهنگ های گوناگون را به وجود آورده و امکان دستیابی دانشجویان به تجربیات مفید در ارتباط با برقراری روابط بین المللی را نیز فراهم نموده است.

کار دانشجویی

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی الزامی است. با توجه به هزینه های نسبتاً بالای تحصیل و زندگی در کانادا دولت این کشور اجازه کار حین تحصیل را به دانشجویان بین المللی اعطاء می نماید تا بتوانند به واسطه درآمد حاصل از انجام کار بخشی از هزینه های زندگی دانشجویی خود را پوشش دهند.

به طور کلی کار دانشجویی را می توان به ۳ دسته تقسیم نمود که در ادامه این مطلب توضیحات مفیدی در این رابطه ارائه خواهد شد.

کار در دانشگاه

این نوع مشاغل معمولاً در ارتباط با فعالیت های پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی می باشد که در محیط دانشگاه انجام می شود. دانشجویانی که از رزومه تحصیلی و نمرات قابل توجهی برخوردار هستند می توانند به راحتی در این حوزه مشغول به کار شوند.

کارآموزی

اشتغال تحت عنوان کارآموز در صورتی امکان پذیر است که برنامه کارآموزی بخشی از تحصیل دانشجو باشد. این نوع برنامه کارآموزی گام مثبتی در جهت آشنایی هرچه بیشتر دانشجویان با فضای کسب و کار حرفه ای مرتبط با رشته تحصیلی می باشد. لازم به ذکر است دانشجویان در زمان اشتغال به عنوان کارآموز از حقوق و مزایای مربوطه برخوردار می باشند، توجه داشته باشید تائید مقام رسمی دانشگاه برای انجام کارآموزی الزامی خواهد بود.

کار آزاد

این نوع کار مربوط به مشاغل آزاد خارج از محیط دانشگاه است و دانشجویان می توانند در هر شغلی مشغول به کار شوند. دانشجویان معمولاً ۲۰ ساعت اجازه کار در هفته خواهند داشت البته این ساعت کاری بسته به مقطع تحصیلی و شرایط دانشجو متغیر خواهد بود، لازم به ذکر است زمان تعطیلات دانشگاه ها در فصول تابستان و زمستان امکان انجام کار تمام وقت برای دانشجویان وجود خواهد داشت.

درآمد

درآمد دانشجویان ارتباط مستقیم با شرایط خود دانشجو دارد. افرادی که در حرفه خاصی تخصص داشته باشند مانند آشپزی، موسیقی، مشاغل فنی و … درآمد به مراتب بیشتری نسبت به افراد عادی خواهند داشت. به طور کلی برای مشاغل ساده و دانشجویی که تخصص خاصی لازم نیست درآمد افراد بین ۱۰ الی ۱۴ دلار در هر ساعت خواهد بود که می تواند بسیاری از هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را پوشش دهد.

محل اقامت دانشجویان

محل اقامت دانشجویان به عواملی نظیر طول دوره تحصیلی و توانایی مالی افراد ارتباط دارد. برای یافتن محل اقامت مناسب از لحاظ هزینه و موقعیت مکانی گزینه های متنوعی وجود دارد، هزینه اقامت در مراکز شهرهای کانادا نسبت به حومه شهرها بسیار گران تر خواهد بود.

زندگی دانشجویی در کانادا

برای انتخاب محل اقامت مناسب توجه به مواردی نظیر مسافت محل زندگی تا دانشگاه، دسترسی آسان به سیستم حمل و نقل عمومی و هزینه های اقامت از اهمیت فراوانی برخوردار است.

خوابگاه های دانشجویی

معمولاً دانشگاه های کانادا محل اقامتی را داخل دانشگاه یا نزدیک به موقعیت مکانی دانشگاه به عنوان خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار می دهند. این خوابگاه ها دارای فضای مشترک جهت تفریح و سرگرمی، فعالیت های ورزشی، مکان آشپزی، سرویس و حمام می باشند. قابل ذکر است که از لحاظ نوع جنسیت بلوک های دانشجویان در خوابگاه تفکیک می گردد. این نوع خوابگاه ها مستقیماً زیر نظر دانشگاه مربوطه اداره می گردد، به طور میانگین هزینه اقامت در این اقامتگاه ها سالیانه بین ۴۰۰۰ تا ۸۵۰۰ دلار می باشد.

آپارتمان های اشتراکی

این نوع آپارتمان ها خارج از محوطه دانشگاه قرار دارد و معمولاً دانشجویان به صورت مشترک در این آپارتمان ها اقامت دارند. این نوع آپارتمان ها معمولا ً دارای ۱ یا ۲ اتاق خواب، سالن پذیرایی کوچک، آشپزخانه، سرویس و حمام است و گنجایش ۲ الی ۴ نفر را دارد. هزینه اجاره این آپارتمان ها بسته به شهر و موقعیت آپارتمان بسیار متفاوت خواهد بود. حداقل اجاره بهای این نوع اقامتگاه ها ماهیانه ۵۰۰ دلار می باشد و امکان دارد در شهرهای بزرگ مانند تورنتو، ونکوور و مونترال به ۲۰۰۰ دلار و حتی بیشتر نیز افزایش یابد. اجاره آپارتمان به صورت اشتراکی تاثیر بسزایی در کاهش هزینه های زندگی دانشجویی دارد.

اقامتگاه های خانگی (Homestay)

تعدادی از خانواده های کانادایی که از سوی دانشگاه ها مورد تایید می باشند و محل زندگی آنها از لحاظ مکانی نزدیک به دانشگاه است، می توانند میزبان دانشجویان بین المللی باشند. معمولاً خانواده های کانادایی یک اتاق اختصاصی، ۳ وعده غذا و دسترسی به اینترنت را برای دانشجویان بین المللی فراهم می نمایند، این امکانات تاثیر بسزایی در ارتقا سطح کیفی زندگی دانشجویی خواهد داشت. درضمن شماره تماس منزل و سرپرست خانواده جهت مواقع اضطراری در اختیار والدین دانشجو قرار خواهد گرفت. این نوع اقامت در راستای آشنایی دانشجویان بین المللی با فرهنگ مردم کانادا بسیار موثر خواهد بود. هزینه های اقامت دانشجویان بین المللی در منزل یک خانواده کانادایی به صورت میانگین سالیانه بین ۸۰۰۰ الی ۱۴۰۰۰ دلار است.

برند آریاناپارس تنها دارنده مجوزهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم تحقیقات و فن آوری در ایران می باشد. ارائه صدها پرونده موفق به چندین سفارت کشورهای مختلف دنیا و ایجاد رابطه مبتنی بر رضایت قلبی و اطمینان خاطر موکلین عزیز همواره بزرگترین افتخار آریاناپارس بوده و سرلوحه عملکرد آتی خود نیز خواهد بود.

برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *