کالج های کانادا


تحصیل در کانادا راهی برای ورود به این کشور می باشد. سالانه بسیاری از دانشجویان با فراهم آوردن مدارک مورد نیاز برای ورود به کالج و دانشگاه های کانادا اقدام می نمایند. این دسته از متقاضیان قادر خواهند بود پس از دوره تحصیلی در صورت پیدا کردن کار اقامت کانادا را دریافت نمایند.

در این مقاله به بررسی شرایط کالج های کانادا و رشته های ارائه دهنده توسط این مراکز آموزشی اشاره شده است. متقاضیان با مطالعه این مقاله که توسط گروه تحریریه آریاناپارس تنظیم گشته است، قادر خواهند بود با اطلاعاتی جامع پای در این مسیر بگذارند.

شرایط کالج های کانادا

Conditions of Canadian colleges

به صورت معمول دوره های کالج های کانادا به منظور آمادگی افراد برای ورود به بازار کار می باشد و تمرکز اصلی این کالج ها بر روی این قضیه است. کالج ها در کشور کانادا به دو صورت کالج های دولتی و خصوصی تقسیم می شود که دانشجویان با توجه به شرایط مورد نظر می توانید برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

در حال حاضر کشور کانادا به عنوان کانون توجه علاقه مندان به تحصیل شناخته می شود و بیشتر دانشجویان برای ادامه تحصیل، کانادا را به عنوان هدف نهایی خود انتخاب می نمایند.

انواع دوره ها در کالج های کانادا

بصورت معمول دانشجویان می توانند پس از اتمام تحصیلات قبل دانشگاهی برای دوره های کالج های کانادا اقدام نمایند. انواع کالج های کانادا به شرح زیر می باشد:

Academic Upgrading:

دوره عنوان شده برای ارتقاء آکادمیک دانشجویان برای ورود به دانشگاه تنظیم و برنامه ریزی شده است. دوره Academic Upgrading بصورت تمام وقت و نیمه وقت برای آمادگی دانشجویان ارائه می شود.

Language Training:

در دوره های آموزشی زبان، افراد می توانند برای آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی وارد کشور کانادا شده و از خدمات این کالج ها بهره مند شوند. بصورت معمول دانشجویانی که برای تحصیل در کانادا اقدام می نمایند. قبل از دوره های دانشگاهی، دوره زبان را برای ارتقاء کیفیت زبان سپری می کنند.

Apprentlceship Training:

آموزش ترکیبی از آموزش های شغلی و تحصیلی برای ارتقاء مهارت های لازم برای انجام کارهای تخصصی ماهیت دوره عنوان شده است. به صورت معمول این دوره ۴ سال به طول می انجامد.

Certificate:

بصورت معمول دوره های Certificate در حدود ۶ تا ۱۲ ماه به طول می انجامد. این دوره دانشجویان را قادر می سازد که در مدت زمان کوتاه توانایی ورود به بازار کار را داشته باشند.

Diploma:

بصورت کلی اعتبار دوره و مدرک Diploma از Certificate بیشتر می باشد و شانس افراد برای ورود به بازار کار بیشتر است. دوره های Diploma بصورت معمول بین ۲ تا ۳ سال است. در این دوره آموزش های تحصیلی و شغلی بصورت ترکیبی ارائه می شود.

Bachelor’s Degrees:

دوره های کارشناسی در کشور کانادا به صورت معمول بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامد. بصورت معمول دوره های کارشناسی توسط دانشگاه ها ارائه می شود.

Post-Graduate Certificate or Diploma:

دانشجویان برای ورود به این دوره در کالج های کانادا، باید حداقل مدرک لیسانس را برای اخذ پذیرش ارائه دهند. بازه زمانی دوره تحصیلات تکمیلی بصورت معمول یک سال می باشد که بدون ارائه پایانه همراه است.

Master’s Degrees:

به صورت معمول دوره های کارشناسی ارشد در کشور کانادا به دو صورت ارائه می شود. دانشجویان می توانند برای دوره های تحقیقاتی و یا آموزش محور اقدام نمایند. در دوره های تحقیقاتی، دانشجویان در ابتدای راه باید نظر یک استاد را جلب کرده و پس از آن برای اخذ پذیرش از دانشگاه اقدام کنند.

کانادا,کانادا,کانادا

بررسی کالج های کانادا

در حال حاضر در حدود ۱۳۴ کالج برای تحصیل در کانادا در حال فعالیت می باشند. از همین رو دانشجویان متناسب با رشته تحصیلی و ایالت مورد نظر قادر خواهند بود برای پذیرش کالج های کانادا اقدام نمایند. تفکیک کالج ها در هر استان را می توان مورد بررسی قرار داد.

 1. Alberta: 15 College
 2. British Columbia: 21 College
 3. Manitoba: 5 College
 4. New Brunswick: 4 College
 5. New Found land and Labrador: 3 College
 6. North west Territories: 2 college
 7. Nova Scotia: 4 college
 8. Nunavat: 1 college
 9. Ontario:28 college
 10. Prince Edward Island: 2 college
 11. Quebec: 37 college
 12. Saskatchewan: 11 college
 13.  Yukon: 1 college

بیشترین کالج های کانادا در ایالت های کبک، انتاریو و بریتیش کلمبیا وجود دارند.

کانادا,کانادا,کانادا

بهترین کالج های کانادا

کشور کانادا یکی از کشورهایی می باشد که درصد جمعیت تحصیل کرده در آن بسیاربالا می باشد. بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۲ توسط سازمان همکاری اقتصادی و توسعه ارائه گشت ۵۱ درصد از بزرگسالان این کشور دارای حداقل مدرک دانشگاهی می باشند. از سال ۲۰۱۴ تا کنون ، ۸۹ درصد از بزرگسالان در سنین ۲۵ تا ۶۴ سال معادل مدرک دبیرستان را کسب نموده اند.

دولت کانادا حدود ۵٫۳ % از تولید ناخالص خود را (یعنی سرمایه گذاری حدود ۲۰٫۰۰۰ دلار برای هر دانشجو) صرف هزینه های سیستم آموزش خود می کند. بدین ترتیب کانادا دارای دانشگاه ها و کالج های بسیار معتبری است که در ادامه به پنج مورد از بهترین کالج های کانادا اشاره خواهیم کرد.

کالج صد ساله

به عنوان اولین کالج عمومی تورنتو شناخته می شود که بیش از ۹۵ برنامه آموزشی با ارائه دیپلم و گواهینامه های مختلف در تجارت، ارتباطات، علوم اجتماعی و مطالعات بهداشتی، علمی و مهندسی، هنرهای عمومی، مهمانداری و حمل و نقل ارائه می دهد. در دست داشتن هر یک از این گواهینامه ها به منزله داشتن شغل است و نیز دانشجویان می توانند با گذراندن برخی دوره های خاص همچون هنر، علوم و زبان برای ورود به دانشگاه های آن کشور آماده شوند.

کالج هامبر

یکی از بزرگ ترین کالج های کانادا با حدود ۲۷٫۰۰۰ دانشجوی تمام وقت است. این کالج عضوی از دانشگاه پلی تکنیک کانادا می باشد که طیف گسترده ای از مدارک معتبر حرفه ای، کارشناسی، دیپلم، گواهینامه و مدرک کارشناسی ارشد را ارائه می دهد.

کالج هامبر در سال ۱۹۶۷ تاسیس شده است و بیش از ۱۵۰ رشته را در مقاطع لیسانس، دیپلم، گواهی، گواهینامه تحصیلات تکمیلی ارائه می نماید.

کالج سنکا

به ارائه دوره های تمام وقت و پاره وقت بسیاری می پردازد و عضو جامعه پلی تکنیک کانادا می باشد. کالج سنکا برنامه هایی را در زمینه فناوری، تجارت، خدمات مالی و هنرهای کاربردی به دانشجویان ارائه می دهد. این کالج بیش از ۱۴۰ رشته تخصصی را به مدت ۴ ساله در مقطع لیسانس، دیپلم ۲ -۳ سال و تعداد فزاینده ای از برنامه های تحصیلات تکمیلی یک ساله را در زمینه های فناوری، زیست فناوری، تجارت بین المللی، بازاریابی، حسابداری، مدیریت برند، مدیریت پروژه، مدیریت رویداد، علوم رایانه، مهندسی، مسافرت، مهمان نوازی، مدیریت اسپا، مد، دیجیتال و چندرسانه سازی انیمیشن ارائه می نماید.

این کالج با رهبران صنعت SENECA همکاری دارد و معتقد است که آموزش باید همگانی و در دسترس همه افراد جامعه قرار گیرد.

لیست کالج های کانادا

 • Humber College در تورنتو – اونتاریو
 • Centennial College در تورنتو – اونتاریو
 • St. Clair College Windsor در اونتاریو
 • Sheridan College Oakville در اونتاریو
 • Fanshawe College London در اونتاریو
 • Conestoga College Kitchener در اونتاریو
 • Langara College در ونکوور – بریتیش کلمبیا
 • George Brown College در تورنتو – اونتاریو
 • Seneca College of Applied Arts and Technology در تورنتو – اونتاریو
 • Durham College Oshawa در اونتاریو
 • Algonquin College در اوتاوا – اونتاریو
 • Bodwell college در ونکوور – بریتیش کلمبیا

کانادا,کانادا,کانادا

ارزانترین کالج های کانادا

کانادا دارای ارزانترین شهریه برای دانشجویان بین المللی در بین تمامی کشورهای انگلیسی زبان جهان می‌باشد. در این میان هزینه تحصیل در کالج های کانادا به مراتب از دانشگاه‌های این کشور ارزان تر می‌باشد. به عبارت دیگر: تحصیل در کالج های کانادا یکی از ارزانترین و مقرون به صرفه ترین روش‌های مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم است. برخی از ارزانترین کالج های کانادا به شرح زیر می باشد:

کالج الگون کویین کانادا

اگر به دنبال یک کالج در کانادا با شهریه پایین هستید کالج الگون کویین در انتاریو در لیست ارزان ترین کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی می باشد. بسیاری از دانشجویان بین المللی سالانه حدود ۱۲۰۰۰ دلار برای شهریه و کتاب هزینه می کنند. با این حال، شهریه این کالج حدود ۴،۵۲۷ دلار برای یک ترم و ۹،۰۵۴ دلار در سال است.

کالج کموسان کانادا

کالج کموسان حدود ۱۱۰۰ دانشجوی بین المللی و بیش از ۱۹۰۰۰ دانشجو در برنامه های تمام وقت و پاره وقت دارد. مانند هر کالج کانادایی، شهریه مرتباً بررسی می گردد. با این حال دانشجویان بین المللی می توانند به طور متوسط سالانه ۷۰۰۰ دلار انتظار داشته باشند.

کالج لمبتون کانادا

بیش از ۴۷ سال است که کالج لمبتون آموزش های با کیفیت را به دانشجویان داخلی و بین المللی ارائه می دهد. این کالج برنامه هایی در زمینه فناوری اطلاعات، بهداشت ، تجارت و چندین مورد دیگر ارائه می دهد. شهریه هر سال در این کالج تغییر می کند. با این حال دانشجویان بین المللی می توانند حدود ۷۰۰۰ دلار بودجه اختصاص دهند. با کمترین شهریه ، کالج لمبتون در لیست ارزان ترین کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی قرار می گیرد.

کانادا,کانادا,کانادا

گستردگی دوره تحصیلی در کالج

در حال حاضر حدود ۱٫۴۱۱ دوره در کالج های کانادا ارائه می شود که دانشجویان بین المللی می توانند برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام نمایند.

 • Graduate Certificate: 762 دوره
 • Bachelors: 368 دوره
 • Master: 11 دوره

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کالج های کانادا

دانشجویان برای ادامه تحصیل در کالج های کانادا ملزم به ارائه مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش می باشند. از مهم ترین مدارک مورد نیاز می توان به:

 • مدارک تحصیلی
 • ریز نمرات
 • مدرکی دال بر تسلط زبان انگلیسی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه

و رزومه تحصیلی و کاری اشاره کرد. در خصوص مدرک زبان می توان به این نکته اشاره کرد که نمره ی مورد نیاز کالج های کانادا در آزمون بین المللی آیلتس بین ۵٫۵ تا ۶٫۵ می باشد. لازم به ذکر است دانشجویانی که مدرک مورد نیاز کالج ها را ندارند، قادر خواهند بود برای دوره های زبان قبل از دانشگاه اقدام نمایند.

دوره های کوآپ در کانادا

کوآپ (CO-OP) کانادا یکی از روش های تحصیل با تضمین کار در کاناداست که متقاضی در یک دوره آموزش کوتاه مدت یکساله، وارد بازار کار می گردد. دوره های کوآپ کانادا معمولاً به دو دوره تقسیم می شود. در دوره اول دانشجو با حضور در کلاس های درس به تحصیل علم می پردازد و در دوره دوم، مشغول کار و اصطلاحاً کارآموزی می شود.

کوآپ (CO-OP) کانادا در رنج وسیعی از رشته ها برگزار می گردد. به طور مثال رشته هایی چون:

 • مدیریت
 • توریسم، هتلداری، مهمانداری
 • دیجیتال مارکتینگ
 • معماری
 • رشته های مرتبط به نرم افزار و IT

بهترین دوره های کوآپ کانادا بر اساس میزان در آمد

رشتهدرآمد (هر ساعت)
مدیر فروش دیجیتال / مدیر بازاریابی۶۳-۷۱ دلار
علوم آزمایشگاهی۱۶٫۱۷ دلار
مهندس توسعه۱۶٫۱۷ دلار
مدیریت مالی۲۰٫۴۸-۲۳٫۸۶ دلار
شیلات۱۵٫۸۶-۲۵٫۸۵ دلار
فناوری و اطلاعات۲۰-۲۳ دلار
همکار تجزیه و تحلیل و داده۱۸ دلار

کانادا,کانادا,کانادا

هزینه ی تحصیل در کالج های کانادا

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در کالج های کانادا ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی می باشند. برخی از کالج های کانادا درصدی از شهریه های خود را قبل از حضور در کشور کانادا از دانشجویان طلب می نمایند.

لازم به ذکر است که دانشجویان برای اخذ پذیرش و ویزا قبل از مهاجرت به این کشور برای مراجعه به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن معادل هزینه یک سال زندگی و تحصیل است.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در کانادا به عوامل متعددی همچون ایالت مورد نظر، سبک زندگی و تعداد افراد خانواده بستگی دارد. هزینه های زندگی به ازای یک نفر به طور معمول بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه در نظر گرفته می شود که شامل هزینه های مسکن، خوراک، رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه های است که دانشجو در حین تحصیل در کانادا پرداخت می کند.

هزینه های تحصیل

هزینه های تحصیل در کالج های کانادا را می توان بین ۶ تا ۱۶ هزار دلار در سال تخمین زد. لازم بذکر است که هزینه های اعلام شده بصورت کلی می باشد. هزینه های تحصیل متناسب با رشته تحصیلی و کالج مورد نظر متغیر است.

کالج های کاناداهزینه سالانه تحصیل
(دلار)
Algonquin College۱۲۰۰۰
Bow Valley College۶۰۰۰-۱۲۰۰۰
Camosun College۷۰۰۰ به بالا
Fanshawe College۱۳۷۰۰-۱۴۵۰۰

کانادا,کانادا,کانادا

مزایا کالج های کانادا

مزایا و معایب موجود از نگاه کلی مورد بررسی قرار گرفته است. از همین رو مزایا و معایب کالج های کانادا برای هر فرد متفاوت می باشد.

تحصیل در کانادا دارای مزیت‌های بسیاری است و به همین دلیل سالیانه دانشجویان خارجی زیادی وارد دانشگاه‌های این کشور می‌شوند. یکی از مزیت‌های تحصیل در کشور کانادا این است که بیش از ۹۰ درصد از دانشگاه‌های این کشور را دانشگاه‌های دولتی و عمومی تشکیل می‌دهند. از طرف دیگر کانادا دارای دانشگاه‌های شناخته شده و برتر متعددی است.

باید گفت که کیفیت آموزشی در دانشگاه‌های کانادا بسیار بالا است و دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه‌های این کشور افرادی خلاق و باسواد هستند. دانشگاه‌های کشور کانادا از لحاظ سطح علمی بسیار بالا هستند و چندین دانشگاه و کالج کانادایی دارای رتبه‌های برتر جهانی هستند. هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای دیگر پایین‌تر است.

بنابراین اگر به دنبال تحصیل مقرون به صرفه در دانشگاه‌های عالی هستید، دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا مقصد تحصیلی ایده‌آلی برای شما به شمار می‌آیند. از طرف دیگر هزینه‌ی زندگی در کشور کانادا نیز در مقایسه با کشورهای پیشرفته‌ی دیگر پایین‌تر است. این در حالی است که شهروندان کانادایی از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار هستند.

مزایای تحصیل در کالج ها

 • هزینه های تحصیل پایین
 • بازه های زمانی کوتاه نسبت به دانشگاه
 • درخواست نمره پایین تر آیلتس

کانادا,کانادا,کانادا

معایب تحصیل در کالج های کانادا

از مهمترین معایب تحصیل در کالج های کانادا می توان به شانس پایین ویزای تحصیلی اشاره کرد. در سیستم های امتیاز بندی کانادا از جمله نیروی متخصص و اکسپرس اینتری، امتیازات در نظر گرفته شده برای کالج ها نسبت به دانشگاه پایین تر می باشد. برخی از مهم ترین معایب تحصیل در کالج های کانادا به شرح ذیل می باشد:

 • خدمات بیمه درمانی ضعیف در کانادا
 • شرایط آب و هوایی در کانادا
 • شرایط کار در کانادا برای دانشجویان

نتیجه گیری

با توجه به مطالب عنوان شده، کالج های کشور کانادا طیف وسیعی از رشته های تحصیلی و دوره های تحصیلی را پوشش می دهند. از همین رو افراد با شرایط مختلف قادر خواهند برای تحصیل در کشور کانادا اقدام نمایند. در برخی از کالج های کانادا محدودیت سنی و مدرک زبان عنوان نشده است.

لازم بذکر است که با توجه به شانس ویزاهای کانادا که برای کالج کمتر از دانشگاه در نظر گرفته شده است، توصیه مشاورین آریاناپارس در اولویت اول در دانشگاه های این کشور می باشد. برای بررسی شرایط و میزان شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا با مشاورین موسسه در ارتباط باشید.

  اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

  سوال های متداول شما

  برخی از کالج های کانادا بدون ارائه مدرک زبان به دانشجویان پذیرش می دهد. پس از ورود به این کشور موظف به شرکت در آزمون های زبان می باشید و در صورت به حد نصاب رسیدن مجوز ورود به کلاس ها را دریافت نمایند.
  بله افراد به صورت محدود و هفتگی همزمان با تحصیل، اجازه کار نیز دارند.
  بله میتوانید برای همسر نیز درخواست ویزای Open work permit دهید و فقط موضوع مورد توجه این است که وقتی برای ویزا با کالج اقدام مکینید، حتما باید شرایط سنی خود را در نظر بگیرید چون شانس ویزا با توجه به شرایط سنی متفاوت است .
  بله در صورتی که ۲ سال در کالج تحصیل کرده باشید، این امکان برای شما فراهم است.
  بله در این حالت باید برای کالج دیپلما درخواست دهید که دوره های ۲ یا ۳ ساله می باشند و معادل مدرک فوق دیپلم ایران می باشند .

   

  به این مطلب امتیاز دهید!
  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  شبکه های اجتماعی

  arrow up