info@arianaabroad.com

مشاوره رایگان: ۰۲۱۹۱۰۹۸۰۰۲

موسسه آریاناپارس

Deadline ددلاین چیست و مهمترین آنها چه زمانی است؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

ددلاین چیست؟

بدون شک کلمه ددلاین برای دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور کلمه بسیار آشنایی است. اساساً منظور از ددلاین (ضرب العجل) دانشگاه ها آخرین مهلتی می باشد که می توان برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها اپلیکیشن آنلاین را ثبت (submit) نمود.

به طور کلی زمان ددلاین دانشگاه در کشورهای مختلف متفاوت خواهد بود، از این رو کسب اطلاعات لازم در مورد ددلاین دانشگاه مورد نظر و زمان بندی دقیق جهت اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها از اهمیت فراوانی برخوردار است. از آنجا که زمان پذیرش و ددلاین دانشگاه ها متفاوت است، بهترین راه برای کسب اطلاع دقیق از ددلاین دانشگاه ها مراجعه به وب سایت دانشگاه مورد نظر خواهد بود.

درواقع در سایت دانشگاه ها معمولاً آیتمی با عنوان How to Apply یا Apply Now (یا دیگر عناوین مشابه) وجود دارد، که دانشجویان می توانند با مراجعه به این بخش از زمان دقیق ددلاین ترم تحصیلی مورد نظر خود مطلع شوند. در ادامه این مطلب با ددلاین دانشگاه های کشورهای مختلف و زمان مهم ترین ددلاین ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

لازم به ذکر است در صورتیکه دانشجویان در زمان تعین شده از سوی دانشگاه ها موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر نشوند، می بایست تا زمان باز شدن مجدد ددلاین دانشگاه منتظر بماند، این بدان معناست که اگر در زمان مناسب برای دریافت پذیرش اقدام نشود ،فرد متقاضی یک ترم دیرتر مشغول به تحصیل خواهد شد.

توضیحات کلی مربوط به ددلاین

معمولاً ددلاین دانشگاه ها کمی با یکدیگر متفاوت است، در واقع منظور از مهم ترین ددلاین ها بازه زمانی خواهد بود که دانشجویان بین المللی می توانند برای انجام پروسه اخذ پذیرش از اغلب دانشگاه های کشور مورد نظر اقدام نمایند. مهم ترین ددلاین ها در هر کشوری کمی متفاوت خواهد بود. در این بخش از مطلب مهم ترین ددلاین های دانشگاه های برخی از کشور های مهم را معرفی خواهیم کرد.

معمولاً ددلاین اغلب دانشگاه ها در کشورهای مختلف از اول دسامبر به بعد باز می شود، از این تاریخ به بعد هر روزی که سپری می شود، دانشگاه های کمتری برای دریافت پذیرش وجود خواهند داشت، از این رو ۱ دسامبر را می توان به عنوان شروع مهم ترین ددلاین های دانشگاه محسوب کرد. با توجه به این موضوع اگر مدارک دانشجویان برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها در تاریخ ۱ دسامبر آماده باشد قطعاً دانشگاه های بیشتری برای دریافت پذیرش وجود خواهند داشت.

مهمترین ددلاین دانشگاه های آمریکا

معمولاً ددلاین دانشگاه های آمریکا از ۱ دسامبر (آذر ماه) شروع می شود و تا پایان فوریه (اواسط اسفند ماه) باز خواهد بود. برای مثال ددلاین ترم پاییزه اغلب دانشگاه های آمریکا در سال ۲۰۲۰ از ۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۱۹ باز خواهد بود. لازم به ذکر است با توجه به این موضوع که بیش از ۸۰ درصد پذیرش دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ترم پاییزه می باشد، ترم پاییز از اهمیت فراوانی برخوردار است.

مهمترین ددلاین دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا نیز با تبعیت کردن از سیستم آموزشی کشور آمریکا، به صورت کلی دارای دو ددلاین مهم (یکی برای ترم پاییز و دیگری برای ترم بهار) می باشند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که دانشگاه هایی نیز در کشور کانادا وجود دارند که ددلاین مشخصی برای پذیرش دانشگاهی برای دانشجویان خارجی قائل نیستند و دانشجو می تواند در هر زمان از سال برای پذیرش در این دانشگاه ها اقدام نماید.

پذیرش از دانشگاه های معتبر کانادا فقط در بازه های تعیین شده توسط این دانشگاه ها میسر است. بیشتر دانشگاه های معتبر کانادایی برای ثبت نام در ترم پاییز بازه زمانی بین اواسط ژانویه تا اواخر مارچ را به ‌عنوان ددلاین پذیرش دانشگاهی در کشور کانادا در نظر گرفتند.

همچنین این دانشگاه ها برای ثبت نام در ترم تابستانی بازه زمانی بین اواخر سپتامبر تا اوایل نوامبر را به عنوان بازه زمانی منطقی برای پذیرش در دانشگاه های کانادا معین کرده اند.

البته ددلاین های مذکور ممکن است در دانشگاه های متفاوت به صورت مختلف تعیین گشته باشند. متقاضیان می توانند با مراجعه به وبسایت دانشگاه مورد نظر خود از ددلاین دانشگاه مورد نظر را آگاه شوند.

به علاقه مندان به اخذ اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا توصیه می گردد مطلب پذیرش تحصیلی کانادا را در وب سایت مجموعه آریاناپارس مطالعه نمایند.

مهمترین ددلاین پذیرش در کشور انگلستان

از آنجایی که تعداد دانشگاه ها انگلستان نسبت به کشورهای مشابه اروپایی و یا کشورهایی نظیر استرالیا و کانادا بیشتر است شرایط اخذ پذیرش از دانشگاههای کشور انگلستان به مراتب ساده‌تر از دانشگاه‌های مشابه در کشورهای مذکور می باشد.

به غیر از رشته هایی نظیر رشته های پزشکی و دندانپزشکی در همه دانشگاه‌ های کشور انگلستان و همچنین رشته های ارائه شده در دانشگاه های ممتاز این کشور نظیر دانشگاه کمبریج یا آکسفورد، ددلاین مشخصی برای اخذ پذیرش در سایر دانشگاه های این کشور تعیین نگشته است. از این رو دانشجویان می توانند در تمامی فصول سال نسبت به پذیرش در دانشگاه‌های کشور انگلستان اقدام نمایند.

مهمترین ددلاین های کشور آلمان

متقاضیان اخذ پذیرش در دانشگاه کشور آلمان می بایست به دو ددلاین جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور توجه نمایند. دلایل اولی که می بایست توسط متقاضیان تحصیل در کشور آلمان مورد توجه قرار گیرد از ددلاین پذیرش دانشگاه هایی است که به صورت مستقیم درخواست های دانشجویان علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می‌دهند.

ددلاین دومی که برای متقاضیان ح تحصیل در کشور آلمان حائز اهمیت است، ددلاین های تعیین شده توسط موسسه یونی اسیست(uni assist) می باشد. موسسه که فرآیند گرفتن درخواست اولیه و بررسی مدارک دانشجو را در بسیاری از دانشگاههای کشور آلمان بر عهده دارد به صورت مستقل برای پذیرش در ترم های پاییز و بهار ددلاین های مد نظر خود را تعیین می نماید.

پس متقاضیان میبایست برای اطلاع از از دلایل این دانشگاه مورد نظر خود در کشور آلمان، در درجه اول نسبت به نحوه پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را کسب نمایند.

در صورتی که دانشگاه به صورت مستقیم پذیرش های دانشگاهی متقاضیان علاقمند به تحصیل در این دانشگاه ها را مورد بررسی قرار می دهد، متقاضی می بایست به دلایل های مندرج در سایت این دانشگاه ها و در صورتی که دانشگاه از طریق موسسه یونی اسیست فرایند پذیرش دانشجویان خارجی را صورت می دهد به ددلاین های مندرج در وب سایت این موسسه توجه نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط پذیرش در دانشگاه های مختلف کشور آلمان توصیه می شود مطلب ما به عنوان دانشگاه های آلمان را در وبسایت آریان پارس مطالعه نمایید.

مهمترین ددلاین دانشگاه های اروپایی

بسیاری از کشورهای اروپایی نیز برای بررسی درخواست متقاضیان علاقمندان به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور از متقاضیان می خواهند تا مدارک خود را برای بررسی توسط این دانشگاه ها در بازه زمانی مشخصی برای دانشگاه ارسال نمایند.

زمان مناسب برای اخذ پذیرش از دانشگاه های اروپایی برای ترم هایی که در ماه سپتامبر و اکتبر آغاز می‌شوند زمانی بین اوایل ژانویه تا اواخر مارچ تعیین می گردند.همچنین برای اخذ پذیرش در ترم هایی که در ماه‌های ژانویه و فوریه آغاز می‌شوند، ددلاین پذیرش معمولاً در ماه جولای مشخص شده است.

البته زمان اخذ پذیرش و ددلاین های هر دانشگاه ممکن است با دانشگاه های دیگر کشورها تفاوت هایی داشته باشد ولیکن بازه های زمانی ذکر شده را می توان به صورت کلی متداول ترین بازه های اخذ پذیرش دانست.

در صورتی که هنوز کشور مد نظر خود را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب نکرده‌اید توصیه می شود مطلب ما به عنوان مهاجرت تحصیلی را مطالعه نمایید.

چه مدارکی را تا زمان ددلاین باید به دانشگاه ارسال نمود؟

برای اخذ پذیرش در در مقاطع مختلف ،مدارکی که دانشگاه ممکن است از متقاضی درخواست نماید متفاوت است. به صورت کلی میتوان این مدارک را به دو دسته مدارک مورد نیاز جهت صدور پذیرش اولیه و مدارکی که ممکن است دانشگاه برای صدور نامه های پذیرش قطعی نیاز دارد دسته بندی کرد.

دانشگاه ها معمولاً در ددلاین های خود مدارکی که برای صدور پذیرش اولیه نیاز دارند را از دانشجویان دریافت می نمایند.

این مدارک شامل مدارک تحصیلی و یا گواهی های ترجمه شده تحصیلی ،ریز نمرات دانشجو، کارنامه مربوط به نمره زبان دانشجو و نتایج مربوط به آزمون های جی آر ای (GRE) و جی مت (GMAT) است.

مدارک دیگر شامل اصل مدرک تحصیلی و یا اصل و نمرات و کارنامه آزمون ها و یا مدارک بانکی مورد نیاز دانشگاه برای صدور نامه پذیرش قطعی ممکن است در زمانی پس از به اتمام رسیدن ددلاین دانشگاه ارسال شوند.

نکته حائز اهمیت در ارسال مدارک برای دانشگاه پیش از ددلاین تعیین شده توسط دانشگاه در نظر گرفتن تایم ارسال مدارک با پست می دانشگاه‌ها متقاضی ملزم به ارسال مدارک با پست های بین المللی به دانشگاه مقصد می باشد. در نظر نگرفتن زمان تخمینی ارسال تحویل مدارک به دانشگاه توسط دانشجو ممکن است باعث دیر رسیدن مدارک به دانشگاه مقصد و در نتیجه رد شدن درخواست پذیرش دانشجو در دانشگاه مورد نظر خود شود.

توصیه می شود متقاضیان پیش از محاسبه زمان آماده سازی مدارک جهت ارسال به دانشگاه مد نظر خود با تماس با دفاتر پستی از مدت زمان تحویل مدارک به دانشگاه اطمینان حاصل نمایند.

برای ارسال مدارک از طریق پست های بین المللی می توانید با دفاتر پستی شرکت های نظیر کاراپست،آرامکس، تی آن تی و دا اچ ال تماس حاصل فرمایید.

توصیه های مهم و نتیجه گیری

بهتر است همان طور که پیشینیانمان به ما توصیه نموده اند کار امروز را به فردا نیافکنیم!

ددلاین های ذکر شده در این مقاله آخرین مهلت ارسال و ارائه مدارک را به دانشگاه های کشورهای مختلف جهان نشان دادند ولی کرد به همه متقاضیان اخذ پذیرش در کشورهای مختلف جهان توصیه می شود تا مدارک خود را طوری آماده سازی نمایند تا در زمان شروع پذیرش دانشگاه برای دانشگاه مد نظر ارسال شوند.

چراکه فارغ از مسائلی نظیر استرس های ناشی از کمبود زمان ،مسائل خارج از اختیار متقاضیان نظیر انتظار پیش بینی نشده در گمرک کشور های مختلف ،مشکلات ناشی از پرداخت‌های بین المللی ،قطعی اینترنت و سایر مسائل سیاسی محیطی و اقتصادی می تواند فرایند اخذ پذیرش در دانشگاه کشور مقصد را دچار شکست نمایند.

در صورتیکه هنوز فرایند پذیرش تحصیلی خود را شروع ننموده اید و یا در در حین فرایند با سوالاتی در این خصوص روبرو شده اید می توانید به صورت رایگان با مشاورین باتجربه مجموعه آریاناپارس گفتگو نمایید.

لینک منبع: ?What is a deadline

خطا: فرم تماس پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با ما

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با مشاورین ما در ارتباط باشید:

مقالات اخیر