تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

شرایط تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

Conditions for studying in Canada in high school

سیستم آموزشی کارآمد، برنامه های درسی پیشرفته و معلمان کاردان، عواملی هستند که تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان را به گزینه ای جذاب برای دانش آموزان ایرانی تبدیل می کنند. در این مقاله قصد داریم همه جوانب تحصیل در دبیرستان های کانادا و موقعیت هایی که با این کار پیش روی دانش آموزان و والدین آنها قرار می گیرد را به صورت واقعی بررسی نماییم.

تحصیلات در مقطع دبیرستان در کانادا به چه شکل صورت می گیرد؟

کانادا از جمله کشورهایی است که توجه ویژه ای به بحث آموزش معطوف داشته است. اختصاص ۶ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور به امور آموزشی، نشان می دهد که کانادایی ها قصد دارند از طریق افزایش کیفیت سیستم آموزشی خود به توسعه پایدار دست یابند.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

در کشور کانادا آموزش رسمی از سن شش سالگی آغاز می شود و دانش آموزان تا پایان دوره دبیرستان علاوه بر اینکه از نظر علمی در سطح بالایی قرار می گیرند، مهارت های زیادی در زمینه های مختلف اجتماعی، ارتباطی، هنری، ورزشی، فرهنگی و… را نیز به دست می آورند.

سیستم آموزشی: دبستان – دبیرستان

از آنجا که تهیه و تدوین نظام آموزشی مقاطع قبل از دانشگاه در کانادا به عهده دولت هر ایالت است، نمی توان سیستم آموزشی خاصی را به عنوان سیستم کانادایی معرفی کرد. به طور کلی مدارس کانادا به مدارس ابتدایی، مدارس راهنمایی، دبیرستان مقدماتی و دبیرستان تقسیم می شوند. هر ایالت با توجه به شرایط مورد نظر خود بین ۴ تا ۷ سال دوره ابتدایی، حدود ۳ یا ۴ سال راهنمایی و ۴ تا ۶ سال دبیرستان های دوره اول و دوم را در نظر گرفته است.

نقطه مشترک در بین همه ایالت ها، سال های نهم تا دوازدهم تحصیلی است که می توان آن را به عنوان مقطع دبیرستان در کانادا در نظر گرفت. دانش آموزان در این سال ها کم کم شروع به انتخاب برخی از دروس در کنار درس های اصلی خود می نمایند. هر چه سال های تحصیلی بالاتر می رود از تعداد دروس اجباری کاسته شده و به دروس اختیاری اضافه می گردد.

درس های اختیاری دوره دبیرستان، بهترین راه پیدا کردن علایق

از آنجا که دانش آموزان مقطع دبیرستان باید کم کم برای انتخاب رشته دانشگاه یا ورود به بازار کار آماده شوند، می توانند دروس مختلفی که بیشتر به آنها علاقه مند هستند را انتخاب کنند تا علاقه خود را به یک مهارت تبدیل نمایند.

در مقطع دبیرستان در کانادا دروسی مانند انگلیسی، ریاضیات، اجتماعی، علوم و برنامه ریزی جزو دروس اجباری و درس هایی مثل تئاتر، روزنامه نگاری، هنر، بازیگری، حرکات موزون، بازاریابی، حقوق، روان شناسی، زمین شناسی، ورزش، مدیریت، آشپزی و… نیز از درس های اختیاری هستند.

علاوه بر زبان های انگلیسی و فرانسوی که زبان های رسمی کانادا هستند، زبان های ژاپنی، اسپانیایی و ماندرین نیز جزو دروس اختیاری مقطع دبیرستان در این کشور می باشند.

مدارس متنوع، متناسب با شرایط شما

مدارس کانادا از نظر نوع و شکل مدیریت آنها انواع بسیار مختلفی دارند. مدارس غیرانتفاعی، مشارکتی، وابسته به کلیسا، مدارس محلی، مدارس خصوصی، مدارس مونتسوری (دوره ابتدایی) و… در کانادا وجود دارند. همه این مدارس از نظر مالی در دو دسته مدارس دولتی و مدارس خصوصی قرار می گیرند. تحصیل در دبیرستان های دولتی کانادا، برای کانادایی ها یا افرادی که اقامت یا ویزای موقت این کشور را دارند رایگان است. اما افرادی که از کشورهای خارجی برای دریافت پذیرش تحصیلی در کانادا اقدام می نمایند باید شهریه ای در حدود ۱۲ تا ۱۶ هزار دلار در سال بپردازند. مدارس خصوصی نیز با توجه به امکاناتشان هزینه ای نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار یا بیشتر دارند.

ساعت های تحصیلی دوره دبیرستان در کانادا از ۸:۳۰ صبح آغاز شده و تا حدود ۱۴:۳۰ ادامه دارد. البته این ساعات با توجه به قوانین ایالت مورد نظر یا کلاس های آموزشی ویژه مدرسه، می تواند بیشتر از این هم باشد.

شرایط تحصیل در دبیرستان های کانادا

برای اینکه واجد شرایط تحصیل در دبیرستان های کانادا باشید باید چند شرط را رعایت کنید. داشتن دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، معدل مناسب، ارائه بودجه کافی و… نمونه هایی از این شروط هستند. این موارد با ارائه مدارک مناسب به مسئول پذیرش دبیرستان یا افسر صدور ویزا اثبات می شوند.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

بنابراین مهم است که در فرایند اقدام برای پذیرش و ویزا، مدارک خود را به بهترین شکل ممکن آماده کرده و ارائه نمایید. در ادامه با این فرایندها بیشتر آشنا خواهیم شد.

زبان را جدی نگیرید!

اولین نکته لازم برای تحصیل در کانادا، یاد گرفتن یکی از زبان های رسمی این کشور است. زبان غالب در اکثر ایالت ها، انگلیسی است و طبیعتا مدارس انگلیسی زبان بیشتری در این کشور وجود دارند. اما خبر خوب برای دانش آموزان دبیرستانی این است که همه مدارس، درخواست ارائه مدرک آیلتس برای تحصیل در کانادا را نمی کنند و افراد می توانند مدارسی را انتخاب نمایند که نیازی به مدرک آیلتس ندارند.  شما با داشتن دانش زبان انگلیسی در حد متوسط رو به بالا نیز می توانید تحصیل خود را در کشور کانادا ادامه دهید.

در صورتی که زبان انگلیسی شما خوب نباشد نیز اصلا جای نگرانی نیست. مؤسسه زبان آریاناپارس با در اختیار داشتن اساتید زبده شما را تا رسیدن به سطح زبان مناسب همراهی خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر سایت زبان آریاناپارس را ببینید.

معدل متوسط کافی است

شاید برای ما ایرانی ها که فقط معدل ۱۹ و بیشتر از آن را معدل خوبی میدانیم جالب باشد که دبیرستان های کانادا به راحتی به افرادی که معدلی بالاتر از ۱۴ داشته باشند، پذیرش تحصیلی می دهند. بنابراین اگر معدل شما در این حد است هیچ نگرانی ای ندارید.

اما راه برای دانش آموزانی که معدل هایی پایین تر از ۱۴ دارند نیز بسته نیست. می توان با مکاتبه با مدارس مختلف، نظر آنها بابت دریافت پذیرش جلب نمود.

شرط دیگری که برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا وجود دارد این است که در ابتدای سال تحصیلی، هزینه کل یک سال پیش رو را در حساب خود داشته باشید. این هزینه با توجه شهریه مدرسه، بیمه انتخابی و شهر محل زندگی متفاوت است. اما سفارت کانادا حداقل هایی را برای آن تعیین کرده است.

هزینه تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا

بودجه لازم برای تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان را می توان به دو بخش کلی هزینه های زندگی و هزینه های تحصیل تقسیم کرد. هزینه تحصیل بسته به نوع دبیرستانی که برای آن اقدام می کنید از حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار متغیر است.

به طور معمول دبیرستان های دولتی هزینه های کمتری از دبیرستان های خصوصی دارند. دبیرستان های خصوصی نیز با توجه به امکاناتی که دارند و خدماتی که ارائه می دهند ممکن تا ۶۰ هزار دلار در سال نیز هزینه داشته باشند.

اما هزینه های زندگی کاملا به خود شما بستگی دارد. موارد عمده ای که در هزینه های زندگی می توان به آنها اشاره کرد شامل اجاره خانه، خورد خوراک، حمل و نقل، بیمه و… هستند.

سبک زندگی انتخابی شما چیست؟

هزینه های زندگی نیز به همین ترتیب به نوع اقامت و زندگی دانش آموز در کشور کانادا مرتبط است. معمولا دانش آموزان به همراه یکی از والدین خود در کانادا اقامت می کنند. هزینه این کار برای دو نفر در حدود سالیانه ۱۵ تا ۱۸ هزار دلار است که شامل هزینه های اجاره خانه، خورد و خوراک، بیمه و… می باشد. دانش آموزان می توانند به صورت Home Stay نیز در کانادا زندگی کنند. به این شکل که یک خانواده کانادایی مسئولیت آنها را به عهده گرفته و دانش آموز در منزل آنها زندگی خواهد کرد.

با توجه به اینکه پخت غذا و نظارت بر رفت و آمد دانش آموز بر عهده خانواده کانادایی است، خیال والدین از بسیاری از جهات راحت است. همچنین این نوع زندگی به دلیل تعامل روزانه با افراد کانادایی باعث پیشرفت بسیار سریع سطح زبان و آشنایی کامل با فرهنگ کانادا می شود. اقامت دانش آموز به این شکل حدودا سالی ۱۰ هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت.

راه دیگر نیز ثبت نام در مدارس شبانه روزی است. این مدارس تمام امکانات آموزشی، اقامتی، ورزشی و… را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند و هزینه های آنها بین ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار سال است که البته هزینه های تحصیل را هم شامل می شود.

مزایای تحصیل در دبیرستان های کانادا

به جرأت می توان گفت تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان از بسیاری جهات بهترین انتخاب کل زندگی یک نفر است چرا که باعث پیشرفت در جنبه های مختلف فرهنگی و شخصیتی او می شود.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان از شما یک شخصیت جدید بین المللی می سازد که می تواند در کشورهای مختلف دنیا وارد دانشگاه یا بازار کار شود. از این جهت پس از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان گزینه های متنوعی پیش روی شما قرار خواهد گرفت.

منوی شما آماده است، از بین گزینه های متنوع انتخاب کنید!

گزینه های فراوانی پس از تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان پیش روی فرد قرار می گیرد. دریافت اقامت، ورود به بازار کار، گرفتن پذیرش از بهترین دانشگاه ها، دریافت بورسیه های تحصیلی، امکان کارآفرینی برای والدین و… تنها نمونه هایی از مزایای بیشمار تحصیل در دبیرستان های کانادا هستند.

اگر شما از آن دسته افرادی باشید که زیاد میانه خوبی با دانشگاه ندارند، می توانید با مهارت هایی که در دوران تحصیل در دبیرستان های کانادا کسب می کنید، جذب بازار کار شوید. این راه برای افرادی که هنوز به علایق خود پی نبرده اند نیز بسیار مناسب است چرا که می توانند با تجربه کردن شغل های مختلف، علایق خود را بشناسند و انتخاب کنند که می خواهند در چه زمینه ای فعالیت کنند.

با کمترین هزینه، در بهترین دانشگاه ها تحصیل کنید

گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های برتر کانادا در حالت عادی کار ساده ای نیست. اما اگر شما دوره دبیرستان را در این کشور گذرانده باشید و نمرات خوبی کسب کرده باشید، می توانید به راحتی از برترین دانشگاه ها پذیرش تحصیلی و حتی بورسیه بگیرید.

البته برای انجام این کار لازم دارید که از قبل علایق خود را شناخته باشید و بدانید که می خواهید در دانشگاه در چه رشته ای ادامه تحصیل دهید. سپس با کمک مشاوران تحصیلی دوره دبیرستان، در سال های یازدهم و دوازدهم تحصیل خود در کانادا دروسی را انتخاب کنید که با رشته تحصیلی آینده شما ارتباط بیشتری دارند و در آنها نمرات A کسب کنید.

با توجه به اینکه گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا به سوابق تحصیلی شما بستگی دارد و شما هم نشان داده اید که دانش آموز کوشا و علاقه مندی هستید، به راحتی می توانید پذیرش و بورسیه تحصیلی دریافت کنید. بنابراین با گرفتن مدرک دیپلم کانادایی راه خود را برای تحصیل در کانادا در مقاطع بالاتر هموار سازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مطلب تحصیل در کانادا را مطالعه فرمایید.

دریافت اقامت، مثل آب خوردن!

کسی که دبیرستان خود را در کانادا به پایان برساند واجد شرایط بسیاری از برنامه های دریافت اقامت این کشور خواهد شد. برنامه های متنوع استانی و فدرال کانادا هر کدام امتیازهای ویژه ای را برای کسانی که یک دوره تحصیلی را در این کشور گذارنده اند قائل می شوند. بنابراین اگر می خواهید در کنار استفاده از بهترین امکانات آموزشی، راه ساده تری برای دریافت اقامت کانادا پیش روی شما باشد، ابتدا برای تحصیل در این کشور اقدام کنید.

از طرف دیگر شرط لازم برای پذیرفته شدن در بسیاری از برنامه های سرمایه گذاری در کانادا، داشتن یک خویشاوند در این کشور است. طبیعتا اگر فرزند شما در دبیرستان های کانادا تحصیل کرده باشد می توانید به راحتی بسیاری از شروط لازم در برنامه های سرمایه گذاری و کارآفرینی این کشور را برآورده سازید و با کمترین هزینه برای کل خانواده خود اقامت بگیرید.

دریافت اقامت کانادا روش های بسیار متنوعی دارد برای آشنایی بیشتر مطلب اقامت کانادا را بخوانید.

مشکلات تحصیل در دبیرستان های کانادا

در کنار مزایای زیادی که برای تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان برشمردیم، انجام این کار با چالش هایی نیز همراه است. با توجه به نرخ دلار شاید مهمترین مساله برای بسیاری از افراد هزینه های مختلف زندگی و تحصیل در این کشور باشد. اما باید بدانیم که هزینه ای که برای تحصیل در کانادا پرداخت می شود، یک سرمایه گذاری سودآور برای آینده فرزند شماست.

اگر فقط حقوق ماهیانه یک کارمند معمولی در کانادا را در نظر بگیرید که در حدود ماهی ۴ تا ۵ هزار دلار است، می بینید که هزینه ای که برای تحصیل فرزند خود در کانادا می پردازید به راحتی در طی چند سال به او بازمی گردد و علاوه بر آن آورده های زیاد دیگری نیز برای او به همراه خواهد داشت. پس اگر می توانید از پس هزینه های اولیه انجام این بر بیایید در آن تردید نکنید.

دوری از خانواده شما را آبدیده می کند!

چالش دیگری که دانش آموزان در سنین پایین ممکن است با آن مواجه شوند، دوری از خانواده و دوستان قدیمی است. این مسأله در مهاجرت اجتناب ناپذیر است. اتفاقا نکته مثبت مهاجرت در سنین پایین تر این است که افراد راحت تر با فضای جدید خو می گیرند و روابط و دوستان جدیدی را ایجاد خواهند کرد. و البته با توجه به اینکه یکی از والدین می تواند به همراه فرزند محصل خود در کانادا زندگی کند، روابط عاطفی دانش آموز به کلی قطع نمی شود و فشار زیادی به او وارد نخواهد شد.

همچنین کسانی که یکی از اقوام یا آشنایان آنها در کانادا زندگی می کنند سریع تر با فرهنگ جدید آشنا می شوند و دوره ی گذار راحت تری را طی خواهند کرد.

برای زندگی در یک دنیای چند فرهنگی آماده شوید!

تفاوت های فرهنگی بین کشورهای مختلف یکی دیگر از چالش هایی است که باید آن را مدیریت نمایید. شما در ایران به یک سری هنجارها و آداب و رسوم عادت کرده اید که شاید در کانادا جایی نداشته باشند و مردم این کشور آداب دیگری را برای آن کار بپسندند.

برای اینکه در کانادا کمترین مشکل فرهنگی را داشته باشید باید بدانید که سؤال پرسیدن در مورد مسائل فرهنگی نه تنها اصلا عیب نیست، بلکه نشانه این است که شما می خواهید زودتر با محیط جدید خود تطبیق پیدا کنید. هر چقدر بیشتر در مورد فرهنگ مردم کانادا بدانید، هم چالش های کمتری خواهید داشت و هم سریع تر خود را با شرایط جدید وفق می دهید.

البته حسن بزرگ کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا این است که جمعیت بسیار زیادی از آن را مهاجران تشکیل داده اند. حتی اگر خود فرد مهاجر نباشد، پدر و مادرش یا نسل های قبل تر او جزو مهاجران بوده اند. مهاجران مختلف از سراسر دنیا فرهنگ های خود را در کانادا با هم ترکیب کرده اند و یک فرهنگ جامع و بزرگ به وجود آورده اند که بسیاری از مسائل در آن حل شده است. در چنین فرهنگی است که افراد با ملیت ها، نژادها، ادیان و گذشته های مختلف، با صمیمت در کنار هم زندگی می کنند و به تفاوت های بین خود احترام می گذارند.

نحوه اقدام برای تحصیل در مقطع دبیرستان در کانادا

برای شروع به تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان باید دو مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارید. مرحله اول دریافت پذیرش و مرحله دوم اقدام برای گرفتن ویزای تحصیلی. در این مسیر نکات و ریزه کاری هایی وجود دارد که باید آنها را بشناسید و بهترین برخورد را با آنها انجام دهید.

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

در هر یک از این دو مرحله باید مدارکی را ارائه نمایید

مدارک خود را به بهترین شکل ارائه دهید

شاید برای دریافت پذیرش تحصیلی از دبیرستان های کانادا به مدارک زیادی احتیاج نداشته باشید. اما مکاتبه صحیح و ارائه درست مدارکتان اهمیت ویژه ای دارد. به طور کلی مدارکی که باید برای پذیرش و ویزا آماده نمایید اینها هستند:

 • مدارک هویتی (پاسپورت)
 • مدرک تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • رزومه شخصی
 • نامه تمکن مالی و…

کلیه مدارک شما باید ترجمه شوند و در صورت لزوم مهر دادگستری و وزارت خارجه را نیز داشته باشند. در بعضی موارد نیز ممکن است نیاز باشد که مدارک به تأیید سازمان خاصی در کانادا برسند.

دبیرستان یا کالج مورد نظر خود را انتخاب کنید

اولین مرحله اقدام برای شروع به کار، پیدا کردن مدرسه ای است که با توجه جمیع جهات بهترین گزینه شما باشد. اگر می خواهید در ایالت یا شهر خاصی تحصیل کنید یا نوع مدرسه برای شما مهم است یا هر عامل محدودکننده دیگری دارید که در تصمیم شما مؤثر است، آن را در نظر بگیرید و بر اساس آن دبیرستان مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

در این قسمت هزینه های زندگی و تحصیل را هم باید در نظر بگیرید. بعضی دبیرستان ها از بعضی دیگر گرانتر هستند و زندگی در یک شهر ممکن است نسبت به شهر دیگر ارزانتر باشد.

سپس باید شروع به مکاتبه با مسئول پذیرش در دبیرستان مربوطه نمایید و مدارک مورد نیاز او را آماده کرده و برایش بفرستید. اگر در این قسمت طبق روال مورد نظر پیش بروید، نامه پذیرش را دریافت خواهید کرد.

برای ویزا اقدام کنید

با داشتن نامه پذیرش تحصیلی می توانید وقت سفارت کانادا را دریافت کنید و مدارک خود را در موعد مقرر به سفارت ببرید. در این بخش باید بدانید که افسران صدور ویزا به چه نکاتی حساس تر هستند تا مدارک خود را بر همان اساس آماده نمایید. اگر مدارک مورد نیاز را بر اساس آنچه که سفارت از شما می خواهد آماده کنید، مشکلی در زمینه دریافت ویزا نخواهید داشت.

مهمترین مدارک مورد نیاز برای ویزا عبارتند از

نامه پذیرش

نامه هدف و یا استادی پلن که در آن باید دلایل انتخاب مدرسه، کشور کانادا و هدف خود را از تحصیل به طور شفاف توضیح دهید.

تمکن مالی: که نشان دهنده توانایی مالی شما برای هزینه های پیش رویتان در کشور کانادا خواهد بود. گردش و تمکن مالی از دیگر موارد حائز اهمیت برای اعطای ویزای تحصیلی به دانش آموزان بین المللی می باشد. میزان بودجه و درآمد باید متناسب با هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا باشد. از همین رو ارائه گردش مالی منظم در بازه زمانی ۳ تا ۴ ماه به این امر و افزایش شانس ویزا برای تحصیل در کانادا کمک شایانی می کند. 

 • مدارک تحصیلی
 • فرم های سفارشات

در تمام طول این مسیر مشاوران و وکلای مجرب آریاناپارس آماده هستند تا شما را یاری نمایند. آریاناپارس با داشتن چندین پرونده موفق در زمینه تحصیل در کانادا بهترین مشاور شما در این زمینه خواهد بود.

اگه میخواهید بصورت رایگان مشاوره شوید همین حالا فرم زیر را پر کنید.

برچسب‌ها:

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

4 پاسخ به “تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان”

 1. مایا گفت:

  سلام من یازدهم انسانیم ومیخوام بدونم برای دبیرستان سال اخرم ینی دوازدهم ویزای تحصیلی بگیرم؟؟؟

 2. سراجی گفت:

  سلام
  ببخشید من در حال حاضر در پایه هشتم مدارس تیزهوشان تحصیل میکنم
  از چه زمانی بهتر هست که برای ویزای تحصیلی اقدام کنم و چقدر تقریبا طول میکشه تا تایید بشه؟
  و اینکه از نظر شما بهتره home stay اقدام کنیم بهتر هست یا مدارس شبانه روزی؟

  • author14 گفت:

   با سلام و احترام
   برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا شرایط سنی بین ۵_۳۲ سال می باشد و پروسه کاری در حدود ۶ ماه است. اینکه home stay یا مدارس شبانه روزی اقدام کنید به شرایط و بودجه شما بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *