شماره های تماس
021-44626415
021-44626418
021-44614125
021-44614190
021-44614197
021-44614717
021-88838298
021-88493117
#
021-44626415 021-44614125 021-44614197 021-88838298 021-44626418 021-44614190 021-44614717 021-88493117

دکتری در کانادا

دکتری در کانادا

دوره دکتری در کانادا به دلیل استاندارد بالای آموزش و اعتبار دانشگاه ها، در سطح بین المللی شناخته شده است. کشور کانادا تحصیل کرده ترین مردم جهان را دارد. بیش از نیمی از ساکنان آن دارای مدرک دانشگاهی هستند. اکثر دانشگاه ها و کالج های برتر جهان در این کشور واقع شده است. از این رو همواره مورد توجه متقاضیان بسیاری از سراسر جهان واقع شده است.

گفتنی است شهرت جهانی و آینده کاری فارغ التحصیلان، این کشور را به مقصدی ایده آل برای تحصیلات دوره دکتری تبدیل کرده است. در کانادا برنامه های متنوع و گوناگونی برای مقطع دکتری وجود دارد که دانشجویان می توانند با توجه به مدرک تحصیلی خود آنها را برگزینند. کلیه برنامه های دکتری در کانادا بر مبنای انجام تحقیقات در زمینه های انتخابی شان می باشد.

بیش از یک سوم تحقیقات کشور کانادا در دانشگاه های این کشور انجام می شود که این موضوع کمک بزرگی برای اقتصاد کانادا به شمار می آید.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

دولت کانادا شرایط ویژه ای برای دانشجویان مقطع دکتری در نظر گرفته است از این رو سالانه تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری اقدام می نمایند.

طول دوره دکتری به طور تقریبی ۴ الی ۶ سال است. از پیش نیازهای بسیار مهم جهت اقدام برای این دوره مدارکی مانند توصیه نامه، انگیزه نامه و دانشنامه مقطع کارشناسی ارشد می باشد.

مدرک زبان

یکی از نکات مثبت تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا این است که این دوره به زبان انگلیسی ارائه می شود. بنابراین متقاضیان با ارائه مدرک زبان تافل یا آیلتس می توانند در این مقطع تحصیل کنند. به طور کلی هر دانشگاهی شرایط خاصی جهت  نمره زبان خود دارد اما به صورت کلی حداقل نمره مورد نیاز برای مقطع دکترا ۷ آیلتس و یا ۱۰۰ تافل است.

سابقه آکادمیک

دانشجویان می توانند جهت افزایش شانس پذیرش در مقطع دکترا مقالات معتبر بین المللی همچون  ISI ارائه دهند. همچنین متقاضیان می بایست دارای سطح علمی و رزومه تحصیلی قابل قبولی باشند. دانشجو می بایست مطابق دستور العمل های دانشگاه یک طرح تحقیقاتی ارائه کند. به طور کلی موضوع منتخب از سوی دانشجو باید به صورت یک موضوع ارزشمند و مناسب باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا چقدر است؟

شهریه دوره دکتری در کانادا براساس نوع دانشگاه و دوره های ارائه شده، متفاوت می باشد. هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در این مقطع تقریبا دو برابر شهریه دانشجویان کانادایی خواهد بود. به صورت کلی هزینه دکتری در کانادا از حدود ۱۰ هزار دلار در سال به بالاست. البته گفتنی است هر دانشگاهی شرایط و هزینه های مختص به خود را دارد و برای اطلاعات دقیق تر می بایست به سایت دانشگاه ها مراجعه کنید.

نکته حائز اهمیت این است که دانشجویان در این مقطع می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کنند و به راحتی هزینه های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهند. متقاضیان می توانند به عنوان دستیار آموزش (TA) و یا دستیار پژوهش (RA) حقوق ماهیانه دریافت کنند. خوشبختانه بورس های فراوانی برای مقطع دکتری در این کشور وجود دارد که در زمینه هزینه ها کمک شایانی به دانشجویان بین المللی خواهد کرد.

در ادامه چند نمونه از بورس های مقطع دکترا در کانادا را معرفی خواهیم کرد:

 • The vanier canada Graduate scholarships

این بورسیه سالانه حدود ۵۰۰۰۰ دلار کانادا به دانشجویان بین المللی ممتاز بر اساس شایستگی تحصیلی آنها اعطا می شود. این بورسیه اغلب در رشته های علوم اجتماعی، علوم انسانی، مهندسی و یا حوزه سلامت به دانشجویان اختصاص داده می شود.

 • Pierre Elliot trudeau foundation

این بورسیه به مدت سه سال، سالانه مبلغی حدود ۴۰۰۰۰ دلار کانادا برای دانشجویان در نظر می گیرد.

 • The university of British columbia four year doctoral fllowship

برای ۴ سال تحصیلی، سالانه ۱۸۲۰۰ دلار کانادا در نظر گرفته می شود. بعلاوه به دانشجویان ممتاز شهریه کل ۴ سال تحصیلی اعطا می گردد.

مراحل اقدام برای دکتری در کانادا چگونه است؟

نحوه پذیرش دوره دکتری در کانادا با توجه به دانشگاه های این کشور کاملا متغیر است. اما اغلب دانشگاه ها در این کشور دارای پیش نیازها و شرایط عمومی هستند. در ادامه قصد داریم به صورت کلی به این موارد اشاره کنیم:

پیدا کردن سوپروایزر

در ابتدا متقاضیان می بایست تصمیم خود را گرفته و موضوع پژوهشی خود را مشخص کنند. پس از انتخاب موضوع پژوهشی دانشجویان ملزم به پیدا کردن سوپروایزر هستند. زمانیکه دانشجو سوپروایزر خود را تعیین کرد می بایست یک نامه تایید از جانب او در مدارک پذیرش خود داشته باشد.

دوره دکترا می تواند به دو صورت ارائه شود. این دوره یا به صورت ساختارمند است و دانشگاه از قبل حیطه پژوهش را مشخص کرده است و یا می تواند آزاد باشد و متقاضی خودش پروژه پژوهش را پیشنهاد و کلیات آن را توضیح دهد.

بنابراین متقاضیان در این دوره ملزم به ارائه یک پروپوزال پژوهشی مطابق با دستورالعمل دانشگاه هستند. البته دانشجویان باید قصد و هدف خود را از انجام پژوهش اعلام کنند و اثبات کنند که موضوع پژوهش آنها ارزشمند است. پس از در نظر گرفتن و اجرای مراحل بالا متقاضی می تواند به صورت آنلاین اپلای کرده و مدارک مورد نیاز را ضمیمه کند.

پذیرش دانشگاه

علاوه بر شرایط و پیش نیازهای عمومی، هریک از دانشگاه های کانادا دارای مدارک و الزامات مختص به خود است. متقاضیان می بایست قبل از هر گونه اقدام از مدارک مورد نیاز دانشگاه ها مطلع شده و آنها را ارائه نمایند. در ادامه به معرفی مدارک مورد نیاز خواهیم پرداخت.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش دکتری در کانادا

 • انگیزه نامه
 • معرفی نامه
 • مدارک دانشگاهی
 • رزومه
 • مدرک زبان
 • پژوهش و مقالات انجام شده

اخد ویزا

یکی از مهم ترین دغدغه های دانشجویان بین المللی فرآیند اخذ ویزا می باشد. پس از اتمام مراحل پذیرش دانشجویان می بایست نسبت به اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنند. علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه چگونگی اخذ ویزای تحصیلی در کانادا می توانند به مطلبی با عنوان تحصیل در کانادا مراجعه کنند.

در چه دانشگاه هایی می تون دوره دکتری را گذراند؟

دانشگاه های موجود در هر ده استان کانادا دوره دکتری را ارائه می دهند. این برنامه ها عمدتا به زبان انگلیسی ارائه می شود. البته دانشجویان فرانسوی زبان علاقمند به تحصیل دوره دکتری می توانند در دانشگاه های نیوبرانزویک، انتاریو و کبک دوره دکتری خود را به زبان فرانسوی سپری کنند.

دانشگاه های معتبر از نگاه QS

سیستم دانشگاهی و  آموزشی کانادا از استاندارد بالایی برخوردار است. بسیاری از دانشگاه های این کشور سالانه در رتبه بندی های جهانی همانند QS جز برترین دانشگاه های جهان به شمار می روند. متقاضیان جهت اطلاع از لیست دانشگاه های معتبر این کشور می توانند به لینک زیر مراجعه کنند.

https://bit.ly/2WOIsdi

دانشگاه های معتبر از نگاه وزارت بهداشت

سالانه لیست نهایی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در سایت های معتبر این مرکز اعلام می گردد. لازم به ذکر است این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و مدارک صادره طبق ضوابط قابل ارزشیابی می باشد. جهت اطلاع از لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

https://bit.ly/2Q1JilH

دانشگاه های معتبر از نگاه وزارت علوم

اغلب دانشگاه های کانادا همواره جز معتبرترین دانشگاه های دنیا هستند. شش دانشگاه این کشور جز ۱۵۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارد. متقاضیان می توانند جهت اطلاع از دانشگاه های معتبر و مورد تایید کانادا نزد  وزارت علوم ایران به لینک زیر مراجعه کنند.

https://bit.ly/2JZZlMZ

علاقمندان جهت اطلاع دقیق تر از چگونگی تحصیل در دانشگاه های کانادا و آشنایی با آنها می توانند به مطلبی با عنوان دانشگاه های کانادا در سایت آریاناپارس مراجعه کنند.

مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

همواره  فرصت ها و مزایای بسیار زیادی پیش روی متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در این کشور وجود دارد. مدارک دانشگاه های این کشور به شما این امکان را می دهد که بتوانید در سراسر جهان شغل مورد نظر خود را بیابید. گفتنی است تحصیل در خارج از کشور ذهن را گسترش داده و تجربه یادگیری را عمیق تر می کند.

این انتخاب مزایای بسیاری به همراه دارد. بنابراین در ادامه قصد داریم به مزایای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا بپردازیم:

 • ارزش بالای بازار کار

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا این امکان را به افراد می دهد تا چشم اندازی درباره مسایل خارجی و همچنین روابط انسانی در مقیاس بین المللی داشته باشید. امروزه کارفرمایان به دنبال کاندیداهای متفکر جهانی هستند و افراد با سپری کردن تحصیلات تکمیلی در کانادا به صورت بالقوه نامزد شغل موردنظر خواهند بود.

کارفرمایان همواره به دنبال شخصی هستند که بتواند در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است زنده بماند.

 • حمایت و پشتیبانی از دانشجویان بین المللی

جامعه کانادا همواره به تنوع فرهنگی و مهاجرپذیری کشور خود افتخار می کند. از این رو سالانه، هزاران دانشجوی بین المللی برای ادامه تحصیل این کشور را انتخاب می کنند. دولت کانادا حمایت های فراوانی در تمامی سطوح از دانشجویان بین المللی به عمل می آورد.

 • تنوع بورس های تحصیلی

دانشگاه های کانادا به منظور تسهیل پرداخت هزینه های دانشجویان بین المللی بورس های مختلف و متنوعی را برای آنها در نظر گرفته اند. این بورس ها به خصوص برای مقطع دکتری بسیار متداول بوده و دانشجویان به راحتی می توانند از آنها بهره برند.

 مشکلات تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

اگر چه تحصیل در مقطع دکتری در کانادا مزایا و فرصت های بیشماری را برای افراد به همراه دارد اما حتما قبل از شروع به تحصیل در این کشور مشکلات احتمالی را در نظر بگیرید. زیرا محل تحصیل و سپری کردن دوره، سرمایه گذاری قابل توجهی در زمان و هزینه خواهد بود بنابراین می بایست که بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. در ادامه قصد داریم به چند مورد از مشکلات تحصیل دکتری در کانادا اشاره کنیم:

 • پذیرش رقابتی

روند پذیرش در کانادا در مقطع دکتری بسیار متفاوت است و ظرفیت دانشگاه بسیار محدود می باشد. بنابراین اغلب دانشگاه های این کشور روندی بسیار رقابتی دارد و قبولی در آنها مستلزم داشتن رزومه قوی و قابل قبول است.

 • هزینه تحصیل و زندگی بسیار بالا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی بسیار بالاست. اگرچه هنگام انتخاب محل تحصیل توجه به اعتبار مدرک تحصیلی بسیار مهم است اما این مورد را نمی توان نادیده گرفت و اگر بودجه کافی برای تحصیل و زندگی نداشته باشید با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد.

آریاناپارس به عنوان تنها مرکز مشاوره ایران که به صورت همزمان دارای مجوز اعزام نیروی کار به خارج از کشور از وزارت کار و رفاه اجتماعی و مجوز اعزام دانشجو از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد به شما توصیه می کند برای هرگونه اعزام به خارج، با کشور مقصد و شرایط زندگی در آن به طور کامل آشنایی یابید.

0/5 ( 0 نظر )
برچسب‌ها:
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها ثبت دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *